مجله خودرو ایران – تویوتا سوپرا خودرویی بود که تا قبل از سری فیلم های سریع و خشن و معروف شدن دیالوگ “بدهکار بودن یک خودروی ده ثانیه ای” گویی وجود خارجی نداشت ولی با وجود کاراکترهایی به مانند برایان اوکانر و دومینیک تورتو این خودرو به دنیا معرفی شد.

خودروهای ژاپنی که در دهه 90 و اوایل سالهای 2000 تولید می شدند خودروهایی بودند که ستاره بی چون و چرای بازی های رایانه ای بودند و احتمالا خیلی از شماها با داشتن یکی از این ماشین های ژاپنی در گاراژ ساختگی کامپیوترتان دست به تیونینگ و ارتقای آن و ساخت یک خاطره زیبا و به یادماندنی کردید. حقیقت این بود که این محدودیت های آن بازی ها بود که نمی شد ارتقاهای بیشتری را روی آن خودروها اعمال کرد وگرنه خودروهای ژاپنی می توانند از یک خودروی رام شده شهری به یک خودرویی که توانایی حمل کلاهکی هسته ای را داشته باشد و پتانسیل تبدیل شدن به پوستر روی اتاق کودکی 8 ساله را داشته باشد را دارد.

در این سری مقالات که به عنوان دنیای ژاپنی ها(JDM) قرار است بپردازیم، به خودروهایی که برای همیشه در تاریخ صنعت خودرو ماندگار شدن را باهم بررسی می کنیم.

بررسی تویوتا سوپرا

در اولین قسمت این مقاله، خودروی تویوتا سوپرا را باهم بررسی می کنیم:

در دهه 60 میلادی بود که خودروسازان آمریکایی و اروپایی در حال ساخت خودروهای کوچک و جوان پسندی بودند و فروش خیلی خوبی را داشتند که تویوتا نیز ترغیب شد وارد این بازار شود که بالاخره در سال 1970 تویوتا با خودروی دیفرانسیل عقب تویوتا سِلیکا ورود رسمی خودش را به این بازار اعلام کرد.

خودروی سلیکا تغییرات زیادی را به خودش دید و به قول معروف فیس لیفت های متفاوتی را داشت و در نهایت در سال 1978 نسخه سلیکا ایکس ایکس به بازار معرفی شد. اما شعبه آمریکای شمالی تویوتا از این نامگذاری خوشش نیامد و به جای اینکه سلیکا ایکس ایکس این خودرو را بنامند تصمیم گرفتند که این خودرو را تویوتا سلیکا سوپرا بنامند!

سلیکا سوپرا و لوتوس

سلیکا سوپرا کمی قدرتمند تر و متفاوت تر بود و باید کاپوت جلوی این خودرو نیز درازتر می بود. به این خاطر که تویوتا موتور خودروی افسانه ای 2000 جی تی خودش(M-Engine) را با کمی دستکاری و دو سیلندر اضافه تر در اختیار سوپرا قرار داد. اما مسئله ای که اینجا بود این مسئله بود که تویوتا عموما در ساخت خودروهایی به این شکل خوب نبود و از همکاری دیگران به مانند یاماها استفاده می کرد اما این بار سعی در همکاری با شرکت لوتوس داشت. اما این همکاری نمی توانست آنچنان نتیجه خوبی را داشته باشد، چونکه در دنیای خودرو برند لوتوس (Lotus) را طوری می خوانند و باور دارند که نام این برند از این جمله گرفته شده است”مشکلات زیادی که عموما جدی است”(Lot’s of Trouble Usually Serious=Lotus).

تویوتا یعنی دوام و اعتبار

دقیقا چیزی که تویوتا به آن معروف بود یعنی دوام و اعتبار، با وجود همکاری با لوتوس این دی ان ای تویوتا زیر سوال رفت و نتیجه کار آنها چیز چشمگیری نبود و نتوانست آنچنان رضایت بازار جهانی و داخلی را برای تویوتا به همراه بیاورد.

در سال 1981، سلیکا A40 با یک بروزرسانی از طرف تویوتا به نام سلیکا A50 رسید ولی به هر دلیل که بود روزنامه نگاران آمریکایی دوست نداشتند که این خودرو را با این نام صدا بزنند و تصمیم گرفتند که روی این خودرو نام مارک 2 (MK II) را بگذارند. تویوتا هیچوقت از این نام استفاده نکرد ولی کماکان در نقاط مختلف دنیا وقتی که بخواند نسخه A50 را به یاد بیاورند از لفظ مارک 2 استفاده می کنند.

جدایی خط تولید سوپرا و سلیکا

در سال 1986 تویوتا بالاخره تصمیم به جدایی خط تولید سوپرا و سلیکا از هم گرفت و خودروی تویوتا سوپرا A70 یا همان مارک 3 (MK III)به بازار معرفی شد. این خودرو از لحاظ موتوری کمی تقویت شده بود ولی به شدت وزن بیشتری را به خودش گرفته بود. 226.796 کیلوگرم سنگین تر شده بود که همین باعث شده بود عملا فرق آنچنانی با نسخه قبلی خودش را نداشته باشد.

