فرمول یک ایران – پس از دور زدن قوانین 2019 توسط مرسدس و ردبول، فدراسیون جهانی اتومبیلرانی به آن ها دستور داد که طراحی بال جلوی خود را برای ادامه ی گرندپری چین تغییر دهند.

در روز پنج شنبه شاهد طراحی جدیدی از بال جلوی مرسدس بودیم که انتهای کناری این بال، توجه بسیاری از خبرنگاران و حتی نمایندگان فدراسیون جهانی اتومبیلرانی را جلب کرد و همین باعث شد تا نیکولاس تامبازیس، مدیر فنی فیا این باله را تحت بررسی قرار دهد.

پس از بررسی های انجام شده، فیا با هدف کاهش هرگونه استفاده غیرمجاز از نقاط مبهم قوانین، از هر دو تیم مرسدس و ردبول قبل از شروع تمرین اول گرندپری چین خواست که صفحه انتهایی بال جلوی خود را اصلاح کنند.

والتری بوتاس و پیر گسلی - چین 2019

والتری بوتاس و پیر گسلی – چین 2019

در هر حال مرسدس و ردبول در تلاش اند که خود را با شرایط بال جلوی قدیمی خودرو وفق دهند و این موضوع کمترین تاثیر را بر روی تعیین خط شنبه چین داشته باشد. بسیاری نیز معتقدند که ویلیامز نیز چنین طرحی را داشته است اما این طرح به دلیل جلوگیری از پنچر شدن لاستیک های رانندگان در رقابت ها، در نهایت ممنوع اعلام شده است.

بیشتر بدانید؛ خوب ها و بدهای بال جلوی فراری SF90

تغییرات قوانین 2019، ساده تر شدن بال جلوی خودرو ها را در پی داشت تا شاهد نزدیک تر شدن رقابت ها و سبقت گیری بیشتر باشیم اما هنوز هم تیم ها سعی دارند از کوچیک ترین خلع های قوانین برای بهره وری بیشتر بال جلو استفاده کنند.

پس از انجام تغییرات، تیم مرسدس تاییده لازم را برای شرکت در تمرینات روز جمعه دریافت کرد و والتری بوتاس، راننده ی این تیم با ثبت زمان 1:33.330 در رده نخست روز ابتدایی گرندپری چین قرار گرفت.

17 دیدگاه

 1. Saeed

  38

  25

  نترسید حالا حالا ها خیلی چیزا از مرسدس غیر قانونی اعلام میشه

  چون دیگ عمو چارلی نیست ک همه چیو واسشون لاپوشونی کنه…

  • محمد.ج

   14

   8

   چه فایده. اون رینگای پارسال رو یادمونه. فکر کن الان ده تا موضوع غیرقانونی پیدا کنند وقتی جریمه ای در کار نباشه…

 2. REZA.M

  43

  25

  این باله در استرالیا و بحرین هم استفاده شده تکلیف اون مسابقات چی میشه؟اگه قوانین به درستی رعایت شه باید دیسکوالیفای بشن.سال قبل ماشین هاس بدلیل قانونی نبودن یک سانتی متر از فلور دیسکوالیفای شد.البته در اجرای قوانین هاس و گروژان خیلی با مرسدس و همیل تفاوت دارن.

  • Ali n

   25

   1

   دوست عزیز REZA.M ، شما خبرو ناقص خوندی دوباره بخونش.

   ” در روز پنج شنبه شاهد طراحی جدیدی از بال جلوی مرسدس بودیم که انتهای کناری این بال، توجه بسیاری از …. ”

   تو خبر نوشته که طراحی جدید ، این یعنی آپدیت باله مرسدس برای چین بوده و ربطی به ملبورن و سخیر نداره.

 3. Nohed81

  30

  4

  حالا بالشون عوض میکنن سریعتر میشن. شانس که نداریم

 4. Mohammad.gh

  16

  1

  دوستان توجه کیند که تو متن خبر گفته شده “کاهش هرگونه استفاده غیرمجاز از نقاط مبهم قوانین” که این نشون میده قوانین مبهم بوده و تخلف آشکاری نبوده که مثه قضیه هاس باشه.
  اون قضیش فرق داشت و بازه مجاز اندازه های هر بخش خودرو مشخصه و غیر قابل تغییر

  • REZA.M

   14

   9

   امیدوارم ادمین تایید کنه.
   یا اشتباه ترجمه کردن و یا این حرف ها رو ادمین نوشته.چون قوانین 3.5.6 و 3.5.5 قانونی بودن بال جلوی مرسدس و ردبول رو رد میکنه و هیچ نقطه مبهمی توی این قانون وجود نداره.و این باله در بحرین و استرالیا هم استفاده شده ولی متاسفانه قانون برای مرسدس و همیلتون هیچوقت درست اجرا نمیشه.

   • حامد

    7

    9

    هنوز خیلی از موضوع باطری هاتون نگذشته ها. ۲ تا مسابقه در مقابل یه نیم فصل چیز زیادی نیست.

