فرمول یک ایران – سوالات زیادی از طرف شما عزیزان به سمت ما جاری شد از چرایی تکنیک ضربه زدن به پدال گاز در حین رانندگی توسط آیرتون سنا ، سعی می کنیم در این مقاله به مسائلی که می توانند دلایل احتمالی این موضوع باشند بپردازیم.

چندی پیش، با انتشار دو پست که محتوای ویدیویی داشتند توجهات شما نسبت به رفتار متفات پاهای آیرتون سنا روی پدال گاز جلب شد؛ این دو ویدیو رو دوباره در اینجا برایتان قرار می دهیم:

دلایل سریع بودن آیرتون سنا از همتیمی خودش:

 

دنیای ژاپنی ها؛ هوندا NSX…. یک دور با آیرتون سنا در پیست سوزوکا ژاپن:

خب، همانطور که در ویدیو های بالا دیدید؛ همتیمی پیشین آیرتون سنا در مورد تکنیک ضربه زدن وی به پدال گاز در حین خروج از پیچ صحبت می کند و در ویدیو مرتبط با تست خودروی هوندا NSX نیز به وضوح این ضربه زدن به پدال گاز را می توان مشاهده کرد.(البته در ویدیو مرتبط به تست هوندا NSX، تکنیک Heel & Toe نیز استفاده شد که می توانید از اینجا توضیحات این تکنیک را مطالعه کنید) چرا سنا این کار را انجام می داد؟ آیا این تکنیک در دوران مدرن فرمول یک تاثیرگذار بود!؟

اولین مسئله این است که اکثر راننده ها سعی می کنند که در حین عبور و خروج از پیچ خیلی ملایم با پدال گاز کار کنند چونکه نمی خواهند تقسیم وزن نامناسب و ناگهانی در خودرو ایجاد شود، در نظر بگیرید که خودرو ها با داشتن سیستم تعلیق عملکرد های متفاوتی را از خودشان در حین گاز دادن و ترمز گرفتن نشان می دهند. فرض کنید در یک خودروی شهری مثل پراید بر فرض مثال نشسته اید، وقتیکه روی پدال گاز فشار می دهید جلوی خودرو به سمت بالا می آید و وقتیکه ترمز می کنید قسمت پشت سر خودرو بالا می آید. این به آن معناست که شما دارید وزن را در خودرو جا به جا می کنید. وقتیکه شما وزن بیشتری را جا به جا می کنید در سطح خودرو، دارید میزان چسبندگی کلی را کاهش می دهید. وقتیکه شما ترمز می گیرید جلوی خودرو به سمت پایین می آید و وزن بیشتری روی این قسمت اعمال می شود و تایرها نیروی بیشتری را تحمل می کنند و چسبندگی زیادی در قسمت جلو وجود دارد و با توجه به اینکه قسمت عقب خودرو ارتفاع می گیرد، چسبندگی آن کم می شود. اگر در این حین فرمان گیری کنید خودرو پتانسیل سُر خوردن پیدا می کند. عکس این قضیه نیز صادق است. برای همین در مکالمات رادیویی مهندس ها و راننده ها بیشتر اوقات می شنویم که آنها از راننده می خواهند که کمی ملایم تر رفتار کند تا بتواند تقسیم وزن را بهتر مدیریت کند.

دوما اینکه، هرچقدر که تهاجمی تر با پدال گاز رفتار شود امکان هرزگردی چرخ های محرک بیشتر می شود و وقتیکه شما دچار هرزگردی چرخ ها می شوید دیگر با سرعت بالایی که می توانستید پیچ را طی کنید، طی نمی کنید ولی چرا آیرتون چنین کاری را می کرد؟

دلیل اول: خودروهای توربو!

