فرمول یک ایران – با توجه به نگرانی‌های تازه پیرامون گرمایش جهانی، نیکو رزبرگ یک ادغام احتمالی و نهایی بین مسابقات بلعنده سوخت فسیلی فرمول یک و سری مسابقات موتوراسپرت الکتریکی فرمول E بیشتر دوست‌دار طبیعت را اجتناب ناپذیر می‌بیند. این راننده آلمانی که در سال 2016 موفق به کسب مقام قهرمانی مسابقات فرمول یک شد، از همان زمان به بعد در مسابقات فرمول E چهارساله‌ای که بر اساس صحبت‌هایش در حال حاضر 750 میلیون یورو می‌ارزد، سرمایه‌گذاری کرد.

در حالی که فرمول یک برای اسپانسر‌ها و طرفداران بیشتر جذاب باقی‌مانده است ، این سری تازه شروع شده جذابیت زیادی در تبلیغات را از آن خود کرده است.

هاینکن که در حال حاضر اسپانسر فرمول یک است، اعلام کرده است با سری مسابقات خیابانی الکتریکی فرمول E قرارداد 5 ساله بسته است.

این رویکرد یکپارچه در بازاریابی بین این دو سری فرمول یک و فرمول E به آینده‌ای که این دو به هم می‌پیوندند اشاره دارد.

نیکو درباره‌ی این موضوع گفت:

شاید ما هیچوقت به آن نقطه نرسیم ( جایی که فرمول E بزرگتر از فرمول یک شود) و ما یک ادغام فرمول یک و فرمول E را قبل از آن ببینیم

وقتی آن لحظه فرا برسد فرمول یک نیاز دارد که تماماً برقی شود، چیزی که اتفاق خواهد افتاد، ممکن است شما آن موقع یک ادغام را فقط شاهد باشید

این دو سری در حال حاضر به واسطه شرکت آمریکایی سرگرمی و پخش تلویزیونی آدم نفوذداری به نام جان مالون دارای مالکیت مشترکی هستند. لیبرتی گلوبال در حال حاضر بزرگترین پخش کننده و به اشتراک گذارنده فرمول E است در حالی که فرمول یک از سال 2017 تحت مالکیت لیبرتی میدیا است.

آن گامی که فرمول یک برای تمام‌برقی شدن بردارد سخت و بزرگ خواهد بود

اگر رقم بخورد

با سرعت بالای گرمایش زمین این اجتناب ناپذیر خواهد بود و ورزش‌ها از نقش‌هایشان آگاه و هوشیار هستند.

پنل بین دولتی در مورد گرمایش جهانی یک گزارش بسیار تیره و تار و پر از هشدار و خطرناک را اخیراً ارائه داده است که در آن تفاوت بین مرگ و زندگی برای توده‌های زیادی از انسان‌ها و میلیارد‌ها نفر در گرو کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای برای دستیابی به تنها و تنها کاهش یک درجه حرارت جهانی است و این به معنای کاهش میلیون‌ها تن گاز گلخانه ای است.

این یک مشکل جدی و واقعی در دنیا است و ما نیاز داریم هر آنچه از دستانمان برمی‌آید در سریعترین زمان ممکن برای کمک به همدیگر انجام دهیم

وی اضافه کرد:

اگر در تمام دنیا همه خودروی برقی بفروشند و برانند، فرمول یک که موتورهای درونسوز دارد معنا و مفهومی دیگر ندارد، پس آن لحظه فراخواهد رسید. این که فرمول یک و فرمول E یک مالک دارند یک حسن است.

اگرچه خودروهای فرمول E نسبت به خودروهای گوش کر کننده و بلعنده سوخت فرمول یک ساکت‌تر شده‌اند، اما نسل دوم فرمول E که هم سریعتر و هم رنج مسافت بیشتری نسبت به نسل قبل دارد، معرفی شده است.

نیسان و ب ام و در فصل آتی فرمول E که از عربستان شروع می‌شود اضافه خواهند شد و به رقابت خواهند پرداخت، این در حالی است که رنو از این رقابت‌ها کنارگیری کرده است. همچنین علاوه بر حضور شرکت‌های قدر در این رقابت‌ها رانندگانی با سابقه عالی و خوب هم پا به این عرصه گذاشته اند همچون فلیپه ماسا که در تیم ونتوری که مرکزش در موناکو است و بخشی از آن متعلق به لئوناردو دی کاپریوست مسابقه خواهد داد.

استافل وندرون هم اعلام کرد که از مسابقات فرمول یک کناره‌گیری خواهد کرد و به تیم مرتبط به مرسدس آ ام گ یعنی HWA-Race lab برای فصل آتی 2019 خواهد پیوست.

