فرمول یک ایران – ویلیامز در نظر دارد که بخش هایی یا به طور کلی تیم فرمول یک خودش را به عنوان جهت گیری استراتژی جدیدش برای نجات این کمپانی به فروش بگذارد.

به دلیل افزایش فشار اقتصادی ناشی از شیوع ویروس همه گیر کرونا، تیم فرمول یک ویلیامز در روز جمعه بیان کرده است که دارد به فروش تیم فکر می کند و دارد فرایند جدیدی را از سر می گیرد تا کسانی که خواهان خرید هستند را پیدا کند. تیم ویلیامز به طور رسمی امروز تایید کرد که شراکتش را با راکیت(ROKiT) به پایان رسانیده است.

طبق این بیانیه :

هیئت مدیره ویلیامز گرندپری هولدینگ دارد تمام گزینه های استراتژیک در دسترس کمپانی را بازبینی می کند. گزینه های که در نظر گرفته شده اند شامل: جذب سرمایه گذاری جدید برای کسب و کار، واگذاری درصد کم یا عظیمی از سهام ویلیامز گرندپری هولدینگ و حتی گزینه احتمالی فروش کل کمپانی.

البته هنوز هیچ تصمیمی در مورد نتیجه مطلوب (این تصمیم استراتژیک) اتخاذ نشده است، برای تسهیل در مذاکرات با اشخاص ذینفع، شرکت از آغاز “روند فروش رسمی” خبر داد.

ویلیامز اعلام کرده است که هنوز هیچ بحثی در مورد خریداری اش صورت نگرفته، اما بحث هایی در مورد فرصت های سرمایه گذاری صورت گرفته است:

این شرکت در زمان انتشار این خبر هنوز دچار هیچ رویکردی نشده و تأیید می کند که در مرحله مذاکرات مقدماتی با تعداد کمی از افراد به عنوان سرمایه گذار بالقوه می باشد.

نمی توان اطمینان حاصل کرد که یک پیشنهاد ارائه می شود یا اینکه برپایه چه شرایطی، پیشنهادی صورت می گیرد. هیئت مدیره ویلیامز گرندپری هولدینگ، این حق را برای خود محفوظ می دارد که در هر وقت دیگری روند کار را تغییر داده و فسخ کند و در صورت انجام چنین کاری، بیانیه ای را منتشر می کند.

هیئت مدیره ویلیامز گرندپری هولدینگ این حق را دارد که در هر زمانی بخواهد هرگونه مذاکره ای را با افرادی که خواهان شراکت در این کمپانی هستند، تغییر دهد یا لغو کند.

این بیانیه به خاطر بازنگری جدید استراتژیک گروه ویلیامز بابت آشکارسازی درآمد های کسب شده در فصل 2019 می باشد که طبق آن، این کمپانی نسبت به 12.9 میلیون پوند سودی که در سال گذشته داشته، 13 میلیون پوند ضرر داشته است.

ویلیامز در فصل 2018، 176.5 میلیون پوند درآمد داشته است و در فصل 2019 این میزان به 160.2 میلیون پوند رسید. مدیر اجرایی ویلیامز مایک اُ دریسکول بیان کرده است که این سقوط درامد به خاطر ضربه سنگینی در درامد های حقوق بازرگانی به دلیل عدم رقابتی بودن بود حاصل شد:

نتایج مالی حاصل شده در فصل 2019 به خاطر کاهش رقابتی بودن تیم فرمول یک و در نتیجه آن کم شدن درامد حقوق تجاری بوده است. برگزاری فصل 2020 فرمول یک به خاطر ویروس کرونا مختل شده است که این هم روی درامدهای حقوقی ما در امسال تاثیر می گذارد. تیم همچنین تصمیم گرفته است که به رابطه خودش با راکیت، سرمایه گذار بزرگ تیم پایان دهد.

