فرمول یک ایران– مراسم اهدای جوایز فیا، گالا، جمعه شب در کاخ ورسای پاریس برگزار شد و قهرمانان رشته‌های مختلف به جام‌های درخشان خود رسیدند.

مکس ورشتپن، راننده‌ی جوان ردبول برای سومین بار متوالی به عنوان شخصیت برتر سال انتخاب شد.

مکس ورشتپن

مکس ورشتپن

بهترین تازه‌کار  هم چارلز لکلرک معرفی شد. او در اولین سال حضورش در مسابقات فرمول2 به قهرمانی رسید. موناکویی جوان که عضوی از آکادمی رانندگان فراری است، سال بعد را به صورت تمام‌وقت در خدمت تیم آلفا رومئو سائوبر خواهد بود.

جایزه‌ی لحظه‌ی ویژه هم به بیلی مانگر، راننده‌ی جوانی رسید که در یکی از مسابقات ابتدایی فصل 2017 در رقابت‌های فرمول4 بریتانیایی هر دوی پای خود را از دست داده بود. این جایزه را ژان تاد -که به تازگی برای یک دوره‌ی دیگر به عنوان رئیس فدراسیون جهانی اتومبیلرانی انتخاب شده است- به بیلی مانگر اهدا کرد.

ژان تاد و بیلی مانگر

ژان تاد و بیلی مانگر

بهترین حرکت فصل هم به اساپکا لاپی فنلاندی رسید. این راننده‌ی مسابقات رالی قهرمانی جهان، با پرش زیبای خود در رالی پرتغال، رانندگان دیگر از رشته‌های استقامت، کارتینگ، تورینگ کار، فرمول ای و مسابقات رالی اروپا را شکست داد و این جایزه را از آن خود کرد.

پرش زیبای اساپکا لاپی در رالی پرتغال

پرش  اساپکا لاپی در رالی پرتغال

لوئیس همیلتون، سباستین فتل و والتری بوتاس هم جوایز انفرادی خود را دریافت کردند و توتو ولف به نمایندگی از تیم مرسدس، جام بهترین سازنده‌ی فصل 2017 فرمول یک را برای اشتوتگارتی‌ها به ارمغان آورد.

توتو ولف و لوئیس همیلتون

رانندگان تیم پورشه، تیمو برنهارد، برندون هارتلی و ارل بمبر هم به عنوان قهرمانان رشته‌ی اتومبیلرانی استقامت قهرمانی جهان معرفی شدند.

تیمو برنهارد، برندون هارتلی و ارل بمبر

تیمو برنهارد، برندون هارتلی و ارل بمبر

سباستین اوژیه به همراه نقشه‌خوان خود، جولین اینگراسیا هم در رشته‌ی رالی قهرمانی جهان از تیم ام اسپورت جوایز خود را دریافت کردند.

سباستین اوژیه و جولین اینگراسیا

سباستین اوژیه و جولین اینگراسیا

یوهان کریستوفرسن، تد یورک و لوکاس دی‌گراسی هم به ترتیب در رشته‌های رالی کراس، تورینگ کار و فرمول ای به عنوان قهرمان معرفی شدند.

لوکاس دی‌گراسی

لوکاس دی‌گراسی

در رقابت‌های پایه هم چارلز لکلرک ( از تیم پرما پاور) به قهرمانی مسابقات فرمول2 رسید، لاندو نوریس (از تیم کارلین)  در رقابت‌های فرمول3 اروپایی موفق به کسب قهرمانی شد. دن تیکتام هم برای پیروزی در گرندپری تاریخی ماکائو کاپ جهانی فرمول3، جایزه‌ی خود را دریافت کرد.

در رالی آسیا-پاسیفیک هم گاراو گیل راننده‌ی هندی به همراه نقشه‌خوان خود استفان پروت به عنوان قهرمان معرفی شدند.

4 دیدگاه

 1. max verstapen

  4

  33

  با این وسعت جوانگرایی که بی سابقه بوده تا به الان مطمعنم به زودی جای بزرگان این رشته رو خواهند گرفت . پیش بینی من از فصل آینده هستش . بنظر من دوران همیلتون و فتل تموم شده وقهرمان جدیدی رو در۲۰۱۸ خواهیم داشت هرچند این حرف من ممکنه به میل خیلی ها خوش نیاد اما حقیقتی هستش که دیریازود باید طرفدارای همیلتون و فتل باهاش کنار بیان . سلام مکس قهرمان…

 2. TRANS AM

  18

  7

  خوشبختانه در سالهای اخیر رانندگان جوان و با استعداد ی به فرمول اضافه شدن ولی متاسفانه هیچکدام نتونستن به این مسابقات شک ( shock) وارد کنند مثل کاری که فتل همیلتون و آلونزو در اولین سالهای حضورشان انجام دادند. راحت بگم نابغه ای در بین اونها به چشم نمیخوره. به امید سالهای پیش رو منتظر میمونم!

 3. مهدی کاظمی

  13

  4

  الان فقط این به ذهن من می رسه که چرا لوئیز لباس رسمی نداره؟! مشخصه که مراسم رسمیه و همه لباس پوشیدن ( عکس اول رو ببینید ). لوئیز انگار از هند اومده. آدمو یاد راج big bang theory میندازه.

 4. ...m6...

  6

  4

  ???این که خیلی مشخصه برادر قهرمان2017باید با راننده های دیگه فرقی داشته باشه قشنگ تو چشم باشه که با نگاه اول دیگران بفهمن کیه دیگه ??