فرمول یک ایرانسباستین فتل اعلام کرد که در نظر داشته تا یک روانشناس ورزشی را برای خود استخدام کند اما در نهایت این موضوع را رد کرد.

بعد از سری اشتباهات فتل در فصل جاری، توانایی راننده ی آلمانی در زمانی که تحت فشار است، زیر سوال رفته و این اشتباهات باعث شده که در حال حاضر او 40 امتیاز از رقیب قهرمانی اش، لوئیس همیلتون فاصله داشته باشد.

یک حس عمومی وجود دارد و آن هم این است که فتل کاری بیش از رانندگی یک ماشین را انجام می دهد و تمام وزن اسکودریا بر روی شانه های قهرمان چهار دوره فرمول یک است.

اما فتل معتقد است که فشار بوجود آمده از طرف خودش است:

البته فشار زیادی بر روی من است اما اغلب اوقات این را خود من ایجاد می کنم.

اگر شما از توانایی های خود و آنچه می توانید بدست آورید آگاه باشید و نتوانید دستاوردی داشته باشید، پس شما راضی نیستید.

سباستین فتل - تعیین خط فرمول یک چین 2018

سباستین فتل

راننده ی فراری همچنین درباره ی یک روانشناس ورزشی گفت:

من این ایده را بسیار جالب دیدم اما من فردی را ندیده ام که بتواند به من کمک کند.

من قبلا کمی تحقیق کرده ام اما تمام موضوع از طرف من قابل پوشش نیست.

وقتی استرس دارید، باید تعادل پیدا کنید. من چیزهایی را که برایم کار می کنند را توسعه داده ام و به اندازه ی کافی انضباطی دارم، تا اینکه اشتباه نکنم.

قهرمان چهار دوره جهان افزود که هیچ توجهی به انتقادات داخل فصل نداشته زیرا او وقت آزاد خود را صرف خواندن مطبوعات نمی کند:

در اوقات فراغت، من به ندرت مقالاتی درباره ی فرمول یک می خوانم و بیشتر درباره ی فوتبال مطالعه می کنم. من اجازه نمی دهم که انتقادات به من برسد و این باعث می شود که از برخورد با آن جلوگیری کنم.

به طور کلی، شعار من این است:” شما هرگز به همان اندازه خوب نیستید که مردم می گویند و نیز هرگز به اندازه ای که آن ها می گویند بد نیستید.”

33 دیدگاه

 1. Farid

  51

  15

  سباستین خودش روانشناسه که داره بار فشار انتقادات رو از رو دوش تیم بر میداره و خودش بدوش میکشه. فراری باید سریعا اقدام کنه و تا جای ممکنه فشار رو از دوشش برداره. کاری که مرسدس کرده . همه انتقادات رو به جون میخرید تا همیل فکرش درگیر نباشه. کارت درسته کینگ. همه جوره دوست داریم و طرفدارتیم. فورزا کینگ سباستین

  • آبتین.فرمانفرما

   16

   39

   یا شما دارید اشتباه میخوانید یا ما.
   چون میگوید این فشارها را خودم ایجاد کردم نه تیم.
   حالا شما کی باهاش صحبت کردید و بشما گفته که بخاطر تیم اینطوری گفتم را نمیدانم.
   شما با حرفهای فتل هم مشکل دارید. خوذش یک چیزی میگوید شما بکل چیز دیگری معنی میکنید. حرفش اصلا پیچیده نبود.
   میگوید خودم مسبب فشارها هستم.
   مفهومش خیلی ساده است

   • REZA.M

    4

    2

    یا شما مشکل داری یا ما.خیال کردی فتل مث بعضی ها اگه اتفاقی بیفته سریع میندازتش گردن تیم حتی اگه تیم مقصر باشه.فتل حتی بعد مشکلات پایداری پارسال به تیم اعتراض نکرد .حالا………………….
    فتل مث بعضیا نیست که هر وقت مشکلی واسش پیش میاد شروع کنه به غر زدن و ……………..
    یادم هست چند سال پیش ماشین یه راننده مشکل پیدا کرد و به تیم گفت اگه مشکل رو حل نکنید همه دکمه ها رو فشار میدم این اخلاقیات کجا و اون کجا.زمین تا اسمون فرق دارن.

