فرمول یک ایران – به همین زودی نوبت به هشتمین گرندپری فصل ۲۰۱۶ رسید، حتما باخبر شده اید که باکو، پایتخت کشور همسایه‌ی ما یعنی آذربایجان میزبان این مسابقه است.

پس در ادامه با ما همراه باشید تا به معرفی پیست تازه ساخت باکو بپردازیم.

نام: پیست باکو

مکان: میدان آزادی، باکو، آذربایجان

ظرفیت: 28,000 نفر

طراح: هرمان تیلکه

طول پیست: 6.001 کیلومتر

طول مسابقه:306.051 کیلومتر

تعداد دور ها‌: 51

تعداد پیچ ها: 20 تا

 

این پیست در شهر باکوی آذربایجان واقع شده است، نزدیک بلوار باکو قرار دارد و هرمان تیلکه طراحی آن را برعهده داشته است.

سعی در این بوده است که این پیست تک باشد و زیبایی های شهر باکو را نمایان سازد، همین‌طور نیز می‌باشد و پیست باکو زیبایی های شهرش را به بهترین نحو به رخ همگان می‌کشد.

نقشه‌ی پیست باکو

نقشه‌ی پیست باکو

این پیست مسیری ۶ کیلومتری و پادساعتگرد دارد، مسیر از میدان آزادی باکو شروع شده، از ساختمان دولتی می‌گذرد و سپس در قسمت غربی به یک منطقه تاریخی می‌رسد (پیچ ۱۸) که برج تاریخی در آنجا قرار دارد.

همانند بسیاری از پیست های خیابانی، مسیری باریک دارد، اما به لطف مستقیمی‌هایی که برای آن تعبیه شده است، پیستی بسیار سریع می باشد. بیشترین سرعت در پیست به ۳۴۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد که بین پیچ های ۲۰ و ۱ است.

در سمت چپ مسیر نیز پیت‌لین در مقابل ساختمان دولت قرار گرفته است.

یکی از قسمت‌های جالب پیست، مسیر باریک بین پیچ‌های ۷ تا ۱۲ است که تنها ۷.۶ متر عرض دارد، این مسیر همان‌قدر که برای ما دوست‌داشتنی است، برای یک راننده سخت است و سبقت گرفتن در آن تقریبا غیرممکن است.

پیچ شماره‌ی ۸

پیچ شماره‌ی ۸

سبقت‌گیری در قسمت‌های سریع پیست و در پیچ‌های ۹۰ درجه ای ممکن است، یکی از قسمت‌هایی که به آن اشاره کردیم، مسیر بین پیچ های ۲۰ و ۱ می‌باشد که سریع بودنش سبقت‌گیری در پیچ ۱ را ممکن می‌سازد.

البته باید اشاره بکنیم که این مستقیمی ها چالشی برای تیم ها است، چون در پیست خیابانی شما به دَونفورس زیادی نیاز دارید که مستقیمی های طولانی رسیدن به این دونفورس را سخت‌تر می‌کند، اینجاست که تیم‌ها باید تنظیمات درستی را بر روی ماشین‌های خودشان اعمال بکنند.

پیچ ۱۵ هم کمی به خاطر ترمزگیری چالش‌برانگیز است، دنیل کویات و کارلوس ساینز نیز همین مسئله را بیان کرده اند.

پیچ شماره‌ی ۱۵

پیچ شماره‌ی ۱۵

پس از پیچ ۱۶ نیز وارد یک مسیر سرپایینی می‌شوید تا اینگونه وارد مستقیمی اصلی بشوید.

خوب بهتر است یک جمع بندی بکنیم، پیستی‌ خیابانی و تاریخی، هرمان تیلکه‌ای، دارای قسمت‌های سریع و پیچ های ۹۰درجه، باریک و زیبا که ترکیب سنت و مدرنیته است‌.

حال به نظرهای فرمول یکی ها پیرامون گرندپری و پیست آن می‌پردازیم:

اول از همه طراح پیست، هرمان تیلکه:

باکو قابل‌ مقایسه با پیست‌های دیگر نیست، یک مسیر خیابانی دارد که با مسیرهای مسابقه ای متفاوت است، از طرفی شبیه پیست های خیابانی دیگر نیست. این پیست تک است و سریع ترین پیست خیابانی فرمول یک است.

فرناندو آلونسو که سفیر مسابقه‌ی آذربایجان نیز می‌باشد:

خاص است، شما نمی‌توانید با پیست های دیگر مقایسه‌اش کنید. هم برای راننده‌ها و هم برای مردم دوست‌داشتنی خواهد بود.

اینجا شما شانس سبقت‌گیری دارید، کارهای زیادی می‌توانید انجام دهید، حداکثر سرعت در آن به چیزی حدود ۳۴۰ کیلومتر ‌بر ساعت می‌رسد، برای اولین بار در تاریخ یک پیست خیابانی به این سرعت می‌رسد. مسابقه نمایشی باورنکردنی خواهد شد.

فرناندو آلونسو سفیر مسابقه‌ی اسپانیا

جنسن باتن:

با توجه به چیزی که دیدم، پیست باکو باید فوق‌العاده جالب باشد، به خصوص قسمت‌هایی از پیست که مکان‌های تاریخی در آنجا قرار دارند. چیزهای جالبی از فرناندو درباره‌ی آن شنیده ام، قسمت‌هایی باریک و همچنین عریض‌تر دارد که سبقت‌گیری در آن ها ممکن است.

مستقیمی های بلند و طولانی آن در مصرف سوخت چالشی برای ما ایجاد می‌کند، پس باید هر چه سریع‌تر به تنظیمات مورد‌نظر خود برسیم.

رومن گروژان:

به کمک شبیه‌ساز با پیست باکو آشنا شده ام، با وجود اینکه شبیه‌ساز ها هر سال بهتر می‌شوند اما هنوز هم با واقعیت خیلی متفاوتند.

پیست با چیزی که به آن عادت داریم کمی متفاوت است. مستقیمی‌های بلند و پیچ‌های ۹۰ درجه‌ی زیادی که خیلی خمیده نیستند دارد.

فیلیپه مسا:

من هنوز نمی‌دانم که این پیست بیشتر شبیه به موناکو است یا ترکیبی از موناکو و سنگاپور است، باید منتظر بمانیم تا بفهمیم. شنیده ام که مستقیمی‌های بلندی دارد که شاید برخلاف پیست‌های خیابانی دیگر فرصت سبقت‌گیری‌ را فراهم بکنند‌.

تصاویری مربوط به پیست باکو:

 

اگر نوشته‌ای که خواندید مفید بود، آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

۳ دیدگاه

* دوستان و همراهان گرامی فرمول یک ایران ، لطفا از هر گونه توهین به رانندگان و کاربران بپرهیزید در غیر اینصورت آی پی شما مسدود خواهد شد و اجازه دسترسی به سایت را نخواهد داشت
 1. Ali n

  0

  0

  سرهنگ علیفر : “این پیست در شهر باکوی آذربایجان واقع شده است، نزدیک بلوار باکو قرار دارد و ‘دولاب امیر ‘ طراحی آن را برعهده داشته است.”
  :-):-):-):-):-):-);-);-);-);-)

  پاسخ دادن

Leave a Reply

ایمیل شما در نظرات نمایش داده نمی شود