فرمول یک ایران – در قسمت قبلی، نیمه دوم فصل 2015 را بررسی کردیم. حال در این قسمت به بخش پایانی این فصل می‌پردازیم، تا به اینجای کار باز هم شاهد این اتفاق هستیم که هیچ تیمی قادر به رقابت با مرسدس نیست و تنها رقابتی که نیز در این فصل شکل گرفته رقابت بین دو راننده مرسدس می باشد که باعث تحت الشعاع قرار دادن رابطه شخصی این دو نفر باهم شده است.

گرندپری ایتالیا:

نیکو روزبرگ که در میانه مسابقه از دور خارج شد در این مورد بیان کرد:

خیلی مهم بود که من باید در این گرندپری هجومی تر عمل می کردم چونکه لوییس داشت فاصلشو با من زیاد می‌کرد. پیشرانه جدیدی که استفاده می کردم دچار مشکل شده بود و مجبور به استفاده از همون پیشرانه قدیمی شدم که نه تنها قدرت کمتری داشت بلکه وسط مسابقه هم از کار افتاد!

monza-rosberg-smoke

خودروی نیکو روزبرگ – گرندپری مونزا 2015

مسئله دیگر قابل توجه در این گرندپری این بود که به طور ناگهانی مهندس لوییس همیلتون به او می گوید که دورهای سریعتری را بزند و در اینباره سوالی نپرسد!

توتو ولف درباره این اتفاق می گوید:

در ایتالیا ما این قانون جدید در مورد حداقل فشار تایرها را داشتیم و ما در حین مسابقه باخبر شدیم که بازرسی هایی در این مورد در حال شکل گرفتن است و اگر خطایی در کار ما وجود داشت به احتمال زیاد دچار یک جریمه 30 ثانیه ای می شدیم! اما اخر مسابقه متوجه شدیم که ما به این مسئله که لوییس دورهای تعیین خط مانندی را بزند نیاز نداریم و عملکرد ما قانونی بوده است در کل مسابقه.

لوییس همیلتون در پایان مسابقه:

این دور های اخر اصلا خوب نبود مرد!( منظورش این بود که فشار زیادی رو در طی مسابقه تحمل کرد و اخر مسابقه هم بیشتر شد)

گرندپری سنگاپور:

یکی از اعجاب انگیزترین تعیین خط ها را در این گرندپری داشتیم، همه ما که در حال دیدن مرحله تعیین خط بودیم در تمامی لحظات فکر می کردیم که مرسدس منتظر است تا در مرحله اخر قدرت نمایی کند ولی دیدیم که نه! مرسدس اصلا حال خوبی در این پیست ندارد که در لحظه اخر نیز در تعجب همگان لوییس همیلتون و نیکو روزبرگ به ترتیب در جایگاه پنجم و ششم تعیین خط قرار گرفتند. (سباستین فتل موفق به کسب اولین پول پوزیشن دوران هایبرید بدون وجود پیشرانه مرسدس شد).

لوییس همیلتون در اینباره می گوید:

خیلی خیلی عجیب بود، من حتی نمیتونم توضیحش بدم که چه حسی داشتم!

نیکو روزبرگ نیز می گوید:

ما توو تعیین خط 1.5 ثانیه کندتر از بقیه بودیم! شوکه شده بودیم و نمیدونستیم داستان از چه قراره!

در طی مسابقه نیز این مشکل مرسدس ادامه دار بود و روی سکوی گرندپری سنگاپور هیچ راننده مرسدسی وجود نداشت و سباستین فتل بود که پیروزی این گرندپری را کسب نمود.

سباستین فتل – پیروز گرندپری سنگاپور 2015

نیکو روزبرگ در مورد این مسابقه می گوید:

در طی مسابقه هم ما به اندازه کافی سریع نبودیم و لوییس هم همون بدشانسی که من توو مونزا داشتم رو داشت و از مسابقه کنار رفت. منم به این خاطر که به اندازه کافی خودرویم سریع نبود نتونستم از موقعیت استفاده کنم و امتیاز بیشتری کسب کنم و فقط مسابقه را در مقام چهارم به پایان رساندم.

بعد از پایان فصل از توتو ولف پرسیده شد ایا نظری در مورد اتفاقات سنگاپور دارد، او اینگونه پاسخ داد:

بله ما متوجه شدیم، ما درک درستی از پیست سنگاپور نداشتیم و مشکل هم از فصل 2014 بود! خودرویی که ما در فصل 2014 داشتیم انقدر قدرتمند بود که حتی با وجود نقص هایی هم در این پیست که مشاهده می کردیم بازهم قدرت برتر بود ولی متاسفانه برای فصل 2015 ما بدون در نظر گرفتن نقص های قبلی خود به این پیست بازگشتیم و اینگونه غرامت دادیم. همگان امید داشتیم بعد از تلاش هایی که صورت گرفت ببینیم اوضاع در ژاپن چطور پیش خواهد رفت.

