فرمول یک ایران – فراری روز جمعه از خودروی جدید خود SF70H در مارانلو در محل کمپانی پرده برداری نمود. این خودرو رویکرد فراری را نسبت به مقررات جدید نشان می دهد. تیم امیدوار است این خودرو بتواند دوباره فراری را به نبرد برای کسب عنوان قهرمانی بازگرداند.

 

Sf70H 3/4 view Marked

بال جلو

فراری در هنگام نشان دادن جزئیات خودروهای جدیدش، همیشه قدری محتاطانه عمل کرده است و بنظر میرسد امسال هم کم و بیش شرایط به همین منوال است. با وجود اینکه خودروی نمایش داده شده به وضوح دارای ایده های تازه ای است، احتمالا تیم از تمام آنها رونمایی نکرده است. بال جلو از لحاظ ایده و فلسفه کلی بسیار شبیه به طرح سال گذسته است اما بطور شفاف، بر اساس نسبتها و ابعاد دیده شده در مقررات جدید، بروزرسانی شده است.

در مورد تغییرات باید گفت تیم از ورق های انتهایی مجزا (isolated end plates) با سطح مثلثی شکلی که به لبه بالای آن متصل شده است (مطابق فلش شماره ۳)  استفاده کرده است. (در خودروی F14T نیز از طرحی مشابه استفاده شده بود با این تفاوت که در راستای طولی شیار هایی روی ورق انتهایی طراحی شده بود.) کانارد نیز بازنگری شده تا بتواند گرادیان فشار در زیر بدنه را تنظیم نماید. (canard یا ورق شیرجه، ورقی است که ایجاد وورتکس یا جریان چرخشی می کند. جریان چرخشی اگر بطور صحیح طراحی شده باشد، به عنوان مانعِ ورود جریان هوا به نواحی کم فشار در زیر خودرو عمل میکند و در بقای دان فورس نقش کلیدی خواهد داشت.)

فلپ بالایی (upper flap) در عکس های منتشر شده برش خورده است (مطابق فلش شماره ۲) اما مطابق سنت فراری در سالهای گذشته ممکن است بسته به نیروی مورد نیاز در جلوی خودرو، در پیستهای مختلف تغییراتی داشته باشد.

 

فراری SF70H

فراری SF70H

دماغه خودرو

در قیاس با خودروی پیشین، دماغه قدری پهن تر شده است و چون فاصله بین ستونهای نگهدارنده بال (mounting pillars) نیز عریض تر شده، جریان در زیر دماغه خودرو افزایش می یابد. همچنین این ستونها با دقت بطوری حالت داده شده اند که جریان پایین رونده ای که وارد دریچه ورودی مجرای S شکل (S duct) میشود را تقویت و تشدید نمایند. ورودی S duct دقیقا پشت ستونها قابل مشاهده است. (مطابق فلش شماره ۱)

طرح این قسمت حاوی نشانه هایی از همان راه حلی است که مرسدس در فصل گذشته ارائه نمود. این ورودی با یک خروجی مشابه اما بزرگتر، در پنل هرز (vanity panel) جفت میشود تا جریان انتقالی هوا را در برآمدگی های پیست تسهیل کند. (vanity panel نخستین بار به منظور یکنواخت کردن جریان روی دماغه های پله ای و روی جز سوم سیستم تعلیق طراحی میشد.)

 

مجرای ترمز جلو و اکسل توپی

در حالیکه اکثر تیمها در مورد چیدمان مجرای ورودی خنک کننده ی ترمز جلو، به مجراهای غیر ملاقه ای روی آورده اند تا اثر ضربه ای آنرا بر آیرودینامیک خودرو کاهش دهند، فراری کماکان مجرای ملاقه ای را ترجیح داده است تا هوای بیشتری را برای تغذیه اکسل توپی تامین نماید. امسال تیم یک محافظ در جلوی ورودی اضافه کرده تا شانس ورود خرده ریز (debris) را محدودتر نماید. خروجی اکسل توپی همانطور که در فلش شماره ۶ مشاهده میشود خالی گذاشته شده اما بدون شک برای بهبود جهش آیرودینامیکی حاصل از تایرهای جلو از آن استفاده خواهد شد.

