موتور اسپورت ایران – در قسمت اول، راجع به مبدا این سری مسابقات و همچنین راجع به معروف ترین مسابقات استقامتی که در حال حاضر در حال برگزاری هستند توضیحاتی داده شد. در این قسمت می خواهیم نکاتی دیگر راجع به این مسابقات بیان کنیم.

تاج سه گانه مسابقات استقامتی

اهمیت و تعدد مسابقات استقامتی باعث شده تا این مسابقات خود دارای یک تاج سه گانه باشند. تاج سه گانه شامل سه مسابقه 24 ساعته لمان، 24 ساعته دایتونا و 12 ساعته سبرینگ می باشد. این سه مسابقه از مهم ترین و چالش برانگیز ترین مسابقاتی هستند که هر راننده ای با شرکت در آن ها با سختی ها و چالش های بسیاری روبرو شده است.

گرندپری لمان یا نام معروف تر آن 24 ساعته لمان، معتبر ترین و اولین جواهر مسابقات استقامتی می باشد. این مسابقه از سال 1923 هر ساله (مابین سال های 1939 تا 1949 به دلیل وقوع جنگ جهانی دوم برگزار نشد) در پیست 13.7 کیلومتری دلاسارته (de la sarthe)واقع در شهر لمان فرانسه برگزار می شود.(در مقالاتی جدا به طور مفصل به مسابقه 24 ساعته لمان پرداخته خواهد شد)

24 ساعته ی لمان

اطلاعات و پیست مسابقه ی 24 ساعته ‌لمان

دومین مسابقه، 24 ساعته دایتونا یا رولکس دایتونا 24 (از سال 1991 مسابقات تحت اسپانسرینگ شرکت ساعت سازی رولکس انجام می شود و به همین دلیل نام مسابقه همراه با رولکس بیان می شود) می باشد که در پیست 5.7 کیلومتری دایتونا اینترنشنال اسپیدوی (Daytona International Speedway) واقع در شهر دایتونابیچ ایالت فلوریدای ایالات متحده آمریکا برگزار می شود.

بخش سرعتی این پیست که مسیر مسابقات ناسکار نیز می باشد، شامل شکلی مثلثی با ساق های بیضی وار (Tri – Oval) می باشد که البته بخشی از آن با مسیری که حاوی پیچ های 1 تا 6 می باشد جایگزین شده است. همچنین پیچ های 8 تا 11 نیز از دیگر تغییرات این پیست برای این مسابقه نسبت به مسابقه ناسکار می باشد.

24 ساعته ی دایتونا

اطلاعات و پیست مسابقه ی رولکس دایتونا 24

12 ساعته سبرینگ سومین مسابقه تاج سه گانه می باشد و در پیست سبرینگ اینترنشنال ریس وی (Sebring International Raceway) که در واقع یک پایگاه قدیمی نیروی هوایی ارتش ایالات متحده واقع در شهر سبرینگ ایالت فلوریدا می باشد، انجام می شود. وجود سطوح ناصاف و پستی و بلندی های این پیست در میان طرفداران زبانزد می باشد چرا که بخشی از آن همان طور که در بالا گفته شد در مسیر جنگنده های قدیمی ارتش ایلات متحده در جنگ جهانی دوم انجام می شود. البته ترکیب این شرایط با گرمای طاقت فرسای جنوب فلوریدا شرایط سختی را برای راننده و همچنین خودرو ایجاد می کند.

مسابقه سال 1966 نقطه عطفی در تاریخ این مسابقه بود چرا که امکانات و ایمنی پیست به دلیل کشته شدن 5 نفر در طول مسابقه به شدت مورد انتقاد قرار گرفت. در اولین حادثه، راننده کانادایی، باب مکلین به دلیلی منفجر شدن اتومبیلش در اثر تصادفی وحشتناک از دنیا رفت.

در دومین حادثه، ماریو آندرتی با اتومبیل فراری 365 خود با اتومبیل پورشه 906 دان وستر تصادف کرد و این حادثه موجب کشته شدن 4 نفر از تماشاچیان شد.

به دنبال این اتفاقات، تجهیزات پیست ارتقا یافته و طرح کلی پیست تغییر یافت و از سال 1980 تا کنون هیچ حادثه ای که منجر به مرگ شود در این پیست اتفاق نیفتاده است.

12 ساعته ی سبرینگ

اطلاعات و پیست مسابقه ی 12 ساعته سبرینگ

فیل هیل راننده آمریکایی در سال 1964 با قهرمانی در مسابقه 24 ساعته دایتونا توانست اولین کسی باشد که تاج سه گانه مسابقات استقامتی را کسب می کند و تیمو برنهارد نیز در سال 2010 با قهرمانی در مسابقه 24 ساعته لمان با تیم آئودی آخرین کسی است که موفق به دریافت این لقب شده است.

البته با توجه به قهرمانی اخیر فرناندو آلونسو در مسابقه دایتونا 24، در صورت حضور در مسابقه 12 ساعته سبرینگ و پیروزی در آن، آلونسو می تواند آخرین کسی باشد که موفق به دریافت این لقب می شود.

جدول برندگان تاج سه گانه ی مسابقات استقامتی

جدول برندگان تاج سه گانه ی مسابقات استقامتی

مسابقات استقامتی در رشته های دیگر

غیر از اتومبیل، مسابقات استقامتی در سایر وسایل نقلیه از جمله موتور سیکلت و کارت ها و همچنین قایق های موتوری انجام می شود.

معروف ترین مسابقه استقامتی در بخش موتور سیکلت، مسابقه 24 ساعته Bol d’Or می باشد که اولین بار در سال 1922 در کَمون (معادل بخش در ایران) واوجورس در نزدیکی شهر پاریس صورت گرفت. بر خلاف امروز که باید هر موتور سیکلت توسط سه موتور سوار رانده شود، در آن زمان فقط یک موتور سوار حق راندن داشت و تنها باید برای سوخت گیری در مسابقه توقف می کرد.

بعد از جنگ جهانی دوم مسابقات استقامتی موتور سیکلت رشد روز افزونی کردند و به تدریج مسابقات استقامتی بیشتری صورت گرفت. از جمله این مسابقات می توان به 24 ساعته ی مونزا ایتالیا در سال 1959 و مسابقه 500 مایل تراکستون واقع در شهر همپشر انگلستان مابین سال های 1958 تا 1973 اشاره کرد.

در اکثر این مسابقات شرکت های موتورسازی معروف از جمله کاوازاکی، سوزوکی، هوندا، یاماها حضور گسترده ای از گذشته تا کنون دارند.

معروف ترین مسابقه 24 ساعته در بخش اتومبیل های کارت از سال 1986 تا کنون در پیست آلن پراست شهر لمان فرانسه صورت می پذیرد.

از دیگر مسابقات استقامتی معروف اتومبیل های کارت، مسابقه 24 ساعته پرو کارت آفریقا می باشد که در چند کلاس مختلف و تحت انجمن The Prokart Super Single Series صورت می گیرد و محبوب ترین کلاس در این مسابقه، اتومبیل هایی هستند که از موتور هوندا GX390 چهار سیلندر استفاده می کنند چرا که هم قابلیت اطمینان بالایی دارند و هم از نظر قیمت مقرون به صرفه می‌باشند.