فرمول یک ایران – تیم مک لارن در حالی پا به گرندپری چین می گذارد که پس از مدت ها عملکرد خوبی را از آن ها در بحرین شاهد بوده ایم.

لندو نوریس مسابقه را در رده ششم به پایان رساند و کارلوس ساینز هم تیمی او در رقابت برای رده پنجم با مکس ورشتپن راننده ردبول بود که تصادف بین دو راننده او را از رقابت دور کرد.

با این حال ساینز از‌‌ عملکرد خودرو مک لارن هیجان زده شده بود اما اعلام کرد که خصوصیت پیست بحرین به خودرو مک لارن شبیه نبوده است:

باید ببینیم که در چین چه اتفاقی خواهد افتاد. در بحرین خودرو مشکل بالانس را داشت ولی در چین اوضاع متفاوت است و خودرو به ما کمک زیادی خواهد کرد. بحرین خودروی محدود به عقب نیاز داشت ولی پیست چین محدود به جلو، پس پیست چین بسیار مناسب خودرو ما خواهد بود.

اما منظور از خودرو محدود به جلو (Front_Limited Car) چیست؟ به زبان ساده، خودرو ای که چسبندگی در جلو خودرو فاکتور اصلی است. همیشه برای ثبت زمان در پیست شما نیاز به خودرو ای با چسبندگی بالا در جلو دارید. اما در بحرین به دلیل شکل پیست و پیچ ها مهم ترین چیز چسبندگی در عقب خودرو نیاز است.

نقشه پیست ضخیر بحرین - گرندپری بحرین

نقشه پیست صخیر بحرین

اگر نگاهی به پیست بحرین بیاندازیم با پیچ های سرعت پایین که نیاز به شتاب گیری های شدید دارند (مانند پیچ های ۱،۲،۴،۸،۱۰) و همچنین پیچ های سرعت بالا که فشار زیادی به قسمت عقب برای حفظ خودرو در مسیر درست وارد می کنند ( مانند پیچ های ۶،۷،۱۱،۱۳،۱۴) روبرو هستیم، پس خودرو های محدود به جلو در این گونه پیست ها مجازات خواهند شد.

در تمام خودرو ها تنظیمات بالانس خودرو توسط اجزای مکانیکی و همچنین قطعات آیرودینامیکی صورت می گیرد. همیشه برای پیست های مختلف تنظیمات ( بخصوص آیرودینامیک که میزان درصد برخورد هوا و میزان چسبندگی  قابل تغییر است) خاصی وجود دارد اما آیا می توان جریان ثابتی را در خودرو بوجود آورد که چسبندگی بوجود آمده را با کمترین اتلاف انرژی توسط برخورد هوا با قطعات بوجود آورد، این فکر حتما جالب خواهد بود.

استافل وندورن - سومین روز هفته دوم تست بارسلونا 2018

استافل وندورن – خودروی مک لارن 2018

برای مثال خودرو فصل قبل مک لارن با ساختار پیچیده در قسمت بارج بورد نیاز به تعلیق عقب و همچنین بال عقب همسان داشت که خودرو را بیشتر در قسمت عقب محدود کرده و چسبندگی در عقب بیشتر از جلو بود. در فصل جاری و تا جایی که از دو مسابقه ابتدایی پیداست مک لارن توانسته است تنظیمات بسیار ساده تر و البته مناسب تری را برای راننده ها طراحی کند. تیم مک لارن از بارج بورد جدیدی در گرندپری بحرین استفاده کرد. به گفته تیم در تست های شبیه سازی شده این طراحی جدید با کم کردن نیروی درگ هوا توانسته نیروی رو به پایین خودرو را حفظ کند.