خیلی از افراد می گویند که دلیل این کار آیرتون سنا این بود که او سوار بر خودرو های توربو بود. فرض هم بر این بود که آیرتون با این کارش توربو لگ را کاهش می داد! وقتیکه پا روی گاز می رود، توربو می چرخد و هوای بیشتری وارد موتور می شود که به دنبال آن سوخت بیشتری نیز وارد می شود و قدرت افزایش می یابد. وقتیکه هم در حین عبور از پیچ هستید و آنچنان هم از پدال گاز استفاده نمی کنید، توربو به اندازه کافی نمی چرخد و در نهایت قدرت کمتری تولید می شود ولی وقتیکه در حین ورود و عبور به پیچ با ضربه زدن به پدال گاز، باعث می شود که دود اگزوز در حال حرکت باشد و توربو نیز در حال چرخش و در نهایت موتور را در محدوده عملکردی بالا نگه می دارد. خودروهای فرمول یک در سال 1986 مجهز به توربو بودند. این مسئله باعث می شد که خودرو قدرت بیشتری داشته باشد و سنا برای اینکارش دلیل محکمی را داشت ولی سنا این تکنیک را پیش از انکه وارد فرمول یک شود و اصلا با خودروهای توربو کار کند به کار می برد. در واقع سنا از دوران کارتینگش نیز از این تکنیک استفاده می کرد، در هنگام کارتینگ شما می توانید حین ترمز گیری و کاهش سرعت چندین بار روی پدال گاز ضربه بزنید تا از احتمال قفل کردن محور عقب کم کنید. علاوه بر این خودروهای کارتینگ سیستم تعلیقی ندارند و آنچنان قدرتی هم ندارند برای همین آن تقسیم وزنی که در خودرو به وجود می آید را در آنجا دیگر نداریم و هرگونه ضربه ای به پدال گاز این موضوع را خنثی می کند.

اما مسئله ای که اینجا مهم است این بود که خودروهای فرمول یک از سال 1989 به بعد دیگر مجهز به توربو نبودند ولی سنا همچنان در مسابقاتش از این تکنیک استفاده می کرد. بنابراین این تئوری و دلیل برخی از افراد غیرقابل قبول می باشد که سنا به خاطر برطرف کردن توربو لگ چنین کاری را می کند.

دلیل دوم: سبک رانندگی

تئوری بعدی که مطرح شده بود این بود که سنا این موضوع را از کودکی خودش و از بدو ورودش به دنیای اتومبیلرانی در وجودش داشت و تبدیل به یک عادتی شد که برایش ماندگار شد. رانندگی کردن در پیست یک چیز پیچیده ای است و رانندگان از ر وی غریزه ای که دارند رانندگی می کنند و خیلی برای یک راننده سخت است که بتواند برخی از عادت های خودش را که در دوران ابتدایی کارش به دست اورده است را تغییر دهد یا حذف کند. این احتمالا واقعا می تواند وجود داشته باشد که او این تکنیک را از ابتدای حضورش استفاده کرده و توانسته در طول دوران خودش این تکنیک را توسعه دهد و در فرمول یک به مرحله تکامل و کارساز بودن برساند.

چیزی که در این مورد خیلی خیلی به چشم می آید، سرعت عمل فوق العاده بالای سنا در این کار بود. یعنی آنقدر این ضربات سریع و به موقع و همینطور با فشار مناسب پا رو پدال بود که سنا می توانست این تکنیک را به مرحله کارایی برساند. این گمان می رود که با این نوع رفتار سنا (ضربات پیوسته و ظریف تا سر حد محدودیت) عملا خودرو این فرصت را پیدا نمی کند که از خودش واکنشی نشان دهد و تقسیم وزنی صورت بگیرد. سختی کار اینجا بود که سنا این کار را در هر پیچ از هر دور یک مسابقه به طور پیوسته انجام می داد. ما داریم در مورد آیرتون سنا صحبت می کنیم… سه نقطه کافیه و لازم نیست که از استعداد سنا صحبتی کنیم!

