فرمول یک ایران – تا به الان شده به این موضوع فکر کنید که زمانیکه رانندگان در خودروهایشان یا جمع خبرنگاران و اهالی رسانه و جلسات توجیهی تیم در آخر هفته نیستند، در کجا حضور دارند؟ در این مقاله می خواهیم با اتاق رانندگان بیشتر آشنا شویم…

وقتیکه در حال تماشای فرمول یک هستید، اغلب اوقات تصاویری از پدوک و پشت گاراژ ها را مشاهده خواهید کرد. گهگاهی می بینید که یک راننده در حال دویدن یا روی اسکوتر خودش در حال حرکت کردن می باشد و برایتان سوال است که این راننده بین این همه کامیون و تریلر سر به کجا دارد. این تصاویر فقط یک معنی دارد یا اینکه آنها از اتاق رانندگان یعنی فضای آرامش بخش خودشان بین تمام شلوغی ها و سرعت فرمول یک آمده اند یا به آنجا می روند.

الکس آلبون - اتاق رانندگان تیم فرمول یک ردبول

الکس آلبون – اتاق رانندگان تیم فرمول یک ردبول

اتاق رانندگان ردبول ، بهترین در فرمول یک

الکس آلبون می گوید که اتاق رانندگان ردبول بهترین اتاق حاضر در پیست است و جاییست که بعد از هر مرحله آخر هفته می توان در آن به آرامش رسید و حس راحتی داشت.

در مسابقات اروپایی، اتاق رانندگان ردبول به همراه ایستگاه انرژی فرمول یک ردبول حمل می شود، یک محیط پیش ساخته که حریم شخصی فوق العاده بالایی دارد و می تواند به مانند یک خانه ای به دور از خانه باشد.

در ایستگاه انرژی، اتاق های مکس ورشتپن و الکس با هدف بالاترین سطح حریم شخصی ساخته شده اند تا از دید هرگونه رسانه ای پنهان بمانند و بتوانند یک خلوت عالی را با خودشان داشته باشند.

اتاق های این دو نفر در کنار هم قرار داده شده ولی کاملا برای هر کدام از آنها یک حالت شخصی دارد. این به راننده بستگی دارد که می خواهد در را بر روی یکی از اعضای تیم باز نگه دارد با این هدف که یک سوال سریع بپرسند یا زمانی که نمی خواهند کسی مزاحمشان شوند، در را بسته نگه دارند. البته اینجا فضایی هم هست که اعضای خانواده نیز می توانند بیایند و سری بزنند و در مورد موضوعاتی خارج از پیست صحبت کنند.

اتاق الکس آلبون و مکس ورشتپن

در مسابقاتی که باید پرواز صورت گیرد تجهیزات متفاوتی نصب شده است و همه این تجهیزات در کنار هم به یک مهمانخانه موقت برای تیم در پدوک تبدیل می شود اما هنوز به عنوان یک خانه برای رانندگان دور از خانه می باشد. این اتاق ها با دیوارهایی از یکدیگر جدا شده اند و به اندازه کافی فضا دارند که در آن ها یک میز ماساژ، یک قسمتی که در آن قفسه برای نگه داری تجهیزات و یک آویز برای آویزان کردن لباس های مسابقه ای قرار بگیرد.

این مکان به اندازه ایستگاه انرژی لوکس نیست ولی خب راننده ها می توانند از آن به عنوان مکانی متعلق به خودشان در آن چهار روز اخر هفته که در پیست حضور دارند یاد کنند.

خود اتاق متشکل از چیز های مختلفی می باشد که شامل لباس های مسابقه ای راننده (در هر مسابقه راننده شش لباس مسابقه ای دارد)، کاسکت های مسابقه ای، بطری های نوشیدنی، میزی که آنها بتوانند روی آن کار کنند و یک میز ماساژ که مربی آنها نیز بتواند این رانندگان را ماساژ دهد. در مسابقات اروپایی، آنها مبل، تلویزیون، یک دوش و همیشه یخچال مخصوص و واجب ردبول را دارند.

بوی خوب اتاق الکس

راننده ها همینطور تجهیزات و چیزهای مورد مطلوب خودشان را به اتاق می آورند. الکس با خودش هدفون و عطرش را می آورد تا باعث خوشبو شدن محیط شود:

ظاهرا من خیلی حس بویایی حساسی را دارم و از اینکه اتاق بوی خوبی بدهد خوشم می آید. به این خاطر که اصولا اینجا وقتیکه من و مربی ام همیشه اینجا هستیم، بوی خوبی نمی دهد.