به دلیل قوانین وضع شده در فصل جاری تیم ها مجاب به استفاده از بارج بورد های کوچک تر و همچنین قطعات کمتری هستند. همواره نیروی رو به پایین با جریان هوا بر روی قطعات خودرو رابطه مستقیم دارد اما طراحی جدید مک لارن به راننده و مهندسین این اجازه را می دهد تا با تنظیمات بال ها به بالانس مورد نظر برسند بدون اینکه به جریان هوا روی خودرو بخصوص در قسمت میانی و بارج بورد تاثیری داشته باشد.

bargeboard

بارج بورد مک لارن 2019

نسبت به مدل قبلی در بارج بورد استفاده شده در ملبورن قطعات کوچکی در جلو این قسمت طراحی شده است. زاویه این قطعات طوری طراحی شده اند تا جریانات عبوری هوا را از سیستم تعلیق جلو و همچنین جریان عبوری هوا از بال جلو را به سمت کناره کابین راننده هدایت کنند. این دو جریان با افزایش سرعت به سمت کناره بدنه هدایت شده و از طریق ساید پاد به عقب خودرو منتقل می شود.

بسیار ضروری است که جریان عبوری از ماشین با حداقل اتلاف انرژی به حداکثر سرعت خود برسد. این طراحی با کم کردن هوای آشفته در پشت چرخ های جلو و همچنین تعلیق جلو و افزایش سرعت و همچنین هدایت درست به قسمت کناری و زیر خودرو باعث کم شدن نیروی درگ اضافه بر خودرو در جلو و همچنین افزایش کارایی دیفیوزر خودرو در عقب دارد. هنر مک لارن در استفاده از جریان هوای زیر خودرو و کم کردن اثر برخورد هواست به طوری که نیروی رو به پایین بیشتر با کمترین میزان افزایش درگ است که به تیم این اجازه را می دهد تا با داشتن طیف گسترده ای از گزینه ها برای بالانس خودرو کار بسیار راحت تری برای بالانس کردن خودرو داشته باشند، البته که مک لارن در حال حاضر نیز در مرحله ای بسیار بالا در استفاده حداکثری از جریان هوا است.

بالطبع دیدن عملکرد مک لارن در گرندپری چین بسیار هیجان انگیز خواهد بود…

4 دیدگاه

 1. Saeed

  15

  2

  کلا هر تیمی ک بتونه داونفورس و لاستیک خوری جلو رو تو چین کنترل کنه از همه جلوتره

  چون دو پیچ راست گرد طولانی تو شانگهای هست ک واقعا لاستیک های جلو بخصوص جلو سمت چپ رو فرسوده میکنه

  دو پیچ اول و پیچ های قبل از کفی

  ینی حتی اگ تو گیم هم دقت کنید اون لاستیک رو داغتر از بقیه نشون میده

  ضمنن بخاطر ترمز گیری های شدیدی هم ک چین داره بازم اهمیت داونفورس جلو رو نشون میده

  ردبول ک فصل پیش از همه بهتر بود از این لحاظ و لاستیک های نو هم بخاطر همین حسابی کمک ریکاردو کرد

  ولی امسال انگار فراری ی باله جلوی جدید میاره شانگهای ک شرایط بنفع اونا بشه

  • ....

   7

   0

   دقیقا???
   میگن تا ی چیزی سرت نیاد درکش نمیکنی
   هرچند مربوط ب این پست و کامنت دوستمون نیست اما انصافا من خودم تو گیم حتی الان که فقط ۳ دهم ثانیه با رکورد مونزا فاصله دارم نتونستم مشکل پیچ ۱ شانگهای رو درست کنم و تقریبا ۵ دهم ثانیه رو تو بهترین حالت از دست میدم و این زمانیه که حالا لاستیک نو باشه بعد از چند دور که لاستیک جلو سمت چپ ضعیف میشه کلا ریس رو خراب میکنم

   • Mr.FoX

    2

    1

    با چی بازی میکنی؟ کیبورد دسته فرمون؟

 2. آرشا

  10

  2

  پیش شانگهای از جمله پیستهاییه که خطر آندرکات بالاست امیدوارم فراری دیگه شانگهای را از دست نده.