فرمول یک ایران – مقالات مرور فصل مان را با تیم سائوبر آغاز می کنیم؛ که دوباره دهم شد، اما این بار بدون شکست هیچ رقیبی! البته سائوبر قدم های مثبتی برای آینده بر می دارد.

سائوبر بیشتر سال 2017 را در رده های پایانی گذراند، گاهی به رده های میانی می آمد و تنها دو بار موفق به کسب امتیاز شد. امتیازات این فصل سائوبر با یک استراتژی عالی در اسپانیا و استفاده از هرج و مرج باکو بدست آمد. رانندگان سائوبر اکثر اوقات از Q1 هم صعود نمی کردند.

البته سائوبر تنها تیمی بود که از پاوریونیت سال قبل(تیم فراری) استفاده می کرد؛ و به کمک شاسی نه چندان خوب و آپدیت هایی که به هیچ وجه نتیجه لازم را ارائه نمی کردند، سائوبر عملاً خودرویی تاریخ گذشته به پیست می فرستاد. یکی از معدود نکات مثبت سائوبر، شناخت خوب لاستیک ها بود که گاهی به کمکشان آمد.

در بیرون از پیست اتفاقات بزرگ تری برای سائوبر افتاد. در ابتدا قرار بود سائوبر به پاوریونیت هوندا رو بیاورد، اما در نهایت تصمیم گرفته شد این تیم از پاوریونیت سال فراری استفاده کند. با جانشینی فردریک واسور به جای مونیشا کلتنبورن در سمت مدیریت و همکاری با آلفارومئو، امید بیشتری به سائوبر در سال 2018 داریم.

 عملکرد تیم سائوبر در سال 2017
نمره4/10
رتبه10
امتیاز5
بهترین رتبه در مسابقههشتم(ورلاین 1 x)
بهترین رتبه در تعیین خطسیزدهم(ورلاین 1 x)
تعداد سریعترین دور0
نتایج تعیین خط رانندگانورلاین 11-7 اریکسون
اریکسون 2-0 جیوویناتزی
میانگین اختلاف نتایج تعیین خط رانندگان0.050 به نفع ورلاین
بیشترین اختلاف در تعیین خط0.548 در بحرین به نفع ورلاین
کمترین اختلاف در تعیین خط0.005 در اسپانیا به نفع ورلاین
نتایج مسابقه رانندگانورلاین 7-4 اریکسون

پاسکال ورلاین:

پاسکال ورلاین - تیم فرمول یک سائوبر 2017

پاسکال ورلاین – تیم فرمول یک سائوبر ۲۰۱۷

راننده با استعدادی چون پاسکال ورلاین امسال درگیر رقابتی بی رحم در دل تیم های مرسدس شد و در نهایت جایی بهتر از سائوبر پیدا نکرد تا سال دیگری بگذرد و قدرت واقعی او از چشم ما دور بماند.

نمایش خوب او در بحرین که خیلی زود به پایان رسید، با امتیاز گرفتن در بارسلونا تکمیل شد. البته که این امتیاز را مدیون زمان بندی مناسب و تعویض تایر پشت سیفتی کار بود. با وجود تکرار امتیاز گیری در باکو، اتفاقات سال 2016 تکرار شد و سائوبر پول مارکوس اریکسون را به استعداد پاسکال ورلاین ترجیح داد تا ورلاین در این بازار رقابتی بدون تیم بماند.

مهم ترین نکته مثبت: رانندگی تحسین برانگیز در بحرین

مهم ترین نکته منفی: از دست دادن دو مسابقه ابتدایی فصل در پی مصدومیت

 عملکرد پاسکال ورلاین در سال 2017
نمره6/10
رتبه18
امتیاز5
بهترین رتبه در مسابقههشتم (1 x)
بهترین رتبه در تعیین خطسیزدهم (1 x)
میانگین رتبه در تعیین خط17.89
تعداد DNF3

مارکوس اریکسون:

مارکوس اریکسون - گرندپری مکزیک 2017

مارکوس اریکسون – گرندپری مکزیک 2017

برنده سابق مسابقات فرمول 3 و GP2 تاکنون در میدان فرمول 1 ناکام مانده. با وجود اینکه اریکسون از سال 2015 در گرفتن امتیاز مشکل داشته، به علت اسپانسر های قدرتمند خود تا حالا در فرمول 1 دوام آورده.

البته که او می تواند به خود لقب بدشانس را هم بدهد، در اسپانیا زمان بندی او بر خلاف ورلاین با آمدن ماشین ایمنی نابود شد و در باکو هم استراتژی ورلاین بود که مؤثر واقع شد. با این حال باید منتظر ماند و دید در کنار چارلز لکرک چگونه عمل می کند، سال 2018 جایی است که اریکسون راهی برای مخفی شدن ندارد.

مهم ترین نکته مثبت: نمایش تأثیرگذار در آستین

مهم ترین نکته منفی: تصادف بی مورد در ژاپن

 عملکرد مارکوس اریکسون در سال 2017
نمره5/10
رتبه20
امتیاز0
بهترین رتبه در مسابقه11(2 x)
بهترین رتبه در تعیین خط14(1 x)
میانگین رتبه در تعیین خط18.15
تعداد DNF6

آنتونیو جیویناتزی:

آنتونیو جیوویناتزی – تیم فرمول یک سائوبر ۲۰۱۷

او کسی است که به تیمی لینک شده، برای تیمی دیگر تست انجام داده و برای تیم دیگری مسابقه داده است و هنوز صندلی دائمی برای سال 2018 ندارد! او امید بسیاری به حضور در دو گرندپری ابتدایی در سائوبر داشت. در استرالیا بد نبود و با اریکسون رقابت کرد. اما چین یک افتضاح بود، او دو بار در یک پیچ تصادف کرد! یک بار در تعیین خط و بار دیگر در مسابقه!

در ادامه فصل جیوویناتزی 7 بار برای تمرین پشت ماشین هاس نشست، اما نتوانست در بین رانندگان باتجربه تر، جایی در دل مدیران هاس پیدا کند تا باز هم منتظر فرصتی دیگر بماند.

مهم ترین نکته مثبت: صعود موقتی به رده دوازدهم در استرالیا

مهم ترین نکته منفی: دو تصادف در دو روز در یک پیچ در چین

 عملکرد آنتونیو جیوویناتزی در سال 2017
رتبه22
امتیاز0
بهترین رتبه در مسابقه12(1 x)
بهترین رتبه در تعیین خط15(1 x)
میانگین رتبه در تعیین خط15.5
تعداد DNF1

3 دیدگاه

 1. TRANS AM

  7

  0

  در حالیکه فرمول E داره روز بروز پایه های قدرتشو محکم‌تر می‌کنه ، پیر مردای فرمول یک و مافیاهای پول و قدرت با کمک همدیگه دارن فرمول یکو از بین میبرن.

 2. الف.ی

  3

  0

  قضیه پول و استعداد نیست
  قضیه اینه که ورلاین محصول آکادمی مرسدسه و فراری اصلا دوست نداره راننده ای از آکادمی مرسدس در تیمی که عملا زیر مجموعه فراریه حضور داشته باشه
  اکون که فعلا یه جای محکم برای خودش باز کرده تو تیم هایی که عملا زیر مجموعه مرسدس هستن
  مسا هم که رفت ولی قطعا ویلیامز برای فصل بعد صندلی خالی نداره
  خیلی دوست درم یه جا برای استعدادی مثل ورلاین تو فورس ایندیا یا ویلیامز باز شه

دیدگاه خود را بیان کنید