فرمول یک ایرانسباستین فتل پس از تصادف رومن گروژان با دیواره پیست در رقابت فرمول یک بحرین 2020 عملکرد گاردریل و دیواره پیست را زیر سوال برد.

رومن گروژان در اولین دور رقابت بحرین 2020 و در پیچ 3 پس از برخورد با دنیل کویات کنترل ماشین را از دست داد و با دیواره سمت راست پیست برخورد کرد.

برخورد به قدری شدید بود که ماشین گروژان را نصف کرد و ماشین آتش گرفت اما به لطف هیلو و سلول بقا رومن گروژان آسیب جدی ندید و توانست خودش را از ماشین بیرون بکشد.

تصاویر منتشر شده از لحظه برخورد نشان می‌دهد که رومن از میانه آتش بیرون می‌آید و به کمک دکتر ایان رابرتس از ماشین هاس در حال سوختن فاصله می‌گیرد.

سباستین فتل در رابطه با تصادف رومن گروژان این سوال را مطرح کرده است که چرا گاردریل پیست توسط ماشین سوراخ شد و نتوانست عملکرد لازم را داشته باشد:

من خیلی به تصاویر نگاه نکرده‌ام چون نمی‌خواستم آنها را ببینم اما مسئله اصلی این است که او خارج شد.

راستش را بخواهید نمی‌دانم چگونه این کار را کرد اما مشخصا گاردریل ها نباید به این صورت آسیب ببینند. این خوب است که ماشین‌های امروزی خیلی از نسل‌های قبلی ایمن‌تر هستند اما گاردریل نباید چنین عملکردی داشته باشد و ماشین فرمول یک هم نباید در این دوره آتش بگیرد.

عوامل پیشگیرانه زیادی برای جلوگیری از آتش گرفتن ماشین در نظر گرفته شده است برای همین نمی‌دانم چه اتفاقی افتاد. در شرایط فعلی دانستن این موضوع سخت است اما موضوع اصلی این است که او خارج شد.

در میان لوازم ایمنی، هیچ وسیله‌ای به اندازه هیلو در تصادف رومن گروژان مطرح نشد. هیلو دقیقا میان راننده و گاردریل قرار گرفته بود و بر خلاف نگرانی‌های قبلی، راننده در بدترین شرایط ممکن هم توانست از ماشین خارج شود.

جورج راسل در مورد هیلو گفت:

اگر هیلو آنجا نبود، مطمئنم که نتیجه بسیار متفاوتی را می‌دیدیم.

نحوه خروج او بسیار شگفت‌انگیر بود. ایمنی در سال‌های اخیر بسیار پیشرفت کرده است و ما فقط می‌توانیم سپاسگزار باشیم.

بسیار وحشتناک بود. اوایل نمی‌دانستم چه پیش آمده است و زمانی که تصاویر را دیدم شوکه شدم.

در دوره من هرگز چنین چیزی ندیده بودم. در گذشته این موضوع بیش‌تر اتفاق می‌افتاد اما این خیلی ترسناک بود.

زمانی که دیدم رومن از ماشین خارج شد خیلی خوش حال شدم. این ترسناک است. من اصلا نمی‌دانستم که ماشین فرمول یک می‌تواند اینگونه خراب شود و از دیواره پیست عبور کند.

چارلز لکلرک هم یکی از دیگر از رانندگانی بود که صحنه آتش گرفتن ماشین رومن گروژان را در آینه مشاهده کرد و از تیمش در مورد سلامتی راننده تیم فرمول یک هاس سوال کرد:

من آن را دیدم و فورا به رادیو مراجعه کردم. من نگران بودم.

اگر رادیو من را شنیده باشید، من مشخصا دنبال شنیدن خبر خوب بودم که رومن حالش خوب است اما من به پیچ 9 رسیدم و هنوز هیچ خبری از او نشد و من همچنان آتش را می‌دیدم، داشتم خیلی نگران می‎‌شدم.

اما خوشبختانه فکر می‌کنم او حالش خوب است.