به مانند بسیاری از مشاغل دیگر، ما اقدامات گسترده ای را برای کم کردن درد(ناشی از زیان مالی کرونا) انجام داده ایم، از جمله طولانی شدن مدت زمان مرخصی برای بیشتر کارمندان خود را در نظر گرفته ایم. با پشت سر گذاشتن این بحران وحشتناک جهانی، همه در ویلیامز منتظر شروع فصل جدید هستند.

کلر ویلیامز می گوید که سر فرانک ویلیامز کاملا از شرایط تیم ویلیامز آگاه بوده و او از برنامه های استراتژیک تیم حمایت می کند. کلر همچنین می گوید که هیچ برنامه ای برای اخراج کارکنان وجود در این دوران سخت وجود ندارد.

28 دیدگاه

  • AM PHD

   2

   5

   دفعه بعدی که پول گم شد میریم میخریمش اسمشو میزاریم سایپا اف وان تیم، لوییس و سب رو هم میگیریم واسه راننده ها، با بقیشم لارنس استرول رو میخریم (چیز گرون تر به ذهنم نرسید😐)

  • BAHRAM

   1

   2

   چرا؟ الان که دست خودشونه به چه جایگاهی رسیده که همچین ارزویی میکنی امیدوار باش یه ثروتمند تیم رو بخره ازنو بسازه و برای قهرمانی رقابت کنن

 1. O.Sh

  1

  4

  شاید مسخره به نظر بیاید ولی این فرصت فوبی که صنعت خودرو سازی ایران یه جون دوباره بگیره
  چون ویلیامز تجربه خوبی در زمینه مهندسی خودرو هیبرید داره

  • Amir5

   0

   2

   همه جا صنعت خودرو داغونه تو ایران روی سود بنظرم نباید از کلمه ایران خودرو فرمول وان تیم یا سایپا تعجب کنیم

   • Sina

    2

    1

    داداش اگه به فکر آبروی ایران نیستی به فکر سلامتی و جان راننده ها باش
    بدبختا تو تصادف اول کشته میشن.

  • siamak

   6

   0

   بجای خرید ویلیامز توسط ایران خودرو برای کسب تجارب این کمپانی در مورد خودروهای هیبرید ، فقط کافیه شرکت ایرانی * ( مدیر عامل قبلی ایران خودرو ) رو به ویلیامز صادر کنه !
   بهتون قول میدم با شامورتی بازیهائیکه در کشورمان تجربه کرده ضرف مدت کوتاهی ویلیامز رو سودآور کنه !

 2. Jingooz

  8

  2

  کمر سرفرانک تا شد با این وضع مدیریت تیم توسط دخترش !
  اون از وضع جذب اسپانسر که رنگ تیم شده شبیه خمیر دندون !!
  این از وضع فنی تیم که با اقتدار رتبه آخر گرید شده نهایتا تیم هم رو هوا به حراج گذاشته شده…

 3. Mehryar Salehi

  8

  0

  اولا این خبر تقدیم به دوستانی که بالا منبر بودن که این قوانین سقف بودجه بیخوده و صرفا تلاش یه سری تیم هاست برای کسب موفقیت و…

  اما در رابطه با ویلیامز، این اتفاق با شروع کرونا کاملا قابل پیش بینی بود.ویلیامز تنها تیمی هست که بخش اصلی بودجه اش از طریق اسپانسرها تامین میشه.۲ تا اسپانسر اصلیش (راکیت درینک و راکیت موبایل فون) که هر دو قراردادهای تازهایی داشتن (حدودا ۶ ماه پیش) براساس اخبار، پیش پرداختی داشتن که ظاهرا با این اوضاع اقتصادی توان پرداختشو نداشتن.وقتی این پرداخت صورت نگیره طبیعیه که قرارداد کنسل بشه و تیم هم دچار بحران مالی اساسی بشه.