دوربین ها و پره های تابیده

فراری مثل رقیب قدرتمند خود، در سالهای اخیر بحث نگهدارنده های دوربین روی دماغه را مطرح نمود. این ایده به منظور بهبود عملکرد آنها با آیرودینامیکِ سیستم تعلیق ایجاد شد. البته امسال این دیدگاه شکل خنثی تری بخود گرفته و نشیمنِ دوربین ها به سادگی در کنار دماغه جا گرفته اند. با این وجود دقیقا در زیر نشیمنِ دوربین، یک جفت پره بلند که در پهلوی دماغه خودرو جای گرفته اند مشاهده می شود. معمولا این نوع پره ها در زیر دماغه طراحی میشد. این پره های جدید به منظور همپوشانی با پره هایی که در زیر شاسی قرار دارند شکل داده شده اند تا با همدیگر جریان هوا را مدیریت نمایند.

بالچه های شاسی

پیرامون مجرای S شکل (S duct) جهار بالچه قرار داده شده است (مطابق فلش شماره ۸) تا جریان رو به بالایی که در این منطقه رایج است را محدود نمایند و کمک کنند تا این جریان بطور مستقیم وارد ساید پاد ها شده و رفتار آیرودینامیکی خودرو را افزایش دهند. (side pod ها دریچه های بزرگ جانبی هستند که علاوه بر تامین هوا برای مقاصد مختلف نقش جاذب انرژی در برخوردها را نیز دارند.)

بین این بالچه ها و سایدپاد یک جفت دماغه (horn) طراحی شده است تا عملکرد سایدپاد ها را بهبود بخشیده و بطور خاص هوا را به سمت ورودیهای بسیار باریک آنها روانه کنند.

بارج بورد ها (Bargeboards)

پیچیدگی و چیدمان در این بخش از خودرو قدری آشفته بنظر میرسد و لبه های ورودی کمی ملول بنظر میرسد اما این بدان معنی نیست که نمی توانند مؤثر واقع شوند. بارج بوردها از تعداد زیادی قطعه تشکیل شده اند اما قسمت اصلی تقریبا همان فرم متداول را بخود می بیند، البته بسیار بلندتر از آنچه در سال ۲۰۰۹ مجاز شناخته شد.

بخش پایینتر، از بارج بورد اصلی جدا شده اما به عنوان رکاب عمل میکند. در عین حال با کمانهای کوچک در جلو، جریان هوایی را که توسط برآمدگیهای روی بال جلو فرم داده شده، تقویت می نماید. در بین بارج بوردها و ورقهای جلویی کف، بالهای دلتا شکلی قرار دارند تا جریان ایجاد شده بواسطه بارج بوردها را بهسازی نموده و جریان ایحاد شده توسط لبه های جلویی کف را متعادل سازند.

ورقهای پیش آمده (کف خودرو)

همانطور که در تصاویر منتشر شده از دیگر تیمها نیز دیده میشد، حدود ابعاد در کف خودروی SF70H نیز مطابق مقررات جدید افزایش یافته است. در گذشته تلورانس ابعادی کف ۵۰ میلیمتر بود که امسال به ۱۰۰ میلیمتر افزایش یافت.

این مسئله باعث شد تیمها به منظور افزایش میزان هوایی که به زیر خودرو و دیفیوزر میرسد، یک لبهء رو به بالا در ابتدای ورق کف طراحی کنند. (مطابق فلش شماره ۹)

SF70H Side pods

 

حالت دهنده های جریان و سایدپادها

پایین ترین و جلو ترین حالت دهنده (مطابق فلش شماره ۱۰) دو شیار افقی در خود جای داده و سوار بر قطعه سر تبری روی بارج بوردها نصب شده است.

حالت دهنده اصلی در واقع به سختی قابل تشخیص است و در نگاه اول به عنوان ورودی سایدپاد دیده میشود. فراری با هوشمندی این قسمت را به گونه ای طراحی نموده است تا با پوشاندن ورودی ها با دیگر سطوح آیرودینامیکی که میتوانند بر اساس شرایط گوناگون تغییر موقعیت داشته باشند، عملکرد آیرودینامیکی خودرو را در این بخش بالا ببرد. (این سطوح با رنگ زرد هایلایت شده اند.)

با ایجاد یک شکاف در زیر و  دو ورودی مجزا، یکی در موقعیت مرسوم و دیگری بین سطح جناغی شکل بالایی حالت دهنده ها و سطح جلوی سایدپاد (فلش شماره ۱۳)، این بخش شکل منحصر به فردی پیدا کرده است.

 

SF70H Intercoolers

 

ورودی بالایی (شکل بالا) که به بخشهای کوچکتری تقسیم شده است، هوایی که دریافت میکند را فشرده نموده و قسمت هایی بجز رادیاتور (مثل کولرهای ERS یا سیستم های الکترونیکی) را خنک می کند. این ورودی احتمالا به روشی مشابه آنچه در SF15-T معرفی شده بود از لحاظ آیرودینامیکی رادیاتور را حمایت میکند.

