فرمول یک ایران – با توجه به چالشی که توسط شیوع ویروس همه گیر کرونا در جهان ایجاد شده است، شورای جهانی موتور اسپورت مجموعه تغییرات قوانین 2021 نسبت به قوانین 2020 را در یک رای گیری الکترونیکی تایید کرد.

پیشتر در این ماه، فرمول یک، فیا و تمامی 10 تیم حاضر در این رقابت‌ها، طی یک تصمیم مشترک، تغییر قوانین انقلابی 2021 را به 2022 موکول کردند.

قرار است که سلول نجات خودروهای 2020 بدون هیچ تغییری باقی بماند و استفاده از “برخی قطعات دیگر” برای پایین نگه داشتن هزینه‌های فصل 2021 ممنوع شود. نوآوری خلاقانه مرسدس، سیستم فرمان دو محوره، برای فصل بعد فرمول یک ممنوع خواهد شد.

سیستم فرمان دو محوره (DAS) مرسدس W11

سیستم فرمان دو محوره (DAS) مرسدس W11

همینطور شورای جهانی موتور اسپورت برخی از تغییرات دیگر را نیز قبول کرده است؛ از جمله بند 1.3 قوانین ورزشی، که طبق آن فیا می‌تواند برخی از قوانین را با موافقت 60 درصدی تیم‌ها تغییر دهد و دیگر نیازی به رای همه تیم‌ها نداشته باشد.

فیا می گوید که این قانون انعطاف پذیری بیشتری را برای واکنش نشان دادن به چالش هایی مانند چالش کنونی که دنیا با آن دست و پنجه نرم می‌کند دارد. مسائلی که از این بابت تحت تاثیر قرار می‌گیرند عبارتند از: مراحل تمرین، تایر، پارک فرم و نحوه شروع مسابقه.

شورای جهانی موتور اسپورت همچنین به فیا و فرمول یک این اجازه را داده است که بتوانند بدون رای گیری از تیم‌ها، تقویم مسابقات را تغییر بدهند.

یک تعطیلی سه هفته‌ای اضافه نیز در ماه‌های مارس یا آوریل برای سازندگان پاوریونیت، در صورت وجود نگرانی‌های بین المللی، در نظر گرفته می‌شود. اگر مسابقات فصل کمتر از 14 عدد شود، تعداد پاوریونیت‌های مجاز استفاده برای هر راننده به تعداد دو عدد در هر فصل می‌رسد. اگر کمتر از 11 عدد مسابقه برگزار شود، تنها یک باتری و واحد کنترل الکترونیکی برای استفاده در فصل مجاز می‌باشد.

تیم‌ها می‌توانند یک روز تست در فاصله زمانی 48 ساعته آخرین مسابقه فصل داشته باشند تا رانندگان جوان را تست کنند. تیم‌ها می توانند از دو خودرو برای این تست استفاده کنند ولی این مسئله اختیاری است.

توسعه‌های ایرودینامیکی برای قوانین انقلابی فصل 2022 که خودروهای نسل بعد فرمول یک را شامل می‌شوند، در پایان روز شنبه 28 مارس 2020 ممنوع خواهند شد.

در نهایت به ژان تاد اجازه داده شده است که “هرگونه تصمیم ضروری در راستای برگزاری رقابت‌های بین المللی فصل 2020 را اجرایی کند” تا درخواست تعویق یا لغو گرندپری‌ها “بدون وقفه” بررسی و انجام شود.

ژان تاد رئیس فدارسیون جهانی اتومبیلرانی - فیا

ژان تاد رئیس فدارسیون جهانی اتومبیلرانی – فیا

این بیانیه نشان می‌دهد که تیم‌ها و فرمول یک در طول جلسه خود با فیا برای تعویق قوانین 2021، موارد دیگری را هم مطرح کرده اند که حالا نتیجه بررسی آن‌ها را می‌بینیم. به نظر می‌رسد که تمامی این تغییرات برای کاهش هزینه تیم‌ها در طول فصل پیش رو است تا کمی از نگرانی‌های تیم‌ها برای هزینه‌های این فصل و همچنین هزینه‌های مربوط به ساخت ماشین جدید برای قوانین جدید را کاهش دهد.

یکی از موارد اصلی هزینه‌ها برای قوانین فصل 2022، تغییرات ایرودینامیکی بود که با توجه به این بیانیه در فصل 2020 ادامه نخواهد داشت. با وجود اینکه تیم‌ها از همین حالا هم در حال اجرای این تغییرات و ساخت ماشین‌های جدید خود هستند، این قانون به کاهش هزینه‌ها در طول فصلی که درآمد نامشخصی دارد کمک می‌کند. به خصوص در حال حاضر که هم تعداد گرندپری‌ها مشخص نیست و هم میزان درآمد تیم‌ها از رقابت در آن‌ها.

