فرمول یک ایران – کریستین هورنر، مدیر تیم ردبول می گوید که موضوع توافق مخفی بین فراری و فیا هنوز احساس ناخوشایندی داشته، زیرا اگر اینطور نبود، تیم ایتالیایی با موتور جنجالیش نمی توانست در بسیاری از مسابقات پیروز شود.

سال گذشته به تیم فراری برای پیدا کردن راه حلی هوشمندانه مبنی بر دور زدن سنسور جریان سوخت و افزایش قدرت موتور مظنون شدند و به همین علت این تیم مدت ها در مرکز توجهات قرار داشت. در پایان تست ها نیز فیا از توافق خصوصی با تیم اسکودریا فراری خبر داد که باعث اعتراض تیم های دیگر شد.

ژان تاد نیز اعلام کرد که فراری مخالف انتشار جزئیات پرونده بازرسی موتور بوده اما نقض مقررات توسط این تیم هیچ گاه اثبات نشد و جز ردبول، تیم دیگری به صورت رسمی بر علیه موتور فراری اعتراضی نکرد. کریستین هورنر پس از عملکرد فراری در مسابقه بلژیک و قرارگیری راننده هایش در خارج از ده رده برتر گفت:

کل این ماجرا هنوز هم احساس ناخوشایندی از خودش بجا گذاشته است. بدیهی است که شما می توانید از عملکرد حال حاضر فراری، [درباره اتفاقات پیش آمده و موتور فراری] نتیجه گیری کنید.

مسلما اگر آنها با موتوری متفاوت از نظر عملکردی نسبت به موتور سال گذشته به مسابقات می آمدند، ما پیروزی های بیشتری کسب می کردیم.

پیر گسلی و کریستین هورنر

پیر گسلی و کریستین هورنر

کریستین هورنر: استراتژی تک پیت استاپ، مسابقات را خسته کننده کرده…

به نظر من استراتژی تک پیت استاپ، همیشه خسته کننده بوده است. نیاز است که در مسابقات دو الی سه پیت استاپ داشته باشیم.

چنین چیزی رده های راننده ها را تغییر می دهد، همانطور که استراتژی ها را متفاوت می کند. اما ما همیشه مسابقاتی با یک پیت استاپ را دیده ایم، جایی که راننده با یک لاستیک پیش می رود و سعی می کند که از آن مراقبت کند.

به نظر من برای جبران فاصله بین ماشین ها، به برخی تغییرات برای ایجاد تنوع در استراتژی ها نیاز است.

جایی برای شما نداریم آقای پیر گسلی!

من فکر می کنم که او در محیط آلفا تاوری عملکرد خوبی دارد.

به نظرم ماشین امسال آنها خوب است، شاید رانندگی آن راحت تر از ماشین ما باشد اما عملکرد الکس در روزهای مسابقه بسیار قوی بوده است.

دفاع، سبقت گرفتن و حمله کردن او همیشه قوی بوده و من فکر می کنم که ما در مسیر درستی پیش می رویم، بنابراین خوب است که می بینیم پیر در حال سریع شدن بوده اما ما از روال کار فعلی راضی هستیم.

30 دیدگاه

 1. Kenzo

  4

  18

  کاش فراری دوباره یه راه برا دور زدن سنسورها پیدا کنه
  قشنگ تو تموم مسابقات مدعی می‌شن (با این دونفورس وحشتناکی ک دارن اگر انجین همون انجین پارسال بود الان فراری صدر جدول امتیازات قهرمانی سازندگان بود)
  کاری ب نتیجه گرفتن فراری ندارم
  می‌خوام قیافه هورنر و ولف رو وقتی از عصبانیت سرخ شدن ببینم

   • Kenzo

    1

    2

    فراری ماشینو دونفورس بالا طراحی کرده
    قاعدتاً درگش بالاس
    بعد اومدن موتورشونو بن کردن
    فراری مجبوره برای اینکه تو استریت لاین زمان زیادی از دست نده ماشینشو با ستاپ دونفورس پایین بفرسته تو پیست
    دی ان ای ماشین دونفورس بالاس و کل قطعات ائرودینامیکیش بر اساس حداکثر دونفورس ممکن ساخته شدن
    پس بدون موتور قوی میشه این چیزی ک هفته قبل دیدیم
    با موتور قوی به راحتی رو ستاپ دونفورس بالا تنظیمش میکنن ک تو پیچا مرسدس رو قورت بده
    تو استریت لاین هم زمان از دست نده

  • Reza.MC

   6

   1

   دانفورس وحشتناک؟؟؟!!! یه نگاهی به آنبرد مرسدس بنداز ببین لوییس همیلتون چه جوری سر پیچها با اعتماد کامل به ماشین فرمون میده. مقایسه کن با فراری که سر هر پیچ راننده باید مدام تقلا کنه. تو سکتور 2 بلژیک فقط 1.5 ثانیه از دست میدادند. ماشین از لحاظ آیرودینامیک افتضاحه.