نمی‌دانم او چه قدر حالش خوب است اما خبر خوب این است که او از ماشین خارج شد.

این شگفت‌انگیز است، اگر تصادف را ببینید، من بیرون پریدن او از ماشین را باور نمی‌کردم. برای همین این یک تبریک به افرادی است که روی ایمنی ماشین کار می‌کنند.

دنیل ریکاردو هم در این ربطه گفته بود که نمایش دوباره و دوباره تصویر تصادف رومن گروژان “بی‌احترامی” بود.

28 دیدگاه

 1. Pierre Gasly

  10

  0

  اینجا موقع برخورد البون با دیوار کنار پیست اگه یادتون باشه استاد دانشگاه ایرن گفت اصلا خوب طراحی نکردن و به داغون شدن ماشین کمک کرد ایا این رو هم بد طراحی کردن ؟

  • Mahmood.ghaedi

   4

   0

   بالاخره این پیستها تست ایمنی پتس کردن ک توشون مسابقه برگذار میشه و این گاردریلها هم تست شدن
   ولی باید این ریس نشون داد باید بازنگری کنن و واقعا باید اینکار بکنن
   دقیقا سب درست میگه

  • ایرن

   4

   1

   من اونجا بحثی که مطرح کردم زاویه زیاد دیواره پیست نسبت به مسیر حرکت خودروها بود که در اثر برخورد طبق محاسبات فیزیک میدونیم هرچی زاویه برخورد بیشتر به عمود نزدیک باشه انرژی وارد شده بیشتره. من اون زمان که ایراد رو به طراحی پیست مطرح کردم یکبار فقط صحنه رو دیدم و به نظرم اومد زاویه بیش از حد به زاویه نود درجه نزدیکه اما توی اینستای اف یک از زاویه های دیگه ای نشون داد که باعث شد به برداشت خودم از تصادف شک کنم. چون عکس هوایی مناسب از اون تصادف نیست تا زاویه ی دیواره نسبت به مسیر حرکت خودروها رو ببینیم واقعا درباره اون حرفی که زدم نمیشه با اطمینان نظر داد و احتمالا حرفم غلط بوده.

   اما توی تصادف گروژان مشکل از طراحی پیست نبود. بلکه چیزی که فتل مطرح کرده جنس گاردریل ها هست. بحث فتل اینه که گارد ریلهای یک پیست اتوموبیل رانی که احتمال برخورد با سرعت های نزدیک به دویست و پنجاه یا سیصد مایل بر ساعت باهاشون وجود داره نباید انقدر ضعیف باشند که تغییر شکل بده و بخشی از خودرو ازشون رد بشه. اصولا گارد ریل باید جوری باشه که ضربه رو تا حد ممکن جذب کنه و از عبور خودرو جلوگیری کنه. اگر خودروی گروژان داخل گارد ریل نفوذ نمیکرد بعد از برخورد به سمت داخل پیست برمیگشت و احتمالا دوتکه نمیشد و اصلا انفجار و آتش سوزی در اون حد بوجود نمیومد. الان همه از کپسول نجات و هلیو تعریف میکنیم. اما در نظر بگیرید اگر زاویه ای که بدنه ی خودرو در گارد ریل جوری گیر میکرد که گارد ریل ها مانع خروج گروژان میشدند الان باید به سبک هندی ها خاکستر گروژان رو تدفین میکردیم تنها و تنها به دلیل جنس آشغال گارد ریل ها.

