مجله خودرو ایران – 38 خودرو و موتور طراحی شده، 40 هفته در طول سال آن هم در 5 قاره و تیم های منابع انسانی صف کشیده که پیوسته شغل های جدیدی را به این نابغه پیشنهاد می کردند. نیکولا ماترازی مهندس رویایی فراری که زندگی خودش را به پای موتور و خودرو و کتابهایش گذاشت.

فراری های او خاطره برانگیز است و اف 30 احتمالا فراری ترین فراری است. اولین ابرخودرویی بود که خیلی از شرکت ها سعی در کپی برداری از آن داشتند. یک خودروی شهری که الهام گرفته از فرمول یک بود و به قول نیکولا:

یک چیز وحشتناک سخت.

انزو فراری با اصرار زیاد از او درخواست کرده بود تا این خودرو را حتما برایش بسازد و پیوسته به او می گفت:

تو باید این خودرو را برای من بسازی، تو باید این کار را کنی. من تقریبا 90 سال سن دارم…

نیکولا ماترازی در جواب انزو فراری بیان کرد:

فقط به یک شرط. من می خواهم تنها باشم.

ماترازیپس از پایان پروژه بیان کرد:

در مورد خودرو، من همه را خودم انجام دادم از سقف تا کف. بدون برگزاری هیچگونه جلسه ای.

نیکولا ماترازی پدر سوپرخودروهای توربو دوقلو

نیکولا ماترازی پدر سوپرخودروهای توربو دوقلو در استان سالرنو در سال 1939 چشم به جهان گشود. پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه ناپل، او یک سال به عنوان دستیار استاد کار کرد و سپس در دپارتمان فنی کمپانی خودروسازی لنسیا مشغول به کار شد. او در اینجا برای حل مسائل مهندسی بیشتر از همه به ریاضی پناه برد و از این علم گسترده استفاده کرد. یک شغل سختی داشت و باید در نظر داشته باشید که در دهه 70 خبری از کامپیوتر ها نبود.

پس از پروژه استراتوس که او مهندس پشت این خودرو بود، ماترازی به دنبال توسعه خودروی مسابقه ای فرمولا فیات ابارث رفت. سپس اوسِلا به دنبال او آمد(Osella) و نیکولا مسئول پروژه های خودروهای تک صندلی فرمول 2 و فرمول 1 شد.

در سال 1979 او به عنوان مدیر دپارتمان فنی واحد مسابقه ای به فراری پیوست. ماترازی موفق شد که انزو و باقی مهندسان را قانع کند که از توربوشارژرها استفاده کنند و پروژه ای را در این مورد اجرایی کنند. پس از این مسئله، خودروهای فراری 208 توربو، 288 جی تی او اوولوتسیونه، 328، 412 جی تی، تستاروسا، اف 40 و موتور تیپو 268 توسط لنسیا روی خودروی LC2 پروتوتایپ مسابقه ای قرار گرفت.

به دنبال پیوستن به اسب رقصان، او سپس به کاجیوا، بوگاتی و لَوِردا پیوست. در سال 1999، او طراحی خودروی ادونیس را شروع کرد، خودرویی که در روز اول ماه ژانویه در سال 2001 در مودنا رونمایی شد.

پروژه های او از سال 1961 شامل خودروهای کارتینگ تا فرمول یک، از موتور اسکوترهای 50 سی سی تا موتورهای سنگین صنعتی دیزل 30 هزار سی سی.

فراری F40 اف40

فراری اف40

نیکولا عاشق کتاب خوانی می باشد و بیش از 12 هزار کتاب در کتابخانه خودش دارد.

خودروهای کمی وجود دارند که به اندازه فراری اف 40 روح یک راننده را تحت تاثیر قرار می دهند و بدون شک این یکی از بهترین خودروهایی بود که از مارانلو بیرون آمد. اف 40 در دهه 80 میلادی به همراه 250 جی تی او جزو بهترین های آن دوران به حساب می آید.

در سال 1987 این خودرو توسط شخص انزو فراری امضا شد و تبدیل به آخرین فراری شد که انزو آن را به چشم دید و مورد آمرزش خودش قرار داد. به مانند استراتوس، فراری اف 40 یکی از رضایت بخش ترین پروژه های ماترازی که مغز متفکر پشت این خودرو ها می باشد، به حساب می آید.

اف 40، مطمئنا یکی از خالص ترین فراری ها برای عاشقان عملکرد می باشد حتی به قیمت از دست دادن راحتی سرنشین و بیشتر همه چیز تبدیل به یک رفاقت و رابطه بین راننده و خودرو شده است. یک فراری واقعی برای تعداد معدودی از “فراریستا”.

خودرویی زیبا و قدرتمند که حتی انزو فراری پیش از رونمایی آن، 900 عدد سفارش از افرادی که فقط مشخصات این خودرو رونمایی نشده را شنیده بودند، دریافت کرده بود و این افراد هیچ وقتی را تلف نکردند و با پرداخت پیش پول هایی گزاف، خودشان را در صف خرید قرار دادند. این خودرو که مشتقی از 308 جی تی بی به حساب می آید، دنیای خودرو را با آن ظاهر خشن و عملکرد تحسین برانگیزش پشت و رو کرد.

فراری 288 جی تی او اوولوتسیونه

نیکولا ماترازی، کسی که این هیولا را خلق کرد و تمام توسعه های لازم را به آن بخشید به مانند دخترش از این خودرو یاد می کند. انزو فراری، پس از آنکه پروتوتایپ 288 جی تی او اوولوتسیونه (مادر تمامی اف 40) ها را که توسط ماترازی ساخته شده بود را دید، از تکنسین ها درخواست کرد تا این هیولای ترسناک را برای استفاده خیابانی بهینه سازی کنند.