  • F1 fan

   26

   30

   باهات موافقم فرید جان فراری لیاقت فتلو نداره… ماشین لیز درست کردن دادن دستش یچیزی ام طلبکارن همش لیز میخوره یا برخورد میکنه به دیوار… اقا این چه وضع ماشین ساختنه؟ مسئولان فراری چرا رسیدگی نمیکنن

   • mehdi vettel

    4

    4

    شما به لیز خوردن همیلتون تو مسیر پیت لین چین ببخش، بالاخره کم حرفی نیست آدم با سرعت 60 تا لیز بخوره و بره تو دیوار

   • Fastboy 44

    2

    4

    نه بابا ماشین فراری چه مشکل داره…..
    همش مشکل از ماشین ویلیامز سیروتکینه که همش نشت روغن داره??

   • Sam

    4

    3

    از شما به عنوان چاشنی غذا میشه استفاده کرد
    نکنه تصادف های لوییس با هم تیمی خودشو فراموش کردی که راه به راه یا هم تیمیشو دی ان اف میکرد یا خودشو هم تیمیشو با هم به فنا میداد مگر این که تازه از این فصل مسابقاتو میبینی
    اصلا اشتباهات لوییس تو تاریخ اف یک جایگاه برترو ویژه ای داره که میشه ازش سریال ساخت. برا پر کردن وقت هم دیدنش توصیه میشه.ما که کاملا خاطرمون هست شما رو نمیدونم
    تصادفات و اشتباهات یه فصل همیل از کل اشتباهات کریر فتل بیشتر بوده
    قبل گذاشتن کامنت و خوش مزه گی کمی بیشتر بی اندیشیم

  • THE MINDBLOWER

   21

   8

   رسما گفت هیچوقت تیمو سرزنش نمی‌کنه چون می‌دونه فراری با یقسه تیم‌ها مثل مرسدس و ردبول فرق داره.درسته عملکرد دو سال اخیرش تو گاراژ از مرسدس ضعیف‌تر بوده وِلی بازم فراری‌ه.
   فورتزا سب فورتزا فراری

  • yas

   19

   5

   سلام جناب زمانی. نظر شما هم برای ما محترمه ولی بنده نمیدونم منظورتون کدوم غرور بود. حرفش اینه که میگه روانشانسی که بتونه در این برهه به من کمک کنه پیدا نکردم. البته منظورش روانشناس ورزشی بود. این به نظر من نمیتونه مصداق غرور باشه.

   • ...m6...

    1

    4

    جناب….همون غروری که وقتی لوئیس مصاحبه میکنه میگید غرور داره و فلان و بیسار که در حقیقت غروری وجود نداره…

   • امید نورمحمدی

    1

    1

    با درود خدمت یاس گرامی. من نظرم اینه که جناب زمانی خواستند برای تغییر جو کمی هم با ما شوخی کنند. مطلب منتسب به فتل که در اینجا آمده نکات قابل اعتنا هم داره که یکی از همیل فنها بدرستی (بنظر من) بهش اشاره کرده.
    البته همه این بحثها برای وقتیه که صحت متن گفتگو ثابت شده باشه. یعنی با فرض درست بودن مطلب و موثق بودن منبع آن داریم درباره اش بحث میکنیم. شاید در موقع ترجمه سوء برداشتهایی هم نه عمدا بلکه سهوا اتفاق افتاده باشه.

   • بهزاد زمانی

    0

    2

    سلام جناب یاس, اینکه فتل در برخورد با فشارهای روانی حاصل از مسابقات مشکل داره و عملا نمی تونه بر اونها غلبه کنه اظهر من الشمسه. و وقتی اینطور واکنش نسون میدی نسبت به مساله که مطمئنم خودش هم میدونه بنظر من دو حالت داره 1- غرورش اجازه نمیده 2- هنوز به عمق مشکل پی نبرده

   • بهزاد زمانی

    2

    2

    ببین جناب یاس وقتی میگه پیدا نکردم به این معنی نیست که احتیاج ندارم, یعنی اونی که در خور بوده و میتونسته مشکل رو حل کنه پیدا نکردم. ظاهر جمله نشون میده خودش نیاز به روانشناس رو میدونه. و باز هم مصداق توضیحی است که در پاسخ به کامنت شما عرض کردم

   • THE MINDBLOWER

    2

    0

    هرچند حرف شما کاملا در مورد روانشناس درسته.

