فرمول یک ایران – شاید امروز یک روز امیدبخش برای تمامی افراد مبتلا به ویروس کرونا در جهان باشد یا شاید هم حتی برای تمام افرادی که در خانه های خود قرنطینه هستند باشد، ببخشید شاید نه، حتما امروز روز امید بخش تری نسبت به روز های پیشین است. واحد مهندسی موتور و پاوریونیت مرسدس موفق به ساخت دستگاه کمک تنفسی برای بیماران تحت مراقبت های شدید مبتلا شده به ویروس کرونا هستند را شد.

هفت تیم فرمول یک بریتانیایی در یک پروژه مشترک برای همکاری با مسئولین بریتانیا در قالب پروژه ای به نام پروژه پیت لین به جنگ ویروس همه گیر کرونا رفتند و قصد دارند که به میزان 30 هزار عدد دستگاه کمک تنفسی برای دولت بریتانیا تولید کنند.

در موازات همین پروژه، مهندسین واحد موتور و پاوریونیت مرسدس در یک همکاری مشترک با مهندسان مکانیک و پزشکان دانشگاه کالج لندن، روی دستگاهی به عنوان فشار مستمر هوایی مثبت(CPAP) کار کردند.

این دستگاه در بیمارستان ها یا خانه ها برای مردمی که به سختی نفس می کشند به کار می رود و در بیمارستان های ایتالیا، چین برای مقابله با این ویروس به کار رفته است. این دستگاه کمک یار بیمارانی هست که عفونتهای جدی ریوی دارند، دانشگاه لندن با مسئولین حاضر در بیمارستان های ایتالیا ارتباط برقرار کردند و طبق گفته ایتالیایی ها” تقریبا 50 درصد بیمارانی که از دستگاه CPAP استفاده کرده اند دیگر نیازی به دستگاه های مکانیکی تنفسی(ونتیلیتور ها) را نداشتند.”

کمبود این دستگاه در بیمارستان های بریتانیا خیلی حس می شد و مهندسان واحد موتور و پاوریونیت مرسدس در جریان یک کار گروهی از روز 18 مارچ با مهندسی معکوس و تست و بررسی ساختار دستگاه موفق شدند دستگاهی را بسازند که ویژگی این را دارد تا در زمان کمی حتی هزاران عدد از آن را بسازند. تنها “کمتر از صد ساعت” طول کشید تا اولین دستگاه بعد از اولین جلسه گروهی ساخته شود و حال طرح دستگاه توسط وزارت بهداشت و درمان بریتانیا تایید شده است. مدیر واحد موتور و پاوریونیت مرسدس، اندی کاول بیان کرد:

جامعه فرمول یک عملکرد تحسین بر انگیزی را در پاسخ به کمک و حمایت جامعه جهانی از خودش نشان داده است، باهم در یک برنامه مشترک به عنوان “پروژه پیت لین” گرد هم جمع شده ایم تا به نیاز های ملی در این زمان برای پروژه های مختلف پاسخ دهیم. ما مفتخریم که منابع خودمان را در اختیار دانشگاه کالج لندن گذاشته ایم تا بتوانیم پروژه CPAP را با بالاترین استاندارد و سریعترین زمان ممکن به نتیجه برسانیم.

اگر دستگاه های CPAP زود به بیمارستان ها راه پیدا کنند و استفاده درستی از آنها شود، خیلی از افراد مبتلا به این ویروس دیگر نیاز پیدا نمی کنند تا از ونتیلیتور ها استفاده کنند.

پروفسور تیم بیکر دانشگاه کالج لندن می گوید:

با توجه به نیاز اضطراری که وجود داشت، ما واقعا سپاسپگزاریم که توانستیم فرایندی که چندسال طول می کشید را چند روزه انجام دهیم. ما مفتخریم از این که از پتانسیل های فرمول یک توانایی کمک گرفتن داشتیم، این همکاری توسط گروه مهندسی مکانیک دانشگاه کالج لندن و واحد موتور و پاوریونیت مرسدس امکان پذیر شد.

11 دیدگاه

 1. Mohammad.gh

  9

  1

  اصن چیه این مرسدس؟!
  البته دلیل اصلی اینه که بهترین مهندسای جهان یه جا تو فرمول یک دور هم جمع شدن و طبعا این کارها برای اونها به مراتب راحت تره

 2. Reza.MC

  1

  2

  متن خبر نیاز به یک اصلاح کوچک داره. این هفت تیم بریتانیایی نیستند بلکه فقط مقرشون توی بریتانیاست (مثل مرسدس و رنو که به طور رسمی تیم بریتانیایی به حساب نمیاند). یکی از خبر های چند روز پیش هم این مشکل رو داشت، در حالی که اصل خبر در سایت فرمول یک روی این موضوع تاکید کرده بود.

 3. siamak

  2

  0

  حتی تصور اینکه مهندسین فرمول یک با این سرعت و تسلط بتونن به کمک علم پزشکی بیان هیجان انگیز و قابل تآمله . این ثابت میکنه که در مسائل علمی خط و مرز و حد و حدود مفهومی نداره .

  • Mohammad.gh

   2

   0

   دوست عزیز اینکه علم پزشکی امروز به اینجا رسیده به علت حضور مهندسین بوده که ابزار پزشکی رو ساختن
   متاسفانه اونقدری که باید بهشون توجه نشده

 4. siamak

  1

  0

  بله دوست من ، با نظرتون کاملآ موافقم و اجازه میخوام فرمایش شما رو به اینصورت تکمیل کنم که نه تنها پزشکی ، بلکه بسیاری از علوم دیگه پیشرفت خودشونو حداقل طی 30 – 40 سال اخیر مرهون علم الکترونیک و به نوعی مهندسی الکترونیک هستند .

  • Mohammad.gh

   1

   0

   مهندسی الکترونیک فقط؟!
   علوم مهندسی بسیار وسیع و تاثیرگذارن اینکه بخوایم یکیشو فقط بگیم به نظرم درست نیست
   همین مهندسی مکانیک و برق و ریاضیات و فیزیک بوده که باعث پیدایش علوم جدید مثل کامپیوتر و الکترونیک و غیره شده

دیدگاه خود را بیان کنید