  درحال حاضر ۲ تا سرمایه گذار محتمل هم هست.مازپین که چندسالی پی خرید تیم بوده و مایکل لطیفی…چند روزی هست که شایعات میگن مازپین درحال مذاکره برای خرید تیم رنو هست…اما جدا از این شایعات، لطیفی محتمل ترین خریدار به نظر میرسه چون هم پسرش راننده تیمه و بعیده جز ویلیامز جای دیگه ایی آینده داشته باشه، هم اینکه ۲ تا اسپانسر تیم هست و البته وام ۵۰ میلیون دلاری که به تیم داده هم شانسش رو بیشتر میکنه.

  فکر میکنم ظرف چند هفته آینده، خبر خرید بخشی از سهام تیم (نه خرید کلی) توسط مایکل لطیفی منتشر بشه و خانواده ویلیامز همچنان جزو سهامداران اصلی باقی بمونن البته نه با سهم غالب (۵۱٪ قبل).

  بعنوان یه طرفدار قدیمی ویلیامز الان غبطه میخورم که چرا ۲ سال پیش ویلیامز پیشنهاد استرول رو برای شراکت، نپذیرفت.بین تمام این افرادی که اسمشون هست، لاورنس بزرگترین مغز اقتصادی هست و کارش تبدیل کمپانی های نا کارآمد به موفق بوده.و البته علاقه اش به موتور اسپرت صرفا بخاطر پسر راننده اش نیست.ظرف چند سال اخیر هم تمام سهامش توی شرکتهای دیگه رو فروخته تا متمرکز بشه روی پروژه جدیدش که موتور اسپرت و آستون مارتینه.

  فرانک الان باید حسرت بخوره بعد از آدرین نیوی که درخواست سهم داشت و ب ام و که تمایل به شراکت داشت، حالا سومین شانس داشتن یه شریک قوی رو از دست داده و باید چشمش به پول مشکوک یه روسی باشه یا یه رستوران دار توی امریکا.

  تنها قسمت خوبش اینه که سرمایه گذار یا خریدار هرکسی که باشه، اسم تیم ماندگار هست و اتفاقی که برای جوردن و فورس ایندیا و میناردی افتاد برای ویلیامز نمیافته.تغییر مالک یا سهام دار اتفاق میافته مشابه چیزی که برای مک لارن اتفاق افتاد.

   • Mehryar Salehi

    7

    0

    راستش وقتی صاحب اصلی تیم دیگه توان اداره تیم رو نداشته باشه، بین فرزندان ناتوانش یا سرمایه گذارهای کار بلد، من دومی رو انتخاب میکنم.مثل اتفاقی که برای فراری افتاده بعد از مرگ انزو فراری یا مک لارن.
    اینطوری یه اسمی که افتخارات زیادی داشته دوباره شانس احیا و موفقیت رو داره با یه سهم نمادین برای خانواده تیم.
    اگر اداره کلر ادامه پیدا میکرد، این تیم به سرانجام تیرل و برابهام دچار میشد یعنی پله پله ضعیف شدن و محو کامل از رقابت ها.
    تنها بخشی که نا امیدکننده هست اینه که نه راس برانی هست که مثل خرید تیم هوندا و تبدیلش به بران جی پی، مدیر فنی خوبی باشه.نه استرولی که هم توانایی مدیریتی داشته باشه و هم تمام تمرکزش رو بزاره روی این پروژه.

    لطیفی توی کارش موفقه اما ۲-۳ تا بیزینس گسترده داره.اگر سهام بخره توی ویلیامز و پسرش موفقیتی بدست نیاره، نمیدونم چقدر بخواد به این کار ادامه بده.

  • BAHRAM

   1

   3

   من مخالف سقف بودجه بودم هنوزم هستم چرا باید همه چیز رو فدای حفظ یه تیم کرد؟ خودت نوشتی مغزشون درست حسابی کار نکرد و تیمشونو حفظ نکردن. کلی تیم قدیمی و قهرمان داشتیم که رفتن بنتون, تیرل،برابهام حتی لوتوس که یکی از پرافتخارترینها بوده
   امیدوارم این تیم دست به برند یا شخص بهتری بیفته و اوج بگیره