   • ایرن

    4

    0

    ببخشید دویست و پنجاه یا سیصد کیلومتر منظورم بود

 2. 🏁🏎DR3🇦🇺FA14🇪🇸

  14

  0

  سب بی ربط هم نمی گه ایمنی پیست هم باید مثل ایمنی ماشین رشد کنه مثلا اگه اسپا همون مسیر ۱۴ کیلومتریش بود حوادث بیشتر می شد
  اگه شیکین ایمولا رو نمی ساختن شاهد حوادث مرگبار بودیم
  یا نوربررینگ
  کار های چند سالشون هم خیلی موٕثر بود
  شروع مسابقات بسیار خیس با سیفتی کار
  هیلو
  و ورژوال سیفتی کار
  ایمنی هر چقدر بیشتر بشه باز هم کمه

  • علیرضا

   6

   0

   دقیقا ✋✋✋✋👏👏👏👏👍👍🙏🙏🙏

   • Amir

    2

    0

    ببخشید کسی میدونه چرا دیدگاه ها ثبت نمیشن فقط وقتی به عنوان پاسخ وارد میکنم ثبت میشن

   • mohsen.p

    0

    0

    amir عزیز
    احتمالا جایی از لغت های فینگیلیش یا وسط متناتون اصطلاحات انگلیسی میگذارید که ممکنه برای تایید کامنتاتون مشکل اینجاد کنه من خودم امتحان کردم یکی دو کلمه رو انگلیسی نوشته بودم تایید نشد همون متن رو کپی کردم و فارسیش رو نوشتم که تایید شد …

  • الهه انصاری

   1

   4

   ب نظر من این مدلی باعث میشه یکم هیجان پیستا کم بشه و فرمولا وان بشه نسکار ی جورایی

   • Pierre Gasly

    5

    0

    درسته که باعث کم هیجان شدن مسابقات میشه اینو خود فیا قبول داره اما چه چیزی از جون ادمیزاد مهمتره

 3. امید نورمحمدی

  4

  1

  خوشبختانه اینبار بخیر گذشت. ولی امیدوارم بار دومی چنین صحنه ای نبینم. واقعا ترسناک بود و چهره راننده ها در زمان پرچم قرمز نشون میداد خیلی نگران هستند. این اتفاق میتونست برای هرکدومشون بیوفته و ….

 4. AmirAli

  7

  0

  واقعا
  راننده ها خیلی ترسیده بودن
  غمگین بودن
  فکر کنم دلیل اعتراض دنیل هم همین بوده باشه
  بالاخره خواه ناخواه تأثیر میزاره همچین صحنه هایی

  • ایرن

   1

   2

   توی خبر اعتراض دنیل نشد بگم. اما حرف دنیل درست بود.
   اصولا در اینجور مواقع تا نتیجه معلوم نشه نباید صحنه ی اتفاق رو نشون بدند که کارگردان تلویزیونی اینکار رو کرد. اما بعدش که نشون داد دیگه ول کنش خراب شده بود و صدبار نشون داد. بهتر بود فقط یک یا دوبار نشون میداد برای اطمینان تماشاگرها از نجات پیدا کردن راننده و بعد دیگه نشون نمیداد. این یکی از اصول مورد قبول در نشون دادن صحنه های دلخراش در ورزش هست که توی تمام رشته های ورزشی از طرف کارگردانهای حرفه ای رعایت میشه.

 5. raha

  1

  2

  با راسل کاملا موافقم و امیدوارم دیگه همچین صحنه ای نبینیم، من طرفدار رومن نیستم اما
  نمیدونم اگر گروژان از ماشین خارج نمیشد
  تا چند روز دپرست بودم و گریه میکردم

 6. محمد

  2

  0

  اصلا چرا اومد جلوی کویات؟جا داشت که

  • mohsen.p

   0

   0

   فکر میکنم ندید کویات رو ، اصلا خیلی ناجور پیچید جلوش فرصت واکنش رو به کویات نداد

 7. ....