در اتاق الکس، کرم ضد آفتاب نیز یافت می شود:

این برای مربی من است. او ایرلندی است و برای همین به این کرم نیاز پیدا می کند وگرنه طولی نمی کشد که به مانند خرچنگ قرمز شود.

اتاق، یک فضای شخصی برای راننده ها به حساب می آید و وقتیکه با چمدان هایشان مسافرت می روند هم برای مکس و هم برای الکس خوب است که جایی آشنا را داشته باشند که بتوانند برای خودشان بدانند. اینجا جایی است که آنها می توانند به آرامش برسند و برای مرحله بعدی کارشان تمرکز کنند. این رانندگان می توانند خودشان را از رسانه ها و دیگر چیزهای نامربوطی که در آخر هفته ممکن است برایشان دردسر درست کند دور نگه دارند.

الکس می گوید:

اینجا جایی است که من بیشتر روزم را در آن می گذرانم. من می توانم تا حد چهار ساعت در روز را اینجا باشم. من در خانه درختی با تیم مهندسی روی عملکردمان، تنظیمات خودرو و دیگر نکات روی پیست کار می کنم.

سپس من می توانم به اینجا بیایم و روی رانندگی خودم و روی چیزی که می خواهم قبل از شروع مرحله بعدی تغییر دهم کار می کنم. من خوش شانس هستم که چنین فضایی را دارم تا بتوانم تمرکز کنم و ذهنم را برای خودم نگه دارم.

مکس ورشتپن - اتاق رانندگان تیم فرمول یک ردبول

مکس ورشتپن – اتاق رانندگان تیم فرمول یک ردبول

جکوزی یا یک کنسول بازی یا حتی یک پروژکتور!

در طی چهار روزی که رانندگان در پیست هستند، اتاقشان علاوه بر مسائل ذکر شده برای موارد دیگری نیز مورد استفاده قرار می گیرد. مکس و الکس طرفداران زیادی دارند و این طرفداران درخواست امضا روی یادگاری ها را دارند. در طول یک آخر هفته یک جعبه ای پر از کلاه کپ یا دیگر اشیا خاص برایشان آماده می شود تا امضا کنند.

مربی آنها نیز ممکن است که با خودشان وعده های غذایی را به اتاق رانندگان بیاورند اگر که رانندگان می خواهند زمانی را برای تنهایی بگذرانند و بین مرحله ای که انجام شد و مرحله ای که قرار است انجام شود، تمرکز کنند. به طور کل، این اتاق، اتاق آنهاست و هر چه که آرزو کنند براورده می شود.

تنها شخص دیگری که به اندازه آنها در این اتاق ها وقت می گذراند، مربی آنهاست. این مربیان به رانندگان ماساژ می دهند، کمک می کنند تا آرام بگیرند و فشار روی خودشان را خالی کنند و علاوه بر این بدانند که چه زمانی باید بخوابند، غذا بخورند، نوشیدنی بنوشند یا برای مرحله بعد آماده شوند تا بتوانند در آماده ترین شرایط مسابقه ای باشند.

این مربیان همینطور آنجا هستند تا در مورد چیزهایی به جز فرمول یک و مسابقه دادن نیز صحبت کنند. آنها می توانند ببینند که یک راننده چه حسی را دارد و آنجا هستند تا بتوانند ذهن این گلادیاتورها را آزاد کنند و کمک کنند تا دوباره تمرکز کنند.

الکس حتی پیشنهادات عجیب تری دارد و می گوید:

ما خیلی خوش شانس هستیم که این اتاق ها را داریم. من دوست دارم که یک جکوزی یا یک کنسول بازی یا حتی یک پروژکتور نیز اضافه کنم.

2 دیدگاه

  1. KASRA-33

    1

    0

    ” …. و از اینکه اتاق بوی خوبی بدهد خوشم می آید. به این خاطر که اصولا اینجا وقتیکه من و مربی ام همیشه اینجا هستیم، بوی خوبی نمی دهد. ”
    چرا آخه الکس جان D:

دیدگاه خود را بیان کنید