   • Mehryar Salehi

    2

    0

    نمیدونم کجای نوشته این بود که مغزشون کار نکرده.
    این مدل تقسیم بودجه بین تیم ها و البته این خرجهای کلانی که یه سری از اینا میکنن، امکان بقا رو از تیم هایی که پشتشون یه کارخانه خودرو سازی یا یک مالک میلیاردر نباشه، میگیره.
    اگر ۱۰ تا سازنده خودرو رو شما میتونی بیاری فرمول وان، بفرمایین بیارین اما مشکل اینجاست که هزینه ها انقدر بالاست که کارخانه هایی مثل آئودی و هیوندا و تویوتا براشون صرف نداره که بیان، میرن جاهای دیگه ایی که با هزینه کمتر تبلیغ محصولشون رو بکنن.همینایی که الان هستن هم هر روز یه شایعه از رفتن یکیشونه.یه روز مرسدس، یه روز رنو و یه روز صاحب ردبول.
    پس راه حلی نیست جز همون سقف بودجه وگرنه تیم های بیشتری به مشکل میخورن.
    فرمول وان با تیم های مستقلش زنده بوده عزیز جان…اون تیم هایی که نام بردی این ورزش رو شکل دادن وگرنه کارخانه های خودروسازی و نوشابه سازی، امروز کالاشونو نفروشن فردا رفتن، شک نکن.این چیزیه که مدیران فرمول وان متوجه شدن که این قانون رو گذاشتن، امیدوارم شما هم متوجه بشی.
    درضمن، تمام اون لیستی که نوشتی…خیلی نام های بزرگی بودن اما قیاسشون با تیمی که دومین هست از لحاظ قهرمانی تیمی توی تاریخ فرمول وان، شوخیه.

   • BAHRAM

    0

    1

    فرمول یک همینه دوست عزیز قرن بیستم هم که شخصی مثل برابهام تیمش رو اورد فرمول یک و قهرمان شد هم ائودی و پورشه نیومدن حالا کاهش بودجه نه تنها اون برندهارو به فرمول یک نمیاره بلکه تیمهای بزرگ حال حاضر رو هم ترغیب به رفتن میکنه سالهاست که تیمهای بزرگ با بودجهای زیاد زیرساخت تیمهاشون رو توسعه دادن حالا میگن باید با۱۰۰ میلیون کنار بیاین خب این فقط لطمه به تیمهای بزرگه
    چیزی که شما باید بدونی اینه که برندهای بزرگ بخاطر هزینه نیست که به فرمول یک نمیان بخاطر ترس از عدم موفقیته و بقول شما همون نفروختن محصولشون هست وگرنه برای برندی مثل تویوتا که سال گذشته ۱۷ میلیارد دلار فقط سود خالص داشته ۳۰۰_۴۰۰ میلیون دلار پولی نیست اما میترسن بیان فرمول یک و مثل هوندا چندسال اول فقط ابرو ریزی کنن. ویلیامز بعد از ۶۰ سال هنوز زیرساخت اقتصادی خوبی نداره و فقط بخاطر مدیریت اشتباه خودشونه
    تبدیل کردن فرمول یک به فرمول دو این تیمهارو بالا نمیاره

   • Mehryar Salehi

    1

    0

    شما هیچ اطلاعی درباره چیزی که مینویسی نداری…علت نپیوستن تیم ها موضوع مالی نبوده؟ تیمهای بزرگ فعلی سقف بودجه به ضررشونه؟ اوکی بزار یه نگاه بندازیم به حرفهای خودشون:

    هیوندا :
    “Formula 1 is like burning money,” said Biermann. “There are more interesting ways of burning money.

    کارخانه های خودرو سازی حاضر در فرمول وان:

    “I think all the motor companies are under increasing pressure,” Horner told RaceFans in an exclusive interview. “And therefore cost is a key question, I would think, in all the manufacturers’ minds at the moment, not just isolated to Honda. I think Renault, Mercedes and even Ferrari have got the same challenges.

    “That’s a worry for Formula 1, particularly with the way the world market is at the moment in the automotive industry.”

