Register

2 × 4 =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایرانسباستین فتل با وجود ناکامی در فصل 2018 تاکید کرد که هنوز کارش با تیم فراری تمام نشده است و تسلیم شدن را نمی پسندد؛ همچنین خاطر نشان کرد که شکست وی در رقابت قهرمانی سال 2009 سخت تر از امسال بوده است.

راننده آلمانی برای سومین بار در طول دوران حرفه ای خود به مقام دومی رسید. پرونده قهرمانی فتل در فصل 2018 وقتی بسته شد که با وجود بالا تر بودن نسبت به همیلتون در گرندپری مکزیک، پسر بریتانیایی امتیاز لازم را کسب کرد تا در دو مسابقه آخر از لحاظ ریاضی رسیدن به وی غیر ممکن شود.

موناکو-2009 -باتن

موناکو ۲۰۰۹ – باتن ، باریکلو و رایکونن

با وجود ناامیدی و ناراحتی که مرد انگشتی از دومی مجدد خود داشت اما اذعان کرد باختن رقابت قهرمانی به ماشین براون جی پیِ جنسن باتن سخت ترین و تلخ ترین اتفاقی بوده که مجبور به پذیرش آن شده است. او ادامه داد :

اکنون من برای سومین بار است که در این جایگاه قرار می گیرم. نخست سال 2009، سپس 2017 و امسال. فکر می کنم 2009 سخت ترین بود. شما هیچوقت نمی دانید سال بعد چه اتفاقاتی خواهد افتاد و چه زمانی مجددا می توانید شانس قهرمانی داشته باشید.

برای رسیدن به قهرمانی خیلی تلاش می کنم و مطمئنم روزی به آن خواهم رسید ولی در نهایت امر نمی توانم پیش بینی کنم که زمان آن کِی است‌.

هیچکدام از این لحظات شکست زیبا نبودند. امسال در شرایط ایده آل خود نبودم اما من و تیم می دانیم در چه حوزه هایی نیاز به پیشرفت داریم.

سباستین فتل، فرناندو آلونسو ، فیلیپه ماسا و کیمی رایکونن

سباستین فتل، فرناندو آلونسو ، فیلیپه ماسا و کیمی رایکونن

راننده آلمانی این فصل برای هدف خود وارد رقابت ها شد و شرایط خوبی نیز داشت و تا ۱۰ مسابقه اول صدرنشین بود اما اشتباهات زیاد از جمله گرندپری های آلمان و ایتالیا که در نیم فصل دوم مرتکب شد و تنها یک پیروزی در ۹ مسابقه داشت، باعث از دست رفتن امتیازات حساسی شد.

فلیپه ماسا نیز در اظهار نظری اعلام کرد شخص سب مسئول اصلی شکست امسال بوده است. با این حال فتل اعلام کرد قصدی برای تغییری در خود برای رقابت قهرمانی فصل بعد ندارد. وی افزود:

من وظیفه و نقش خودم را خوب می دانم و فکر نمی کنم لازم به تغییر چیزی در سال آینده داشته باشم. امسال اتفاقات زیادی افتاد و چه از جهت تیمی و چه از جهت فردی چیزهای زیادی برای یاد گرفتن داشت که باید از آن ها درس بگیریم و به پیش برویم.

در کنار مواردی که پیش آمد و باید از آن ها درس بگیریم، مواردی نیز بود که با وجود اینکه اشتباه را فهمیدیم اما از راه اشتباهی اقدام به بهبود آن ها کردیم و وضع بدتر شد. هروقت اشتباهی کنم دستان خود را بالا می برم و آن را می پذیرم.

به طور مشخص در بعضی حوزه ها اشتباهاتی کردیم اما نه به عمد بلکه بخاطر قصور و کوتاهی خودمان. این به خود ما بستگی دارد که راهی برای درست کردن ایرادات پیدا کنیم و مطمئن باشیم دیگر آن ها را تکرار نمی کنیم اما برخلاف تصور عموم پیدا کردن مشکل و حل آن اصلا راحت نیست.

درگذشت سرجیو مارکیونه نیز تاثیر زیادی بر تیم داشت و کنار آمدن با آن سخت بود‌.

سباستین فتل- سرجیو مارکیونه

سباستین فتل و سرجیو مارکیونه

قهرمان ۴ دوره رقابت ها اکنون خود را برای قهرمانی پنجم با فراری در فصل آینده آماده می کند. سب در آخر گفت :

من هنوز ماموریت خود در فراری را انجام نداده ام و همچنان میل به پیروزی و قهرمانی دارم و چیزی تغییر نکرده است.

وقتی گرندپری مکزیک به پایان رسید و تکلیف مشخص شد، پذیرش و هضم آن سخت بود، همانطور که این تعطیلات زمستانی تا فصل آینده سخت خواهد بود اما تسلیم نخواهم شد.