لوییس همیلتون نیز در این مورد می گوید:

بعد از مسابقه مهندسا با کلی تئوری اومده بودن و نظراتشون رو میگفتند ولی من شک دارم که اونها هم درک کرده باشند که ما چه مشکلی داشتیم.

گرندپری ژاپن:

در مرحله تعیین خط این گرندپری لوییس همیلتون نتوانست برنده باشد و دلیل انرا هم این میداند که بعد از تغییرات سنگاپور خودرویش حس خوب رانندگی را به او نمیداد. اما نیکو روزبرگ توانست برنده این مرحله باشد.

در لحظه شروع مسابقه، همیلتون با یک استارت فوق العاده توانست جایگاه نخست را کسب کند ولی این جایگاه نخست با حواشی بسیاری به دست امد! همیلتون که در قسمت داخلی پیچ اول حضور داشت بدون دادن هیچگونه فضایی به همتیمی خود، او را با مشکل در کنترل خودرو مواجه کرد که منجر به از دست دادن رده برای روزبرگ شد. نیکو روزبرگ ناگهان خود را در رده چهارم دید! لوییس همیلتون توانست پیروز مسابقه و نیکو روزبرگ نیز تنها توانست به جایگاه دوم مسابقه بسنده کند.

صحبت های این دو قهرمان در پایان فصل در مورد این مسابقه حاشیه برانگیز بود:

لوییس همیلتون:

شما می توانید از هر قهرمان جهانی بپرسید که اگر شما در قسمت خارجی پیچ هستید باید تسلیم شوید و عقب بایستید. شما باید سرسخت باشید در فرمول یک، شما نمی توانید خوب باشید و بگویید هی بیا اینم یکم فضا و ازش استفاده کن، نه اینطور نیست! من میگویم هی این فضای من است و من از ان استفاده می کنم من اینجا برای کار و تجارت هستم نه اینکه رفیقی داشته باشم و مسابقه را به پایان برسانم و بگویم که هی این یه مسابقه خیلی خوبی بود و ممنون از اینکه خیلی دوستانه و صمیمانه باهام رفتار کردی و اجازه دادی ببرم! نه!

نیکو روزبرگ:

حس خیلی بدیه(“بد” کلمه ای هستش که مجبور به استفاده شدم ولی کلمه اصلی به مراتب زننده تر بوده است.) که همتیمی من یا همون لوییس مجبورم میکنه که پیچ رو عریض تر طی کنم و برم توو علفزار و کلی رده از دست بدم. واقعا حس خوبی نیست. خیلی سخت بود اون لحظه!

Lewis Hamilton and Nico Rosberg

لوییس همیلتون و نیکو روزبرگ – گرندپری سوزوکا 2015

خبرنگار که از روزبرگ پرسید ایا همیلتون غیرمنصفانه با تو رفتار کرد و کار او اشتباه بود، اینگونه پاسخ داد:

می دونی ماها مطیع فیا هستیم و فیا به این نتیجه رسید که این یک برخورد مسابقه ای بود. ما هم به این تصمیم احترام می گذاریم.

گرندپری روسیه :

نیکو روزبرگ که در این مسابقه برنده مرحله تعیین خط شده بود توانست با یک شروع خوب جایگاه اول خود را حفظ کند اما چندی از مسابقه او نگذشته بود که او با مشکلی یک در میلیون مواجه شد! یک قسمتی از دمپر پدال گاز او شکست و او نمی‌توانست مسابقه دهد و مجبور به کناره گیری از مسابقه شد.

نیکو روزبرگ در اینباره می گوید:

در روسیه من خیلی خوب بودم، پول پوزیشن گرفتم و استارت خوبی داشتم که این خود نشان از بهینه سازی های بعد از سوزوکا بود. همه چیز خوب بود اما ناباورانه یک قطعه بسیار کوچک روی دمپر پدال گاز شکست و پدال گاز از تکیه گاه خود بیرون امده و به سمت پای من میامد! من در کل زندگی خودم با این مشکل مواجه نشده بودم! هر کاری کردم دیگر نتوانستم ماشین را کنترل کنم و وضعیت خیلی خطرناکی بود و مجبور به کناره گیری از مسابقه شدم.

لوییس همیلتون برنده این گرندپری شد.

Russian 2015 Podium

سرجیو پرز، لوییس همیلتون و سباستین فتل – گرندپری روسیه 2015

اتفاق جالب در این گرندپری سکو گرفتن دوباره سرجیو پرز بود، اما این سکوی او به این راحتی ها هم نبود. او که تایرهایش رو به طور کامل از دست داده بود جایگاه سومی خود را به ترتیب توسط والتری بوتاس و کیمی رایکونن از دست داد. اما در دور اخر مهندس کیمی رایکونن به او می گوید:

کیمی دور آخره، یا همه یا هیچی!

