فرمول یک ایران – پیست شهری باکو شرایط مشابهی با پیست اسپا بلژیک دارد، بخش‌های اول و سوم پیست بالاترین سرعت پیست را دارند درحالیکه در بخش دوم پیست این داون‌فورس است که نقش پر رنگ‌تری را ایفا می‌کند. برخلاف موناکو و سنگاپور، پیست باکو از پیچ‌های سرعت بالاتری برخوردار است.

مسیر پیست شهری باکو - آذربایجان

مسیر پیست شهری باکو – آذربایجان

داون‌فورس – درگ

به منظور دستیابی به بالاترین سرعت در بخش‌های اول و سوم و به خصوص 24ثانیه پایانی که پیش از خطر پایان و در سکتور سوم پیست قرار دارد، لازم است زاویه حمله بالچه‌های جلو کم باشد. باکو اولین مسابقه 2018 است که تیم‌ها از پکیج داون‌فورس پایین خود رونمایی می‌کنند پس باید منتظر تغییر در ظاهر بالچه‌ها باشیم. احتمالا مانکی-سیت یا بالچه هدایتگر گازهای خروجی از اگزوز و بالچه تی نیز حذف شوند که احتمال حذف این قطعات از ماشین‌هایی که از پاور یونیت هوندا استفاده می‌کنند بیشتر است به این علت که احتمالا ترجیه دهند در سکتور دوم توانایی‌های خود را به رخ رقبا بکشند.

اطلاعات کلی در مورد گرندپری آذربایجان 2018

اطلاعات کلی در مورد گرندپری آذربایجان 2018

 

پیچ‌های کلیدی

پیچ 1 فرصت مناسبی برای سبقت‌گیری را فراهم می‌کند. پیچ‍های 2 و 16 نیز نیاز به دقت کافی راننده در هنگام خروج دارند. حدفاصل پیچ‌های 8 و 12 پهنای مسیر پیست کمتر می‌شود که همین کار را برای راننده‌ها دشوار می‌کند.

تایرها و استراتژی

تایرهای در دستری - آذربایجان 2018

تایرهای در دستری – آذربایجان 2018

کمپانی پیرلی برای گرندپری آذربایجان 2018 تایرهای التراسافت، سوپرسافت و سافت را به تیم‌ها ارائه کرده است. مشکلی که در سال 2017 تیم‌ها با تایرهای مدیوم، سافت و سوپرسافت داشتند این بود که مدیوم عملا غیر قابل استفاده بود، سافت عملکرد ایده آلی نداشت و سوپرسافت باوجود عملکرد مناسبش، به خوبی در بخش تعیین خط به دمای عملیاتی نمی‌رسید.

سوال بزرگی که امسال پیش روی تیم‌ها است این است که آیا می‌توان واقعا به تایرهای 2018 اعتماد کرد؟ در سال 2017 دمای پیست به 50 درجه سانتیگراد رسید که پیش بینی می‌شود امسال با توجه به شرایط آب و هوایی حداکثر به 30 درجه برسد. همین نکته می‌تواند عمر مفید تایرهای سافت 2018 را به 40 دور افزایش دهد اما پیش بینی می‌شود تیم‌ها از تایرهای سوپرسافت یا التراسافت استفاده کنند و احتمالا استراتژی یک پیت استاپ را پیش بگیرند، البته بدون توجه به احتمال ورود سیفتی-کار به پیست.

تایرهای انتخابی راننده‌ها برای گرندپری آذربایجان 2018

تایرهای انتخابی راننده‌ها برای گرندپری آذربایجان 2018

سبقت گیری – DRS

محدوده DRS مابین پیچ‌های 2 و 3 و همچنین مابین پیچ‌های 16 و 1 فرصت بسیار مناسبی برای سبقت‌گیری هستند، البته فاصله بین پیچ‌های 16 و 1 آنقدر زیاد است که حتی بدون استفاده از DRS هم می‌توان رتبه دیگر راننده‌ها را تهدید کرد. همانطور که از تصویر پیست نیز پیداست، بخش‌های پیچ در پیچ میانی مسیر، سبقت‌گیری را سخت خواهند کرد اما سبقت‌گیری موفق در این بخش، کلید کسب موفقیت و دست یافتن به رتبه‌های بهتر در پایان مسابقه است.

آب و هوا

براساس پیش بینی‌های هواشناسی هر 3 روز گرندپری از تمرین تا روز مسابقه، هوا صاف خواهد بود و بارشی پیش بینی نشده است. البته احتمال می‌رود در روز یکشنبه سرعت باد تا 50 کیلومتر در ساعت هم بالا برود و دمای هوا به 15 درجه سانتیگراد برسد، بنابراین این احتمال وجود دارد که اطلاعاتی که در روزهای تمرینی از ماشین‌ها استخراج می‌شود در روز مسابقه اصلا به کار نیایند.