همینطور حضور پاسکال ورلاین در تیم ماهیندرا و همینطور سوزی ولف راننده سابق تمرینی فرمول یک تیم ویلیامز و همسر توتو ولف به عنوان مدیر تیم ونتوری از نکات برجسته این رقابت‌هاست.

این سری رقابت‌های فرمول E باعث حضور شرکت‌هایی همچون آئودی، مرسدس، ب ام و، نیسان، دی اس، جگوار، ماهیندرا، پاناسونیک، نیو و … شده است. زمزمه‌هایی از حضور پورشه در فصل 2020 هم به گوش می‌رسد. همه و همه‌ی این موارد اعتبار فوق العاده‌ای به فرمول E می‌بخشد چیزی که در فرمول یک روز به روز کم می‌شود.

روزبرگ هم به نظر می‌آید علاقه‌مند به پیگیری این رقابت‌ها در زمانی که پورشه و مرسدس بر روی پیست به رقابت بپردازند هست.

وی در این باب گفت :

این تماشایی خواهد بود و همه خواهان دیدنش خواهند بود. اونا نیاز دارن که تکنولوژیشان را در فرمول E به نمایش بگذارند. هیچکدام از اونا نمی‌توانند که این رقابت‌ها را از دست بدهند.

حضور غیر مستقیم مرسدس و مستقیم ب ام و در فصل آتی فرمول E در کنار آئودی نماینده‌ی فولکس واگن خون تازه‌ای به شریانات این رشته خواهد بخشید و جذابیت این رقابت‌ها را دو چندان خواهد کرد.

12 دیدگاه

 1. McLaren F1

  17

  4

  درسته ماشینای برقی آلودگی ندارن اما تولید کردن برق باعث آلودگی زیادی میشه میتونین تحقیق کنین
  ولی روزی که فرمول یک برقی بشه بنظرم پایان لذت رانندگی رسیده
  شاید ماشینای برقی یه روزی از ماشینای فرمول یک فسیلی سوز سریعتر بشن اما لذت فقط به سرعت خلاصه نمیشه

  • مهراد عصری

   3

   4

   این حرف شما در مورد برق و تولید برق صحیح نیست و نکته راندمان و عدم پراکندگی نیروگاه رو در نظر نگرفتید و برق بر خلاف سوخت‌های دیگر یک نوع انرژی است نه پتانسیل نه جنبشی شکلی از انرژی است و از روش‌های متعددی قابل دستیابی است و به راحتی با نیروگاه‌های هسته ای و بادی و خورشیدی و برق آبی و زمین گرمایی با مدیریت درست منابع و اشکال ذخیره آن اعم از هیدروژن تا باطری و چرخ‌های طیار و سدهای تلمبه ذخیره‌ای نشان از این دارد که این کار به راحتی قابل انجام است و وظیفه من و شما گوشزد کردن و حمایت از آن است. در مورد موتوراسپرت و دلایلش که باید برقی شود هم توضیح مفصل خواهم داد. دوستی هم اعلام کردن موتوجی پی و مسابقات استقامت هم برقی بشه فلان و فلان ایشون هم اشتباه می کنن چون موتو ای هم داره میاد و مسابقات رالی برقی و تورینگ برقی ای تروفی و…. همه سال آینده به ما چشمک خواهند زد…در مورد لذت لذت در میزان آدرنالین ترشح شده خلاصه می شود و این هم به شتاب جی جانبی بر می گردد و از دید من و شما سرعت و شتاب گیری و سبقت های پرهیجان مهم تر است که خودروی برقی بر اساس خاصیت ذاتیش بهتر این کار را انجام می دهد

 2. Akbar (Ghasemi)

  16

  2

  نیکو یا برگرد رقابت کن یا تئوری پردازی رو کمش کن به همون اهدافی که بعد خداحافظی داشتی برس…
  قشنگ معلومه دلش رقابت میخواد، خو چرا رفتی؟

 3. HamidFTN

  8

  2

  معلوم نیکو راننده بوده یا مدافع محیط زیست که در مورد گرمایش جهانی صحبت میکنه

  حداقل تا 10 سال آینده این قضیه تمام برقی شدن شامل فرمول 1 نمیشه

 4. saeed.shei

  7

  3

  برو بابا آخه چه هیجانی داره فورمولا E
  غرش موتورهای فرمول یک یکی از جذابیت های اونه
  و جناب McLaren F1 هم درست میفرمایند
  تولید برق باعث آلودگی میشه و در کل فرقی نمیکنه و فقط هیجان را خراب میکنه.
  اگر اینجوریه مسابقات لمانز و موتور سواری و نسکار و رالی را هم برق کنن فاتحه همرو بخونن.
  شاید با این حرفا میخواد یک چشمکی
  به فرمولا E بزنه تا یکی از تیمها جذبش کنن.

