فرمول یک ایران – تیم فرمول یک ردبول اعلام کرد که در پایان فصل جاری دیگر با کمپانی رنو به عنوان تامین کننده موتور همکاری نخواهد داشت.

این تیم در روز سه شنبه تایید کرد که برای فصل 2019-20 با موتور هوندا در مسابقات شرکت خواهد داشت.

مدیر تیم ردبول، کریستین هورنر با استقبال از این خبر گفت:

این قرارداد چند ساله با هوندا نشان دهنده شروع یک مرحله جدید و هیجان انگیز از تلاش های تیم آستون مارتین ردبول، نه تنها برای پیروزی در مسابقات بلکه چیزی که همیشه هدف ما بوده است، یعنی عنوان قهرمانی.

ما همیشه تصمیماتی مانند این را تنها با معیارهای عقلانی خواهیم گرفت. آیا باور ما به آینده، به ما اجازه ی رقابت در سطح بالاتری را خواهد داد؟

پس از بررسی دقیق و ارزیابی، مطمئن هستیم که این همکاری با هوندا یک مسیر درست برای تیم است.

ما از تعهد هوندا به فرمول یک و قدم های سریعی که اخیرا با تیم خواهر ما، تورو روسو برداشته اند، تحت تاثیر قرار گرفتیم.

ما منتظر سال آینده برای همکاری با هوندا و مسابقه دادن در کنار یکدیگر برای بدست آوردن بزرگ ترین جایزه فرمول یک هستیم.

چراغ پیت استاپ ردبول

ردبول

این خبر به معنی پایان همکاری 12 ساله ردبول و رنو خواهد بود که حاصل آن چهار قهرمانی رانندگان و سازندگان بین سال های 2010 تا 2013 بوده است.

تورو روسو نیز برای فصل آینده از موتور هوندا استفاده خواهد کرد و مدیر کمپانی هوندا، تاکاهیرو هاچیگو درباره ی این همکاری اذعان کرد:

داشتن دو تیم به این معنی است که ما می توانیم به اطلاعات بیشتری دسترسی داشته باشیم.

ما معتقدیم که همکاری با هر دو تیم ردبول و تورو روسو به ما این اجازه را خواهد داد که به هدفمان که پیروزی در مسابقات و قهرمانی است نزدیک تر شویم و دو مشارکت قوی را ایجاد کنیم.

گفتگوها به سرعت در حال انجام است، رفتار محترمانه ردبول با هوندا، منجر به تنظیم معامله ای منصفانه و عادلانه برای همه طرف ها شده است.

28 دیدگاه

  • mazroid7

   27

   0

   من نظرم عکس شماست
   ردبول تیم ریسک پذیریه و بخاطر همین ریسک پذیری یه شرکت نوشابه سازی داره با غول های خودرو سازی در دنیا رقابت میکنه اصا همین که یه شرکت نوشابه سازی وارد فرمول یک شه ریسکه ولی نتایجش رو داریم میبینیم (در ضمن مطمئن باشید ردبول پیشرفت هوندا رو دیده وگرنه الکی از اون استفاده نمی‌کنه)

   • Farhan

    4

    2

    با نوشابه ک ماشین نمیسازه مهندس داره و استون مارتینم ساپورتش میکنه

 1. Mehrdad

  13

  3

  قماری خطرناک از جانب ردبول
  مکلارن هم همین ریسک رو کرد و به کلی نابود شد
  البته مکلارن الان هم مشکل کم نداره و توروروسو با همون پاوریونیت بدون مشکله!
  سال پیش هم بعد خبر توافق توروروسو و هوندا گفتم این توافق به نفع ردبول هست چون از نزدیک موتور هوندا رو زیرنظر میگیره
  حالا ردبول چی دیده در پاوریونیت هوندا که همچین ریسکی رو کرد معلوم نیست
  موتور رنو درست بود از فراری و مرسدس ضعیف تر بود درسه پارتی مود نداشت ولی کانادا نشون داد خیلی به رقبا نزدیک شده رنو
  خیلی سوال پیش میاد با این انتخاب ردبول
  ایا مهندسین ردبول به موقع میتونن موتور جدید رو روی شاسی ست کنن ؟ کاری که احتمالا جوابش بله خواهد بود چون در تیم دوومشون به خوبی انجام دادن
  ایا ردبول توان رقابت با مرسدس و فراری رو خواهد داشت
  آیا تغیرات ایرودینامیکی فصل بعد ایرودینامیک که نقطه قوت ردبول بود رو ازشون میگیره
  یا ادرین نیوی باز قراره ههمون رو غافلگیر کنه!

