فرمول یک ایران – همان طور که همگی میدانیم تیم مرسدس قدرت اول فرمول یک از سال ۲۰۱۴ است و دلیل اصلی این قدرت را می توان موتور هیبرید و توربو این تیم دانست. قبل از هر چیز می خواهیم یک توضیح مختصر درباره ی توربو ارائه کنیم تا بعد از آن به ابتکار جالب مهندسین این تیم بپردازیم.

توربو یکی از قطعاتی است که روی موتور نصب می شود که باعث افزایش قدرت و بخصوص گشتاور( به طور عامیانه کشش موتور) می شود. اجزا‌ی اصلی توربو دو قسمت است که اولی توربین و دومی کمپرسور توربو است. اجزا‌ی اصلی توربو - توربین - کمپرسور توربو توربو روی مسیر خروج اگزوز قرار می گیرد و با گاز های خروجی از اگزوز توربین به حرکت در می آید و توربین هوا را فشرده کرده و به سیلندر ها تزریق میکند. توربین و کمپرسور توربو کنار هم قرار دارند و با یک شافت کوچک به هم وصل میشوند. اجزای موتور فرمول یک این ساختار کلی توربو و نحوه کار آن بود حالا به بررسی موتور مرسدس می پردازیم. تفاوت اصلی موتور مرسدس با دیگر سازنده های موتور، در سیستم خیلی جالب توربو آن هست. همانطور که در بالا گفتیم توربین و کمپرسور توربو کنار هم هستند اما در مورد مرسدس این موضوع کاملا متفاوت است، به طوری که توربین در مسیر خروج اگزوز، اما کمپرسور جلوی بلوک سيلندر ها قرار داره و با یک شافت بلند به هم متصل هستند.

مزیت این کار چند مورد هست که توضیح خواهیم داد. اول اینکه چون MGU-H در کنار کمپرسور قرار دارد بالانس وزنی موتور به سمت وسط خودرو هست و به اصطلاح موتور در اخر لنگر نمی اندازد. مشکلی که تیم فراری در سال ۲۰۱۴ با آن دست و پنجه نرم میکردند. تقاوت موتور فرمول یک مرسدس با رنو، هوندا و فراری دوم اینکه گاز های خروجی از اگزوز حدود ۹۰۰ درجه حرارت دارند به همین خاطر کمپرسور باید با هوای گرم کار میکرد و به همین خاطر هوای گرم به موتور رسیده و حرارت کلی بالا رفته و نیاز به سیستم خنک کننده بزرگتر بود اما در موتور مرسدس به خاطر سیستم توربو مجزا این مشکل به راحتی حل شده و این موتور حدود ۱۸ کیلوگرم نسبت به رقبا سبکتر است. اجزای توربوی موتور فرمول یک مرسدس در دور تمرینی اول کانادا ۲۰۱۴ فراری توانست در این پیست سریع مرسدس را مغلوب کند اما چون حرارت موتور غیر قابل کنترل بود پکیج آپدیت موتور کنار گذاشته شد و در نهایت آلونسو با خوش شانسی رده ای بهتر از ششم بدست نیاورد.

سوم اینکه چون کمپرسور جلوی موتور قرار دارد، هوای خنک دریافت میکند و همه میدانیم هوای سرد فشرده تر است و کمپرسور میتوانست که هوای بیشتری را در اختیار موتور قرار دهد که باعث انفجار قویتر در سیلندر و در نهایت قدرت بیشتر موتور می شد. جالب است بدانید که موتور مرسدس حدود ۸۰ اسب بخار نسبت به رقبا قوبتر بوده که به خاطر همین سیستم هوشمند بوده است. موتور فرمول یک هوندا دوران توربین در سایر موتور ها بدلیل همان گرمای اگزوز، چیزی حدود ۱۰۰ هزار دور در دقیقه است اما توربین مرسدس دروانی حدود ۱۲۵ هزار دور را دارا است که این موضوع هم باعث افزایش قدرت موتور درون سوز مرسدس می شود و حتی سیستم بازیابی انرژی این تیم نیز حدود ۴۰٪ قدرت بیشتری نسبت به رقبا دارد.