 2. 𝓔𝓵𝓲𝓪𝓼

  24

  1

  آقای بلوف!
  فصل گذشته، هر کجا فراری پیروز مسابقه شده، مرسدس با فاصله خیلی کمی دوم شده؛
  پس اگه موتور فراری، قانونی بود، تعداد بردهای مرسدس بیش تر می شد؛ و نه ردبول.

   • 𝓔𝓵𝓲𝓪𝓼

    6

    6

    ولی هورنر راجع به جوایز مالی حرف نزده؛ راجع به برد مسابقات حرف زده.

   • Silver Arrows

    5

    3

    𝓔𝓵𝓲𝓪𝓼
    شما سر رتبه‌های بالا انقدر راحت چونه میزنید؟
    از من بپذیرید که حتی رتبه 19 ارزش جنگیدن داره برای تیم و کسی که بیستمه.

 3. Hamoon

  5

  5

  فراری تونست راه حلی پیدا بکنه ک قانون خاصی براش نبود مثل مرسدس با سیستم das ولی بدی کار اینجا بود تمام تکیه شون ب همین قضیه بود و فکر نمیکردن دستشون رو بشه و الان با این وضعیت از همه تیم ها عقب افتادن

 4. BAHRAM

  9

  5

  فکر میکنید مونزا یا اسپا پیروز میشدین؟ مثل اینکه یادتون رفته فصل ۲۰۱۱ یا ۲۰۱۲ با دستکاری ecu که از فصل ۲۰۰۸ ممنوع بوده در تعیین خط ها برتری کسب میکردین هیچوقت هم جریمه نشدین حالا خوبه چندین ماه موتور فراری رو برسی کردن و چیزی پیدا نکردن

 5. Amin

  12

  1

  ب جز سنگاپور ک مکس پایینتر از فراری ها سوم شد جای دیگه ای هم مگه شانس برد داشتین؟
  تو همونجا هم شانس مرسدس اگه بیشتر از شما نمی‌بود کمتر هم نبود..
  اسپا که همون اول دی ان اف شد
  مونزا هم پشت پرز گیر کرد و هشتم شد (البته آلبون ششم شد)
  و البته گسلی که این رفتار ها حقش نیست

  • 33🦁Ali

   3

   11

   آره برد گرندپری سنگاپور و گرندپری های دیگه هم شانس پودیوم داشت مکس بعد راننده های مرسدس.
   بعدش منظورش کل فصل بود که نه اینکه شما فقط زوم کردین به اسپا که برخورد کرد out شد مونزا پارسال که از آخر شروع کرد تو استارت بازم برخورد کرد رفت بال جلو ماشین عوض کرد و کلی تایم از دست داد چرا این حرفای واقعیت نمی‌گید مکس دیگه لاستیکی نداشت از پرز رد بشه.
   رانندگی با ماشین ردبول فرق داره با آلفا شاسی سختی داره باید بجنگی باهاش و همچین همتیمی با مکس تاثیر میزاره رو عملکرد راننده فشار تحمل می کنه آلبون هم مثل گسلی تو آلفا سریعتر بودش تا ردبول حتی الان گسلی هم بیاد با این ماشین شاید بدتر از آلبون باشه بعد ریکاردو و وتل کسی نتونسته سریع باشه با این ماشین ردبول.

  • 33🦁Ali

   6

   10

   مرسدس و لوئيس تو سنگاپور اندرکات مکس شدن طمع خود لوئيس بود که حاضر نبود بیاد پیت و می گفت لاستیکاش اوکی هستن حتی با اینکه به بوتاس گفتن شل کنه تا لوئيس جلوش در بیاد و بتونه از مکس سبقت بگیره که با DRS هم نتونست از مکس سبقت بگیره با لاستیک نو.

   • Reza.MC

    9

    1

    توی سنگاپور مرسدس توسط استراتژی عالی فراری (که هر 10 سال یکبار اتفاق می افته) و 2 تا راننده هاش آچمز شد. مکس به تنهایی نمیتونست کاری از پیش ببره.

