Register

سیزده − 7 =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایران – در مقاله های قبلی در مورد چگونگی برگزاری مراحل تمرینی و تعیین خط فرمول یک و چه اتفاقاتی در آن رخ می دهد صحبت کردیم، این بار نوبت به اتفاق پیش از مسابقه رسیده است که برایتان شرح دهیم…با ما باشید.

فرمول یک به مانند ورزش های دیگر نیست، ورزشکاران ورزش های دیگر به مراتب پیش از شروع رقابت خودشان وقت های اختصاصی تر و حریم شخصی بیشتری را دارند. در فرمول یک اوضاع متفاوت است…

در میانه مقدمات شروع مسابقه یک سری مکانیک ها دارند لیست کارهای خودشان را چک می کنند و راننده تلاش می کند تا پیش از آنکه با سرعت 300 کیلومتر بر ساعت به سمت پیچ یک برود، در شرایط تمرکزی مناسب قرار بگیرد.

60 دقیقه پیش از دور گرم کردن برای مسابقه فرمول یک – آماده سازی

یک ساعت پیش از شروع دور گرم کردن، در های پیت لین باز می شود و افراد گاراژ مجاز هستند که به پیست بیایند. آنها تجهیزات خودشان را به همراه می آورند: ژنراتورها، کالسکه های جایگاه که پر از وسیله هستند، تایر ها. هرچیزی که ممکن است یک تیم پیش از شروع مسابقه نیاز داشته باشد.

در یک لحظه ای، تیم، مکالمه رادیویی با راننده اش را چک می کند و اطمینان حاصل می کند که همه چیز کار می کند به این خاطر که خیلی وقت ها عکس این موضوع اتفاق میافتد.

در این حین، مکانیک های خودرو آخرین آماده سازی خودشان را دارند. آنها لیست چک کردن کارهای خودشان را برای این مرحله خیلی زودتر از مراحل دیگر یک آخر هفته انجام می دهند به این خاطر که عملا این مرحله پس از آنکه خودرو از گاراژ خارج شده شروع می شود و این کار تقریبا 40 دقیقه پیش از شروع مسابقه انجام می شود.

دنیل ریکاردو و کریستین هورنر - گاراژ ردبول

دنیل ریکاردو و کریستین هورنر – گاراژ ردبول

40 دقیقه پیش از شروع دور گرم کردن – دور شناسایی Reconnaissance Lap

دسترسی به پیست از خروجی پیت با یک چراغ عابر مشخص خواهد شد. این چراغ چهل دقیق پیش از شروع مسابقه(در ابتدای این فصل 30 دقیقه ولی الان دوباره به حالت عادی و همان 40 دقیقه برگشته) نشان می دهد که پیست باز است. برای راننده ها و تیم، قدم بعدی برای شروع مسابقه خیلی بیشتر از رفتن از یک مکان به یک مکان دیگر است. این دور شناسایی، آخرین شانس برای تمرین با خودرو می باشد.

این دور با یک ست از تایرهایی زده می شود که قرار نیست در طول مسابقه مورد استفاده قرار بگیرند اما اصولا قابل مقایسه با تایرهایی هستند که قرار است در مسابقه مورد استفاده قرار بگیرند. شاید از دید شما، دور شناسایی بی اهمیت به نظر برسد اما این طور نیست.

شرایط پیش از شروع مسابقه ممکن است کاملا متفاوت با شرایطی باشد که در روز جمعه و شنبه تجربه شده بود و دور شناسایی تنها شانسی برای راننده است که می تواند پیش از اینکه تخت گاز به سراغ پیچ شماره یک برود، این تجربه را کسب کند. برای همین رانندگان مشتاق هستند تا جایی که امکان دارد خودرو را در این دور تحت فشار بگذارند تا توانند در آخرین حدی که ممکن است در مورد خودرو و شرایط پیست اطلاعات کسب کنند.

اگر که یک راننده بخواهد بیشتر از یک دور در پیست بزند تا در جایگاه خودش قرار بگیرد باید در پایان هر دور از پیت لین عبور کند به این خاطر که در مستقیمی خط شروع و پایان در این لحظه، افراد زیادی از مکانیک ها تا فیلمبرداران تلویزیونی، خودروی ایمنی و احتمالا حتی یک گروه آواز نیز حضور دارند.