    پورشه :

    As brutal as Dr Ulrich’s assessment is, he gets the Ban Ki Moon award for diplomacy compared to the blunt assessment of F1 offered up by Porsche CEO Matthias Mueller who declared that it was “not interesting” and “too expensive.”

    فورد :

    Dave Pericak, director of Ford Performance, told Motorsport.com: “We’re not really looking at F1. I don’t see us getting into that any time soon.

    “Formula 1 is so expensive. If you look at every series we are in right now there is a relevance to all the goals and objectives we have

    اگر نیاز داشتی، مثالهای ب ام و و آستون مارتین قبل سرمایه گذاری استرول رو هم برات مینویسم.

    پس خیر عزیز جان، هزینه یکی از موانع اصلی پیوستن این کارخانه ها به فرمول وان هست.

    اما نوشته بودین که تیم هایی که زیرساخت تهیه کردن با سقف بودجه متضرر میشن…برعکس ورزش های دیگه که قوانین از طرف فدراسیون تبیین میشه و بعد بصورت دستوری اعمال میشه، توی فرمول وان برای تغییر قوانین نیاز به موافقت ۱۰۰٪ ایی تیمهاست.به غیر از مورد آخر که کاهش سقف بودجه از ۱۷۵ میلیون به ۱۴۵ بوده که اونم با اکثریت آرا تصویب شد و حتی همینم که ۱۰۰٪ نبوده، فقط یک تیم مخالف داشته که مشخصه کی بوده.

    من نمیدونم الان دو حالته…یا چیزی که شما میگی کلا پرته از اصل داستان، یا شما از خود این کمپانی ها و روساشون بهتر میدونی چرا نمیان و چی براشون ضرر داره…چون ظاهرا این روسای فورد و هیوندا و پورشه و … مشکل مالی ندارن براساس حرف شما و ۳۰۰-۴۰۰ میلیون پولی نیست براشون ولی میان توی رسانه ها میگن این پولها زیاده برای شرکت توی فرمول وان…یا مثلا رنو و مرسدس این همه هزینه زیر ساخت کردن، به ضررشونه که سقف بودجه بیاد براساس حرف شما، بعد دیوانه هستن خودشون رای به سقف بودجه میدن!

    مطلب بعدی اینکه، اگر نهایت بودجه یه تیم قهرمان سال ۹۶ بوده ۳۲ میلیون، الان شده ۵۰۰ میلیون…شک نکن که به جای کار اشکال داره.
    اگر هیچ تیمی توی گرید برعکس چیزی که تا قبل بوده، سودی بدست نمیاره، یعنی مدل مالی این ورزش ایراد داره.
    توی تمام ورزش ها، یه صاحب تیم هست که ته فصل براش یه سودی بجا میمونه…توی فرمول وان امثال مرسدس که دارن قهرمانی میگیرن سالی ۸۰ میلیون هم داره از جیب هزینه میکنه، این مدل توی هیچ ورزشی نیست چون هیچ جای دیگه ایی تیمی که توی زمین پیست یا هرچی دیگه هست، یه تابلوی تبلیغاتی متحرک نیست.
    اگر همه ورزش ها با درآمد کلی اون لیگ بعلاوه درآمدهای اسپانسرها و فروش محصولاتشون، سودآور هستن، فرمول وان باید یه چیزی هم از جیب خرج کرد، یعنی این مدل ایراد داره.
    اگر توی ۲ دهه نزدیک به ۲۰ تیم منحل شدن درحالی که توی هیچ ورزشی همچین اتفاقی نمیافته، یعنی این الگو مالی مشکل داشته.
    اگر تیرل و ویلیامز با پول پرایز مانی و اسپانسرها مثل هر ورزش دیگه ایی رقابت میکردن و آخر فصل یه چیزی هم براشون میموند، الان چون یکی رو ندارن که ته فصل دست کنه جیبش ۸۰ میلیون دلار بده تا یر به یر بشه هزینه ها، معنیش این نیست که راه رو اشتباه رفتن، مدل اشتباهه.
    اگه جنه هاس که توی موتوراسپرت احتمالا سن بنده و شما سابقه مدیریت داره و همیشه هم موفق بوده، توی فرمولا وان میگه یا سقف بودجه بیاد یا من از جیبم سالی ۴۰ میلیون هزینه نمیکنم، حرف غلط نمیزنه، مدل غلطه.