  • امید نورمحمدی

   1

   2

   علیرغم میل باتنیم مجبورم برای بهزاد گرامی کامنت بزارم. شما واقعا از این حرفهای منتسب به فتل غرور اونو استنباط کردی؟! عجیبه. نمیخوام بگم از شما توقع نداشتم ولی بهزاد جان تو که اهل در و گوهر افشانی هستی و دیگرانم به ماندن در ریل “در” پند میدی از کجای این حرفهای منتسب به فتل غرور برداشت کردی؟! اینکه بگه من نیازی به روانپزشک ورزشی ندارم نشانه غروره؟با توجه به منطق جنابعالی پس در باره قهرمان شما جناب همیل هم میشه دو حالت را در نظر گرفت : یا همیل روانپزشک داره یا نیازی به روانپزشک نداره. اینو از کجا میشه فهمید؟! آیا اگر نداره بده یا خوبه. اگر نیازی نداره شما از کجا میدونی؟!
   شماکه تا اونجایی که گفته بودی پزشک و روانپزشک نیستی. همیل و فتل هم که معاینه نکردی. از لحاظ حقوقی! و منطقی میشه لطف کنی و “در” بپاشونی و بگی چطوری به این نتیجه رسیدی که فتل به روانپزشک نیاز داره؟ اگر مطلب بالارو درست فرض کنیم و ترجمه اونو هم قابل قبول بدونیم بیمار شما (فتل)!!! خودش میگه نیاز ندارم. شما مدعی هستی نیاز داره؟! و اگر استنکاف! کنه بخاطر غرورشه؟!
   دوست گرامی. حجم و تعداد کامنت انقدری مهم نیست که آدرس غلط دادن و همیاری با همفکرای خودت و با استفاده از امکاناتی که برای شما وجود داره و برای دیگران نه مهمه.

   • امید نورمحمدی

    1

    0

    تصحیح : کلمه باتنیم اشتباه است و درستش “باطنیم” میباشد!
    توضیح : جهت پیشگیری از هرگونه سوء تفاهم باید بگم که داشتن روانپزشک و مراجعه به آن از نظر من هیچ اشکالی نداره که هیچ حتی کار بسیار پسندیده ایه. مراجعه به روانپزشک برای هیچکس نقطه ضعف محسوب نمیشه (بنظر من).

  • بهزاد زمانی

   1

   1

   به دو جمله باید دقت کرد:
   1- “من این ایده را بسیار جالب دیدم اما من فردی را ندیده ام که بتواند به من کمک کند.”
   2- “من قبلا کمی تحقیق کرده ام اما تمام موضوع از طرف من قابل پوشش نیست.”
   قسمت اول جمله اول میتونه این معنا رو الغا کنه فتل در مورد مراجعه به روانشناس فکر کرده, چرا؟ چون در قسمت دوم میگه فردی رو که میتونسته کمکش کنه رو پیدا نکرده و از این جمله شخصا دو معنا استنباط میکنم اول دنبال روانشناس گشته دوم خودش نیاز به کمک احساس میکنه اگر غیر از این بود صراحتا اعلام میکرد در وضعیتی نیست که نیازی به روانشناس داشته باشه.
   اما جمله دوم, من قبل تحقیق کرده ام موید نظر بنده است و بخش اخیر جمله داره قسمتی از مشکلات رو به تیم نسبت میده که البته بسیار هم درست میگه.
   اما در مورد بخش خودش شاید کمک روانشناس الزامی نباشه اما قطعا کمک کننده هست. در ایران لغت روانشناس بار منفی داره اما اونجا تا جایی که بنده اطلاع دارم همه تیمهای ورزشی تمام جاهایی که محتاج کار گروهی هستند چنین افرادی (روانشناس) هم در کنارشون هست. باقی قضاوت به عهده خودتون.