13 دیدگاه

 1. Saeed

  37

  13

  سال ۲۰۰۹ براون ی ابر ماشین داشت ک با دبل دیفیوزر و کلی چیز دیگ ی شاهکار مطلق بود

  ولی فتل تا مسابقه یکی مونده ب آخری نفس باتن رو بند اورده بود

  همون باتنی ک سه سال امتیاز بیشتری از همیلتون تو مکلارن گرف

  گفتم برا دوستایی ک از ۲۰۱۴ دنبال میکنن یوق کری نخونن…

  • Muhammad

   24

   13

   اینا به گوش طرفداران متعصب همیل نمیره اونها فقط با تعصب از راننده ی مورد علاقشون حمایت می کنن نه با منطق

  • حامد

   15

   25

   چیزی که ما دیدیم و شاید شما ندیدی: باتن ۲۰۰۹ قهرمان شد. تو همون سال اول ورودش به مکلارن (۲۰۱۰) از لوییس شکست خورد. سال بعد (۲۰۱۱) لوییس رو شکست داد و در سال آخر هم تیمی بودنشون هم (۲۰۱۲) از لوییس یه بار دیگه شکست خورد. در کل هم فکر می کنم لوییس ۱۳ تا dnf داشت در مقابل ۸ dnf باتن که دیگه جزئاتش که چنتا اشتباه راننده بوده چنتا مشکل ماشین یادم نیست.
   و اینم برای شمایی که به نظر خیلی علاقه داری به گذشته و مسابقات رو دنبال می کردی: از زمانی که لوییس وارد f1 شده با ۳ تا قهرمان جهان هم تیمی بوده که تونسته هر ۳ تاشونه شکست بده و هر ۳ تا هم دقیقا تو سال های اوجشون با لوییس هم تیمی بودن (آلونسو بعد از ۲ قهرمانی متوالی، باتن بعد قهرمانی و رزبزگ هم قبل قهرمانی). اهل کری خوندن برای رقیبم نیستیم به قول معروف رانندمون تو پیست حرفاشو می زنه.

   • mahdi arabi

    23

    10

    دوست عزیز موقعی میگن با قهرمان جهان هم تیمی بوده که قبلا قهرمان جهان شده و بعد با همیلتون هم تیمی شده باشه نه رزبرگی که موقعی که هم تیمی همیلتون بوده قهرمان جهان شده
    این اتفاقا ضعف راننده رو نشون میده که موقعی که هم تیمیش قهرمان جهان شده که خودش همتیمیش بوده
    در ضمن همیلتون علی رغم رانندگی درخشانش تو سال 2007 از لحاظ امتیاز برابر با آلونسو بود و نتونستش شکستش بده

  • SIR Lewis Hamilton

   12

   17

   تو خوبی با این آمارات
   ۲۰۱۰ همیلتون ۲۴۰ باتن ۲۱۴
   ۲۰۱۱ همیلتون ۲۲۷ باتن ۲۷۰
   ۲۰۱۲ همیلتون ۱۹۰ باتن ۱۸۸

   • Saeed

    21

    9

    منظورم مجموع سه سال بود

    حرف dnf هم نزنید ک همین عزیزتون بخاطر درگیری با مالدونادو? و کوبایاشی??? میرف تو دیوار

    ضمنن خوب شمایی ک تو اولین کامنت ها ب بقیه بی احترامی میکنی
    طرز فکرت واسم مهم نیست ولی سایت رو زشت میکنه

   • SIR Lewis Hamilton

    9

    11

    چه بی احترامیی به کسی کردم، گفتم لپی،چکش و….

  • حامد

   6

   5

   دوست عزیز می تونم بپرسم طبق کدوم قانون دو راننده ای که امتیاز برابر دارند رو مساوی اعلام کردید؟
   تا جایی که من می دونم (اگر قوانین تغییری نکرده باشن) وقتی دو راننده در امتیاز برابر می شن تعداد اولی هاشون رتبشون رو مشخص می کنه که هم آلونسو و هم لوییس ۴ بار اول شده بودند و در مرحله بعد تعداد دومی هاشون که در این جا لوییس ۵ بار دوم شده بود و آلونسو ۴ بار و عملا چیزی به نام مساوی شدن وجود نداره و اولین بار هم هست می بینم کسی شکست آلونسو در ۲۰۰۷ رو کتمان می کنه.
   در مورد رزبرگ هم بیشتر حرفتون رو بازی با کلمات می دونم و خیلی هم اصراری ندارم حرف من رو قبول داشته باشید چیزی که مشخص بود لوییس با قهرمان ۲۰۱۶ مسابقات ۴ سال هم تیمی بود و ۳ بار هم شکستش داد حالا این که یکی از قهرمانان جهان ۳ سال متوالی زیر سایه هم تیمیش باشه نشانه ضعف هست یا قدرت من به خودت واگذار می کنم.

   • mahdi arabi

    4

    4

    بابا چرا قضیه رو پیچیده میکنی من میگم وقتی شما ماشین برتر دستت هست و تنها رقیبت هم تیمیت هستش و از هم تیمیت شکست میخوری و تنها قهرمانی جهان هم تیمیت هم همون سال هست این خودش یه ضعفه

    مثل این میمونه که تو اون چهار سالی که فتل قهرمان شد ، به جا چهار بار قهرمانی فتل سه بار قهرمان میشد و یه سال هم وبر قهرمان میشد و اونوقت ما میگفتیم فتل با قهرمان جهان هم تیمی بوده و شکستش داده در حالیکه این حرف کاملا غلطه

 2. Ahmad VETTEL

  17

  7

  راست میگه.اون سال 3 تا DNF داد که اگه نمیداد با سیستم امتیازدهی اون موقع تو اون 3 مسابقه 5ام میشد،با یه امتیاز اختلاف نسبت به باتن قهرمان میشد.

 3. lord mahyar

  11

  9

  بحث هرچیزی رو میکنید حرفی ندارم ولی خداییش دیگه بحث رزبرگ رو نکشین وسط ک با حداقل امتیاز ممکن ب زور قهرمان شد