   • Mahmood.gh

    1

    2

    سنگاپور دلایل خودش داره علی جان اول سب و فراری عالی کار کردن
    بعد نوع پیست هم توی اینکه لوییز نتوست از مکس رد بشه خیلی تاثییر داشت
    هر ریس هر پیست شرایط خودش داره
    پیستها و مسابقاتی هم بوده ک لوییز ب راحتی خوردن اب از مکس رد شده
    در کل حق با هورنر اگه موتور فراری اون اتفاقات براش نمیفتاد و مدل نیم فصل اولش بود شک نکنید ردبول بیشتر امتیاز داشت و امتیاز بیشتر یعنی پول بیشتر

 6. Mahmoud

  11

  1

  موتور فراری فقط از روشی استفاده میکرده که یه خلع قانونی بوده و وقتی فیا متوجهش شده قانون رو اصلاح کرده و این وسط فراری چون قدرت زیادی از این روش به دست میاورد با از دست رفتن این روش فراری قدرت زیادی از دست داد.
  درست مثل مرسدس که سیستم DAS اش سال بعد غیرقانونی شده یعنی مرسدس با استفاده از یه خلع قانونی از این سیستم استفاده کرده و فیا با اصلاح قانون اون رو برای سال بعد غیرقانونی کرده حالا اگر مرسدس اتکای زیادی به سیستم DAS میداشت ضربه ی بزرگی میخورد.
  ولی با فرض نظر کریستین هورنر ردبول فقط میتونست امتیاز بیشتری کسب کنه چون هرجا فراری مسابقه رو برده بود یا شانس برد داشت رقابت بین فراری و مرسدس بود و اگر فراری نبود مرسدس برنده میشد پس ردبول نمیتونست برد های بیشتری کسب کنه.

  • BAHRAM

   1

   5

   با شما موافق هستم البته جدا از بسته شدن خلا قانونی سال قبل پاوریونیت امسال فراری روغن کمتری هم مصرف میکنه. میزان مصرف روغن فراری نصف رقباست و این موضوع هم تا اندازه ای باعث کاهش قدرت شده

 7. فتل

  3

  3

  اختلاف لویس با بوتاس اگر ماشیناشون دقیقن یکی باشه. ده درصد لویس بهتره. حالا اختلاف مکس با آلبون اگر ماشیناشون یکی باشه حدود شصد درصده. حیف که ماشین مکس در حد قهرمانی نیست

 8. mahyar

  2

  1

  والا من فکر میکنم موتور فراری غیر قانونی نبود . اما از اون طرف هم بیانیه فیا خیلی شک برانگیز بود . و شاید هم واقعا موتور فراری غیر قانونی بود . والا ما که نمیدونیم چه خبره پشت پرده .
  خوب به نظر میرسه که مهندسین فراری از سال 2018 این خلا رو پیدا کرده بودن و به همین دلیل هم قدرت زیادی به دست آورده بودن . اما خوب گرفتن این همه قدرت اضافه تیم مهندسی رو از توسعه موتور توی نقاطی که باید انجام میشد دور کرد و تیم های دیگه در حالی که چه میدونم داشتن مثلا” روی زاویه پشت سوپاپ تحقیق میکردن که چه قدر باشه خوبه و کلی آزمون خطا داشتن انجام میدادن فراری به خاطر قدرتی که از خلا قانونی گرفته بود نیازی به این نمیدید که بیاد آزمون خطا کنه و… درنتیجه آخر فصل 2019 وقتی فیا وضعیت موتور فراری رو دید اونو از سل بعدش غیر قاونوی کرد . (یا شاید هم چند هفته بدعدش توی همون فصل گفت که دیگه کسی نمیتونه و فلان … یادم نیست ) پس توسعه موتور فراری در اصل عقب افتاده و اونا شاید یک سال یا بیشتر عقبتر هستن از شرکتی مثل بنز یا هوندا یا حتی رنو . (رنو وقعا موتور های خوبی میسازه )
  حالا باید دید که دلیل نیاوردن آپدیت موتور فراری چی هست ؟
  اما خوب شاسی جدید فراری برپایه موتور اون طراحی شد تا قدرت بیشتری در اختیار شاسی قرار بده که قراره دانفورس به مراتب بالاتری رو تولید کنه .
  و بعد از اون فیا هم گفت این موتور دیگه نمیتونه استفاده بشه . پس توسعه شاسی بر اساس موتور اشتباهی جلو رفت . دانفورس بالا که خودش تولید کننده درگ بیشتر هست و موتور قوی میطلبه و موتور ضعیف تر که بیشتر به شاسی با دانفورس پایینتر میطلبه .
  پس فراری مجبور شد چیکار کنه ؟
  بله شاسی که برای دانفورس بالاتری طراحی شده رو به زور کمتر کردن زاویه باله عقب و هزارتا فاکتور دیگه به زور به sf90 نزدیک کنه . و همین باعث میشه تا ماشین توی پیچ ها اون بالانسی کهباید رو نداشته باشه . درواقع توی پیست های دانفورس بالا که مستقیمی قابل توجه نداره فراری ها خیلی ضعیف نیستن اما خوب خیلی هم خوب نیستن چون موتور قوی ندارن که در انتحای پیچ بهشون قدرت مناسبی بده .
  پس فراری قطعا یا داره روی توسعه موتور به سختی کار میکنه تا ی موتور مناسب رو حالا این فصل نه برای فصل بعد به تیم بده . یعنی ممکنه کل این فصل با همین موتور جلو بره . به نظر من امیدی به این فصل فراری نیست . به امید خدا ما فن های فراری فصل دیگه ی موتور جدید و مناسب برای این شاسی خواهیم داشت .