  • mahdavi3d

   5

   0

   شاید این موضوع که رنو شاسی خود را دارد و در این فصل، رقابتی تر و رو به جلو نشان داده، در پیش آمد شرایطی که ردبول به هوندا بپیوندد بی اثر نبوده باشد؟ من هم آنگونه که دیگران اشاره کردند فکر می کنم این تصمیم پس از انجام مطالعات کافی بر عملکرد توروروسو گرفته شده باشد. می توان ادعا کرد با توجه به جایگاه فعلی ردبول، فشار بیشتری روی هوندا خواهد بود. زیرا در صورت عدم موفقیت، همگان آنها را به عنوان مقصر ناکامی ردبول سرزنش خواهند کرد! هر چند اگر هوندا شگفتی بیافریند و مشکلات اطمینان پذیری، دوام و قدرت موتور را به طور نسبی بر طرف کند باعث بهتر شدن شرایط رقابت در فرمول یک می شود. برای خودشان هم تبلیغ بزرگی خواهد بود زیرا می توانند نشان دهند که علاوه بر موتو جی پی، در اینجا هم حرف های زیادی برای گفتن دارند!

 2. HamidFTN

  13

  1

  قرارداد دنیل چی؟ تحت تاثیر این قرارداد هست یا نه!!!
  امیدوارم هوندا بتونه ثبات رو به موتورهاش بیاره تا ردبول از چرخه رقابت حذف نشه

 3. ...m6...

  8

  1

  امیدوارم انتخابشون درست باشه و هوندا موتور خوبی به ردبول بده

  • راشی فتل

   6

   0

   خوبه دیگه مکس نمیتونه بکوبه به فتل و همیل

 4. REZA.M

  10

  4

  من با یه قسمت از کامنت شما موافقم اما با بقیش نه.ریسک پذیری خوبه مثلا فراری باید ریسک پذیر باشه و لکرک روجایگزین کیمی کنه.این خوبه اما ردبول این بار دیگه زیاده روی کرده.با هوندا دیگه همین دوتا ریس رو هم دیگه نمیتونن ببرن و به دلیل شکل موتور هوندا باید طراحی ماشین رو هم عوض کنن.مطمئنم که هوندا ردبول رو هم بیچاره میکنه یه خبر خوبه برای فراری و مرسدس.رقابت ها دوجانبه میشه.

 5. mohammad

  7

  18

  آقا یه نکته بگم هنوز از جام جهانی حوصلمون سر نرفته

  • Mahmoud

   4

   0

   پس مشخصه بازیا رو نگاه نکردی!!!!

 6. miad

  3

  2

  این تصمیم ردبول رو برای من خاص میکنه و ازاین به بعد طرفدارش خواهم شد

 7. Masoud GH

  5

  0

  با وضعیت حال حاضر ، ردبول همواره تیم سوم بوده ، حالا اگه موتور هوندا رو داشته باشن اگه دوم نشن از سومی هم پایین تر نمیرن ، اما اگه هوندا شگفتی سازی کنه چی؟ اون وقته که فراری و مرسدس باید نگران بشن

 8. Mahmoud

  7

  0

  نمیدونم چی بگم والا. امیدوارم ردبول انتخاب درستی کرده باشه. ولی رنو تازه داشت جون میگرفت و داشت نزدیک میشد به مرسدس و فراری. مکلارنی که با موتور هوندا ادعا میکرد شاسیش خوبه الان از رنو هم عقب افتاده واقعا من که امیدی به مکلارن ندارم امیدوارم ردبول هم مثل مکلارن نشه البته از لحاظ موتور…!

 9. josef6565

  8

  4

  مشکل ردبول اینکه واقعیات رو درک نمیکنه.فراری 10 ساله که تا یک قدمی قهرمانی میره ولی قهرمان نمیشه. ایده ال فکر کردن خوبه ولی باید در هماهنگی با واقعیات باشه. فقط کافی بود خودشون رو با فراری که نوشابه سازی نیست و مرکز علم و صنعت اتوموبیل تو جهان هست مقایسه میکردند چون اونها هم 4 سال خورد تو سرشون تازه خیلی هم از ردبول بهتر نبودن.
  تیم رنو بعد چند سال غیبت تازه اومده فرمول و فقط کافی پیشرفت اون رو با هوندا مقایسه کنید.سرنوشت تیم های غیر سازنده در فرمول یک همینه میان چند سال موفق میشند و بعد که به مشکل بر میخورند خداحافظ البته این تقصیر خود مسئولین فرمول یک هم هست که شرایط رو باب میل سازنده ها پیش بردند و از جذب دیگر سازنده ها ناتوان شدند.و البته سازنده ها هم بنا به دلایل زیادی عقب کشیدند. به هر حال ردبول تا پایان 2020 قهرمان نمیشد و نخواهد شد حتی با موتور هوندا.
  من نمیدونم 2019 کجام ولی میدونم ردبول اون وسطها رقابت خواهد کرد. چهار سال رنج کشیدند و مشکلات موتور رنو رو به جون خریدند ولی وقتی نوبت روزهای خوبشون شد و به مشکلات و نقاط قوط موتور پی بردند دوباره به عقب برگشتند و دوباره باید همه چیز رو باید از اول شروع کنند.