پیش بینی

در 2 سال گذشته، 3تیم برتر در گرندپری آذربایجان فاصله کم و نزدیکی داشته اند. باید صبر کنیم و ببینیم تیم فراری چگونه بخش‌های مرتبط با انتقال انرژی را در ماشینشان بهبود بخشیده‌اند. دقیقا بخشی که در فصل گذشته بین فراری و مرسدس فاصله انداخته بود.

تیم‌های میانه جدولی هم قطعا رقابت دشواری خواهند داشت. رنو با بروزرسانی شاسی و استفاده از کیت داون‌فورس پایین نوینشان رقیب سختی برای دیگر تیم‌ها خواهند بود. با شناختی که از ماشین MCL33 مکلارن داریم انتظار می‌رود آخر هفته سختی برای آنها باشد چون این ماشین هم در مستقیمی‌ها و هم در پیچ‌های سرعت پایین از خود ضعف نشان داده است. تیم‌های ویلیامز و فورس‌ایندیا هم امیدوارند با پاور یونیت قدرتمند مرسدس خود در این پیست امتیاز کسب کنند.

6 دیدگاه

 1. Juve

  20

  4

  يكشنبه صددرصد سيفتي كار رو خواهيم ديد. اميدوارم مكس ديوانه نره توشكم فراريها. بوتاس پارسال هم يادمون نره. البته بنظر باتجربه تر شده. اين مساله توي سبقتي كه ريكاردو ازش تو ريس چين گرفت كاملا مشهود بود. ولي مطمئنم كه حداقل يه باسيفتي كار رو زيارت ميكنيم. تاببينيم اتفاقات به نفع چه كساني ميشود!!!

 2. Ssj 110

  18

  4

  پیت استاپ بیشتر از یک بار واقعا مسابقه رو جذاب میکنه.
  بوتاس تو باکو خیلی خوبه 2016 ویلیامز گفت رکورد ماکزیمم سرعت زد ولی رسمی ثبت نشد.
  2017 سبقت دور آخرش از استرول که فقط تو فیلما میشد همچین چیزی دید.
  پارسال که خیلی خوب بود‌، امیدوارم امسال جذاب ترم بشه.
  گل سربدش هم حرکت فتل بود که به نظرم باحال ترین بخشش بود. راننده باید بی اخلاق باشه. اینا همه سوسول بازیه.

  • ...m6...

   4

   2

   با توجه به قدرت نمایی فراری تو دو مسابقه ی قبل احتمال میدم پل دسته فراریا باشه مگر اینکه مرسدس حرکتی کرده باشه.?

 3. HamidFTN

  5

  3

  مسابقه ای که مکس تصادف نداشته باشه یا بانی یه تصادف نباشه مسابقه نیست??

 4. سجاد

  0

  0

  آقای اشرفی یکم در مورد اصطلاحات و اطلاعات مربوط به پیست ابهام داشتم.هر کدوم که اشتباه فهمیدم ممنون میشم راهنمایی کنید.
  asphalt gripیعنی چسبندگی تایر به آسفالت که مثلا برای باکو ۲هست.یعنی کمه مثلا در مقایسه با چین که ۳هست پس باید دانفورس رو بیاره پایین.درسته؟asphalt abrasion منظور همون خراشیدگی و زبری هست؟برای باکو ۱هست.یعنی سطح آسفالت خراشیدگی و زبری نداره و خیلی صافه؟tyre stressهم منظور خوردگی لاستیک هست که ۳هست.خب این به پیچ های سرعت بالا ربط داره و همچنین سطح آسفالت.سطح آسفالت با توجه به صافی نباید اینقدر استرس ایجاد کنه.میزان دانفورس رو چطوری اندازه میگیرن که ۲هست.یعنی منظورش اینه که پیست دانفورس بالایی نمیخواد؟ممنون

 5. Imanmomeni

  0

  0

  خخخخ تحلیل فنی اینقدر فنی بود که مهره گردنم با مهره گردن پسر همسایه جابه جا شده؛شوخی کردم.ولی دمتون گرم به خدا لینک انلاین می زارین.ایولا.برا بحث و گفتگو هم فضا رو باز بزارین.برای پانویس خبرا تو تلگرام از ماشین قرمز رنگ استفاده نکنین.لااقل نقره ای باشه خوبه