   • REZA.M

    5

    6

    “حامد”
    میشه بگی کدوم موضوع؟فیا به باتری فراری مشکوک بود و با استفاده از سنسور سعی کرد کنترلش کنه ولی هیچ طراحی غیر قانونی در باتری فراری پیدا نکرد.اگه بود حتما اعلام میکرد.

   • حامد

    7

    5

    نه دوست عزیز خبر رو اشتباه شنیدی فیا باطری فراریو اول فصل تایید می کنه. ۱-۲ تا تیم بعد چند مسابقه اعتراض می کنند به فیا ولی فیا خیلی جدی نمی گیره تا بعد چند ماه (حدودا یه نیم فصل) دیگه صدا همه تیما در میاد فیا مجبور میشه دوباره بررسی کنه و نتیجه خیلی جالب بوده باطری غیر قانونی اعلام میشه، باطری که یه نیم فصل فراری استفاده کرده و فراری ملزم به استفاده از دو سنسور میشه چون احتمالا یک سنسور تواناییه کنترل توان خروجی از باطری رو نداشته و فقط خود فراری می دونه چه قد توان از اون باطری تو اون نیم فصل گرفته شده وچه طور فیا اون باطریو یه نیم فصل تایید کرده از اون عجیب تره. ساله پیش ما به رای فیا احترام گذاشتیم، امسالم هر رایی بدن باز می پذیریم. تلاش می کنیم ضعف هامون رو برطرف کنیم نه به بهانه های مختلف دیگران رو مقصر جلوه بدیم.

 5. MERC

  9

  6

  کسی که فرق خلا قانون واضح و شکستن مسفقیم قانون رو ندونه, هیچی از فرمول 1 نمیدونه

  • REZA.M

   5

   10

   هیچ خلا قانونی وجود نداره.طبق دو ماده از قوانین فنی سال 2019(3.5.5 و 3.5.6)بال جلوی مرسدس و ردبول غیر قانونیه و هیچ نقطه مبهمی هم در این قوانین وجود نداره.

 6. امید نورمحمدی

  5

  6

  MERC :دوست گرامی REZA.M شماره کدهای آیین نامه و قوانین مسابقاتو داره بشما میده و میگه هیچ ابهامی در کار نیست و شما اصرارذ دارید که ابهام وجود داره! شماکه دانستن و ندانست در باره فرمول 1 را به ” خلا قانون واضح و شکستن مسفقیم قانون ” گره زدی (چه ربطی داره؟! دستور زبان فارسی با فرمول 1؟!) حداقل بیا و بر اساس متن قانون ادعای خودتو ثابت کن یا پاسخ نده!
  قرار نیست هر کسی برداشتش با شما فرق کنه نادان باشه! میتونه برعکس باشه!
  بحث خوبیه اگر دوستان به همراه متن قانون ادامه بدن.

  • ....

   5

   0

   رضا ام و امید نورمحمدی یه سوال از دوتاتون دارم!
   انصافا شما چرا الان اینجایید توروخدا پاشین برین چین اول این قانونو نشون بدین و بگین که هیچ خلعی وجود نداره و کاملا غیرقانونیه،ثانیا جای چارلی وایتینگ که الان نیستش رو حداقل یکیتون بگیره تا ما هم یه نماینده ای تو فیا داشته باشیم!
   با حفظ احترام اما اونقدر اینجا نظرات خنده دار دادین و ی عده هم تایید کردن که واقعا باورتون شده از مسولین فیا هم بیشتر میدونین!
   جمع کنید توروخدا این بساتو
   توهین به شعور مخاطب هم یه حدی داره

  • MERC

   4

   0

   قانون میگه که “تمام از اجزای اصلی بال جلو نباید از نگاه جانبی قابل دیدن باشند” که میشه برداشت های متفاوتی داشت
   و کلا فرمول 1 جایی هستش که از قوانین برداشت های خارج از معمول زیاد میشه . از اینها گذشته, تیمها اجازه دارن که در تمرین آزاد هر متدی رو امتحان کنن, هر چند غیر قانونی, جایی که نباید استفاده شه تعیین خط و مسابقه هستش

 7. ....

  9

  2

  “در روز پنج شنبه شاهد طراحی جدیدی از بال جلوی مرسدس بودیم که انتهای کناری این بال، توجه بسیاری از خبرنگاران و حتی نمایندگان فدراسیون جهانی اتومبیلرانی را جلب کرد”
  “پس از بررسی های انجام شده، فیا با هدف کاهش هرگونه استفاده غیرمجاز از نقاط مبهم قوانین، از هر دو تیم مرسدس و ردبول قبل از شروع تمرین اول گرندپری چین خواست که صفحه انتهایی بال جلوی خود را اصلاح کنند”
  شما هنوز نمیتونی مفهوم این جمله رو کامل متوجه بشین بعد اومدین از تفسیر قانون و تبانی و…این جور چیزا میگین؟؟؟؟باو شماها دیگه کی هستین؟؟؟نوشته قبل تمرین دیدن شکل بال فرق میکنه بعدش رفتن اخطار دادن که حتی برای تمرین اول هم نمیتونن استفاده کنن،اینام کلا بال رو کنار گذاشتن!یعنی اینقدر سخته پی بردن ب مفهوم این خبر؟؟؟؟