  • Behzad

   3

   1

   آپدیت موتور برای این فصل کلا فریز شده و برای سال بعد نمیدونم اجازه دارن یا نه و اگر هم بخوان رای گیری کنن احتمالا تیم های دیگه مخالفت میکنن.
   اگر هم مخفیانه در حال توسعه ی موتور باشن که احتمالش کمه و فیا به شدت برخورد خواهد کرد.
   فقط سال بعد رو بچسبیم که احتمالا 9 جفت خودرو مشابه مرسدس در پیست خواهیم داشت و یک جورایی تابو کپی کردن شکسته شد مگر اینکه تغییرات زیاد فریز بشه.
   چندین ساله و چندمین باره که این موضوع را میگم کم هزینه ترین و آسان ترین راه کم کردن اختلاف تیم ها تغییر تایر هست و این شرکت ننگین پیرلی کلا گند زده و کوتاه بیا هم نیست و اگر تایرها دو سه درجه ای نرم تر بشن حله.
   در بهترین حالت در یک مسابقه دو الی سه پیت استاپ واجبه و هیجان بسیار بالا میره.

   • mahyar

    0

    0

    چه ضد حالی شد پس . فراری رفت برای دو سه سال دیگه 😬😬😬😬😬

   • 𝓔𝓵𝓲𝓪𝓼

    1

    0

    البتّه پیرلی، سر خود تایر تولید نمی کنه.
    دستور العمل اصلی رو فیا میده؛ بعدش هم رأی گیری از تیم ها.
    اون تک پیت استاپه شدن مسابقات هم به خاطر انتقادات شدیدی بود که تیم ها از دوام کم تایرها تو فصل ۲۰۱۳ داشتن.
    پنچر شدن های کیمی و سباستین و لوئیس و بلافاصله از بین رفتن دیواره لاستیک که حتّی ماشین به پیت نمی رسید، یادتون رفته؟

 9. امید نورمحمدی

  2

  3

  اگر موتور فراری قانونی بود چرا مخفیش کردند؟ چرا فراری براحتی حاضر شد دست از اون موتور برداره؟ متن بیانیه را کسی خونده؟ سیستم DAS مرسدس چه ربطی به تقلب بزرگ فراری توی موتور داره که داریم میبینیم بدون تقلب چه بلایی سرشون آمده؟! فکر میکنید دستگاه عریض و طویل و با قدمت فراری دوتا وکیل نداشته تا از حقش دفاع کنه؟ این آبروریزی که داریم میبینیم به این سادگیها نبوده و در حد یک دور زدن کوچک قانون هم نبوده.
  همین مخفی کاریها و فسادهاست که یکی هم مثل استرول میاد ازش سواستفاده میکنه! شنیدم و خوندم تیفوسیها میگن مخفی مونده تا کسی کپی برداری نکنه! وقتی خود تیم اصلی و تیمهای اقماریش اجازه استفاده ندارند چه کپی کردنی؟!
  واقعا تعصب چه میکنه با منطق! بعضی که علنا آرزو میکنند که فراری یک تقلب دیگه پیدا کنه!

 10. Hamed

  1

  0

  اشتباه فراری این بود همه تخم مرغاش رو گذاشت تو سبد همون موتور فکر نکرد یه وقت fia سوراخ اون خلع رو ببنده با شاسی ضعیفی که ساختن بالاخره به مشکل خواهند خورد دوسال وقت داشتن یه شاسی رقابتی بسازن یا اصلا همون روند توسعه شاسی عالی SF70H که در واقع دستپخت الیسون و همین بینوتو بود رو ادامه میدادن ولی متاسفانه فوت مارکیونه هم مزید بر علت شد کل تیم درگیر جنگ قدرت داخلی و یارکشی شدن دیگه کسی نبود مثل قدیم رو کارشون نظارت و فشاری اعمال کنه

دیدگاه خود را بیان کنید