 

تویوتا سوپرا توربو

در سال 1987، تویوتا از یک توربوشارژر برای این خودرو استفاده کرد و پیشرانه 7M-GTE را ساخت. یکی از بهترین موتورهایی که اصالتش به دهه 60 میلادی برمی گشت را تویوتا ساخت. موتوری 6 سیلندر خطی با 230 اسب بخار قدرت! 7M توربو آنقدر خوب بود که تویوتا تصمیم گرفت که این خودرو را تویوتا سوپرا توربو بنامد و برند جدیدی را ایجاد کند. تویوتا سوپرا توربو با بال عقب خودش یک آدرنالین جدیدی برای همه ماشین بازان دنیا به حساب میامد. بالاخره در سال 1992 خودروی مارک 3 به تکامل کامل رسید و موتور 1JZ به تولید رسید!

سری توربو دوقلو آر (Twin Turbo R)

نسخه تقویت شده این موتور نیز با نام سری توربو دوقلو آر(Twin Turbo R) به بازار راه پیدا کرد. پس از این بروزرسانی های تویوتا، کسی دیگر نمی توانست در ذهن خودش این مسئله را بگنجاند که تویوتا می تواند آیا بهتر از این نیز کار کند یا نه، چونکه دیگر همه انتظارات را فراتر از چیزی که بود براورده کرده بود. اما ما داریم در مورد تویوتا آبروی خودروسازی آسیا صحبت می کنیم، برای آنها چیزی نشد ندارد.

تویوتا A80 یا همان مارک 4(MK IV)

درست زمانی که کسی انتظارش را نمی کشید در سال 1993 خودروی تویوتا A80 یا همان مارک 4(MK IV) تولید شد. یک خودروی جذاب با یک طراحی تازه و جدا شدن از تمامی چارچوب های طراحی های سنتی و با کمی طعم ایرودینامیک تبدیل به خودروی مورد علاقه جوانان جهان شده بود.

طبق بررسی های مجله خودرو Car&Drive که در آن زمان گزارشی تهیه شده بود، خودروی تویوتا سوپرا قدرتمندترین ترمز و بهترین فاصله ایست را در بین تمامی خودروهای تولید شده بین سالهای 1997 و 2004 را داشت! کمی به این عدد دقت کنید! هفت سال خودرویی که تویوتا ساخته بود در ترمزگیری در صدر تمامی خودروهای دیگر بود!

تویوتا سوپرا با موتور مقدس 2JZ

اما نکته ای که همه با شنیدن نام تویوتا سوپرا به خاطر میاورند و هنوز ذکر نشده موتور مقدس 2JZ بوده، تقریبا می شود گفت که این موتور تقریبا یک نقطه پرستش میان عاشقان تیونینگ و ارتقای خودرو به شمار میاید.

چیزی که این موتور را خاص کرده بود قدرت بالای بالقوه آن و همینطور سادگی آن بود که تقریبا می شود گفت که هر مکانیکی که کمی دانش علمی و تجربی خوبی داشت می توانست با کمی دستکاری و ارتقا قدرت وحشتناکی را از آن بکشد که دقیقا نیز همین شد و کم کم اعداد غیر قابل تصوری به بیرون منتشر می شد، یکی از این اعداد 800 اسب بخار بود و صرفا جهت اطلاع در این جامعه فرمول یکی خودمان، خودروی آیرتون سنا در آن زمان 710 اسب بخار قدرت داشت!

حتی هنوز هم که هنوزه، موتورهای شاید انگشت شماری طی این سالها تولید شدند که قابلیت ارتقای آنها به سادگی 2JZ می باشد.

جمع بندی این غول ژاپنی

جمع بندی این نسخه سوپرا اینطور بود:

یک موتور فوق العاده، توربوهای بهینه شده، اولین نسخه گیربکس شش دنده تویوتا، فرمانپذیری فوق العاده، راحتی سرنشین، چهارصندلی، ظاهری جذاب و دلربا، ترمزهای قدرتمند و در نهایت چونکه تمام این فرایند را خود تویوتا به عهده گرفته بود یک لغتی بالاتر از همه قرار گرفته: دوام!

این بهترین نسخه سوپرایی بود که تولید شده بود و با پولی که برای خرید آن داده می شد شخص مالک می توانست خودروهای بروز سریع اروپایی که چندین برابر آن قیمت داشتند را به چالش بکشد. این خودرو آنقدر محبوب شد که توانست به نقش اول اولین سری فیلم سریالی فوق العاده پرفروش سریع و خشن تبدیل شود. در نهایت این اسطوره ژاپنی در سال 2002 از خط تولید خارج شد شاید بهترین توجیه نیز این باشد که سوپرا بیش از اندازه برای این دنیا خوب بود و دیگر لازم نبود که پا به هر خیابانی بگذارد.

