فرمول یک ایران – تیم فرمول یک ایران به عنوان بزرگترین سایت خبری موتوراسپورت در ایران با در نظر گرفتن سیاست های جدیدی برای فصل 2019، قصد این را دارد که با معرفی و حمایت از نخبگان و جوانان مستعد ایرانی و اطلاع رسانی از آخرین اخبار مرتبط به آنها حمایت های لازمه را از آنها به عمل آورد. در این قسمت از این سری برنامه که با نام ریس تاک آنرا دنبال می کنیم میزبان محمد کریمی نژاد از جوانان آینده دار موتوراسپورت در ایران هستیم.

محمد جان خودتو معرفی کن واسه مردم و بگو چند سالته و کجای ایران زندگی می کنی!؟انگیزت برای اینکه وارد مسابقات اتومبیلرانی بشی چی بوده؟

سلام خدمت شما و تیم فرمول یک ایران و همه ی مخاطبین عزیز.محمد کریمی نژاد هستم از استان کرمان. نمیشه به کسی که عاشق این کار باشه گفت که چه انگیزه ای داشتی چون که این کار توی خون منه و عشق و علاقه به این کار حد و مرزی نداره.

از کی و کجا تمرینات رو شروع کردی؟ درس رو هم موازی با مسابقات ادامه میدین یا اینکه نه فقط متمرکزی روی ورزشی که براش تلاش می کنی؟

از سن حدود ۵ سالگی روی پای پدرم کنترل فرمان ماشین رو میگرفتم و از بچگی شوق رانندگی داشتم. اما شروع تجربه ها رو اگر بازی های رانندگی رو فاکتور بگیریم با تجربه کردن رانندگی در پیست مجموعه کارتینگ ماندگار کرمان از سال ۹۱ آغاز کردم. بله من کارشناسی مرمت و احیای بناهای تارخی دارم از دانشگاه شهید باهنر کرمان.

محمد کریمی نژاد (راست) و مربی

محمد کریمی نژاد (راست)

آیا شهری که هستی تجهیزات لازم و پیستی که ابتدایی ترین نیازهات رو براورده کنه رو داره یا اینکه باید بری به یه شهر دیگه واسه این کار؟

ما در کرمان سه پیست کارتینگ داریم درحالی که در خیلی از استان های بزرگ این شرایط موجود نمیباشد که مجموعه ماندگار جزء بهترین پیست های کارتینگ ایران است اما مدتی هست که به دلایل گرانی کلا ورزش کارتینگ هیچ فعالیتی ندارد و به طبع آن در کرمان هم آنچنان فعالیتی نمیتوان کرد اما آخر هر هفته من به همراه مربی در پیست تمرین دارم.

اردوهای داخلی داریم اصلا واسه حمایت از استعداد های جوان موتوراسپرت یا اینکه نه اصلا چنین چیزی نداریم؟

اردو مشابه آنچه که در دیگر ورزش ها داریم برای کارتینگ ندیدم یا حداقل من تجربه نکردم.

چه سختی ها و موانعی داشتی تا به الان؟

سختی که توی این ورزش بسیار زیاده و مهم‌ترین آن هزینه های بالا و عدم حضور اسپانسر و در بازه ای مجبور بودم برای شرکت در مسابقات به تهران سفر کنم که با سختی هایی برایم همراه بود.