خود سنا در این مورد می گوید:

این چیزی است که من می دانم اتفاق می افتد ولی نمی دانم که چطور توضیح دهم یا چطور این تکنیک را توسعه داده ام. این صرفا یک حس طبیعی بود که من داشتم و به طور طبیعی آن را توسعه دادم و به تکامل رساندم. یک احساس! نمی دانم چطور آن را توضیح دهم. من با پدال گاز کمی متفاوت رانندگی می کنم. یک روش سخت تر برای رانندگی است. از لحاظ فیزیکی سختی های بیشتری را دارد به این خاطر که شما باید در تمام مدت فوق العاده ظریف و حساس رفتار کنید و باید همیشه در بالاترین سطح تمرکزتان باشید. برای همین خیلی از اوقات خسته کننده است. اما این چیزیست که من در طی این سالها یاد گرفته ام و این سبکی است که من با آن رانندگی یاد گرفته ام.

در اینجا ویدیویی را می بینیم در پیست مونزا سال 1992 که عملا این لحظه ضربه زدن به پدال گاز توسط سنا در حین عبور از پیچ کاملا مشهود است:

 

 آیا این تکنیک آیرتون سنا در دوران مدرن فرمول یک موثر واقع می شود؟

خودروهای مدرن فرمول یک به مراتب داون فورس بیشتری را نسبت به خودروهای گذشته و دوران سنا دارند و این داون فورس را به شیوه های متفاوت تری تولید می کنند. خودروهای مدرن فرمول یک از رِیک زیادی برخوردار هستند.(تفاوت ارتفاع بین جلو و عقب خودرو) به طور کل هر چقدر که زوایه ریک بیشتری را داشته باشیم میزان داون فورس تولیدی از کف خودرو نیز بیشتر می‌شود. ریک مرکز فشار و این داون فورس را نیز مشخص می کند که در نهایت تعیین کننده بالانس و تعادل خودرو می باشد که آیا لازم است جلوی خودرو چسبندگی بیشتری را داشته باشد یا پشت خودرو! اگر سنا پشت یکی از این خودرو های مدرن نشسته بود و رانندگی می کرد و از این تکنیک در حین عبور از پیچ استفاده می کرد با توجه به جا به جایی های پیوسته این مرکز فشار، خودرو هم دچار کم فرمانی می شد و هم دچار بیش فرمانی!

آیا اگر سنا از این تکنیک استفاده نمی کرد می توانست سریعتر باشد؟ متاسفانه جواب این سوال را بدون حضور خود سنای فقید نخواهیم فهمید…ولی تنها چیزی که می توانیم بگوییم این است که فردی به قدرتمندی و با مهارتی سنا، می توانست چنین تکنیکی را برای خودش کارساز کند.

نظر شما چیست؟ چه دلایلی ممکن است که باعث شده باشد یک راننده چنین رفتاری را داشته باشد؟ اگر شما نیز تجربه چنین رفتارهای خاصی را در پیست دارید یا از کسی دیده اید، خوب می شود که اینجا در مورد نتیجه آن رفتار ها نظراتتان را به اشتراک بگذارید.

17 دیدگاه

 1. get f.... up SEB

  2

  1

  من چندین ساله حتی توی رانندگی روزهره هم ازاین تکنیک استفاده میکنم و برمیگرده به دوره ای که مسابقه میدادم خودبه خود شروع کردم به استفاده از این تکنیک واقعا یه حرکت کاملا طبیعیه و غریزیه یعنی چیزی نیست که ادم تصمیم بگیره از این به بعد این شکلی رانندگی کنه
  مخصوصا برای موقعی که توی ورود به پیچ میخوای دنده کم کنی واقعا کارامده و توی پیچ واقعا کمک میکنه ولی ولی اگه کسی یهویی بخواد استفاده کنه و نتونه درست انجام بده واقعا به دردسرمیفته،خودمم چندباری کفشم مناسب نبود حالم گرفته شد
  البته کسی نگه سرت گیج رفته خدایی من هیچ ادعایی ندارم فقط تجربمو گفتم و حقیقتا ذوق مرگ شدم وقتی دیدم سنا از این تکنیک استفاده میکنه

  • ....