بیاینه مربوط به بند 1.3 هم اجازه تغییر مواردی همچون تعداد و طول تمرین‌ها را می‌دهد و با توجه به شرایط غیر قابل پیش بینی و تقویم فشرده، این امکان به فیا و فرمول یک داده شده است که گرندپری‌ها را کوتاه‌تر و شاید برخی تمرین‌ها را حذف کنند.

همچنین امکان برگزاری تست‌های اختیاری رانندگان جوان با دو ماشین به جای یک ماشین فراهم شده است تا تیم ها بتوانند با جذب راننده‌های جوان، درآمد داشته باشند.

ویراستار » انسیه صفری

4 دیدگاه

 1. H.farahani

  1

  2

  اندک اختیارات تیم ها رو ازشون خواهند گرفت و فرمول یک مسیر هم شکل شدن با نسکار و ایندی رو با سرعت بیشتری خواهد پیمود.
  به زودی حق وتو فراری رو هم خواهند گرفت و عملا تیم ها هیچ اختیاری در مورد مقررات و قوانین نخواهند داشت.حق وتو تنها ابزاری هست که تیم ها میتونن از حق خودشون دفاع کنن.
  چرا تیم هایی مثل ویلیامز و ریسینگ پوینت ازین تغییرات استقبال میکنن؟چون دیگه توجیهی برای کمپانی های بزرگ مثل مرسدس و فراری وجود نداره که مستقیم حضور داشته باشن.دور نیست زمانی که شاسی رو یک شرکت(مثلا مک لارن)و موتور رو هم یک شرکت(مثلا مرسدس یا فراری)تامین کنه و تیم های مستقل تنها حاضران فرمول یک باشند.زمانی که راننده ها تنها ستاره باشند نه شرکت ها(ماشین ها)
  نبرد تکنیکی و فنی تعطیل و هنر رانندگی و استراتژی همه چیز.

  • 33🦁Ali

   2

   2

   شایدم سیستمDas مثل آخرین گرندپری آلمان با میزبانی فوق العاده مرسدس پیش بیاد حتی بدون یک امتیاز براشون که تبدیل شدن به جوک سال 2019
   #طنز#طنز#

 2. امید نورمحمدی

  0

  0

  بسیار واضح و مشخصه که پشت دربهای بسته جنگ و درگیری زیادی وجود داره و این دستور العمل بیشتر شبیه به یک فرار بجلو است. اختیارات نا محدود به تاد و 60 درصدی کردن اکثریت در رای گیریها و امکان تغییر در طول و تعداد تمرینها شبیه قرنطینه کردن است ولی نه در برابر کرونا بلکه در برابر “تقلب”…
  بنظر من اطلاعاتی که تیمها و بخصوص 3 تیم اول از تخلفات رقبا با فدراسیون جهانی دادندموجب شده “حجم وسیع تخلفات و تقلب” برای تصمیمگیران فیا روشن بشه. ردبول طی یکسال گذشته دست رویتخلفات زیادی از فراری و مرسدس گذاشت و افشاگری کرد که منجر به ماجرای فراری-فیا و بیانیه های پی در پی و … شد. بعد نوبت به افشاگری و اعتراض علیه ترمزهای مرسدس DAS و … رسید . مسلما دو تیم قدرتمند و با نفوذ فراری و مرسدس هم بیکار ننشسته و واکنش نشان داده اند.
  اگر شیوع ویروس کرونا اتفاق نیوفتاده بود و بتبع آن کنسل شدن مسابقات و تعویق و … نبود معلوم نبود سرنوشت این نبرد خارج از پیست به چه شکلی درمیامد!
  دستورالعمل بالا بنوعی “فریز” کردن شرایط است. با این اوصاف سرنوشت قراردادهای راننده ها هم مبهم و پیچیده تر از قبل خواهد شد و تنش درون تیمی دو غول بزرگ مرسدس و فراری در همه ارکان بوجود خواهد آمد.
  هر اطلاعات محرمانه ای از طریق تحقیقات مخفی و خیانت و دزدی اطلاعات و یطور کلی “جاسوسی” افشا میشود و این منجر به بوجود آمدن جو بی اعتمادی در هر تیم و جستجو برای چرایی درز اطلاعات میگردد.
  امیدوارم روزی فرمول 1 به آرامش رسیده و مسابقات به روند عادی خود بازگردد. بنظر میرسد هنوز ابعاد کوه یخ معروف کاملا مشخص نشده است…

دیدگاه خود را بیان کنید