فرمول یک ایرانسباستین فتل پس از رد شدن درخواست فراری برای تجدید نظر پنالتی گرندپری کانادا گفت که تنها راه حل، سوزاندن کتاب قوانین فرمول یک است.

فراری پس از مسابقه مونترال، به دنبال از بین بردن جریمه 5 ثانیه ای فتل و بازپس گرفتن اولین پیروزی فصلشان بودند و با توجه به درخواست رسمی تیم ایتالیایی برای بازبینی این پنالتی، فدراسیون جهانی اتومبیلرانی نیز اعلام کرد که در روز جمعه و در پیست پل ریکارد فرانسه، جلسه ای را با نماینده این تیم برای بررسی مجدد این پنالتی خواهند داشت. پس از جلسه ناظران با نماینده فراری، در نهایت اعلام شد که هیچ شواهد و مدارک قابل توجه جدیدی وجود ندارد که در زمان برگزاری رقابت در دسترس آنها نبوده باشد و بدین ترتیب تجدید نظر صورت نخواهد گرفت.

فتل در جواب خبرنگار اسکای که از او پرسید “با توجه به این قوانین دست و پا گیر فرمول یک، چه کاری پس از این انجام می دهی؟” به شوخی گفت:

بازنشستگی، حداقل می دانم که بیشتر از این دردسر ندارم.

شوخی کردم! مردم الآن موضوع را جدی می کنند اما در کل اهمیتی نمی دهم.

سباستین فتل و خودروی لوئیس همیلتون - کانادا 2019

سباستین فتل و خودروی لوئیس همیلتون – کانادا 2019

فتل همچنین در ادامه گفت که رانندگان از فدراسیون جهانی می خواهند که نگاه دقیق تری بر روی حوادث داشته باشند، مانند کاری که با او در کانادا کردند:

به نظر من همه باید سرزنش شوند. این موضوع از خیلی وقت پیش شروع شده، وقتی که دعوا سر این موضوع بود”اوه، از خط سفید رد شد؟ (پیست و ترک کرد؟ بهش پنالتی بدیم)”… اجازه دهید کاری که می خواهیم را انجام دهیم.

اگر شما با روش مسابقه دادن و رانندگی ما خوشحال نیستید، پیست های متفاوت تری بسازید، به همین سادگی! با گذاشتن خط ها و کرب ها، پیست را تبدیل به پارکینگ نکنید.

به هر حال همینه که هست و پاراگراف های زیادی در قوانین فیا وجود دارد. چه چیزی را تغییر بدهید یا چگونه می توانید تغییر دهید؟ فقط کاغذهایش را بسوزانید.

28 دیدگاه

  • محمد.ج

   21

   6

   نباید به همیلتون ایراد گرفت. من طرفدار سرسخت فتل و فراری هستم. اما خب من مقصر رو همیلتون نمیدونم. بلکه مقصر تیم مرسدس و فیا هستند. همیلتون راننده هست و رانندگی میکنه و از تکنیک خودش استفاده میکنه. اما مثلا اینکه اون سوتی همیلتون توی کانادا که جوری رفت توی کرپ که ماشینش پرواز کرد( پرواز به این معنی که در یک لحظه حداقل دوتا لاستیکش روی هوا بود) رو گزارشگر صدا و سیما با یه جمله ی کوتاه اوه یه اشتباه از همیلتون از کنارش میگذره اما یه اشتباه کوچک از مثلا سب یا ورشتپن رو با شرح و تفصیل و ریزه کاری و تا آخر مسابقه تحلیل میکنه تقصیر همیلتون نیست. پس به نظر من نباید به شخص و شخصیت همیلتون خرده گرفت چون اون داره فقط رانندگیش رو میکنه. مثل فتل و اگر هرکدومشون جایی اشتباه کنند چسز طبیعی هست.

 1. mershari

  48

  10

  خب بیان اول فصل بگن رانندها وتیم گرامی شما بیایید برای دوم شدن بجنگید چون ما انگلیسیها یه نظر کرده داریم ک ابزارو ماشینو تیمو قوانینو کائناتو تبلیغاتو برای اول شدنش مقدر کردیم و میتونیم به شعور میلیونها بیننده توهین کنیم همینی ک هست ما انگلیسی ایم.

   • THE MINDBLOWER

    15

    0

    ممنون بابت پاسختون.
    دخترهاش هم بودن تو مراسم یا نه اینو میدونین یا مثل همیشه نخاسته موضوع به بیرون درز پیدا کنه؟؟؟

   • سید علی حسینی

    22

    0

    والا هیچ عکس و اطلاعاتی از مراسمش نبود، سب اومد داخل فرانسه دستش حلقه دیدن گفتن ازدواج کرده دیروز هم خبرگزاری آلمانی بهش تبریک گفت بابتش فتل هم تشکر کرد و از این حرفا…

   • yaser

    11

    1

    سلام پسر عمو یعنی چی ازدواج کرده نمیفهمم؟ هنا پراتر چی شد پس؟

   • THE MINDBLOWER

    8

    0

    فک کنم خیلی وقته سب وهانا با هم هستن(قبل 2008 فک کنم)
    البته مطمئن نیستم.اگه اشتباه میکنم لطفا اصلاح کنید