   0

   0

   فکر نمیکنم با ماشین محور جلو این موضوع عملی باشه یا حتی اگه بشه هم نتیجه جالبی نخواهد داشت
   ماشینت دیفرانسیل عقبه؟

  • 17Sohrabsafari

   0

   2

   بنظر من یه دلیل دیگه هم داره
   اگه موقع سبقت گیری تو جاده بجای اینکه یهو تخته کنیم و یکنواخت گاز بدیم بجاش یه مکث کوتاهی وسطش بدیم سبقت گیری سریعتر میشه.دلیلشم اینه که انگار به نفس و هوای اضافه ای با اون مکث به موتور میرسه.مثل اینه که تند تند یه نفس آدم غذا بخوره بهتره یا وسطش به مکثی هم کنه؟ صددرصد با مکث بهتره.تازه این باعث میشه هوا و بنزین فرصت داشته باشن بهتر ترکیب بشن.

   • Miladangler

    0

    1

    افرین دقیقن منم اومدم بنویسم دورانی که موتور سواری بی کله میکردم . همیشه این تکنیک رو انجام میدادم . هنوز حتی گاهن صداش تو گوشمه یا دستم رو فرمون ماشین به حالت تقه تقه در میاد . سنا همین کارو رو پدال ماشین میکرده که معلومه خیلی سخت تره . بخصوص تو توربو واقعن کار میکنه این کار

   • mahyar

    0

    0

    خیر دوست عزیز اون حسی که راننده با این کار داره بیشتر به خاطر تلقین هست .
    موتور داره 4000 هزار دور در دقیقه دوران میکنه (تازه این دوران توی موتور های شهری ی چیز حد وسطی هست ) چجوری میخواید با برداشتن پدال گاز و فشار مجددش همچین تاثیری رو بوجود بیارید ؟
    موتور که داره 4000 دور توی دقیقه میزنه یا 66 دور توی ثانیه یا 1 دور توی 0.015ثانیه میزنه و تغیربا” یک چهارم این زمان رو نیاز داره که بنزین توسط انژکتور ها به داخل منیفولد پشت رانر سوپاپ هوا رو شما تشخیص بدی که کی باید این کارو کرد ؟ طراحی موتور اونقدر پیچیدس که برای محاسبه طول و قطر و زاویه و جنس منیفلود و پرفیل و هزارتا اتفاق دیگه حداقل 10 صفحه نیاز به محاسبه داره .
    توی موتور های کاربراتی این کارو میکردن تا اگه بنزین خوب توسط ژیگلور وارد منیفولد نمیشه و ژیگلور به خوبی باز نمیشه با این کار احتمال باز شدن نصفه نیمه ژیگلور رو میگرفتن .
    ماشین های حال حاضر که انژکتوری هستن و همچین موردی براشون اصلا” پیش نمیاد و این اتفاقی که شما پاتو بر میداری ماشین کله میکنه و شما به جلو متمایل میشی و بعدش که گاز میدی یک دفعه به عقب پرتاب میشی دلیل بر این که این سیستم باعث میشه شتاب بیشتر بشه نیست خیر شتاب تغییری نمیکنه ولی چون شما توی یک لحظه هم شتاب منفی و هم مثبت رو اعمال میکنید این احساس باعث میشه شما فکر کنید که خیلی سریعتر دارید شتاب میگیرید .
    وگرنه الان درگ 400 هیچ کسی این کارو نمیکنه مگر در لحظه شروع حرکت و لانچ کردن خودرو که اونم برای کنترل هرزگردی لاستیک ها است
    کاری که آریتون سنا داره میکنه در واقع اصلاح فرمون و چسبندگی محور عقب خودرو هست .
    این که بخوای شتاب گرفتن رو با غذا خوردن مقایسه کنیم ….