البته شرایط به این راحتی نیست، برخی از رانندگان این اوضاع را ترسناک تر از خود مسابقه می بینند. چونکه در حین عبور از پیت لین افراد زیادی حضور دارند که دارند راه می روند و برخی از آنها هیچوقت در پیت لین نبوده اند و شرایط می تواند ریسک بالایی را به خودش بگیرد.

لوییس همیلتون - تمرین سوم گرندپری بلژیک 2018

لوییس همیلتون

30 دقیقه پیش از دور گرم کردن

وقتیکه خودرو به پشت جایگاه می رسد، مکانیک ها آن را روی اسکیت ها سوار می کنند تا به نقطه ای که قرار است از آنجا مسابقه را شروع کنند ببرند، راننده نیز از خودرو خارج شده است. 17 دقیقه پیش از شروع دور گرم کردن، راننده دوباره رسما در خودرو قرار می گیرد. در این بین راننده به سراغ ادای احترام و مبارزه با نژاد پرستی می رود و به سرود ملی کشور میزبان برگزاری مسابقه گوش می دهد. او می تواند از زمان های دیگر موجود در گاراژ بماند و آرامش خودش را حفظ کند یا اینکه به سراغ یک کار شخصی مهم تری برود اما پیش از آن حتما با مهندس مسابقه ای خودش صحبت می کند.

از اولین لحظه ای که یک خودرو در مرحله اول تعیین خط وارد پیست شده دیگر تحت چارچوب قوانین و شرایط پارک فرم قرار گرفته است. بنابراین دیگر چیزی وجود ندارد که از لحاظ مکانیکی امکان تغییرات در آن وجود داشته باشد. به جز تنظیم بال جلو که آن هم بر اساس بحث صورت گرفته بین راننده و مهندس مسابقه ای انجام می گیرد. چیزهای زیاد دیگری نیز وجود دارند که می توانند تغییر پیدا کنند از جمله فشار تایر(که البته خیلی محتمل نیست، چونکه باید حداقل پیرلی را رعایت کنند) تا تنظیمات الکترونیکی دیفرانسیل خودرو و مپینگ ترمز موتور.

ممکن است که چسبندگی کمتری بعد از باران وجود داشته باشد یا چسبندگی بیشتری پس از مسابقات فرمول 3، 2 و پورشه وجود داشته باشد. ممکن است که جهت وزش باد تغییر کرده باشد، ممکن است که هوا نسبت به روز قبل سردتر یا گرم تر شده باشد که همه اینها نوید یک سری تغییرات کوچک در پارامترهای تنظیمات را می دهند. راننده در دور شناسایی سعی می کند که تنظیمات مختلفی را امتحان کند و حال زمان آن رسیده است که مناسب ترین تنظیمات را برای مسابقه انتخاب کند.

سباستین فتل - روز دوم تست های مجارستان

سباستین فتل

بررسی کردن چک لیست

حال که راننده توسط مهندسانش محاصره شده، خودرو روی جایگاه و در دستان مکانیک ها قرار دارد اگر راننده بخواهد که برای دور شناسایی تغییراتی روی بال جلو حاصل شود، عملی شده و سپس به سراغ بررسی کردن چک لیست می روند تا اطمینان حاصل کنند که خودرو در شرایط مسابقه ای قرار دارد. این فرایند، یک فرایند تکراری است و همیشه به همین شکل صورت می گیرد.

کارهای حساسی که باید صورت بگیرند، زمانبندی دقیقی دارند و تمامی فرایندها نیز تحت نظارت مغز متفکر تیم یعنی مدیر ورزشی (برای فراری: لورنت مکیس، مرسدس: ران مدوس، ردبول: جاناتان ویتلی و…) انجام می گیرد.

خودرو پیش از آنکه گاراژ را ترک کند کاملا آماده است اما کارهای زیادی هست که باید پیش از دور گرم کردن انجام بگیرد. یکی از بزرگترین این کارها، خنک کردن خودرو پس از رسیدن به جایگاهش در پیست می باشد به جز البته قسمت هایی که نیاز دارند که گرم شوند.