 2. THE MINDBLOWER

  19

  1

  در پاسخ به Amin(تو پست لوییس درباره اشتباهات سب)
  اینکه گفتی ماشین 2009 ردبول ضعیف نبوده من که نمیگم ضعیف بوده ولی چون اون فصل رو ندیدم نمیتونم نظر قطعی بدم.
  حالا اختلاف های وبر با نفر دوم در سال های 2011 2012 2013 (2010 رو خودم گفتم خیلی فاصله نبوده)
  2011 فاصله وبر با نفر دوم که باتن بود12 امتیاز و فاصله باتن با سب 122 امتیاز بود که یعنی فاصله این دو نفر با ماشین یکسان 134 امتیاز بوده(تنها دستور تیمی سال هم مربوط به سیلور بود که به وبر گفتن از سب تو دور اخر سبقت نگیر که تهش دوم میشد و برا شما 131 برتری دستور تیمی مبنی بر اینکه مارک پارک کن تا لوییس ببخشید سب بیاد رد شه نبود.
  2012 فاصله وبر تا نفر دوم که الونسو بود 99 امتیاز بود که 3تا بره روش میشه 102 در این شما حتی نمیتونی یک مورد از دستور تیمی ردبول به وبر پیدا کنی(اصولا وبر راننده ای نبود که بخاد از دستور تیمی اطاعت کنه)
  2013 فاصله وبر با الونسو که دوم شد 43 امتیاز بود و فاصله الونسو با سب 155 امتیاز که درکل فاصله این دو نفر میشه 198 که تقریبا با 8تا برد تو یه فصل 20 ریسه برابر میشه حالا میتونی تو این سال از ردبول یه سب دستور تیمی پیدا کنی(مولتی 21معروف)ولی به وبر برای سب نه.
  اینکه صرفا بیای تو سایت بگی که وبر به این خاطر نتونست تو قهرمانی جهان رقابت کنه که تیم شهیدش میکرده اشتباهه و اون مرسدس هست که شهید میکنه دلیل مدعی نبودن وبر این بود که فواصل مثل الان نبود که راننده های تیم برتر بتونن پشت قدرت ماشینشون پنهان بشن.خیر وبر نمیتونست با کسایی مثل لوییس ناندو و باتن و کیمی بیاد و به خاطر همین تو کورس نبود(در کل میشه گفت وبر نسخه بروز شده مسا بود تو اون سال ها نسبت به هم تیمیش)
  من در کل تو پایه اطلاعات چندانی ندارم که بخام نظر بدم که بگم سب با پارتی اومده یا نه.
  ولی اینکه بگم هرکسی دیگه ای باش اون ماشین قهرمان میشد غلطه نمونش سال 2010(سب سال پر اشتباهی داشت و بدون شک از بقیه سریعتر بود فک کنم 11 یا 10 پول گرفت) یا 2012 کمتر کسی یا بهتره بگم هیچکسی نمیتونه 38 امتیاز فاصله رو با ناندو جبران کنه و برگرده(بار ها گفتم که فراری کامبک خورد نه ناندو و الونسو تا جایی که میشد خوب عمل کرد مثل کره و دیگه بیشتر ماشین بهش اجازه نمیداد و البته عملکرد فوق العاده سب)
  مبارزه تو شرایط برابر رو تو مرسدس زمان رزبرگ دیدیم همه.
  طبق نظر شما سب جز 10 راننده برتر نیست و اگه واقعا نظرت اینه که من به اجبار بهش احترام میزارم اما اینکه میگی سب در کل در حد مگنوسن هستش رو قبول ندارم.
  ولی بالعکس تو من لوییس رو خیلی هم قبول دارم و تنها حرف من هم همین بوده و هست که رقابت بی لوییس و سب همیشه با فاصله ماشینشون بوده(یه جاهایی ماشین سب بهتر بوده و یه جاهایی ماشین لوییس)و این دونفر هیچوقت متاسفانه تو شرایط برابر با هم ریس نمیدن.
  در کل اگه بخام یه لیست از طرف خودم بدم که 10 راننده برتر توش باشن لوییس قطعن تو تاپ3 هستش.
  شرمندم انقد طولانی شد ادمین.دیگه تکرار نمیشه.

   • Seb the great

    7

    2

    اگه مگنوسن از فتل بهتر باشه یعنی تز همیلتون و الونسو بهتره
    و در حد شوماخر و سنا هست

   • THE MINDBLOWER

    9

    1

    دوست خوبم بقول خود سب اخر کار همه اینجاییم تا کیف کنیم.
    این حرفا فقط نیمچه لذتی که موندو رو حروم میکنه.

   • THE MINDBLOWER

    3

    2

    طرف میاد الکی نظر میده و وقتی جواب میگیره هم اعتراف نمیکنه اشتباه میکرده

 3. ramtin

  0

  0

  جناب ادمین، آیا این پیام که اینطور داره خشونت و جنایت رو ترویج و تبلیغ میکنه مطابق با قوانین هست که تایید شده؟ این کاربر زیر یه خبر دیگه هم مرگ چارلی وایتینگ رو حق دونسته چون به زعم ایشون از مرسدس و همیلتون جانبداری کرده و شما هم باز تایید کرده بودین. این پیامهای نفرت آمیز با چه معیاری باید زیر خبرهای چنین سایت ارزشمند و بی نظیری دیده بشن؟

  • سید علی حسینی

   0

   0

   سلام رامتین جان، گاهی اوقات تعداد کامنت ها زیاد میشه و یخورده از دستمون در میره، بعدش اصلاح میکنیم، الان هم هر دو کامنتی که مرتبط با این فرد بود و تو بهش اعتراض داشتی رو حذف کردم، دمت گرم که گفتی

 4. پیمان

  0

  0

  من خودم طرفدار فراری ومخصوصا سباستین فتر هستم اما باید گفت که مرسد از همه ماشین ها سریع تر است ونمی دانم که فراری چگونه میخواهد با آنها مقابله کند

دیدگاه خود را بیان کنید