کیمی رایکونن هم از یک فاصله بسیار دور به داخل پیچ به قصد سبقت از بوتاس شیرجه می زند ولی ناموفق بوده و با او برخورد می کند و بوتاس از مسابقه کنار می رود و رایکونن نیز جایگاه خود را از دست می دهد و دوباره پرز جایگاه سوم را بدست میاورد.

مرسدس بنز در این گرندپری دوباره برنده قهرمانی تیمی شد.

امتیازات تا به اینجای کار:

همیلتون: 302 فتل: 236  روزبرگ: 229

گرندپری آمریکا:

در روز مسابقه ای که طرفداران لوییس همیلتون منتظر سومین قهرمانی جهان وی بودند، همیلتون و روزبرگ با یک شروع تقریبا برابر موازی باهم تا پیچ شماره یک پیش می روند اما همیلتون که داخل پیچ را داشت با پافشاری توانست جایگاه اول را کسب کند و با چرخ به چرخ شدن خودرویش با روزبرگ، او را از مسیر خارج و به مقام چهارم و پشت ردبول ها راند.

Lewis Hamilton (left) pushes Nico Rosberg wide on the first corner

لوییس همیلتون و نیکو روزبرگ – گرندپری آمریکا 2015

در پایان فصل اینگونه این دو فرد در مورد این برخورد پاسخ دادند:

نیکو روزبرگ :

این دیگه بیش از اندازه بود خیلی هم بیش از اندازه بود، او ناگهان تصمیم گرفت بیاد بکوبه به من! اما واقعا امری نبود که مسابقه را تحت تاثیر قرار دهد چونکه من تصمیم گرفتم که مبارزه کنم دوباره!

لوییس همیلتون:

شما فرمانگیری مرا میبینید که من در حال چرخیدن هستم ولی خودرو نمیچرخد و این کاری که انجام دادم از روی قصد و عمد نبود. شما نیکو را میبینید او راجبه خیلی از مسائل غر میزند! شما فقط باید حرفهایی او را بشنوید و از ان عبور کنید! به این خاطر که او طبیعت و ذاتش اینگونه است و احتمالا مرتبط به این است که او از کجا امده است.( منظورش اینه که نیکو توو بچگیش با توجه به اینکه پدرش قهرمان جهان بوده با سختی مواجه نبوده و امکاناتی رو که میخواست براش فراهم بوده و سختی نکشیده).

Austin 1st corner

فرمانگیری لوییس همیلتون – گرندپری آمریکا 2015

ادی جوردن هم میگوید:

 به نظر شخصی خودم لوییس بیش از اندازه هجومی بود برای کسب جایگاه اول.

دیوید کولتارد می گوید:

برای من کاملا یک امر واضح بود چونکه خودرویی که در قسمت داخلی پیچ وجود دارد حق دیکته کردن مسیر خودش را دارد.

روزبرگ در طول مسابقه موفق می شود با یک عملکرد خارق العاده دوباره به جایگاه اول برسد.

بعد از برخورد کویات با دیواره پیست و حضور دوباره خودروی ایمنی، همیلتونی که از ریکاردو عبور کرده بود در پشت روزبرگ قرار داشت و فقط 10 دور برای کسب قهرمانی جهان باید می جنگید و بالاخره با دورهای خوبی که همیلتون زد توانست با اعمال فشار مناسب و اشتباه روزبرگ از او سبقت بگیرد و برای بار سوم قهرمان جهان شود.

hamilton us gp

سومین قهرمانی جهان لوییس همیلتون – گرندپری آمریکا 2015

لوییس همیلتون:

این کارما بود، او دوباره به جایگاه اول رسید و پس دیگر نباید چیزی برای غر زدن وجود داشته باشد اما هنوز او باید دلیلی برای غر زدن پیدا می کرد! رانندگی که من بعد از خودروی ایمنی دوم داشتم فقط به خاطر روحیه تسلیم نشدنی من بود. وقتیکه شما با واقعیت روبرو می شوید دوست دارید من/شما اینقدر انرژی دارید که میخواهید از ته دل فریاد بزنید.

نیکو روزبرگ:

از لوییس و ردبول ها گذشتم، فاصله گرفتم از همشون. حضور خودروی ایمنی باعث شد که 10 ثانیه ای که فاصله با نفر دوم گرفته بودم از بین برود. خودروی ایمنی بعدی هم دوباره پیشتازی مرا بهم زد. بعد از شروع دوباره من خودم خراب کردم و اشتباه کردم و لوییس از من عبور کرد.