  • mahyar

   0

   0

   اسم این تکنیک هست Heel and toe downshifting که توی معکوس ها استافده میشه . تکنیک قدیمی هست و توسط اکثر راننده های پیست هم مورد استفاده قرار میگرفته و میگیره .
   تکنیک مقابلش هم که توی دنده های بالاتر استفاده میکنن که احتمال هرزگردی کمتره و در مواردی که در حال سبقت گیری هستند یا دفاع توی مسیر های مستقیم هم پاور کلاج هست .
   برام جالب شد بدونم که شما دقیقا کدوم هستید چون من با اکثر راننده های پیست آشناییت دارم .

 2. alireza_h

  2

  0

  من از زمان موتور سیکلت سواری خودم موقع تعویض دنده هم زمان با کلاچ چند بار متوالی و با سرعت با گاز بازی می‌کردم تا دور موتور پایین نیاد و موقع شتاب‌گیری، موتور با کپ کمتری همراه بشه… همین شرایط البته موقع ترمزگیری‌، با همزمان شدن گرفتن ترمز و‌ بازی با گاز، تکرار می‌شد با همون دلیل قبلی، که دور موتور پایین نیاد و موقع شتاب‌گیری دوباره، موتور با کپ کمتری روبرو بشه…

  البته خب مسئله حفظ تعادل هم‌ هست؛ اما به عنوان دلیل ثانویه و جانبی

 3. Mr.FoX

  1

  0

  به نظر من سنا اینکار رو میکرد که ماشین قابل پیشبینی باشه. وقتی شما پیوسته تخت کنی و تیکه تیکه اینکار رو انجام ندی یک لحظه اگر تعادل ماشین بهم بخوره خیلی باید عکس العمل سریعی داشته باشی که پدال گاز رو رها کنی ولی اگه روی پدال ضربه بزنید و کم کم ضربه رو بیشتر کنی سر یکی از ضربه هات اگه ماشین لحظه ای سر بخوره تو قبل از اینکه دیر بشه و ماشین اسپین شه گاز رو رها کردی و ماشین قابل پیشبینی هست برات ولی هنگام گاز پیوسته این شانس بسته به عکس العملت هست همه می‌دونیم سنا خدای رانندگی در باران هست این حرکت تو بارون خیلی جوابه چون چسبندگی خیلی کمتره با اینکار ماشین بعد اینکه سر بخوره گاز شما رها شده چون ضربه میزنی و پیوسته گاز نمیدی و ماشین بر میگرده به حالت عادی چسبندگی خودش. اختراع همچین حرکتی هوش خیلی بالایی میخواد. این حرکت رو میشه بهش گفت ضد اسپین. من تو بازی فرمول یک با کیبورد بازی میکنم و توی بارون مخصوصا زمانی که ترکشن کنترل خاموش هست باید با این کار جلو سر خوردن رو گرفت چون همه میدونن کیبورد یعنی تراتل صفر یا صد و حد وسط نداره بعد ها وقتی به کنترلر ایکس باکس دست پیدا کردم با اینکه حد وسط داشت ولی از روی عادت ضربه میزدم ولی ضربه کنترل شده چون با هر ضربه صد درصد تراتل باز نمیشد و بعد سعی کردم با فشار پیوسته رانندگی کنم که متوجه شدم ضربه زدن ماشین رو خیلی بیشتر قابل پیشبینی می‌کنه این نظر من هست و می‌تونه کاملا غلط هم باشه ولی پیشنهاد میکنم فیلم ان اس ایکس رو دوباره ببینید و علاوه بر پاهای سنا به فرمان هم دقت کنید که چجوری بعد زدن بعضی از ضربه ها چقدر راحت با فرمان مخالف چسبندگی رو به ماشین برمیگردونه حالا تصور کنید این حرکت تو بارون چقدر می‌تونه زمان بخره براتون

 4. ....