    و حالا این ساختار غلطی که چند سالیه بوجود اومده، و لازمه در جریان باشی تاریخ فرمول وان صرفا این ۱۵ سال اخیر نبوده که حالت فعلی ملاک باشه، داره اصلاح میشه.به درست هم داره اصلاح میشه تا ورزش از بین نره.

    مرسدس و رنو و هوندا و ردبول این ورزش رو نساختن، همین تیمهایی که از نظر شما زیاد مهم نیست باشن یا نباشن، ساختنش چون برای موتوراسپرت اینجان، نه نوشابه فروشی یا ماشین فروشی.

    بازم میگم، کسانی که صاحبان فرمول وان هستن، روسا و مدیران تیم های بزرگ و کوچیک فرمول وان، به این قانون رای دادن “همگی”.فکر کنم یه مقدار اونا صلاح کار خودشونو بهتر از شما بدونن.

    درضمن برای هر خطی که نیاز به منبع داشتی، از ادمین بخواه که لینک هاشو براتون ارسال کنم.

    موفق باشید.

   • BAHRAM

    0

    0

    مقایسه فرمول یک و موتور اسپرت با سایر ورزشها درست نیست خودروسازها برای جنبه ورزشی وارد این مسابقات نمیشن دنبال فناوری هستن و تبلیغ برای فروش محصولشون. تو همه ورزشها بین تیم قوی و تیمهای ضعیف همین قدر تفاوت وجود داره مثلا بودجه خرید بازیکن باشگاهی مثل رئال مادرید با ارزش مجموع سه تیم اخر جدول لالیگا برابره تاحالا کسی نگفته مدل فدراسیون اسپانیا یا فدراسیون کشورهای دیگه ایراد داره تو همین بیست سال چندتا تیم فوتبال ازبین رفتن؟
    قضیه یه چیز دیگست شما یه یچز دیگه داری میگی.
    بقول شما دهه ۹۰ که بودجه تیم قهرمان ۳۰ میلیون بود چرا برندهای بزرگ نیومدن؟ یه دلیل قانع کننده بیارید پورشه و پژو بی ام و چقدر حضور داشتن؟ الان که تصویب شد برای فصل بعد بودجه ۱۴۵ میلیونی و تا سال ۲۰۲۳ بودجه ۱۳۰ میلیونی داشته باشن و این وضع تا ۲۰۲۵ برقرار باشه چندتا برند جز استون مارتین برای اومدن به فرمول یک اعلام امادگی کردن؟ بودجه تیم ائودی اسپرت ۱۰۰ میلیون بوده برای wec و دی تی ام. از مسابقات استقامت که بیرون اومدن از دی تی ام هم قراره بیرون بیان خب ۱۰۰ میلیون از ۱۳۰ میلیون جوره اون سی میلیون هم که اسپانسر تامین میکنه چرا نمیان؟
    چیزی که شما متاسفانه بهش توجهی نکردی اینه که مدیران این برندها تو مصاحبه هیچوقت نمیگن ما از اومدن به فرمول یک و شکست خوردن میترسیم و هزینه هارو بهانه میکنن. برند فرلکس واگن فقط برای احیای بوگاتی ۱٫۶ میلیارد یورو ضرر داد بخاطر تولید مدل فیتون بیش از ۱ میلیارد یورو ضرر کرد ولی ۳۰۰ میلیون هزینه حضور در فرمول یک رو بهانه نیومدن میکنن تویوتا در مسابقات wec داره برای خودش رقابت میکنه خب این چه دستاوری برای تویوتا داره؟ برای حضور در wec هم سالی نزدیک به ۱۰۰ میلیون هم هزینه میکنن تو رالی هم حضور دارن میتونن تعطیلش کنن و بیان فرمول یک.