وقتیکه خودرو در پشت جایگاه قرار می گیرد، مکانیک ها تمامی فن هایی که می توانند را روی خودرو قرار می دهند و شروع به کاهش دمای خودرو می کنند. خنک شدن خودرو مزایای زیادی دارد ولی یکی از مهم ترین آنها این است که به راننده اجازه می دهد در راه رسیدن به جایگاه خودش بدون اینکه موتور دچار بیش گرمایش شود، برن اوت کند. به همین خاطر است که هر کسی مایل است که گاراژش را در زودترین زمان ممکن ترک کند چونکه بیشترین زمان خنک کاری را در اختیار دارند.

مکانیک ها فقط خنک کاری نمی کنند بلکه گرم کاری نیز می کنند و دوباره حرارت را به سیستم تزریق می کنند.

این مسئله باعث جریان پیدا کردن سیال می شود و همینطور حیاتی است که تلمتری در این لحظه چک شود تا اطمینان به وجود بیاید که همه چیز درست کار می کند. آنها همینطور ممکن است که توپی چرخ جلو را گرم کنند.

چرخ های عقب ممکن است با برن اوت گرم شوند ولی چرخ های جلو از این امکان برخوردار نیستند و وقتیکه کالیپر های ترمزی که به معنای واقعی سرخ شده اند به هنگامی که چرخ ها روی خودرو قرار می گیرند، این کالیپرها باعث گرم شدن و تزریق حرارت به تایرها می شوند. همیشه یک سری افرادی هستند که زودتر از دیگران به سراغ خودرو می روند و سعی می کنند موتور خودرو را روشن کنند.

14 دقیقه پیش از دور گرم کردن – آماده شدن

پس از پخش سرود ملی، اوضاع کمی سریعتر پیش می رود. تیم ممکن است که آخرین استارت و روشن کردن خودرو را انجام دهد و تایرهای کار کرده، از روی خودرو جدا می شوند. راننده اصولا باید 10 دقیقه پیش از شروع مسابقه، در خودرو قرار بگیرد.

وقتیکه راننده در خودرو می نشیند باید کاسکت و هنس (ایمنی سر و گردن) را روی خودش قرار دهد و دستورات آخر لحظه ای را از مهندس مسابقه ای خودش دریافت کند. شاید بر فرض مثال طی چند دقیقه اخیر شرایط پیست و آب و هوا تغییری به خودش دیده باشد و نیازمند به این باشد که به راننده اطلاع رسانی شود و از این دست اطلاعات.

پس از این موضوع، حال مکانیک ها باید کمربند راننده را ببندند و کاری کنند که راننده حس راحتی کند(وصل کردن نوشیدنی، رادیو، قرار دادن هدرست.) اصولا در این لحظه مکانیکی که این کار را می کند سعی نمی کند که با راننده صحبتی کند، مگر اینکه راننده خوش چنین چیزی را بخواهد. چون این لحظات کاملا متعلق به راننده می باشد و باید در بهترین حالت تمرکزی ممکن قرار بگیرد.

مکس ورشتپن - روز دوم تست بارسلونا 2018

مکس ورشتپن

5 دقیقه پیش از دور گرم کردن – تایرها سوار می شوند

بخش بعدی کار، مرتبط به 5 دقیقه مانده به دور گرم کردن می باشد. در این لحظه چرخ ها باید روی خودروها قرار بگیرند و اکثر افراد دیگر باید پیست را ترک کنند. در فصل های گذشته، این پروتکل در 3 دقیقه رخ می داد اما امسال با توجه به شرایط ویژه این دقایق اضافه اجازه می دهد تا فاصله اجتماعی رعایت شود. آنها تمام تجهیزات را با خودشان می برند.

حال در کنار راننده هشت فردی که مجاز هستند حضور دارند، خودرو نیز دارد به دمای محیط نزدیک می شود. راننده در این لحظه رادیو خودش را چک می کند و در این لحظه به احتمال زیاد از تایرهایی که دیگر رانندگان نیز استفاده می کنند ممکن است که سوال کند تا از این موضوع باخبر شود.

یک دقیقه پیش از دور گرم کردن: استارت موتور

یک دقیقه مانده به دور گرم کردن، موتور روشن می شود. روکش های تایرها تا آخرین لحظه ممکن روی آنها باقی مانده و حال برداشته می شوند. 30 ثانیه مانده به شروع کار نیز افراد پیست را خالی می کنند.