  1

  0

  یکی از دلایلش می‌تونه بالا نگه داشتن دور‌ موتور‌ باشه
  همون طور ک تو متن تحلیل شده موقع ترمز گیری چسبندگی عقب خیلی کم میشه و همین گاز دادن نیازمند دقت خیلی خیلی بالاییه
  ب طوری ک با کوچک ترین اشتباه و فشار اضافه ماشین اسپین میشه
  سبک رانندگی فتل و نیکو هالکنبرگ هم تو همین مایه هاس البته نیکو خیلی کمتر و فتل خیلی بیشتر؛احتمالا راننده های دیگه ای هم هستن که این سبک رو دارن…
  البته یه تفاوت بین سبک سنا و فتل هست اونم اینکه سنا پا رو ثابت نگه نمیداره ولی فتل با فشار پایین و ثابت نگه میداره
  برا همینه میگن فتل ماشینی میخواد ک عقبش پایدار باشه و بهترین ماشین برا سبکش ماشین ردبول با دیفیوزر های دمنده بود که با گاز دادن و دور موتور بالاتر چسبندگی عقب هم بیشتر میشد

 5. Mahmoud

  1

  0

  الان یه سوال برام ایجاد شد. سنا نسبت به جاناتان پالمر هم مدت کمتر و هم با شدت کمتری ترمز میگرفته بعد چیجوری میتونسته خودشو به پیچ برسونه؟؟
  من فکر میکنم حتی خود سنا هم اگه باشه بازم نمیشه فهمید که این تکنیک دقیقا کارش چیه. احتمالا یه حسیه که بر اثر تجربه متوجه شده که اینجوری میتونسته سریع تر باشه و همین!!

 6. 17Sohrabsafari

  0

  3

  بنظر من یه دلیل دیگه هم داره
  اگه موقع سبقت گیری تو جاده بجای اینکه یهو تخته کنیم و یکنواخت گاز بدیم بجاش یه مکث کوتاهی وسطش بدیم سبقت گیری سریعتر میشه.دلیلشم اینه که انگار یه نفس و هوای اضافه ای با اون مکث به موتور میرسه.مثل اینه که تند تند یه نفس آدم غذا بخوره بهتره یا وسطش به مکثی هم کنه؟ صددرصد با مکث بهتره.تازه این باعث میشه هوا و بنزین فرصت داشته باشن بهتر ترکیب بشن.یبار تو جاده موقع سبقت امتحان کنین.

  • ....

   2

   1

   با احترام فکر نمیکنم این روش کارایی داشته باشه
   چون وقتی پاتو بر میداری قطعا دور موتور میاد پایین و سرعت کم میشه و اون شتابی ک
   شما میگی هیچ کارایی نمیتونه داشته باشه
   شتابی می‌تونه ب ما کمک کنه ک بتونه بدون برداشتن پا از رو پدال گاز سرعت رو افزایش بده
   البته این نظر منه هرچند تو جاده ک افتادم قطعا امتحان میکنم ولی فکر نمیکنم کمک کنه

   • mahyar

    0

    0

    بیشتر تلقین هست تا اون اتفاقی که دوستمون میگن .
    بالاتر توضیح دادم .

 7. mohamad tomcat

  0

  0

  با سلام و عرض ادب و احترام به تمامی دوستان و دوستداران فرمول یک
  بنظرم طبق گفته بزرگان فرمول یک در تمجید اون اسطوره تکرار نشدنی، همینوبس که اون بزرگوار صحت و کارایی تکنیک های خودش رو با دستاوردهایی که به یادگار گذاشت به همه ثابت کرد و ما هم بهتره از تماشای هنرنمایی اون عزیز با خودروهایی که با جون و احساسش میروند نهایت لذت و ببریم
  قربان شما همه دوستان عزیز

 8. آرشا

  0

  0

  سنا همیشه روی لیمیت رانندگی میکرد…
  شما عدد ۱تا۱۰ را در نظر بگیرید عدد ۱۰ دیگه ماشین از کنترل خارج میشه ولی عدد۹ماشین هنوز در کنترل رانندست اما با یه زره فشار بیشتر روی ترمزوگاز ماشین در میره سنا روی عدد ۹ رانندگی میکرد.
  کاش راننده ها مجبور نبودن اینقدر دست به عسا رانندگی کنن.