هزینه های این ورزش چقدر بوده برات و چقدر طول کشید تا اسپانسر بگیری؟اسپانسرهایی که هستند تو ایران تعدادشون زیاده؟ تو از هیچ کدومشون برخوردار هستی؟ چقدر سخته بدست اوردنشون و همینطور نگه داشتنشون!؟

هزینه های این ورزش برای کسی پوشیده نیست و به خصوص رشته کارتینگ هزینه های بسیار سنگینی رو طلب میکنه و متاسفانه به این ورزش که پایه و اساس اتومبیلرانی هست کمترین اهمیت را میدهند. قطعا به دلیل بازتاب کم رسانه ها از جمله رسانه ملی تمایل حضور اسپانسر ها کم میباشد. چون بازگشت هزینه هم به طبع آن کم میشود.
اما برای جذب اسپانسر اقدام هایی کردم که متاسفانه موفقیتی کسب نشد اما من همیشه بعد از خانواده یک حامی و اسپانسر و مشوق داشتم که آن هم مربی بنده جناب آقای سیدی که از قهرمانان کارتینگ (روتکس مکس-۲۰۱۵) کشور هستند بوده که اگر کمک ایشان نبود و کارت خودشون رو در اختیار بنده نمیگذاشتن علی رغم وجود شرایط فروش عالی، امکان رقابت در مسابقات را نداشتم. اما با کمک های همه جانبه ایشان که واقعا نه تنها برای من بلکه برای کارتینگ استان، موفق شدم که در مسابقات کشوری راک حضور پیدا کنم. سال های زیادی به دلایل مالی امکان شرکت در مسابقات ریس را نداشته ام اما بیکار نبوده ام و پیوسته در مسابقات رنتال شرکت میکردم حتی مسابقات پیست آزادی را هم از دست ندادم و یک مقام اولی و یک مقام دومی همچنین در مسابقات چند جانبه استقامتی کشوری بیرل شرکت کردم که در راند اول مقام سوم- در راند دوم که در کرمان برگذار شد بعد از دو ساعت رانندگی در پیست پر پیچ و خم و تحمل فشار زیاد مقام اول و همچنین در آخرین راندی که برگذار شد مقام دوم را کسب کردم. همچنین چند سالی هست که با شبیه ساز بسیار پیشرفته ای فعالیت میکنم تا بتوانم سطح آمادگی ذهن و بدن خودم را حفظ کنم.

اما مهم ترین بخش از فعالیت بنده شرکت در مسابقات راک کشوری به همراه راننده های با تجربه بوده که این مسابقات در چهار راند برگذار شد که متاسفانه با بد شانسی هایی برای من همراه بود. من در این مسابقات با کمترین امکانات و مخارج شرکت کردم با ماشینی که چندین سال قبل تعمیر موتور شده بود و حتی بخشی از کار های مکانیکی و ستاپ ماشین را خودم انجام دادم در حالی که حتی سنسور تایمر نداشتم و باید با کمک حسم بهبود عملکرد ماشین را پیش میبردم.

[videojs_video url=”https://hw3.cdn.asset.aparat.com/aparat-video/c370207329cbad5ce67d9ec77487b77317638711-360p__83991.mp4″ width=”752]

در راند اول تایم یک را زدم که بعد از چند دور به دلیل اتصالی برق ماشین موقف شد و یکی از هم تیمی ها از پشت به شدت با من برخورد کرد و در نهایت نتیجه ای بهتر از چهارمی بدست نیامد. در مسابقه دوم باز هم تایم یک زدم، به دلیل بارندگی لگ دوم مسابقه معوقه شد برای بعد از مسابقه سوم. در مسابقه سوم هم مجدد تایم یک زدم لگ اول را با کلی درگیری در جایگاه دوم تمام کردم. در شروع لگ دوم مسابقه سوم در دور گرم کردن و قبل از استارت کاربرات خفه کرد و ماشین ما خاموش شد.
اما در همین لگ مربی بنده شرکت کرد اما داوری کاملا یک طرفه و جانب دارانه پنالتی دادن و سکوی ایشان را گرفتند و ایشان به دلایل روشن نبودن پنالتی داده شده از شرکت در لگ دوم مسابقه دوم انصراف دادن و من هم به حمایت از مربی انصراف دادم و تیم کرمان با توجه به شرایط مسابقه و عدم برگذاری مناسب از مسابقه چهارم نیز انصراف داد.