15 ثانیه مانده به شروع، این افراد همه باید پشت خط سفید که لبه پیست را مشخص می کنند قرار بگیرند. اگر کسی در حد یک نوک انگشت هم از خط سفید عبور کرده باشد، راننده جریمه دریافت می کند. اگر همه چیز خوب پیش برود، دور گرم کردن شروع می شود. عملا دیگر این شروع مسابقه می باشد.

دور گرم کردن – The Formation Lap

حال که دور گرم کردن شروع شده، پس از تقریبا یک ساعت، سکوت رادیویی حاکم می شود. راننده ها باید تمامی اطلاعات لازم را پیش از شروع این دور از مهندس های خودشان بگیرند و در این دور حق گرفتن هیچگونه راهنمایی را ندارند.

در اوایل این دور، راننده سعی می کند که به قول معروف دنده های خودرویش را یاد بگیرد، در واقع باید تا یک زمان معینی با یک گشتاور داده شده ای دنده کشی نرمی را داشته باشد و باید این موضوع را تست کند. در همین حین آنها باید، ترمز ها و تایرهای خودشان را گرم کنند و موتورشان را خنک، همان روش دور موتور پایین و دنده های بالا و ترمز گیری سنگین و هی چپ و راست کردن خودرو.

قسمت حساس دور گرم کردن بعد از پیچ آخر رخ می دهد که در آن راننده سعی می کند که نقطه درگیری کلاچ را پیدا کند و چند برن اوت داشته باشد تا تایرهای عقبش را گرم کند. تعداد این برن اوت ها به نوع پیست، دمای پیست و همینطور رده شروع مسابقه بستگی دارد. هرکسی که در رده های جلویی قرار دارد نیاز دارد که برن اوت های بیشتری را نسبت به کسی که در رده های عقبی قرار دارد بزند.

به این خاطر که راننده های جلویی نیاز دارند که در جای خودشان قرار بگیرند و راننده های دیگر برسند و در پشت سرشان قرار بگیرند و امکان خنک شدن و از دست دادن دمای تایرشان وجود دارد. آنها البته از مود موتوری خاصی برای برن اوت استفاده می کنند تا از موتور محافظت کنند و باید به خاطر داشته باشند که پیش از شروع مسابقه از مود برن اوت روی مود شروع یا لانچ بروند.

کیمی رایکونن - مسابقه گرندپری مالزی 2017کیمی رایکونن - مسابقه گرندپری مالزی 2017

کیمی رایکونن – مسابقه گرندپری مالزی 2017

اما همه چی تمام نشده!

درست است که الان راننده ها تمامی توجهات را به خودشان جلب کرده اند اما با توجه به شانس تصادف و یا پیش آمدن مشکلی در دور اول خیلی بالاست، افراد تیم هنوز در حالت آماده باش قرار دارند. حال تمامی این افراد دارند به سمت پیت و گاراژ مرتبط به خودشان می دوند.

بسته به نوع پیست، نوع جایگاه شروع، فضای خالی بین فنس ها، پیت لین چقدر طول دارد و چقدر طول می کشد که یک دور گرم کردن انجام شود این مسئله می تواند زمان متفاوتی را داشته باشد. در پیست بارسلونا و مجارستان اوضاع خوب است اما بر فرض مثال در اینترلاگوس و با یک شیب رو به بالا نفس تمامی این افراد گرفته می شود.

روشن شدن چراغ قرمز

اینکه چطوری یک راننده خودش را آماده می کند موضوع جداییست، برخی از رانندگان می خواهند که آرامش بیشتری را داشته باشند ولی برخی می خواهند که آدرنالین بالاتر و ضربان قلب بیشتری را داشته باشند.

کلاچ، با یک اهرم پشت فرمان کنترل می شود و راننده باید توافق کرده باشد که با چه دنده ای کار را شروع می کند.( گاهی اوقات با دنده یک و گاهی هم با دنده دو، این موضوع بسته به نوع تایر و چسبندگی رده ای که در آن مسابقه را شروع می کند دارد). همینطور راننده باید با میزان درصد فشار اعمال شده روی پدال گاز نیز با تیم برای فاز اولیه شروع کار توافق کرده باشد.

رفتن به سراغ پیچ یک شبیه به یک میدان جنگ می باشد. همه رانندگان، مسابقات قبلی در این پیستی که می خواهند مسابقه بدهند را دیده اند و دیگر می دانند که قرار است در موقعیت ها و جایگاه های مختلف چه مسیری را انتخاب کنند. همینطور آنها می دانند که چند درصد ریسک در این پیست قابل قبول است.

