فرمول یک ایران – سال هاست که استاندارد امنیت خودرو ها و پیست های فرمول یک بیشتر از قبل شده و میزان تلفات به حداقل رسیده است اما همیشه اینگونه نبوده است و زمانی فرمول یک از جنگ ها نیز بیشتر تلفات می داد و هرکس که زنده می ماند برنده ی واقعی رقابت بود.

در اولین رقابت فرمول یک در دهه ی 50 میلادی و در پیست سیلوراستون رقابت هیچگونه پشتیبانی پزشکی نداشت و هیچ اقدامی برای افزایش امنیت رانندگان تعبیه نشده بود در دهه ی شصت کلاه های ایمنی و قوانین امنیتی جدید به فرمول یک قدم گذاشتند دهه ی 70 بود که کاکپیت های با برای آسان بودن فرار از ماشین تعبیه شد در دهه ی 80 فیبرکربن جایگزین آلومینیوم شد و امنیت پس از مرگ آیرتون سنا و رولاند راتزنبرگر بیشتر شد و در سال 98 نوع لاستیک ها نیز تغییر کرد و اکنون در قرن 21 بسیاری از پیست ها تغییرات امنیتی داشتند و خیلی از پیست ها از لیست فیا خط خوردند.

امروز اما به لیستی از افرادی می پردازیم که قربانی فرمول یک و با آرزوهای زیاد دفن شدند در مجموع 51 راننده ماشین فرمول یک به کام مرگ فرو رفتند 33 راننده در حین رقابت 6 راننده حین تمرین ها و 12 تا نیز در رقابت های غیر فرمول یکی مانند ایندیاناپولیس 500.

15 راننده در دهه ی 50 ، 14 راننده در دهه ی 60 ، 12 راننده در دهه ی 70 ، 4 راننده در دهه ی 80 و دو راننده در دهه ی 90 و پس از مرگ سنا و راتزنبرگر تا بیست سال فرمول یک هیچ تلفاتی نداشت تا بالاخره در سال 2015 ژولز بیانکی در اثر صدمات وارد شده در تصادف حین گرندپری ژاپن 2014 به کام مرگ فرو رفت.

تنها قهرمانی متولد شده پس از مرگ پدرش نیز قهرمانی یوخن ریندت در سال 1970 بود که پس از مرگ در مونتزا قهرمان جهان شد.

در بین کشتگان نیز 14 بریتانیایی 10 امریکایی 7 ایتالیایی 4 اتریشی و 4 فرانسوی و دو آلمانی دیده می شود و اولین فرد کشته شده در فرمول یک کمرون ایرل بریتانیایی است که در حین رانندگی تست در 18 ژوئن 1952 کشته شد.

در گرندپری موناکو دیدیم که به علت باران نه چندان شدید مسابقه هم خودروی ایمن وارد مسابقه شد و این صدای خیلی از کارشناسان و رانندگان را دراورد آیا باید جذابیت و حساسیت فرمول یک را فدای امنیت کرد یا با کم کردن امنیت و به خطر انداختن جان رانندگان حساسیت رقابت را بیشتر کرد هنوز هم اشک های مرگ سنا بر گونه های خیلی از فرمول یکی ها می لغزد اما خیلی ها هم معتقدند که فرمول یک مانند جنگ شوالیه هاست که زیباییش که خطرناک بودن آن است.

4 دیدگاه

 1. پسر خشن96

  0

  0

  در دهه های قبلی هیچ کس پاش رو تو این رشته نمیزاشت…مگر به خاطر عشقش به اف وان و عشقش به رقابت…عده ی کمی بودن که خاظر بودن با ونشون بازی کنن….ولی حالا هر بچه سوسولی میاد تو اف وان وقهرمان میشه…نمونش همین مکس ورستپن با اون قیافش

  • سجاد

   0

   0

   مالیدی بابا. وشتپن سوسوله؟رانندگیشو ندیدی؟واقعا آینده درخشانی داره.خانوادگی فرمول یک بازن

  • مهرداد

   0

   0

   ورشتپن اينده فرمول يكه
   در مسابقه موناكو از پيت لين شروع كرد نفس همه رو گرفت
   اگه تصادف نميكرد مطمعنم زير دهم ميومد
   با تقويت موتور ماشينش در كانادا من احتمال سكو رفتنشو خيلى ميبينم

 2. cfz

  0

  0

  امنیت چیز خوبیه اگه منجر به کاهش هیجان نشه