 

هنوز هم که هنوزه، تیونرهای جهان کماکان از این خودرو استفاده می کنند و آن را ارتقا می دهند، برخی از افراد نیز با نوسازی سوپرا های قدیمی و تقویت آن آنرا در بازارخودروهای دست دوم و کلاسیک با اعدادی شش رقمی می فروشند! اگر شما سوپرایی دارید که قدیمی هست و نگران نباشید شما می توانید چندین نسل خودتان را با فروش این خودرو تامین کنید ولی آیا واقعا این کار را انجام می دهید؟

بالاخره تویوتا پس از سالها دوباره تولید این خودرو را شروع کرده…

قسمت های دیگر دنیای ژاپنی ها:

دنیای ژاپنی ها؛ هوندا NSX میراث آیرتون سنا

دنیای ژاپنی ها؛ نیسان نیسمو یک نام یک تاریخ!

8 دیدگاه

 1. Ali seb

  3

  1

  واقعا عاشق این ماشینم با اینکه قبل از تولد من ساخته شده اما از نظر من هنوز ظاهر نسبتا به روزی داره
  این ماشین تو زمان خودش روی فراری هارو کم کرده بود (با اینکه عاشق فراری ام) 😁
  ولی از نسل جدیدش خوشم نمیاد زیاد

 2. AHMADREZA_F1

  1

  0

  راستی از ۱۴ مارس شرکت ایپکس ساخت خودروی سوپر اسپرت AP_0 که بر اساس طراحی و فناوری خودرو های فرمول یک هست رو شروع کرد! بهتره این جور خبر هارو ادمین های محترم بیشتر بذارن!

 3. NavasaN

  2

  0

  آخ آخ این کارو با من نکنین…وارد کردن یه سوپرا یا یه اسکای لاین یا ان اس ایکس یا آر ایکس ۷ … این ته آرزوی منه.زخم شده رو سینه !…هرچی زور میزنیم فقط میتونیم لنسر و کریسیدا و هوندا سیویک جمع کنیم.
  جالبه که وارد کردن ماشین ای دهه 90 به دلیل قوانین ایران تقریبا غیر ممکنه.
  جالبتر اینکه اینا خارج از کشور هم قیمت هاشون با توجه به قدیمی بودنشون و پر طرفدار بودنشون خیلی بالاس

 4. mahyar

  1

  0

  کمپانی تویوتا جدا از این هیولایی که تولید کرد یک موتور عجیب رو روی این اتاق به جهانیان ماشین باز معرفی کرد 2JZ . موتوری که معلوم نبود چی هست . سال 89 برادران خلف نژاد یدونه نیسان آلتیما رو با این موتور آوردن بالا . بعد از اون توی تهران اکثر آلتیماها توشون ی 2JZ بود بعدا که مسابقات کارپارک دریفت با همکاری ردبول برای اولین بار در ایران برگذار شد . کسی فکرش رو هم نمیکرد که بیشتر ماشین هایی که میومدن استاندارد باشن . اما تک و توک توشون موتور سواپ بود مثل همون نیسان آلتیماها . دو دوره ما در ایران شاهد کارپارک دریفت بودیم که از توش شهاب پیشانی دار کشف شد . هرچند که توی اون دوره خیلی راننده ها همچین دریفتر نبودن . بلکه ی دوره یکی دو ماهه قبل از توسط ابدو فقالی آموزش دیدن تا باهم مسابقه بدن
  توی دوره دوم شهاب پیشانی دار رفت و در مسابقات لبنان شرکت کرد . و چهارم شد . البته کلی تمرین کرد با عبدو فقالی .
  جدا از مسابقات درگ که تازه حس و حال گرفته بود .
  بعد از اون یواش یواش استعداد های ما اسپانسر هایی پیدا کردن که حداقل هزینه هارو دربرمیگرفتن . بعد یواش یواش فرمولا دریفت وارد بازی شد .
  هنوز از نظر تکنیک رانندگی ما در وضعیتی نبودیم که بگیم خدای رانندگان شدیم و جالبی ماجرا این جا بود که هنوز بیشتر ماشین ها از 2JZ استفاده میکردن .
  من فکر میکردم اون زمان موتور تو ایران نیست و مسابقات فرمولا دریفت کشور شیطان بزرگ هم از هر 10 تا ماشین 7 تاش 2JZ بودن و بقیشون هم اکثرا” موتور های دورانی یا روتاریو باز ها یا وانکل بودن .
  اونجا بود که تازه به تویوتا ایمان آوردم . و هنوز هنوزه هم که هست این موتور به شدت محبوبه و از ی سری جهات لوازم افترمارکت براش بسیار زیاد هست و به نظرم محبوب ترین موتور در بین تیونر های معظم هم هست .

دیدگاه خود را بیان کنید