   • امید نورمحمدی

    2

    0

    بهتره قضاوت به عهده مخاطبین باشه. شما میفرمایید که واضحه فتل مشکل داه و … شما دکتری؟ ایشونو ویزیت کردی؟ متاسفانه شما خودتو دانای کل میدونی! منهم شاید یه جاهایی این اخلاقو نشون بدم. این چه قضاوتیه؟! اظهر من الشمس برای شما ؟! بهزاد جان اینو شما نمیتونی بزور بما ثابت کنی. این موضوعی نیست که اینجوری بتونی بهش ورود کنی. داستان “در” هم خودت یکم رعایت کن.
    در ضمن به دوستان سایت هم بگو تاخیر در ثبت کامنتهای طرفداران فتل موجب کلی سوتفاهم میشه. انصافو اینجا دیگه رعایت کنید.

 2. cfz

  19

  40

  از انتقادات فرار کردن نتیجش همین میشه که میبینی
  برعکس لوییس با انتقادا قویتر میشه و عزمشو بیشتر جزم میکنه
  بجای مجله فوتبال خوندن بشین روی اشتباهات کار کن کَسَکَم

  • mehdi vettel

   3

   1

   من بمیرم برای لوئیس که اینقدر مظلوم تشریف داره و همش دارن ازش انتقاد میکنن
   طرف تو اتریش فقط به خاطر یه اشتباه ساده و انجام ندادن پیت در زمان سیفتی کار مجازی هشت ثانیه از دست داده بود، کل تیم از بالا تا پایین داشتن ازش عذر خواهی میکردن تو رادیو

   بعد شرایطی که این آقا داره رو با سب مقایسه میکنن که هر جا تیم اشتباه کرده از تیم دفاع کرده و هر جا خودش اشتباه کرده قبول کرده نه مثل اونی که میره رو کرب ها و ماشین رو داغون میکنه بعد میگه فرمون افت فشار هیدرولیکی داشته

  • Sam

   5

   2

   لوییسم باید به جا رفتن به مجالس مد همراه کارا دلوینو جیجی حدید و بقیه دوستان کمی رو رانندگیش وقت بزاره یه دو تا سبقت بتونه بگیره خدا رو چه دیدی شاید دیگه مرسدسی نباشه تو مسابقات اونوقت مجبور میشه کاسه چه کنم چه کنم دستش بگیره .اگرم فتل سمت خبرای مربوط به اف یک نمیره دلیلش همین مستر بِلِسته که استاد ایجاد جنگ روانیو شلوغ کاریه

 3. Nohed3339

  4

  1

  نمیدونم این طرفدارای همیلتون چرا اینقدر نگران فتل هستن؟ بابا از روسیه به بعد کل مرسدس و راننده هاش و طرفداران توسط همین روانشناس سوسک خواهند شد. صبر کنید و تماشا کنید.

 4. Ferrari .Italy

  4

  1

  اقای دکتر انقدر تو صفحات و پستا چرت نگین شما بیشتر از اینکه طرفدار همیلتون باشین یه انتی فتلین که فقط چرت گفتن شده کارتون
  مسخره کردن کسی فقط شخصیت خود شما رو تخرییب میکنه
  راستشو بگین فتل باهاتون چیکار کرده که دارین انقد چرت میگین دربارش

 5. امید نورمحمدی

  3

  0

  به به. “سی اف زد” هم بلاخره در این باره نظر داد. اتفاقا و صدبار دیگه اتفاقا با این نظر شما 100 درصد موافقم. بنظر حقیر هم باید با واقعیات روبرو شد و فرار از انتقاد هیچ کاری برای کسی نمیکنه. خداوکیلی حرف حساب جواب نداره. بنظر من با اینکه لحن شمارو نمیپسندم ولی اینجا نکته مهم و اساسی متن بالارو شما درست گرفتی و دمتم گرم.

 6. محمد.ج

  3

  1

  به طور کلی، شعار من این است:” شما هرگز به همان اندازه خوب نیستید که مردم می گویند و نیز هرگز به اندازه ای که آن ها می گویند بد نیستید.”
  .
  این جمله پاسخی بود به کسایی که صبح تا شب دارند با کینه و بغض توی این فروم و اون فرم علیه فتل پست میذارند.

  • امید نورمحمدی

   1

   1

   دلیلشو نمیفهمم! مگه همیل 4 بار قهرمان نشده (بدون در نظرگرفتن کیفیت) و در آستانه پنجمین قهرمانیش نیست؟ پس چرا خودش و طرفدارهاش همش خط و نشون میکشن؟ جوابش خیلی ساده است و قبلا بارها بهش پرداختم.

دیدگاه خود را بیان کنید