لوییس همیلتون بعد از پایان مسابقه و اشک هایی که در حین عبور از خط پایان می ریخت در جواب مهندس خود که به او گفت حس تو را درک می کنم اینگونه پاسخ داد:

این بهترین و با شکوه ترین لحظه زندگی من است. از همتون ممنونم.

بعد از اینکه لوییس و نیکو به هم تبریک گفتند لوییس کلاه نفر دوم را برای روزبرگ پرتاپ کرد که روزبرگ نیز دوباره به سمت او پرت کرد، روزبرگ در اینباره میگوید:

این یک بازی همیشگی بین ما بود و من وقتیکه ناراحت بودم و شکست می خوردم کلاه را پرت می کردم! او عملکرد خیلی پیوسته تری نسبت به من داشت در طول سال و مشکلات به مراتب کمتری داشت و فقط یکبار DNF شد. در تعیین خط بهتر از من بود نسبت به پارسال و بحث شانس هم مطرح نبود چونکه شانس یک مسئله ای نیست که 12 بار رخ دهد. او از من سریع تر بود ولی نمیدانم چرا من در پایان فصل تازه به سرعتی که میخواستم رسیدم و مسابقات پایانی(مکزیک، برزیل و ابوظبی) را بردم.

توتو ولف بعد از عملکرد چشمگیر روزبرگ در 3 مسابقه اخر اینگونه صحبت کرد:

گاهی اوقات خیلی سخت است که بفهمیم در ذهن یک راننده چه می گذرد، فکر نمیکنم که لوییس از روی عمد و هوشیارانه دیگر میل به مبارزه نداشت ولی اگر شما قهرمان جهان شده باشید دیگر چه نیازی به جنگیدن دارید و میخواهید چه چیزی را به اثبات برسانید. اما شاید نیکو تازه فهمید که چه قدرتی دارد و ظهور یک نیکوی جدیدی را نشان می داد.

دیوید کولتارد می گوید:

یک ضعف اعتماد به نفسی در روزبرگ وجود دارد نسبت به همیلتون، شما مثلا سبک لباس پوشیدن همیلتون را ببینید یا طوری که راه می رود و مسافرت می کند انگار که به تمام دنیا می گوید “مرا به چالش بکشید اگر می توانید و جرئتش را دارید”

ادی جوردن می گوید:

برای اینکه قهرمان نشوید شما به سه خاصیت نیاز دارید: سرعت بالا، خودخواهی و باور! شاید این سه خاصیت یک کارکتر فوق العاده را نسازد اما من این حرف را نسبت به لوییس نمی زنم ولی میگویم لوییس هر 3 تای این خاصیت را دارد، ایا او زیاده خواه و خودخواه است!؟ بله صد در صد . آیا همه رانندگان فرمول یک خودخواه و زیاده خواه هستند؟ اگر نیستند نباید در پیست حضور پیدا کنند!

لوییس بعد از پایان فصل در مورد قهرمانی خود اینگونه صحبت میکند:

من وقتیکه بچه بودم و در خانه تک خوابه پدرم زندگی می کردم و با مشاهده ایرتون سنا فقط و فقط به یک مسئله فکر میکردم انهم رویای قهرمانی در فرمول یک بود و وقتیکه 25 سال بعد به این رویا دست یافتم نمیتوانستم انرا درک می کنم و فقط باید از ان لحظه لذت می بردم.

نظر دیگر رانندگان در مورد سومین قهرمانی او:

دیوید کولتارد:

او شایسته سومین قهرمانیست، خیلی ها می گویند این بخاطر مرسدس است و تنها رقیب او روزبرگ است اما باید به یاد داشته باشیم که او اولین قهرمانی خود را با مکلارن کسب کرد و در سال اول حضور خود شرایط سختی را برای آلونسو ایجاد کرد.

فلیپه ماسا:

استعداد او فوق العادست. روشی که او رانندگی می کند و اینکه چقدر سریع است همه از قدرت عظیم ذهنی اوست.

جنسن باتن همتیمی پیشین او:

فکر نکنم کسی به او گفته باشد که ترک مکلارن و پیوستن به مرسدس امری مناسب بوده باشد و منصف هم باشیم در ان زمان تصمیم درستی نبود. لوییس یک راننده بسیار سریع است و یکی از سریعترین های تاریخ اما صادقانه بگویم او خود نیز وقتیکه این قرارداد را امضا میکرد از این موضوع مطلع نبود. به نظرم این انتقال برایش فقط از روی عصبانیت و ناراحتی که از مکلارن برایش پیش امده بود رخ داد. مخصوصا بعد از سنگاپور، ماها همه احساساتی هستیم و تصمیمات احساسی میگیریم. او ریسکش پاسخ داد و الان قهرمان است. تبریک به او

سباستین فتل که از او پرسیده شد از اینکه لوییس همیلتون رکورد تو را بشکند می ترسی، اینگونه پاسخ داد:

نه، به نظرم در اخر رکورد ها ثبت می شوند که تا شکسته شوند. به نظرم درست و منصفانه نیست که بگوییم که نمیخواهیم این فرد رکوردمان را بشکند به این خاطر که فعلا او دارد به بهترین شکل کارش را انجام می دهد.