سایدپادهای فراری از سایدپادهایی که توسط سایر تیمها معرفی شده بلند تر است. این موضوع با چیدمان حالت دهنده های جریان هوا ارتباط اساسی دارد. این چیدمان بعنوان یک پکیج کارکرد مطلوبی دارد. زیرا ورودی های پهن تری که بالاتر از اعضای سیستم تعلیق قرار گرفته اند جریان مطلوبتری را دریافت خواهند نمود. در نمای روبروی خودرو، عدم تداخل بازوهای سیستم تعلیق جلو با ورودی ساید پاد ها بوضوح قابل مشاهده است. عمدتا جریان هوا در عناصر سیستم تعلیق گیر می افتد و به زحمت عبور می کند اما در فراری SF70H برای این مسئله راه حل هوشمندانه ای طراحی شده است.

تیم بطور واضح به سختی روی چیدمان بخشهای داخلی ساید پادها کار کرده است. در این میان رادیاتورها مهمترین بخشهایی هستند که  تغییر یافته اند. در سال ۲۰۱۶، خودروی SF16-H به منظور هماهنگ شدن با تغییراتی که برای رقابتی تر شدن روی موتور انجام شده بود، در این بخش دچار تغییرات بزرگی شده بود.

با این وجود استفاده از ورودیها و اینترکولرهای چندگانه در عقب خودرو، می تواند به پیچیدگی های بیش از حد منجر شود. بنابراین بنظر میرسد کاری که توسط دپارتمان پاور یونیت در فراری انجام شده است به تغییر در فلسفه آیرودینامیک خودرو کمک کرده باشد.

در ادامه و در راستای طولی، سایدپادهای بلند بسرعت کاهش ارتفاع میدهند (مطابق فلش شماره ۱۵) تا به خروجی های خنک کننده در عقب میرسند. این خروجی ها بین بازوهای جناغی سیستم تعلیق قرار دارند.

آیینه های جانبی

آیینه های جانبی (فلش شماره ۱۲) روی دسته های بلندی قرار دارند که توسط دسته دیگری حمایت میشوند. این طرح بسیار شبیه راه حلی است که مرسدس برای مدیریت جریان عبوری از روی خودرو در سال گذشته ارائه نمود.

ایر باکس

شکل ایر باکس (Airbox ورودی هوایی است که بالای سر راننده قرار گرفته و مشخصا هوای مورد نیاز موتور را تامین میکند) تغییر یافته اما این تغییر یک تغییر بنیادی نیست. (فلش شماره ۱۴) در مقایسه با سال گذشته، اندازه ایر باکس قدری افزایش یافته تا بتواند موتور را با هوای کافی تغذیه نماید. از آنجا که سیستم توکن برچیده خواهد شد نیاز به ایر باکس بزرگتر برای پاسخ به نیازهایی که ممکن است در آینده ایجاد شود، منطقی بنظر میرسد.

سیستم تعلیق عقب

در سال گذشته فراری در زمینه گیربکس با مسایل زیادی روبرو شد. مشکلاتی مثل دشواری در باز کردن و نصب، و یا ایجاد خمیدگی در سایر اعضا (flex)، فراری را مجبور به بازنگری نمود. بنظر میرسد در سال جدید با افزایش بارهای وارد بر سیستم تعلیق، تیم با طراحی سیستم تعلیق عقب، اشکالات گیربکس را به حداقل رسانده باشد. در نهایت هندسه عمومی در سیستم تعلیق عقب بسیار شبیه به چیزیست که در سال گذشته دیدیم. (فلش شماره ۱۶)

دم کوسه و بال T شکل

دم کوسه و بال T شکل فراری SF70H

دم کوسه و بال T شکل فراری SF70H

پوشش موتور با فرم دم کوسه تکمیل شده است. این فرم در اکثر خودروهایی رونمایی شده یافت میشد. با توجه به اینکه برای سال ۲۰۱۷ بال عقب در ارتفاع پایین تری قرار میگیرد، به منظور ایجاد دان فورس اضافی و تامین پایداری خصوصا در پیچها، از این طرح استفاده شده است. در انتهای مقطع دم کوسه، مثل آنچه در خودروی W08 برای تاثیر بیشتر بال عقب طراحی شده، یک بال T شکل نصب شده است. (فلش شماره ۱۷)

بال عقب

بال عقب در طول راندهای مختلف فصل تغییرات بسیاری به خود خواهد دید اما آنچه جالب بنظر می آید این است که تیم بجای تک ستون از سیستم ستونهای گردن قو شکل دوتایی استفاده نموده است.