    ضمن اینکه بیشتر این مبلغ توسط اسپانسرها تامین میشه مثلا فراری از ۴۳۰ میلیون بودجه فصل ۲۰۱۹ فقط ۴۰ میلیون رو از جیب پرداخت کرد
    تیم ردبول بودجه ۳۳۵ میلیونی داشت که ۶۵ میلیونش توسط برند ردبول تامین شده بقیه رو اسپانسرها دادن مرسدس هم ۸۰ میلیون از ۴۲۰ میلیون رو ازجیب داده.
    مدل اشتباه نیست مدیریت این تمها اشتباهه. بودجه فصل قبل تیم ویلیامز ۱۵۵ میلیون دلار بود دقیقا برابر با بودجه توروروسو و ریسینگ پوینت. میشه بگی چرا ویلیامز فقط ۱ امتیاز کسب کرده و تورو روسو ۵۰ امتیاز؟ چرا ویلیامز اصرار داره جعبه دندهاسو خودش توسعه بده و از مرسدس جعبه دنده نمیخره؟ هزینه یه جعبه دنده اماده ۴۵۰ هزاردلاره ولی برای توسعه ده ها میلیون هزبنه داره ویلیامز برای جعبه دندها مشتری هم نداره اسم این کار حماقت نیست؟
    تیم رنو ۲۱۰ میلیون بودجه داره چرا انقدر اصرار دارن خودشون پیشرانه توسعه بدن؟ تیمهای مرسدس و فراری سالی ۱۸۰ میلیون یورو صرف توسعه پیشرانه میکنن درخ
    حالی که کل بودجه رنو ۲۱۰ میلیونه مشتری هم که دیگه ندارن الان توسعه پیشرانه فقط ضرره بهتر نیست از مرسدس یا فراری پیشرانه بخرن و هزینه هاشونو کاهش بدن؟ اشتباه دوم رنو اوردن دنیل ریکاردو بود که برای حذبش ۵۰ میلیون پوند هزینه کردن درحالی که استبان اکون اخر فصل ۲۰۱۸ دیگه صندلی نداشت و با کمترین هزینه(حدودا دوسه میلیون در سال) حاضر بود بیاد رنو. رنو با ریکاردو به چی رسید؟
    بخش خودروسازی رنو هم پر اشتباه بوده. شراکتشون با نیسان شکراب شد و ارزش سهام رنو نیسان سقوط کرد و برای احیای برند الپاین کلی هزینه کردن و ماشینa110 رو ساختن که اصلا فروش خوبی نداره (سالی ۳ یا ۴ هزاردستگا) درحالی که برای توسعه پلتفرم و خط تولیدش هزینه چندصد میلیونی کردن حالا قراره همون کارخانه رو تعطیل کنن
    مکلارن و هاس رو هم دیگه نگم که از این طولانی تر نشه.
    ده بار گفتن بازم میگم مدیریت این تیمها مشکل داره و تو همچین بحرانهایی خودشو نشون میده

 4. siamak

  6

  0

  مهریارجان . حتمآ لزومی نداره که خریدار سهام و یا سرمایه گذار ، الزامآ اینکاره باشه !
  پول که باشه ، باهاش میشه تخصص رو خرید و بخدمت گرفت !؟ سراغ هر مدیر ، طراح و مکانیک درجه یک هرکدوم از تیمها که برن و حقوق چشمگیری پیشنهاد بدن ، طرف نه نمیگه . بی دلیل نیست که میگن پول حلال مشکلاته .