پایان فصل 2015؛ امیدوارم که لذت برده باشید.

 

قسمت های قبلی این مطلب:

همیلتون و روزبرگ؛ پرده ششم رقابت مقدس دوران هایبرید

همیلتون و روزبرگ؛ پرده پنجم رقابت مقدس دوران هایبرید

همیلتون و روزبرگ؛ پرده چهارم رقابت مقدس دوران هایبرید

همیلتون و روزبرگ؛ پرده سوم رقابت مقدس دوران هایبرید

همیلتون و روزبرگ؛ پرده دوم رقابت مقدس دوران هایبرید

همیلتون و روزبرگ؛ پرده اول رقابت مقدس دوران هایبرید

39 دیدگاه

  • Saeed

   23

   12

   راحت ترین تست کنکور : گراف همیلتونی چیه!؟

   پی نوشت : تو نظریه گراف تو ریاضی ب گرافی ک ی دور (لپ) کامل داشته باشه همیلتونی میگن

   لپی بودن همیلتون تقصیر ما نیست چون حتی تو ریاضیات هم اثبات شده????

   • بهروز

    10

    14

    لپی بودن از تو در و دیوار رفتن که بهتره :)) اون دیگه اصلا گراف نمیشه، میشه پاره خط

   • H.farahani

    15

    4

    سعید خان
    امیوارم بهتون برنخوره ولی حداقل رعایت اقای حسینی رو بکنید.مطلب به این خوبی حیف نیست این نظرات رو زیرش بنویسید.
    شما هر چقدر دوست دارید از سب تعریف کنید خیلی هم خوب.ولی توهین به لوییز خیلی زشته. رعایت کنید خواهشا

   • ...m6...

    9

    14

    از عواقب حرفت بترس?یهو دیدی فتل دوباره لپ شدا

   • H.farahani

    11

    3

    اصلاح شد “امیدوارم”

 1. Saeed

  19

  11

  ریسینگ لاین ینی فتل سنگاپور ۲۰۱۵

  فقط برید نگا کنید چطور با فراری پول میزنه!!!

  ینی حتی اگ بدون کمترین تعصبی نگا کنید انگار روح شومی در وجود سب دمیده شده

  همون نژاد همون کشور همون تیم و همون پرستیژ

  فورتزا فراری?????

  • Saeed

   19

   4

   ضمنن اون اولین و آخرین بار از ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ بود ک هیچ مرسدسی تو ردیف اول نبود چون فتل و ریکاردو بودن

   حالا میفهمم چرا ریکاردو میگ با ماشین یکسان همیلتون رو شکست میدم

   f1iran.com/21773

   • Fastboy 44

    6

    12

    طبق منطق شما تو سنگاپور مرسدس با ردبول و فراری برابر بود
    ???

 2. Saeed

  21

  4

  هنوز وقتی از همیل میپرسن بهترین سالت کدوم بوده میگ ۲۰۱۵

  ولی همین کارشناسای انگلیسی همیل فن پسند با اقتدار فتل رو بعنوان راننده سال انتخاب کردن

  کی گفته فتل ماشین دامینیتور میخاد تا استعدادشو ب رخ بکشه!؟

  یبار دیگ هم مصاحبه فتل بعد مالزی اون سالو میزارم

  وقتی بچه بودم برای اولین بار وارد مجتمع فراری در مارانلو شدم. واقعا مثل یک رویا بود. شوماخر را می دیدم که آن طرف فنس ها با خودروی قرمز رنگ خود دور میزند و حالا من همان خودرو را میرانم. فوق العاده است. در مسابقه ی امروز، همه چیز سر جای خودش بود. استراتژی تیم، سرعت خودرو. همه چیز عالی بود. جوانمردانه حریفان را شکست دادیم…

  فقط برای اینک اولا ب همه ثابت شه فتل برای رویای شوماخر رف فراری و ن ترس دنی ریک

  دوما اینک مارکیونه فتل رو اورد نه اینک فتل فرار کنه

  چون چن وقتیه دوستان میگن فتل از ریکاردو میترسید ک دنی نیومد فراری

  و در نهایت تشکر از آقای حسینی ک با این پست هاشون خیلی چیزا رو برای عده ای روشن کردن

  گاهی وقتا مرور گذشته باعث میش درک خیلی بهتری از حال بدست بیاد…

 3. Saeed

  19

  4

  کلا روزبرگ تو مرسدس مشکلات عجیب غریبی داشته

  خرابی هایی مث اتصال کوتاه الکترونیکی (سنگاپور ۱۴)

  دو خرابی موتور تو ی مسابقه (سوچی ۱۵)

  و مشکلات همزمان خرابی توربو و ERS و MGUK و ترمز عقب و پدال گاز تو ابوظبی

  ولی فقط مالزی مهمه….