 9. mehdi vettel

  2

  0

  شما رو نمیدونم ولی اون ویدئویی که تو پارابولیکا نشون میده سنا چقدر باهمه تفاوت داشته، قشنگ مو به تنم سیخ میکنه ??

  یه راننده بیخود قهرمان جهان نمیشه حتی اگه ماشین برتر داشته باشه

  قطعا بقیه راننده ها هم این ایده به ذهنشون رسیده که اگه وسط پیچ بتونن گاز بدن سریعتر میشن ولی اونی که این کار رو عملی کرده سنا بوده و همین نشونه بزرگی این راننده اس

  مرسی بابت درست کردن این کلیپ ???

 10. mahyar

  0

  0

  کاری که ارتیون سنا داره میکنه :
  توی گیربک ما یک قطعه ای دارین به اسم دنده برنجی .
  دنده برنجی ها قطعاتی هستند که در گیربکس های خودرو به کار گرفته میشن تا این وقتی که شما دارید دنده عوض میکنید . مثلا” از دنده یک میرید به دنده دو . قبل از این که دنده ها درگیر بشن قطعه ای با شفت اصلی که از موتور میاد درگیر میشه به اسم دنده برنجی .
  وظیفه دنده برنجی اینه که سرعت شفتی که از سمت موتور بعداز کلاج اومده رو با سرعت دنده ای که به سمت شفت خروجی گریبکس هست یکی کنه تا دنده ها راحتر جا برن .
  ولی خوبی اگه اینجوریه چرا سنا اینکارو میکنه ؟
  1- ما توی رانندگی شهری کمتر پیش میاد که نیاز به دنده دادن سرع داشته باشیم .
  2- سرعت تعویض دنده با دست اگه از ی حدی بالاتر بره دیگه دنده برنجی فرست هم سرعت کردن دو دنده رو نداره و دنده ها یا جا نمیرن یا سخت جا میرن .
  3- این سیستم بیشتر در زمان معکوس دادن جواب گو هست . وقتی از 3 به 2 اقدام میکنید :
  دنده سه توی دور مثلا 2000 ماشین رو با سرعت 50 کیلومتر جلو میبره .
  دنده دو توی دور مثلا 4000 میتونه ماشین رو با سرعت 50 کیلومتر جلو ببره .
  وقتی معکوس میدید از دنده سه به دو . دنده برنجی باید سرعت شفت مرکزی که 3000 دور بوده رو با سرعت حرکت دنده 2 که 4000 دور هست یکی کنه و چون اختلاف دور زیاد هست دنده سخت جا میره .
  برای این که سخت جا نره . به همین دلیل هم هست که سنا درست در پروسه معکوس کشیدن میزنه تو سر پدال گاز تا دور موتور بالا بره و توی معکوس دادن دنده سریعتر و راحتر جا بره .
  حالا چرا توی دنده بالا بردن نیازی نیست ؟
  چون همین مثال دنده دو و سه رو مجدد میگم :
  اگه توی دنده دو باشید و 4000 تا دور داشته باشید وقتی میرید دنده سه پاتون رو روی کلاج بزارید سرعت شفت مرکزی گیربکس (شما تخته رو نگه داشته باشید و موتور بره اصلا” کات آف کنه روی 6000 ) افت میکنه و همین افت کردن سرعت دوتا دنده رو به هم نزدیک میکنه.
  توی ماشین های ما اینایی که الان هست این کار خیلی سخته شدنش .
  1- اولا” وقتی گیربکس خلاصه شما تخته گاز هم میکنید موتور با سرعت دور نمیگیره .
  2- پدال هایی که برای این کار مناسبا” روی ماشین های کارخونه ای نیست و باید پدال هارو با نمونه افترمارکتی که مخصوص این کاره عوض کنید .