در پیستی به مانند موناکو که نقاط سبقت گیری کمی وجود دارد شاید تنها شانس سبقت گیری مسابقه در سینت دووت باشد اما در پیستی به مانند اسپا موضوع کاملا فرق دارد و شانس های متفاوتی وجود دارد.

اگر راننده در رده های جلویی باشد، مهندسش او را از قرار گرفتن آخرین خودرو در جایگاهش مطلع می کند تا عملا راننده آگاه شود که دیگر مسابقه دارد شروع می شود.

حال دیگر وقت آن رسیده که راننده همه عملکرد لازم را از خودرو و خودش بیرون بکشد.

25 دیدگاه

 1. Danial

  10

  0

  بسیار عالی و کامل ممنونم سید جان

 2. AhmadSnt

  5

  0

  عالی بود سید عزیز راستی خبری از تصمیم سباستین نشده هنوز؟

  • Ali.A

   0

   0

   جریان چیه؟

 3. Dr¡ft€r

  3

  0

  یک راننده چگونه خود را برای مسابقه آماده می‌کند؟
  در هر تیم یک یا چند روان‌شناس ورزشی وظیفه آماده سازی رانندگان و کادر فنی تیم را بر عهده دارند که با مصاحبه، روان سنجی و همچنین استفاده از داروهای متعادل کننده تیم را برای یک مسابقه سخت و پر هیجان آماده کرده و نقش مهمی را در بهبود عملکرد رانندگان و کادر فنی ایفا می‌کنند

 4. محمد

  1

  0

  واقعا ممنون.نمیدونستم.🙂

 5. Akbar56

  3

  0

  آیا این درسته که تیم رد بول برا اعضای پیت استاپش روانشناس بخدمت گرفته؟

  • farshad

   1

   0

   با سلام . بله دوست عزیز . اگر اشتباه نکنم دو سه سالی هست که تیم پیت استاب رد بول روانشناس خودشو داره .

 6. Mohamad. 44

  1

  0

  مثل همیشه عااالی بود سید جان خسته نباشی.

 7. Parsa16

  1

  0

  عالی بود سید
  ممنون

 8. Reza.MC

  2

  0

  مثل همیشه مقاله مفیدی بود.
  اگر یک مقاله درباره اطلاعاتی که راننده میتونه روی فرمان خودرو ببینه، بنویسید ممنون میشم. برای مثال همیشه برای من سوال بوده که آیا راننده تایم آخرین لپ خودش رو و فاصلش با ماشین جلویی یا عقبی رو روی فرمان میبینه یا نه.

 9. Hamoon

  3

  1

  دم شما گرم… چندین سال فقط ب صورت پراکنده بیننده بودم تو این دو سال ک عضو این سایت شدم خیلی چیزا یاد گرفتم.

 10. آرا

  3

  0

  اقا دیگه صبرم تمومه واقعا چرا جمعه نمیاد😐

 11. مهیار دلجو

  1

  0

  دوستان دو خبر اول اینکه متاسفانه مارک مارکز به اولین مسابقه موتو جی پی ۲۰۲۱ که در قطر برگزار میشود نخواهد رسید
  دوم اینکه خبری در مورد دنی ریک👇
  هنگامی که صحبت از سبقت گرفتن در مسابقات فرمول یک به میان بیاید، نام دنیل ریکیاردو، راننده استرالیایی تیم فرمول یک مک لارن جزء رانندگانی است که ذهن هر طرفدار فرمول یکی نقش می‌بندد.

  دیر ترمز کردن، یکی از ترفندهای سبقت گرفتن در مسابقاتاست که دنیل ریکیاردو در این روش به نوعی صاحب سبک شده است و برای این که در تیم جدید خود یعنی مک لارن هم بتواند بهترین تعامل را با پدال‌های ترمز داشته باشد به کمی وقت نیاز دارد.

  اما دنیل ریکیاردو اذعان داشته که مطمئن است به زودی میتواند نقاط قوت و ضعف خودرو را شناسایی کند و در ترمزگیری بهترین عملکرد را از خود به نمایش بگذارد :

  قطعا شرایط به طور کامل تغییر کرده است، پس من هنوز در حال کنار آمدن با ترمزهای جدید هستم.