 4. Saeed

  21

  7

  منطق همیل فن ها

  اگ توتو وولف تو پیت لین تف کنه میگن همیلتون اسطوره بارونیه

  ولی وقتی تعیین خط مونزا ۲۰۰۸ رو نشونشون بدی میگن عادلانه نیس
  بارون زیاد بود
  باید پرچم قرمز میدادن????

  هر چند هنوزم سلطان ریس لاین بارونیه چون اسپین های ۳۶۰ درجه ای تو ریس لاینش جا میده

  آمریکا ۲۰۱۵ هم بماند ک وقتی خیس بود رزبرگ و ریکاردو و کویات با ردبول افتضاح اون زمان ازش رد شدن???

  ولی این فتله ک از ریکاردو میترسه???

   • yas

    3

    0

    نه اتفاقا درست اومده. داره به بچه‌هایی مثل شما درس میده. هر مهدی بالاخره مربی میخواد دیگه.

   • علی شفیعی | کاربر متخلف

    0

    0

    شمایی که نامت yas هستش.
    خیلی کار خوبی چردی خودت پیامی نگذاشته بودی که بشه جوابت را داد.
    هر مهد کودکی یک مربی میخواد، منتهی به شرطی که بچه را ببرند داخل مهد کودک تحویل مربی دهند، اما گویا شما را سر کوچه رها کردن به امید اینکه برسی به مهدکودک، اینکه چرا شما را با این سن کم رها میکنن خودش جای بحث دارد… حالا مربی منتظرت است برو دختر خوب یا پسر خوب. اون توی 6مان مهد کودکت است که به نظرت خوش سر و زبانی، ابنجا این خبرها نیست. جدا تز این حتما اون مربی باید با بزرگتر شما صحبت کند تا به شما باد بدهند حرمت را نگه داری، شمایی که هنوز ادرس خانه را در حیبت میگذارند که اگر گم شدی بری پیش پلیس تا به خانه برسانه شما را یاد بگیر این جا یک فضای عمومی است، وظیفه ات است حرمت نگه داری. اگر نمیتوانی نگه داری من بشما یاد میدهم چطور حرمت جمع را نگه داری. دیگه دارید زیاده روی میکنید.
    اگر ادمین اینجا نجابت به خرج داده تایید کرده. دیگه دور برندارید. بروید یک پیج بزنید بنام فتل همتون اون جا جمع شوید اون موقع میتونی اسمش را بگذاری مهد شمع، گل، فتل، پروانه. اما در فضای عمومی این اجازه را نداری. یک حسی میگه شما دختر هستی.

 5. Ahmad VETTEL

  14

  4

  همیلتون:”شما باید سرسخت باشید در فرمول یک،شما نمیتوانید خوب باشید و بگویید هی بیا اینم یکم فضا و ازش استفاده کن.نه اینطور نیست.”
  این صحبت همیلتون برای توجیه حرکت ژاپنش بود.
  حالا برام جالبه یه عده چطور فتل رو مقصر برخورد سنگاپور میدونن؟
  فتل چرا باید به مکس راه میداد؟
  بالاخره وقتی آقای حسینی مطالب فصل 2017 رو برسه مطمئنم همین افراد دوباره میان و فتل رو مقصر سنگاپور میدونن ولی بهتره این حرف همیلتون رو خوب تو ذهنشون داشته باشن.

  • علی شفیعی | کاربر متخلف

   0

   0

   هر چی بیشتر میگذرد من بیشتر ناراحت میشوم از اینکه چرا با شما اینقدر بحث کردم.
   من اگر میدانستم شما تا این از درک یکسری موارد کاملا واضح عاجز هستید هیچ موقع باهاتون بحث نمیکردم.
   میخوام ببینی الان خودت که چقدر کامنتهایی که میگذاری باعث میشود خودت را از دور خارج کنی.
   الان میبینیم
   اولین مورد :
   اولا همیلتون نگفته بهترین سالم 2015 است چون شماها عادت دارید وقتی بخواهید چیزی را بهزسازی کنید سریعا یک واژه به یاریتان می اید، و چیزی نیست جز کلمه : (همه).
   همه میدانن. همه لوییس فنا ها، همه گفتن. همه دیدن،
   حالا اصلا فرض میکنیم که اینطور بوده، گل پسر وقتی که رانندتون دو سال است، با اینکه نایب قهرمان شده اما بهش حتی همان جایگاه دومی را هم ندادن و هر دو سال را از مکس باخته. و سوم شده که نمی ایند اینرا بگویند. این از امتیاز مدیران تیمها. امتیهز راننده ها که دیدنی تر است، سوم هم نشده از نظر راننده های فرمول 1. شماها که این هستش وضعتتان باید اصلا هیچی نگویید.