 5. محمد.ج

  4

  0

  این اتفاق حتما خواهد افتاد. چیز طبیعیه. اما سوال اینجاست که چه زمانی؟
  شرط لازم برای این موضوع اینه که موتورهای برقی چنان پیشرفتی کنند، یعنی درست تر بگم علم و صنعت تولید باتری انقدر پیشرفت کنند (همین الانم موتورهای برقی از قدرت و راندمان عالی ای برخوردارند و تنها ضعف خودروهای برقی به منبع تامین نیرو یا همون باتری بر میگرده) که مثلا با یک بار شارژ بشه یک مسابقه ی فرمول یک رو تمام کرد. وگرنه در صورت ادغام دو مسابقه و هیبریدی شدن ماشین ها این خودروهای برقی نیستند که پیشرفت کردند بلکه برعکس اتفاق افتاده.
  در ظاهر امر اینجور به نظر میاد که حداقل تا نزدیک به یک دهه شاید هم بیشتر تا اون زمان فرصت لازمه. پس لااقل میتونیم تا یک دهه ی دیگه از شنیدن صدای انجین های فعلی لذت ببریم

  • مهراد عصری

   1

   2

   درست است باطری‌ها ضعف چگالی انرژی را دارند اما چرا به سمت مصرف هیدروژن با پیل سوختی نروند هم سبک هم پر قدرت و هم سریع در سوختگیری…در فرمول هم هزینه اش مشکل زیادی ندارد…فقط باید تکنولوژی تانکر هیدروژن را بهبود دهند..به صنعت خودرو هم کمک می کند…این روش هم نشد باطری‌های لیتیوم یون سالید استیت یا همانم الکترولیت جامد در راه است و یا گرافن که شاید ترکیبش با ابرخازن کمک شایانی در حل این مشکل بکند…راه زیاد است اما بهانه آوردن چیز دیگری است

   • محمد.ج

    2

    0

    خب نکته اینجاست که سوخت هیدروژنی گرانتر و خطرناک تر هست.
    یه نگاهی به سوخت سی ان جی و بنزین بنداز. ببین چقدر سوخت سی ان جی خطرناک تر هست. همین خطر در سوخت هیدروژنی بیشتره. خصوصا در فرمول یک که احتمال تصادف در سرعت های بسیار بالا مثلا 200 یا 300 کیلومتر بر ساعت وجود داره و اگر منبع هیدروژن آسیب ببینه فاتحه ی راننده خونده شده.
    همه ی این مدل های ذخیره ی انرژی که گفتی عالی هستند. اما همچنان باید فناوریشون توصعه پیدا کنه تا به حد کارآمد برسه. بعد از این مرحله باید مدتی هم صبر کنیم تا به حدی تکنولوژیشون پیشرفت کنه که از نظر اقتصادی هزینه های سرسام آوری رو تحمیل نکنه. این یعنی حداقل یک دهه زمان.

  • مهراد عصری

   2

   0

   As fuels go, hydrogen arguably has an unfair reputation for being temperamental. Gasoline is, experts agree, more dangerous. For a start, if it leaks out it will pool on the ground. In contrast hydrogen, being sixteen times lighter than air, will simple dissipate.

   Hydrogen tank integrity is key. The 2017 Clarity Fuel Cell actually uses two of them, splitting its fuel between a larger tank behind the rear seats and a smaller one underneath them. Each is made of carbon fiber and, in a world’s first, lined with aluminum. They’re designed both to withstand huge pressure – the total 5.46 kg of hydrogen is stored at 10,000 PSI – but also to fail, should the worst happen, in a predictable and manageable way.