۱۸ کیلوگرم وزن کمتر حدود ۰/۸ و ۸۰ اسب بخار قدرت بیشتر هم حدود ۰/۸ برتری به مرسدس میداد که در مجموع این موتور ۱/۵ ثانیه نسبت به رقبا سریعتر بوده است. شاید جایزه بزرگ آلمان ۲۰۱۴ و سبقت های راحت همیلتون، یا تعیین خط بلژیک در همان سال با اختلاف دو ثانیه نسبت به نزدیکترین رقبا این موضوع را ثابت می کند.

منتظر تحلیل های بعدی ما در سایت فرمول یک ایران باشید.

10 دیدگاه

 1. ناصر

  1

  0

  عالی بود … این اختلاف زمانی مردسدس با سایر رقبا برای فصل 2014 بود در حالیکه در 2015 و خصوصا امسال , این اختلاف کمتر شده. برام جالبه بدونم این اطلاعات معمولا سری هستش چطوری آشکار شده !!! اما مرسدس همیشه یه همچین چیزایی تو خودش داره 🙂
  از به اشتراک گذاری این مطلب ممنونم چون از کار مرسدس فوق العاده شگفت زده شدم.
  منتظر تحلیل های فنی بعدی هستیم.

 2. Mortrza

  0

  0

  نوشته اختلافشون با رقبا 1/5 ثانیست ،ردبول الان نیم ثانیه سریع تر شد یعنی بازم اختلافشون در حد یک ثانیه هست؟

  • -

   0

   0

   این 1.5 ثانیه ای تقریبی هست ولی اونچه که بدیهیه اختلاف اسب بخار بین پاور یونیت مرسدس با بقیه تیم هاست.

   • Mortrza

    0

    0

    ممنون

  • احسان

   1

   0

   معلوم نیست ردبول جای دیگه هم اینقدر خوب باشه پیست موناکو (همون خیابونهای شهر)بخاطر پیچ های زیاد و عرض کم ایرودینامیک مهمتر از قدرت موتوره واسه همینم ریکاردو خوب بود ولی تو پیستهای دیگه که عریض تراند و مسیر مستقیمی طولانی دارن ردبول باز پشت مرسدس و فراری قرار میگیره

 3. cfz

  1

  1

  مرسدس کارشو خوب بلده. بقیه تیمارو رسما به ف..اک داده :))))

 4. هومن

  1

  0

  2014 که اصلن مضحک بوده اختلافا اقا ولی من شنیدم یه ایرانی تو مرسدس هست مثل اینکه مهندس اونجا اگه هست واقعا باعث افتخار هست بالاخره این تیم الان بهترین تیمه

 5. MILAD

  0

  0

  سوم اینکه چون کمپرسور جلوی موتور قرار دارد، هوای خنک دریافت میکند و همه میدانیم هوای سرد فشرده تر است و کمپرسور میتوانست که هوای بیشتری را در اختیار موتور قرار دهد که باعث انفجار قویتر در سیلندر و در نهایت قدرت بیشتر موتور می شد. جالب است بدانید که موتور مرسدس حدود ۸۰ اسب بخار نسبت به رقبا قوبتر بوده که به خاطر همین سیستم هوشمند بوده است.

  هرچقدر دما افزایش پیدا کنه،فشارم بالاتر میره،فک کنم اشتباه شده تو متن بالا!!

  • سپهر

   0

   0

   دوست عزیز،
   با بالا رفتن دما هم حجم گاز بیشتر میشه هم فشارش، در واقع منبسط میشه،
   دما هم که کاهش پیدا کنه حجمش هم کاهش پیدا میکنه و فشرده تر میشه…

 6. mehdi

  0

  0

  تایم گیری ها نشون میده اگه قدرت ها هم اندازه باشه فراری و ردبول سریع تر ار مرسدس ها هستند