 10. Ali n

  5

  1

  الان بازار رانندگان هم داغ میشه ، بعیده که دنیل تو ردبول – هوندا بمونه ، از اون ور بعیده ساینز ریسک کنه از رنو بیاد ردبول – هوندا ( اگرچه تحت قرارداد قرضیه فعلن ) ، با جدا شدن دنیل مرسدس و فراری حتمن حداقل یه صندلیشون رو باید خالی کنن.
  اگرچه فرمول یک الان جذاب دنبال نمیشه ولی حاشیه هاش جذاب تر از متنشه.

 11. cfz

  10

  3

  2019 مکلارن با حسرت به قدرت هوندا و ردبول نگاه خواهد کرد

 12. بهزاد زمانی

  12

  0

  چرا اینقدر زود نتیجه گیری میکنید؟ برای اظهار نظر خیلی زوده ولی مهندسین ردبول چیزی میبینند که احتمالا شما نمی بینید. حداقل 6 مسابقه از فصل آتی باید بگذره تا بشه اظهار نظر کرد

  • HamidFTN

   6

   0

   دقیقا با نظر شما موافقم
   هوندا شاید توی این یکی دو سال دوباره بتونه به اوج برگرده و همه رو سورپرایز کنه

 13. Behrooz

  5

  5

  خیلی عجیبه ، ردبول هیچ زمانی تو این سه چهار ساله به اندازه الان نزدیک مرسدس و فراری نبود و میتونست سال بعد کاملا پایاپای پیش بره با اونا اما الان بزرگترین ریسک رو کرد و فعلا به نظر نمیاد ۲۰۱۹ بتونه حتی تو سه تیم برتر هم باشه ، با این تصمیم احتمالا ریکاردیو جدا بشه اخر فصل

 14. mhd

  8

  1

  شایدم با هوندا کولاک کردن از کجا معلوم.50-50

 15. Mahmoud

  4

  2

  اون موقعی که مکلارن از موتور قدرتمند مرسدس رفت هوندا اون موقع هم حتما یه چیزی دیده بود دیگه ولی بعدش یه چیز دیگه دید ردبولم احتمالش هست اینجوری شه…!!!

  • mojtaba

   4

   0

   اگر اشتباه نکنم مرسدس همکاری رو تمام کرد

 16. mahdavi3d

  2

  0

  شاید این موضوع که رنو شاسی خود را دارد و در این فصل، رقابتی تر و رو به جلو نشان داده، در پیش آمد شرایطی که ردبول به هوندا بپیوندد بی اثر نبوده باشد؟ من هم آنگونه که دیگران اشاره کردند فکر می کنم این تصمیم پس از انجام مطالعات کافی بر عملکرد توروروسو گرفته شده باشد. می توان ادعا کرد با توجه به جایگاه فعلی ردبول، فشار بیشتری روی هوندا خواهد بود. زیرا در صورت عدم موفقیت، همگان آنها را به عنوان مقصر ناکامی ردبول سرزنش خواهند کرد! هر چند اگر هوندا شگفتی بیافریند و مشکلات اطمینان پذیری، دوام و قدرت موتور را به طور نسبی بر طرف کند باعث بهتر شدن شرایط رقابت در فرمول یک می شود. برای خودشان هم تبلیغ بزرگی خواهد بود زیرا می توانند نشان دهند که علاوه بر موتو جی پی، در اینجا هم حرف های زیادی برای گفتن دارند!

 17. mojtaba

  2

  1

  دنیل سال بعد فراریه

  • راشی فتل

   1

   0

   عزیز لکرک اومد
   حالا شد یه چیزی

 18. Baby Schumi

  1

  0

  ردبول و هوندا خیلی زهردار تر از ردبول و رنو هستن. مطمئن باشید. شیفت کردن مکلارن از هوندا به رنو و نتایج هوندابا توروروسو ثابت کرد که مشکل مکلارن فقط ضعف هوندا نبوده و یه جورایی اون همکاری به ضرر هوندا بود بیشتر تا مکلارن. همونطور که الان رنو داره تاوان ضعف تیمی مکلارن رو میده.
  ضمنا ریکاردو باید ردبول بمونه یا نهایتا بره مرسدس. لکلرک خیلی شایسته تره برای صندلی رایکونن.