  3

  1

  خب ب نظر ۹۹ درصد حضور وندورن به جای لوییس قطعی شده(البته ۱۰۰ درصد نیست)
  اسم وندورن که میاد یاد دور ده فرمونش تو موناکو میفتم🙄

  • الهه انصاری

   1

   2

   وندورن اونقدرام بد نبود به نظرم
   باید پذیرفت رقابت با ماتادور اونم تو سال اول با تیمی که اولویت اولش نیستی واقعا کار اسونی نیست

 8. Sina

  0

  1

  ولی فکر کن بعد از تصادف اونجوری ماشین هم آتیش بگیره و تو هنوز به خودت نیومدی چجوری باید عکس‌العملت سریع باشه که بتونی اون همه کار رو برای خروج از ماشین(در اوردن فرمان جدا کردن کلاه از ماشین و…)تو کمتر از ده ثانیه انجام بدی

 9. ایرن

  8

  1

  من بیشتر از دو سال توی این سایت با نام همسرم پست میذاشتم تا مدیریت محترم لطف کرد و اکانت رو بخاطر دوتا انتقاد حذف کرد. اما بعدش الان کمتر از یکسال هست با نام دخترم اکانت دارم و پست میذارم. تقریبا یک ماه قبل یکی دوتا از دوستان متوجه خانم بودن من شدند. قبل از این که دوستان متوجه خانم بودن من بشند تقریبا فقط یک اکانت خانم با نام یکی از بازیگرهای سینما بود که اونم معلوم بود برای مسخره بازی ساخته شده. اما الان توی این یکی دو هفته چندتا اکانت دیگه با نام خانم میبینم.

  اینکه خانم ها توی سایت یا بیشتر شدند یا از ابراز خانم بودنشون ابایی ندارند اتفاق خوبیه

  • mohsen.p

   2

   1

   میدوارم این گلس سیلینگ‌ ها تو طرفداری رشته های مختلف و حتی تو شرکت توی این رشته شکسته شه همونطور که بعضی راننده های خانم تونستن به صندلی بعضی از تیم ها نزدیک بشن و این پیشرفت باعث خوشحالیه. امیدوارم طرفدارهای خانم این رشته هم روز به روز پا به پای طرفدار های آقا زیاد تر و فنی تر و متخصص تر و پروپاقرص تر بشن و حضورشون پررنگ تر بشه و دید همه دوستان نسبت به تیم ها و راننده ها از تعصب دور بشه ، همه ی ما انسان هستیم و طبیعتا چیز های مختلفی توی این دنیا برای طرفداری و دنبال کردن وجود داره و زن و مرد و پیر و جوون هم نمیشناسه … اما در مورد اون بازیگر نمای راننده اسنپ ! هم مشخص بود هدف صرفا جهت جلب توجه بود و من هم از حضور اینجور کامنتا توی سایت بدم میاد و مشمئز کننده س ، امیدوارم چنین چیزهایی دوباره وجهه سایت رو خراب نکنه …

  • Vettel_n

   2

   1

   یک دختری هم مثل من از بحرین 2017 تا الان داره F1 میبینه😁
   ولی یکم برام سخته چون خیلی بهم تیکه میندازن….
   ولی منم ساکت نمیمونم🔥

   • ایرن

    1

    1

    خوشحالم که شما رو هم اینجا میبینم.

  • لیلا حاتمی

   1

   1

   میشه بگی از کجا فهمیدی ما فیکیم شما ارجینال؟
   نکنه چیزی دیدی ما خبر نداریم ؟؟

   • ایرن

    1

    1

    اگر اورجینال باشی که موجب خوشحالی ما میشه.

   • لیلا حاتمی

    0

    1

    من که هستم عزیزم ولی به نظرت جالب نیست تموم خانوما طرفدار فتل هستن اینجا ؟؟ 😉

  • farshad

   1

   0

   با سلام به ایرن خانم عزیز . هم باعث خوشحالی و هم باعث افتخاره که خانمها دچار خودسانسوری نباشند و در هر رشته ایی که مورد علاقشون هست حضور موثر و چشمگیر داشته باشند و از تیکه انداختن معدود نفرات کم فرهنگ هم ابایی نداشته باشند . خانمها بارها لیاقت خودشون رو در عرصه های مختلف نشون دادند و استعداد , مهارت , شعور , سواد و ….. به جنسیت و نژاد و رنگ هیچ ربطی ندارد . اتفاقا امشب برای اولین بار یک داور فوتبال خانم یکی از مسابقات مردان لیگ قهرمانان اروپا رو سوت خواهد زد . پاینده باشید