تمرینات بدنسازیت چطوریه و چقدر جدیش میگیری؟

تا حد معقول تمرینات بدنسازی را پیگیر هستم تا هر زمانی که شرایط شرکت در مسابقات ریس کارتینگ و یا اتومبیل فراهم شد آمادگی کامل داشته باشم چرا که آمادگی بدنی بسیار برای این ورزش به خصوص کارتینگ حیاتی میباشد.

محمد کریمی نژاد

محمد کریمی نژاد

برنامت برای سال 98 چیه؟ قدم بعدی که فکر میکنی برات تغییر ایجاد می کنه چی می تونه باشه؟

با توجه به شرایط پیش آمده برای رشته کارتینگ به دنبال فراهم کردن شرایط حضور در مسابقات اتومبیل رانی کشور هستم که مجبورم از ماشین شهری خودم استفاده کنم که کلی برای ساخت آن وقت گذاشتم تا بتوانم نظر اسپانسر ها را جلب کنم.

کی بیشتر از همه حمایتت میکنه و موقعی که به نتیجه نمیرسی بهت امید دوباره بلند شدن میده؟

علاقه من به اتومبیل رانی برای تمام دوستان و نزدیکان اثابت شده است. علاوه بر خانواده دوستان نیز نقش مهمی در ایجاد انگیزه در من را دارند اما از حق نگذریم حمایت های مربی من حد و اندازه ای نداشته و هر آنچه که بلد هستم و هر توانایی و تجربه ای را مدیون زحمات ایشان هستم.

راننده های مورد علاقت چه کسایی هستند؟ چه تیمی رو دوس داری؟

اسطوره و قهرمان من آیرتون سنا هستش که نتنها در پیست بلکه در خارج از پیست هم برای من الگو و اسطوره است اما بین راننده های فعلی من طرفدار لوئیس هستم و رانندگیش برای من خیلی لذت بخش هستش اما از استعداد هایی چون مکس و چارلز هم نمیشه گذشت. بین تیم ها هم مرسدس برای من جذابیت خاص خودش رو داره

محمد کریمی نژاد

محمد کریمی نژاد

دوست داری وارد فرمول یک بشی؟تا الان به گرایش های دیگه موتوراسپرت علاقه نداشتی مثل رالی، نسکار، ایندی؟

قطعا آرزوی هر کسی شرکت در مسابقات فرمول یک هستش و من از این قاعده مستثنی نیستم
برای من که علاقه مند به رقابت هستم در درجه اول حضور در پیست و رقابت کردن مهمه و همه ی رشته های اتومبیل رانی و کارتینگ برای من جذاب هستند و میدانم که توانایی شرکت در رسی که های دیگر را نیز دارم

علاقه ای به موتورسواری داری؟ به شرکت در رقابت های موتورسواری فکر کردی؟

بله اتفاقا گاهی وقت ها موتور سواری هم میکنم اما خیلی متمایل به مسابقه نیستم اما اگر قرار باشه تنها رقابت برای من موتور سواری باشه قطعا از دستش نخواهم داد.

خارج از دنیای موتوراسپرت، خودروی محبوبت چه خودرویی هستش؟

خودروی مورد علاقه من مکلارن سنا هستش که یکی از بهترین ماشین های حال حاضر است اما سوپر اسپرت های مرسدس هم بسیار برای من جذاب هستند اما به طور کلی برای کسی مثل من خودرو هایی که در پیست سریع باشند میتوانند جذاب باشند.

 

 

امیدواریم که موفق باشی محمد جان، تیم فرمول یک ایران از شما و تمام بچه های دیگه موتور اسپورتی ایران حمایت می کنه

یک دیدگاه

  1. iman88

    1

    0

    امیدوارم همیشه سربلند باشی محمد عزیز و به اهداف و ارزوهات برسی.قلب ما طرفدارایه موتو اسپورت همیشه با شما و برایه شما میتپه.شاد و موفق باشی برادر