مانکی سیت

مانکی سیت ها (Monkey seat عضوی است که بمنظور استفاده از گازهای خروجی از اگزوز در جهت ایجاد دان فورس طراحی میشود) در گذشته تقریبا در نزدیکی خروجی اگزوز نصب میشدند، اما حالا که بال عقبتر می نشیند، لازم است برای همکاری با سازه آیرودینامیکی جریان بالارونده، یک قطعه الحاقی هم عقب تر قرار بگیرد. فراری تنها تیمی است که در طرح خود یک بالچه برای مانکی سیت در نظر گرفته است اما این به این معنی نیست که دیگران در پیستهایی که به دان فورس بالا نیاز باشد از این طرح استفاده نکنند.

روی هم رفته باوجود اینکه SF70H به اندازه Mercedes W08 تهاجمی به نظر نمیرسد، خودروی تاثیر گذاری است. مهم تر از همه اینکه SF70H بر خلاف سایر فراری هایی که در سالهای اخیر دیده ایم، رویکردی همه جانبه و کلی گرایانه در پیش گرفته است و تمام بخشهای خودرو، در یک طرح کلی و همگرا شکل یافته اند.

Ferrari Logo

 

جهت آگاهی بیشتر از مقررات سال ۲۰۱۷ میتوانید به مقالات نگاهی به فرمول یک در سال ۲۰۱۷ ؛ پاور یونیت و شاسی رجوع نمایید.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

11 دیدگاه

 1. سجاد

  9

  4

  خیلی سخته راننده های مورد علاقت تو تیمای دیگه ای غیر اون تیمی که دوسش داری باشن
  با اینکه عشقم کمپانی آلمانی هست یعنی مرسدس قدرتمند ولی علاقه ای به هیچکدوم از راننده هاش ندارم و اولویت طرفداری با رانندس.پس به امید موفقیت مردان آلمانی امسال مخصوصا وتل.
  در مورد موتور فراری امسال چیزی نمیدونم ولی از لحاظ بدنه و آیرودینامیک مرسدس و فورس ایندیا به نظرم خیلی خوبن.

 2. f 2004

  9

  1

  فراری کار فوق العاده دشواری در این فصل داره چون هنوز موتورشون به قدرت موتور مرسدس نیست وآیرودینامیک مرسدس باردبول برابره اما یه نکته خیلی مهم اینه که فراری باید موتور بهتری نسبت به ردبول- رنو داشته باشه تا برای اولی بجنگه و مهم ترین عاملی که میتونه تو ایرودینامیک به فراری کمک کنه طراحی بال عقب به صورت ترکیبی از کوسه و Tهستش که در نوع خود جالب ومنحصربه فرده و یکی از تفاوت های اساسی فراری با بقیه ماشین هاست وعامل ایجاد احساس قهرمانی در آدمه پس به امید قهرمانی سب

 3. f 2004

  2

  0

  این ماشین خیلی زیباست خیلی خشگله و با همه ماشین های امسال متفاوته قیافش خیلی خشن وتهاجمی تر از مرسدسه ولی موتورش نه البته من تا پارسال به سختی مقاله ای درمورد اسب بخار ماشین ها از اول فصل تا پایان فصل پیدا کردم آدرسش رو هم گم کردم یه خواهشی از ادمین محترم دارم درمورد پاوریونیت های موتورهای فراری -مرسدس ورنو مطالبی رو قرار بدید این که قدرت انجین فراری و مرسدس وردبول اول فصل چقدره و با آپدیت ها تا پایان فصل تا چه مقدار افزایش پیدا میکنه؟

 4. ایمان

  6

  0

  امیدوارم امسال فراری رو رقابتی تر از فصول گذشته ببینیم هر چند که کار خیلی سختی در پیش دارن.فرمولا وان وقتی جذابیت داره که فراریها قدرتمند ورقابتی باشن.به امید موفقیت دو تیم قدیمی و دوست داشتنی فراری ومکلارن و آلونسوی بزرگ

 5. یاسر

  1

  0

  خدا کنه سال فراری یا هر تیمی به غیر مرسدس باشه من میخام یه فصل مثل ۲۰۱۲ ببینم که هم فتل ،آلونسو، همیلتون، مالدونادو، باتن، رایکونن، وبر، روزبرگ که ما شاهد برنده های متفاوت بودیم باشه یا حق

دیدگاه خود را بیان کنید