   It’s tested to withstand extremes both of pressure and heat. Should the temperature rise to a point where an explosion could be a possibility, there’s a special valve that’s designed to safely vent the contents before that happens. Known as a thermally activated pressure relief device (TPRD), it’s a one-time-use outlet which can quickly release the hydrogen in a controlled manner
   این جواب شماست که می گید هیدروژن سیف نیست بله تانکر بنزین هم سیفتی نداشته باشه می ترکه…سی ان جی هم استاندارد نباشه می ترکه و سیفتی ولو نداشته باشه می ترکه…هیدروژن هم با فناوری فیبرکربن و کامپوزیت مخازنش بسیار قوی و سیفتی ولو داره در صورت فشار بالا و رو به انفجار رفتن قبل رسیدن به اون مرحله ریلز می کنه…من تایید نمی کن هیوندای نکسو که پنج ستاره ایمنی از یورو انکپ گرفته می گه…..ولی عجیب یه شرکت سازنده با خودروهای چیپ یک خودروی پیل سوختی با قیمت مناسب با این سطح از ایمنی داده نه چون میشه…پس بهونه حرف دیگه ای…

  • مهراد عصری

   1

   0

   یکبار دیگه این جمله رو بخونین
   As fuels go, hydrogen arguably has an unfair reputation for being temperamental. Gasoline is, experts agree, more dangerous…چی می گه عجب آدمی می گه بنزین به عنوان سوخت خطرناک تر برای خودروهای در حال حرکت اونم از زبان متخصصین! عجیب…

   • محمد.ج

    0

    0

    من فقط نظرت رو به یه موضوع کاملا ملموس جلب میکنم. اولایی که بحث سوخت هیدروژنی مطرح شد خیلیا آینده ی خودرو سازی رو در استفاده از این سوخت میدیدن. اما الان وضعیت چجوریه؟ واضحه که آینده ی خودرو در خودروهای برقی هست. ببین الان چند محصول تجاری با انرژی برقی و یا هیبریدی تولید شدند و چه شرکت های بزرگی با چه سرمایه گذاری های کلانی دنبال توسعهی این خودرو ها هستند. از تسلا بگیر تا بی ام و یا بنز و وولوو و فورد و تویوتا و …
    حتی مدیر تویوتا این بحث رو مطرح کرد که حداقل تا دو دهه ی آینده خودروهای تمام برقی کارایی لازم رو ندارند و باید به سمت سرمایه گذاری روی خودروهای هیبریدی حرکت کنیم.
    مدیر عامل تویوتا داره این حرف رو میزنه. مثلا میبینیم بی ام و هم توی همین مسیر حرکت کرده و تا حالا روی خودروی تمام برقی سرمایه گذاری نکرده و بیشتر هیبریدی ها رو هدفگذاری کرده. اینها اسم های کوچکی توی دنیای خودرو نیستند. بی ام و شرکتیه که توی بحران مالی سال 2008 که رنو میگفت یکی بخر دوتا ببر و جی ام سی با وام دولتی تونست سرپا باشه و همه شرکت های خودروسازی دنیا درحال ضرر دادن بودند داشت از فروش خودروهاش سود میکرد !!! استراتژیست های اینا آدمای کوچیکی نیستند.

  • مهراد عصری

   1

   0

   خوب مشکلش اینفا استراکچر یا زیرساخت بوده و الان زیرساخت ها به وفور در آلمان نه فقط برای مصارف خودرو بلکه برای مصارف قطار های سریع السیر از جمله دویچه بان و آلستوم و …. و برای ذخیره انرژی استفاده داره میشه…به شدت رو به گسترش و شتابش زیاد شده…کره و ژاپن هم به شدت در تکاپو هستند…انگلیس هم زیاد کرده این جایگاه ها رو… سازمان بین المللی انرژی می گه این خودروها باید تا سال 2030 یا 2035 اینا بازار رو از خودروهای برقی خالی بگیرن…اینا برعکس موتورهای بنزینی و دیزلی هوا رو هم تمیز می کنن نه تنها کثیف نمی کنن تمیز هم می کنن…ولی در مورد موتوراسپرت فرق داره می تونه زودتر بیاد چون موتوراسپرت جای تحقیق و توسعه فناوری خودرو و در سال های گذشته نمونه های رکوردزن فورد در دشت نمک تا مدل های مسابقات استقامت رو دیدیم …حتی تحقیقات عالی در انگلیس توسط یه استاد دانشگاه انجام شده و رنج فوق العاده از یک خودروی برقی سبک با پیل سوختی با توان کمتر از موتور الکتریکی هابی در چرخ گرفته شده با استفاده از ابرخازن…برای یک ورزشی مثل فرمول یک این یکی از حیاتی ترین کارهایی که می تونه بکنه…گفتم باز روش زیاد و در توانش با 300 میلیون دلار در سال بودجه تیمی هست این کارا…فک نکنم برای یه موتور با عمر کم ورزشی درونسوز با اون حجم دور موتورالکتریکی ام جی یو اچ ساختن سختر باشه از تکنولوژی پیل سوختی که خیلی از سوراخ سمبه هاش پیدا شده..شدنی و مرد عمل می خواد