  • Mehryar Salehi

   5

   0

   دقیقا، برای همینم مثال استرول رو میزنم که نه خیاط بوده نه راننده اما توی کارهاش تا الان موفق بوده.
   مهم توان مدیریتی هست و البته تمرکز روی این پروژه.
   حالا اول باید دید که سرمایه گذار کی هست و آیا لطیفی میاد جلو یا یه شخص دیگه ایی که تا بحال حتی حرفش هم نبوده؟ و بعد این سرمایه گذار عمده، چه کسی رو برای مدیریت معرفی میکنه؟
   صرف پول هزینه کردن و آوردن مهندسین تاپ، نمیتونه زیاد چیزیو عوض کنه.پدی لو مدیر فنی مک لارن تو دوران قهرمانیش و مرسدس تو دوران اوج بوده.دبیر طراح فراری ۲۰۱۷ بود که ماشین فوق العاده ایی بود…آوردن این دوتا به تیم، نتیجه اش شد تیم آخر رقابتها تو سال ۲۰۱۸ و ۱۹!
   تزریق پول و مدیریت درست، مکمل هم هستن.

 5. TRANS AM

  3

  0

  ویلیامز حیفه از F1 بره ، امیدوارم به سرنوشت تیم BRABHAM دچار نشه تیمی استخواندار و با افتخارات زیاد در دنیای موتور اسپرت که برخی از طرفداران امروزی فرمولا وان حتی اسمش را هم نشنیده اند ! نلسون پیکه دو قهرمانی از سه قهرمانی اش را در دهه ۸۰ با BRABHAM کسب کرده بود .

  • Mehryar Salehi

   2

   0

   رفتنی در کار نیست دوست عزیز، حتی اگر سرمایه گذار جدید کل تیم رو بخره.
   خریدار وقتی اسم یه برند رو عوض میکنه که وجهه اون نام براش بار منفی داشته باشه.مثل میناردی، مثل جوردن…یا صرفا وزنه ایی تلقی نشه مثل تیرل.

   تیمهایی که افتخارات زیادی داشتن و نامشون برای اون ورزش اهمیت زیادی داشته، با تغییر مالکیت، با همون نام ادامه دادن…مثل همین برابهام که مثال زدین یا مک لارن و لوتوس.

   • TRANS AM

    2

    0

    خوشوقتم دوست عزیز ؛ همانطور که گفتید تیمهای میناردی ، جردن یا سوپر آگوری در مقابل چهار رکن اصلی اف وان یعنی فراری ، مکلارن ، ویلیامز و برابم ( یا به تلفظ ما برابهام ) وزنه ای نیستند پس اگر مشکلی برای این بزرگان پیش بیاد باعث نگرانی علاقمندان میشه . در مورد برابهام نمیدونم که الان در موتور اسپرت فعالیت دارند یا نه ؟ فقط میدونم که بازماندگان جک برابهام از جمله پسر بزرگش دیوید حق استفاده از برند اختصاصی برابهام را جهت هر گونه فعالیت ورزشی احتمالی در آینده برای خودشان حفظ کرده اند .

 6. Jingooz

  2

  4

  با احترام به نظرات سروران گرامی به نظرم اسم لطیفی کاملا با لیوری و شکل و شمایل فعلی تیم همخوانی داره و ترکیب چشم و گوش نوازی رو با مدیریت یگانه بانوی فرمول یک فراهم میکنه

  درکنار اینا چندتا اسپانسر دم و سر و گردن کلفت هم بیاد دیگه میشه نون بیار کباب ببر
  انشالا که لطیفی نشون بده که ایرونی توان چکارهایی رو داره…

  • Jingooz

   1

   3

   دوست عزیز از زمین به آسمون که نمیباره!
   لب بود که دندون اومد !!
   شما ویلیامز رو با اون سوابق درخشان ( بگذریم از این ۱۰-۱۵ سال اخیر ! ) با کمپانی جوون و نوپا و کاردرست و همه چی تمومی مثل ب ام و مقایسه میفرمایید ؟!؟ کم لطفیه…

   • Miladangler

    1

    0

    بی ام و نوپاست دوست عزیز ؟ میشه بگی چجوری به این مطلب رسیدی که بی ام و نوپاست

   • O.Sh

    1

    2

    بی ام وی نوپاست
    برای اکسلتون هم ۱۸ سالشه

دیدگاه خود را بیان کنید