   و اما موردی که باعث شد با یقین بگویم شما گواهینامه هم نداری یا اگر هم داری با پارتی بازی گرفتی. هنوز شما نمیدانی که فرق دو تا ماشینی که باهم وارد پیج میشوند خیلی فرق دارد با راننده ای که هنوز تمام ماشینش از ماشین پشت سریش رد نشده و ماشین را به سمت چپ میبرد. لطفا و که الان شوخی میکردی، چون واقعا اینکه فکر کنم تا حالا داشتم به کسانی بحث میکردم که هنوز نمیدانن که فتل در سنگاپور هنوز تمام ماشینش رد نشده بود که به سمت چپ متمایل شد. برای همین وبر عنوان چرد که این همیشه مشکل فتل بوده یکنفر باید به او بگوید بعد هز محل نشستن خودت هنوز ماشین ادامه دارد و تمام نمیشود.

   من واقعا از شماها معذرت خواهی میکنم. اصلا فکر نمیکردم شما در این وضعیت باشید. اینرا دارم واقعا جدی میگویم. بابت تمام بحث هایی که اونطور سرسختانه و چالش برانگیز باهاتون داشتم عذر میخوام.
   اصلا شماها همیشه پیروز هستید.
   من مجددا عذر میخوام.

 6. HamidFTN

  16

  4

  سباستین فتل که از او پرسیده شد از اینکه لوییس همیلتون رکورد تو را بشکند می ترسی، اینگونه پاسخ داد:

  نه، به نظرم در اخر رکورد ها ثبت می شوند که تا شکسته شوند. به نظرم درست و منصفانه نیست که بگوییم که نمیخواهیم این فرد رکوردمان را بشکند به این خاطر که فعلا او دارد به بهترین شکل کارش را انجام می دهد.

  گفتار و رفتار فتل زمین تا آسمون با همیلتون فرق داره

 7. Ahmad VETTEL

  14

  5

  فصل 2012 فتل قهرمان شد و آلونزو بهترین راننده فصل شد ولی یه عده که دوست دارن فتل رو زیر سوال ببرن،همینو بهونه کردن برای اینکه بگن فتل راننده ضعیفی هستش.
  حالا یه سوال:
  تو فصل 2015 مرسدس بهترین بود و حتی یه رقیب نداشت که یه ذره اذیتشون کنه.اونقدر خیالشون از قهرمانی راحت بود که طبق صحبت ولف،کاری واسه بهبود وضعشون تو سنگاپور نکردن و همین باعث شد تو سنگاپور تیم سوم باشن.
  حالا تو این فصل همیلتون قهرمان شد و روزبرگ دوم شد.
  سوال این هست که چطور راننده سوم بهترین راننده فصل شد؟یعنی همیلتون از فتل ضعیف تر بود که اینطور شد؟اونم وقتی همیلتون خودش فصل 2015 رو باثبات ترین فصلش میدونه.
  حالا تو شرایطی این افراد از ضعف فتل میگن که ردبول هرگز برتری بی چون و چرای 2014 تا 2016 مرسدس رو تو 4سالی که قهرمان شد در اختیار نداشت مخصوصا تو 2010 و 2012 .
  تو 2011 و 2013 هم هرگز ردبول نتونست اقتدار اون 3سال مرسدس رو داشته باشه و نتونست 16 پیروزی تو هیچ فصلی داشته باشه.کاری که مرسدس تو فصل 2015 انجام داد.

  • Lewiis44

   7

   10

   عزیز اشتباه به عرضت رسوندند… همیلتون در سال 2015 از 250 امتیاز ممکن در رای گیری 229 امتیاز گرفت و با اختلاف بهترین راننده فصل شد. فتل دوم شد.
   2015 AUTOSPORT TEAM PRINCIPALS’ TOP 10

   1 Lewis Hamilton (229pts)
   2 Sebastian Vettel (180)
   3 Nico Rosberg (113)
   4 Max Verstappen (77)
   5 Daniil Kvyat (69)
   6 Fernando Alonso (57)
   7 Valtteri Bottas (52)
   8 Sergio Perez (48)
   9 Daniel Ricciardo (47)
   10 Kimi Raikkonen (37)

