موتوجی پی ایران – درکی از قوانین اصلی مسابقات قهرمانی جهان موتوجی‌پی، لذت تماشای آن را چه برای تماشاگران درون پیست و چه برای بینندگان تلویزیونی بیشتر می‌کند.

جریمه عبور از پیت لین

در مواقعی مانند جهش زودهنگام در شروع مسابقه و ترک کردن جایگاه استارت پیش از خاموش شدن چراغ‌های قرمز، جریمه عبور از پیت لین می‌تواند به موتورسوار تحمیل شود.

در طول مسابقه از موتورسوار خواسته می‌شود تا از مسیر پیت لین عبور کرده و پس از آن می‌تواند مجدداً به پیست و سایر رقبا ملحق شود. هنگام گذر از این مسیر، انجام پیت استاپ و تعویض موتور مجاز نمی‌باشد و موتورسوار باید با سرعت نهایتاً 60 کیلومتر بر ساعت حرکت کند. در صورت تخطی از سرعت، جریمه تکرار خواهد شد و در صورت تکرار تخلف از سرعت برای دومین بار، به موتورسوار پرچم سیاه به معنی عدم اجازه به ادامه رقابت و ترک مسابقه، نشان داده خواهد شد.

در حالتی که فرصتی برای اعمال جریمه بر موتورسوار تا پیش از پایان مسابقه پیش نیاید، جریمه زمانی معادل عبور از پیت لین لحاظ خواهد شد.

*در فصل 2019 موتوجی پی، برای جهش زودهنگام یا جامپ استارت، ایجاد تصادف و…، پنالتی دو دور طولانی در نظر گرفته شده است و موتورسوار از زمان اطلاع جریمه، پنج دور فرصت دارد که پنالتی را انجام دهد. این پنالتی موتورسوار خاطی را مجبور به دور زدن در محدوده‌ای مشخص و خارج از پیست یا ریسینگ لاین (مسیر مسابقه ای) می‌کند.

مسابقه در شرایط آفتابی یا بارانی

همه مسابقات پیش از شروع، به شرایط آفتابی یا شرایط بارانی توسط مسئولین برگزاری تقسیم می‌شوند. هدف از این تقسیم‌بندی نشان دادن عواقب تغییرات هوایی در طول مسابقه است که قطعا بر انتخاب لاستیک توسط موتورسواران تاثیر می‌گذارد.

اهتزاز پرچم سفید در طول مسابقه نشان‌دهنده آن است که مسئول مسابقه تصمیم گرفته مسابقه را که در ابتدا آفتابی تشخیص داده شده بود، بارانی اعلام کند. در این حالت موتوسواران ممکن است در میان مسابقه موتورسیکلت خود را با موتورسیکلتی که مجهز به لاستیک‌های مناسب شرایط بارانی است، تعویض کنند.

تعیین خط (تایم گیری)

10 موتورسوار که سریع ترین زمان ها را در مجموع سه تمرین ابتدایی روز جمعه و صبح شنبه به ثبت می رسانند، می توانند مستقیما به مرحله دوم تعیین خط (Q2) راه پیدا کرده و برای پول پوزیشن رقابت کنند و بقیه موتورسوارها باید ابتدا در مرحله ی اول تعیین خط (Q1) شرکت کرده و دو موتورسوار برتر به مرحله دوم راه پیدا کنند.