فرمول یک ایران -ممکن است که تابه حال این فکر به ذهنتان خطور کرده باشد که کیمی رایکونن و دونالد ترامپ شباهت های زیادی دارند!

شاید حالت موهایشان یکسان نباشد اما این دو مرد مشترکات زیادی دارند. هر دو از موفقیت های همسرانشان لذت می برند، هر دو تفکرات ضدسازمانی دارند و هر کاری که دلشان می خواهد می کنند و هر حرفی که می خواهند می زنند، هر دو دشمن رسانه هستند و هر دو خود را خیلی زود انتخاب می کنند؛ دونالد ترامپ به عنوان نماینده ی جمهوری خواهان و رایکونن برای راندن فراری در سال 2017.

دونالد ترامپ

 

هر دو مرد نیز دو پیروز بوده اند و در آخرین مسابقه که تائید شد رایکونن سالی دیگر نیز در کنار فتل خواهد بود کیمی اظهار داشت که “از ناکامی بعضی ها خوشحال شده است”

خیلی ها پیش بینی می کردند که کیمی فصل ناموفق دیگری را بگذراند و از فراری بیرون برود تا جایی برای آن ها باز شود اما خیلی ها همین فکر را درباره ی ترامپ می کردند و می گفتند که فردی با تفکرات تند سیاسی و تاحدی نژادپرستانه و حتی جنگ طلبانه هرگز در عرصه ی سیاسی موفق نخواهد شد.

اندرو بنسن نویسنده ی سایت اتواسپورت و شبکه ی بی بی سی چندی از مصاحبه های کیمی را که بیش از دیگر مصاحبه ها معروف بود را گرد آورده اما در بین آن ها چندی نیز وجود دارد که کیمی در تلاش است تا ناامیدی خود را پنهان کند.

تضاد با آلونسو – راننده ای که هر دلیلی برای خسته کننده بودن کنفرانس خبری رو همراه خودش میاره پاسخ هر سوالی رو با احترام میده و یه پاسخ خوب براش پیدا می کنه. با ماشین ضعیفش دست و پا میزنه تا نتیجه کسب کنه.

با اینکه دشمن رسانه هاست اما پرستش کننده های زیادی دارد و همین نیز به فراری کمک زیادی می کند (می توانید از تیم تبلیغاتی مک لارن سوال کنید که چقدر از وسایل با نام سرجیو پرز یا کوین مگنوسن را به فروش رسانده اند).

در رای گیری اخیر انجمن رانندگان گرندپری رایکونن محبوب ترین راننده شد و پشت سر او نیز فرناندو آلونسو قرار گرفت به هر حال رایکونن اسم بهتری برای نقش بستن بر روی پیراهن هاست. جالب است بدانید ژاپن یکی از بزرگترین مراکز هواداران رایکونن است و عجیب است که وسواس ذاتی ژاپنی ها چگونه از ناهمخوانی کیمی با همه خوشش می آید.

کیمی رایکونن

بخشی از شهرت کیمی از آنجا نشات می گیرد که دوست دارد گاه و بیگاه به تیم بفهماند که نصیحت های مهربانانه ی آن ها به درد او نمی خورد و صحبت های رادیویی جالبش زبانزد است مثل ” تنهام بذار خودم می دونم دارم چیکار می کنم” یا” آره آره آره من همشونو انجام میدم”

رابطه ی او با سباستین فتل هم تیمی خود بسیار شبیه رابطه ی همیلتون/کووالاینن در مک لارن است. هر زمان که همیلتون خوب عمل کند بالانشین است اما اگر اتفاقی برای او بیافتد کووالاینن سریع جای او را می گیرد. فتل نیز تیر اصلی فراری است اما اگر او آخرهفته ی خوبی را نگذراند این کیمی است که شانس نشان دادن خود را دارد.

سباستین درباره رابطه ی خود با کیمی چنین می گوید

اهداف همدیگر رو خوب می دونیم و تو یه خط قرار می گیریم و همدیگرو تو یه خط هول میدیم وقتی کیمی باشه خبری از سیاست نیست و در کنار هم کار می کنیم و این برای تیم خوبه.

کیمی اما نیاز به درکنار دیگری بودن ندارد و در کل دوران حرفه ایش رابطه ی نزدیکی با کسی نداشته است و این کاملا در تضاد با سباستین فتل است. کیمی همیشه مهارت خود را نشان داده اما این مهارت همیشه زمانی که لازم است به کار می آید و برتری کیمی در مواقع سخت برای او مشخص می شود.