  • Lewiis44

   5

   9

   کلا اهل کل کل و این حرفا نیستم ولی احمد جان شما انگار خیلی دوست دارید به جعل حقیقت بپردازید… با دروغ که چیزی ثابت نمیشه… تو همون 2012 که فرمودید انتهای فصل از راننده ها سوال شد راجع به فتل و آلونسو تقریبا همشون گفتن که الونسو بهتره لینکشم هست منتها چون امکان ارسالش نیست نمیتونم بفرستم…

   • H.farahani

    6

    5

    Senna خان
    مشخصه حتی نظر احمد اقا رو نخوندی.همین‌طوری اومدی واسه کوبیدن.جان کلام رو ول کردید چسبیدید به پوست.نظر شما و نظر ایشون موجوده.نیازی هم به لینک نیست.
    در مورد 2015 هم نظر سنجی های دیگه ای هم بوده که میتونید مطالعه بفرمایید.

   • Ahmad VETTEL

    7

    5

    McLaren-senna:
    منم گفتم آلونزو تو فصل 2012 بهترین راننده شد.قبل از اینکه چیزی بگید لطفا خوب بخونید.
    خوبه که تو خط اول کامنتم نوشتم آلونزو بهترین راننده فصل 2012 شد.
    نمیدونم دیگه چطور باید مینوشتم تا شما متوجه بشین

   • Lewiis44

    5

    6

    نظرتون رو خوندم… اون رای گیری از راننده ها صرفا در مورد فصل 2012 نبود راجع به عملکرد کلی فتل و آلونسو بود و این ربطی به حرف شما نداشت. من عرض مردم اون رای گیری در انتهای فصل 2012 بود نگفتم مربوط به همون فصل بوده فقط

   • Lewiis44

    5

    6

    Farhani: شما سومین نفری هستید که اینو به من میگید…چطور به این نتیجه رسیدید که من برا کوبیدن فتل اینجا هستم؟ سواله برام

 8. Akbar (Ghasemi)

  13

  4

  من اینجا برای کار و تجارت هستم نه اینکه رفیقی داشته باشم و مسابقه را به پایان برسانم و بگویم که هی این یه مسابقه خیلی خوبی بود و ممنون از اینکه خیلی دوستانه و صمیمانه باهام رفتار کردی و اجازه دادی ببرم! نه!

  یکی باید بهش حالی کنه امتیاز تیمی یعنی چی!
  واسه تجارت اونجایی! خب به صلاح تیمت که حقوقت رو وافتخاراتت رو تامین میکنه عمل کن
  Be tough while u are still fair to your team mate

 9. Empt1984

  5

  11

  خوبه كه يه راننده اينقد مخالف و منتقد داره كه نشون ميده چقد خوبه
  من خودم تو زندگيم با مخالفتم مبارزه نميكنم سعي ميكنم بهشون ثابت كنم از اونا بهترم
  كاري كه هميلتون با فناي فتل ميكنه

 10. --

  15

  5

  اون دسته از اساتيدي كه هي دم از ديوار ميزنن و چيزي جز اين بلد نيستن اقاتون مگه برزيل 2017 نكوبيد ب ديواره؟؟؟

 11. Mosen

  10

  2

  نمیدونم چه اصراریه که این دوتا بدن.اینا بهترینای جهانند.شما خوبی که با پراید لویی میکشی کف خیابون.ببینید و لذت ببرید.
  همه روزای خوب و بد دارن یه روز این میره تو دیوار یه روز اون موتورش میاد پایین.

 12. lord mahyar

  1

  9

  ب نظرم بزرگ ترین اشتباه همیلتون این بود ک 3 مسابقه آخر 2015 رو جدی نگرفت و همین کافی بود ک روزبرگ 2016 خودشو جمع و جور کنه البته چاشنی شانس هم یادمون نره ک 2016 نیکو رو یاری کرد
  ب نظر شخصی من هیچوقت نباید بزاری حریف ازت جلو بزنه حتی اگه قهرمانی تو تموم شده باشه

 13. علی شفیعی | کاربر متخلف

  0

  0

  خوب دوباره شکوفایی استعداد های ناب را میبینیم.
  من از مرتبه قبل که متوجه شدم هواداران فتل هنوز تفاوت راننده ای که یکسال است وارد فرمول یک شده با راننده ای که بعد از 11 همان اشتباهات را میکند چیست. دور از جوانمردی دیدم باهاشون بحث کنم. این اصلا درست نیست. چون قدرتها برابر نیستن. ما که نمیتونیم خودمان را کاری کنیم که همچین تفاوتی را درک نکنیم، انهاهم اگر میتوانستن درک میکردن، پس این ان اصلا ما را در شرایط برابر قرار نمیدهد و درست نیست که ما بخواهیم از این سطح اختلاف سواستفاده کنیم.

دیدگاه خود را بیان کنید