Register

پنج + هفت =

A password will be e-mailed to you.

مجله خودرو ایران – کانسپت جدید رودستر محبوب بی ام و سری Z4 در همکاری با تویوتا و خودروی تویوتا سوپرا 2018 در این هفته رونمایی شد و با نشان دادن اینکه خودرو های بی ام و در سال 2018 چه خط مشی به خود می گیرند توانست تمام چشم ها را به سوی خود خیره کند.

به طور خلاصه می توان گفت که در تمام خودروهای رودستر باید یک چنین ویژگی هایی هویدا باشد: کاپوت دراز، برآمدگی کوتاه، عدم وجود سقف که تمام این سه ویژگی را می توان در این خودرو نیز دید. ورودی های هوا که روی کاپوت و پشت چرخ های جلو قرار گرفته اند و همینطور چراغ های LED که با خطوط طراحی روی ماشین هارمونی خاصی را ایجاد می کنند بدون شک نمایی چشمگیر را در این خودرو ایجاد کرده است. ولی بیاییم با خود روراست باشیم، این خودرو هنوز در مرحله کانسپت قرار دارد و نمی شود گفت که این یک طرح نهایی و آماده تولید است حتما تغییراتی در این خودرو صورت می گیرد.

 

تنها چیزهایی که از آنها مطمئنیم این است که این خودرو یک خودروی دیفرانسیل عقب بوده و با بدنه ای سبک که با ظرافت هر چه تمام تر مهندسی طراحی شده می تواند به طرز فوق العاده ای چابک باشد و از آنجاییکه مشترکاً با خودروی تویوتا سوپرا نسل جدید توسعه یافته، هر دوی این خودرو از تکنولوژی هایبرید مشترکی بهره مند هستند.

این شایعه شده است که بی ام و و تویوتا هر دو قصد دارند که از یک پیشرانه بنزینی-الکتریکی استفاده کنند که این پیشرانه از سری پیشرانه های چهار سیلندر توربوشارژ بنزینی می باشد و موتور الکتریکی نیز روی محور جلو قرار می گیرد و توسط ابرخازن ها تغذیه می شود. از آنجایی هم که بی ام و اعلام کرده این خودرو به طور پیش فرض از دیفرانسیل عقب استفاده می کند یعنی که بی ام و امکان استفاده از سیستم دو دیفرانسیل را برای این خودرو دور از انتظار ندیده و اگر این خودرو به چنین سیستمی مجهز شود همه می توانند درک کنند که این خودرو چه هیجان رانندگی را می تواند به همراه داشته باشد ولی خب فعلا این امر تایید نشده و در حد شایعه مانده است.

پلتفرم مشترک این خودرو توانسته تلاش های متخصصین بی ام و را در زمینه فیبر کربن و آلومینیوم که در پروژه های i3 و i8 به دست آورده اند را کنترل کند و بیشتر از این موارد بی ام و قصد داشت تا کاری کند که زیبایی و طراحی این خودرو بتواند چشم ها را به خود خیره کند. در طراحی داخلی این خودرو نیز می توان گفت تقریبا تلاش زیادی برای نو آوری در فرمان نشده و تقریبا همان شکل سنتی خود را در طراحی فرمان حفظ کرده.

اما شاهکار این قسمت زمانی شکل می گیرد که ابزارهای دیجیتالی در یک هارمونی زیبا با مانیتور مرکزی قرار می گیرند و به شما این امکان را می دهند در راحت ترین شکل ممکن اقدام به تنظیمات دلخواه خود کنید. تضاد رنگی که در کابین وجود دارد و همینطور تایمری که روی فرمان برای ثبت زمان در نظر گرفته شده بدون شک هیجان فوق العاده ای را القا می کند.

اما یک سوال پیش می آید، آیا بی ام و Z4 زیباترین چیزی است که بی ام و می توانسته از آینده خود ترسیم کند؟ آنها می گویند دو کانسپت Z4 و سری 8 آنها خط مشی طراحی های آینده این کمپانی را به رخ می کشند، آیا این کانسپت زیباترین کانسپت تاریخ بی ام و است؟ با هم نگاهی به زیباترین کانسپت های تاریخ بی ام و می اندازیم.

جواب این سوال را به شما واگذار می کنیم، اما امیدواریم لااقل بر خلاف رویه سال های اخیر بی ام و، این کانسپت کمترین تفاوت را با نمونه تولیدی داشته باشد.