کیمی رایکونن و سباستین فتل

در همین فصل او نیاز به امتیاز برای بقا در فرمول یک داشت و حالا جلوتر از هم تیمی خود و ردبول است و اگر مرسدس های دست نیافتنی را جدا کنیم او صدرنشین جدول است و نیم فصل خوبی را می گذراند.

نمونه ی دیگر سال بازگشت رایکونن به فرمول یک در 2012 است که با تیم لوتوس عملکرد آنقدر خوبی داشت تا دوباره نام خود را به عنوان ستاره ی فرمول یک معرفی کند و با تیم نه چندان قدرتمند لوتوس رده ی سوم را کسب کند.

جذابیت رایکونن برای متفاوت بودن و البته رک بودن آن است. یاد چه کسی می افتید؟ درست است دونالد ترامپ! کیمی نمی ترسد که به تیم توهین کند به مهندس توهین کند نمی ترسد که رسانه را زیر سوال ببرد کیمی در یک مصاحبه “فرمول یک را بدون رسانه مانند بهشت تصور کرد،” کیمی از انتقاد از فرمول یک نمی ترسد و می گوید که “از فرمول یک تنها راندنش را دوست دارم” و از انتقاد و طعنه زدن به بزرگان نیز نمی ترسد و می گوید که “برایم مهم نیست مردم درباره ی من چه می گویند من مایکل شوماخر نیستم!”

این صحبت ها بی شباهت به صحبت های ترامپ نیست که می گوید وقتی هیلاری نمی تواند همسر خود را “راضی” کند چطور می تواند آمریکا را راضی کند؟ صحبت های بی پروا و حتی شاید نژادپرستانه ی او درباره ی مسلمانان و مکزیکی ها نیز کم شباهت نیست، ترامپ خبر از ساختن دیواری بین آمریکا و مکزیک و اخراج تمام مسلمانان از آمریکا می دهد.

بهتر از هر کس اما این رایکونن است که خود را معرفی می کند

بعضیا میگن اون بامزه س بعضیام میگم اون احمقه خوب این کیمی رایکوننه!

در این مقاله هیچ جهت گیری سیاسی وجود ندارد و هدف تنها استفاده از تشبیه برای معرفی شخصیت کیمی رایکونن است.

9 دیدگاه

 1. K.RAIKKONEN

  1

  0

  یه دونه ای مرد یخی . لذت دیدن رایکونن بزرگترین انگیزه من برای ادامه دیدن و پیگیری فرمول یکه . امیدوارم تا موقع بازنشستگی یکی دو تا گرندپری قهرمان بشی راننده ی افسانه ای فرمول یک. هیچ وقت 2003 رو فراموش نمی کنم. تو 7 قهرمانی شوماخر سال 2003 بیشتر از همیشه اذیت شومی افسانه ای. به خاطر پدیده ای اعجوبه به اسم کیمی رایکونن. همونجوری فتل چند روز پیش گفت اگر اون سالها مک لارن ماشین بهتری میزاشت در اختیارش تعداد قهرمانی های جهانش از یکی بیشتر بود . خصوصا 2003 و دو سالی رنو قهرمان شد

  • Ice man

   0

   0

   سال ۱۱_۲۰۱۰ که کیمی تو اف۱ نبود رفت مسابقات رالی WRC
   نسکار رو هم فقط یکبار تست کرد که حاش بهم خورده بود از سطح مسابقات !!! 🙂
   سال اول تو رالی رفت تیم سیتروئین جونیور و هم تیمی سباستین اوژیه فرانسوی شد که الهان ۳سال قهرمان دنیاس
   اونجا هم بهترین مقامش گراندپری ترکیه بود که مقام ۵ رو گرفت !
   در کل هیچی نشد ، چون واقعا با اف۱ فرق داره
   سال دوم رالی هم رفت تیم Ice one Racing ( ایس وان ریسینگ )
   سال دوم هم از سال اول بدتر ظاهر شد و هیچ مقامی هم بدست نیاورد !!
   فقط تو این ۲سال یک استیج سریع ( یجورایی مثه یک ستور اف۱ ) به نام خودش تو یک گراندپری ثبت کرد !!! ( ینی افتضاح )
   یک گراند پری رالی شامل ۴۰_۵۰ سکتور میشه ، البته بیشتر و کمترم میشه ، حالا خودت حسابشو بکن دیگه ؛)
   بعدشم اومد اف۱ و لوتوس و …

   ( در کل رفت رالی دید هیچی نمیشه ، گفت حالا که هیچی نمیشم بزا ۲سال تو رالی عشق و حال کنم و خوش بگزرونم )

   زنده باد کیمی افسانه ای 🙂

دیدگاه خود را بیان کنید