288 جی تی او Evoluzione که توسط فراری تنها در دو نسخه تولید شده و در سه مورد دیگر توسط “دفتر مهندسی در میکلوتو” در پادووا تولید شده بود، خودرویی بود که برای مسابقات در سری پروتوتایپ طراحی شده بود، اما راه حل های بسیاری برای موانع مهندسی در این خودرو به کار رفته بود که می توانست مستقیماً به اف40 منتقل شود.

طراحان و مهندسان خودروی نه چندان زیادی موفق شدند در زمینه های طراحی، توسعه و خودروهای شهری و مسابقه ای اثرات ماندگاری را از خودشان به جای بگذارند. نیکولا ماترازی یکی از این مهندسان بود که در مورد طراح یک خودرو می گوید:

او کسی است که می تواند یک خودروی کامل را طراحی کند. من ابتدا این مسئله از خودم درخواست کردم و به طور دائمی در تمامی زمینه های مرتبط به خودرو تحقیق و مطالعه داشتم و فداکاری های زیادی را در این دوران انجام دادم. دارم در مورد موتورها، شاسی ها، سیستم تعلیق، ایرودینامیک صحبت می کنم.

اکثر اوقات چیزی که مردم متوجه نمی شوند این است که اگر شما یک موتوری داشته باشید که به شما 100 درصد توان می دهد و یک شاسی که به شما 60 درصد توان می دهد، باید بدانید که کل خودروی شما یک راندمان 60 درصدی به شما می دهد. ضعیف ترین جز بر رفتار کلی جسم تأثیر می گذارد.

انزو فراری در کنار اورلیو لامپردی

انزو فراری

نیکولا ماترازی در مورد رابطه خودش با انزو فراری می گوید:

یک رابطه استثنایی بود. من برای فراری کار نکردم بلکه من برای فراری کار کردم. شعار فراری این بود: “خودروها باید توسط علاقه مندان به خودرو ساخته شوند. تولید انبوه در ذهنیت من نمی گنجد، من می خواهم یک محصول خاص را تولید کنم.”

چیزی که من به آن افتخار می کنم اعتماد کاملی بود که فراری نسبت به آنچه انجام می دادم داشت. وقتی فراری درگذشت من رفتم.

من خوش شانس بودم که از سن چهار سالگی کاری که می خواستم انجام دهم را انجام می دادم. من هیچوقت این قضیه را به عنوان یک شغل ندیدم و بلکه به عنوان سرگرمی دیدم. من نسبت به طراحی کردن اشتیاق داشتم، این یک کار خلاقیت آمیز بود.

من برای 47 سال کار کردم و همیشه تمام تلاشم را کردم. من به فراری وارد شدم به این خاطر که باور داشتم که من اولین شخصی در ایتالیا خواهم بود که توربو و استفاده از این قطعه را مجددا کشف خواهم کرد.

مسابقات فرمول یک، من طرفدار مسابقات بودم وقتیکه این مسابقات یک چیز جدید فنی را به همراه داشتند. امروز آنها تنها یک نمایش هستند، آنها ماشین های پول هستند. عشق به موتورها، خودروها همیشه یک حلقه متصل در کل زندگی من بود.

تصادف گرندپری سنگاپور 2017

تصادف گرندپری سنگاپور 2017

نیکولا ماترازی در مورد تصادف بین سب و کیمی در لحظه شروع فرمول یک سنگاپور 2017 گفت:

این حادثه تقصیر فتل بود، او یک شروع بد داشت. راننده ها افرادی هستند که از یک سری لحاظ هایی شخصیتی شکننده دارند. اگر بیش از اندازه تحت فشار باشند، آنها این حس مسئولیت را دارند که حتما نتیجه کسب کنند و این کار های احمقانه را انجام دهند.

اما این حادثه تقصیر مارکیونه هم بود، او واقعا درک درستی از خودروها ندارد.

او در مورد هجوم تجهیزات الکترونیکی به دنیای خودرو نیز گفت:

الکترونیک باید به همان اندازه دو یا سه کاربری که دارد محدود شود، در غیر اینصورت به عنوان یک سوء استفاده خواهد بود.

6 دیدگاه

 1. ّFerrari

  2

  10

  استارت فتل کجاش بد بود؟!

 2. javad

  7

  0

  فقط بند آخر حرفش
  ایکاش به دوران پیشا رایانه !! برگردیم

 3. Dr¡ft€r

  1

  0

  دلتنگ روزهایی که موتورهای ۸ تا ۱۲ سیلندر با صدای گوش‌نوازشان به عاشقان سرعت هیجان هدیه می‌دادند و رانندگان با تکیه بر مهارت و نبوغ‌شان از غیر ممکن‌ها عبور می‌کردند آیا فرمول۱ رو به زوال است؟

 4. Saeedreza

  1

  0

  هر کسی نظر خودش رو میگه و آزاده نظر بده دلیل بر درستی حرفش نیست
  ماترازی هم مثل بقیه ماها انسان هست و دیدگاه شخصی خودش رو داره
  داوری در اون مسابقه، مقصر رو مشخص کردن

 5. پویا اردلان

  2

  0

  امیدوارم یک اسطوره هم پیدا شود و بگوید فتل مقصر نبوده‌.

  اما برگردیم به حرف شما همانطور که داورها در کانادا مقصر را معین کردن.
  درسته؟؟؟

  سنگاپور خوده فتل فقط مدام دارد میگوید ببخشید بچه ها شرمنده ام.

  کی هواداران فتل میخواهند متوجه شوند تعصب های زیادشان هر بار با یک خبر زیبا به فنا میرود.