  من فکر میکنم که اگر از تیم فرمول یک ردبول به تیم رنو بیایید و سپس به تیم فرمول یک مک لارن بپیوندید، ترمزهای یکی از اصلی‌ترین چیزهایی هستند که باید هرچه سریعتر با آنها کنار بیایید و به طور کامل آنها را بشناسید.

  به همین دلیل است که من هم در حال تلاش هستم تا محدودیت‌های خودرو را به طور کامل بشناسم. ولی بنظرم مک لارن در سال‌های اخیر به طور کلی نشان داده است که سیستم ترمزگیری خودروهایش خوب است.

  بنابراین من فکر میکنم که اگر به سرعت بالای خودرو دست بیابم، عملکردم خوب خواهد بود و مجددا شما میتوانید چند سبقت خوب از من ببینید.

  • mahdi arabi

   4

   1

   تو رنو از اون سبقت هایی که نزدیک 60 متر عقب تر از ماشین جلویی بود رو نداشت

   خودم احساس میکنم بیشتر از اینکه اون سبقت ها به خاطر خود ریکاردو بوده باشه به خاطر ماشین خوب ردبول بوده ( نمیدونم به خاطر سیستم ترمز ماشینه یا به خاطر دانفورس عالی ماشین ) چون تقریبا تمام راننده های ردبول این چند سال از این مانور ها داشتن
   مثلا سبقت سب از آدرین سوتیل تو استرالیا 2013
   یا خود مکس هم که نیاز نیست بگم از این سبقت ها کم نداشته
   آلبون هم اواخر 2019 چندتا سبقت از 50 متری راننده جلویی گرفت که من تو اسپا و سوزوکا رو دقیقا یادمه

   هر چند ریکاردو تقریبا از همشون تو این کار بهتر بوده ولی باید این مانور ها رو تو تیمای دیگه هم داشته باشه تا بتونیم بگیم این مانورها بیشتر برا خودشه تا ماشین

 12. Hossein1382

  1

  0

  خیلی خوب و عالی مثل همیشه👌👌👌

 13. حامد

  0

  0

  سلام.بعضی وقتا شبکه ورزش مسابقاتو نشون نمیده.جایی هس که بشه با دوبله فارسی یا زیر نویس تماشا کرد؟

 14. Lando

  3

  0

  جاتون خالی بازی f1 2020 عالیه
  قیمتش ۱.۴۵ میلیون. ۷ ماهی زار زدم تا برام گرفتن
  حالا بنظرتون ۱.۴۵ میلیون تومان یا ریال😂

  • bimbak

   1

   0

   با فرمون بازی میکنی؟

  • Lando

   1

   0

   نه با دسته

 15. farzad.vettel

  3

  0

  آقایون چیکار کرده فتل با فراری من که با کارش حال کردم خیلی عشقه

 16. bimbak

  5

  1

  سلام میخوام با بودجه ی متوسط تا 4 میلیون یک فرمان و پدال برای شبیه ساز واسه f1 2020 و assetto corsa بگیرم چه مارکیو پیشنهاد میدید؟؟؟

  • tamland

   1

   0

   شما میدونید چه شکلی مسابقات esport شرکت کنیم؟

 17. farshad

  1

  1

  با سلام و تشکر از اقای حسینی عزیز . اگر میشه در مورد استارت موتور بیشتر توضیح دهید که آیا بشکل برقی و چرخش فلایویل هست یا مثل موتور کشتی با کمپرس باد روی سر پیستون صورت میگیره ؟؟ ممنون

  • MERC

   0

   0

   انجین های فرمول1 که فلای ویل ندارن
   موتور استارترو میکنن تو گیربکس و از طریق اون میل لنگ رو بچرخونه تا موتور روشن شه

   • farshad

    0

    0

    مرسی دوست عزیز از جوابتون . ولی گیربکس بدون درگیر بودن چطور میل لنگ رو میچرخونه ؟ و اگر فلایویل نداره چه وسیله ایی نقش انتقال نیرو بین میل لنگ و کلاچ و گیربکس رو ایفا میکنه ؟ هر چی گشتم عکسی که برشی از موتور و گیربکس داشته باشه رو پیدا نکردم تا درک بهتری پیدا کنم . اگر اطلاع دارید راهنمایی کنید ممنون میشم .