فرمول یک ایران – امروزه فرمول یک باید با سیاست هایش، تیم ها را مجبور کند تا در مقابل حق لیسانس بازی های ویدئویی مقاومت نکنند تا فرمول یک تعامل بهتری با دنیای گیمینگ داشته باشد و طرفداران بیشتری جذب این ورزش بشوند.

برنی اکلستون قبلا حرفی زد که از دید خیلی از افراد کاملا غیرمنطقی بود، او گفت فرمول یک نیاز ندارد تا نسل جوان را به خود جذب کند چون آن ها پول خرید ساعت های رولکس را ندارند. اما واقعیت این است که هر ورزشی اگر اهداف بلندمدتی داشته باشد، باید دنبال کننده های تازه ای را جذب کند.

اگر بتوانید جوانان را علاقه مند به این ورزش بکنید، مخاطبان آینده تان را تضمین کرده اید. اما در دوره ای که فرمول یک فقط در تلویزیون ها بود و حالا هم که فقط به فضای مجازی چسبیده اند، نگرانی های وجود دارد که جایزه بزرگ ها نتوانند در جذب مخاطب جدید موفق باشند.

لیبرتی مدیا سعی زیادی می کند که طرفداران جدیدی جذب کند آن هم از طریق شبکه های اجتماعی، اما شاید حوزه ای که فرمول یک باید با جدیت در آن ورود کند جای دیگری باشد، و آن صنعت بزرگ گیمینگ است.

تجربیات ثابت کرده است که کودکان اولین بار که چیزی را تجربه می کنند نه آن را از پدر و مادرشان می شوند، نه این که ویدئوی آن را در یوتیوب یا آپارات می بینند، بلکه وقتی بازی می کنند با زمینه ی جدیدی آشنا می شوند.

فرمول یک و صنعت بازی سازی

کریستیانو رونالدو بر روی کاور بازی سال آینده ی Fifa

برای مثال رشد فوتبال در ایالات متحده همزمان شده است با افزایش محبوبیت بازی های فوتبالی بر روی کنسول ها و کامپیوترهای شخصی. تحقیقات نشان می دهند که یک سوم افرادی که فیفا را در امریکا خریداری کرده اند، تبدیل به طرفدار پر و پا قرص این ورزش شده اند و نصف دیگر نیز به این ورزش علاقه مند شده اند.

این اتفاق برعکسش هم وجود دارد، بازی NFL که توسط شرکت EA ساخته شده است به محبوبیت این ورزش در کشورهای دیگر جهان کمک کرده است.

رئیس سابق مسابقات EA به ESPN گفته بود:

لیگ ملی فوتبال (آمریکایی) به شما می گوید که هیچ ابزاری بهتر از این بازی برای جذب مخاطبین جوان وجود ندارد.

برای فرمول یک هم این مسئله صدق می کند. در نظرسنجی سایت موتوراسپورت با شرکت طرفداران فرمول یک، مشخص شد که 50 درصد فرمول یکی ها بازی ویدئویی انجام می دهند و این مقدار در بین جوانان 18 تا 24 ساله به 80 درصد می رسد.

اکثریت این گیمرها بر روی کنسول بازی می کنند و بازی تحت لیسانس فرمول یک محبوب تر از Gran turismo و Need For Speed می باشد.

البته مدت زیادی است که فرمول یک بازی خودش را دارد ولی اکثریت این عقیده را دارند که هدف از این بازی فقط کسب درآمد بوده است نه ابزاری برای جذب مخاطب جوان.

بازی فرمول یک 2016 - بازی F1 2016

بازی فرمول یک 2016

بازی F1 2016 بعد از این که شرکت code masters حق آن را خرید به عنوان یکی از محبوب ترین بازی های جایزه بزرگ شناخته شد، F1 2017 پا را فراتر از این گذاشته است و در امکانی جدید این قابلیت را به گیمر می دهد که ماشین های کلاسیک و قدیمی فرمول یک را امتحان کند.

این بازی جنبه های مثبتی مانند مسابقه دادن با تیم های مختلف، در پیست های مختلف و با راننده های مختلف را دارد، اما در طرف مقابل نقطه های ضعفی نیز دارد که محدودیت هایی را برای گیمر ایجاد کرده است، مانند آسیب های غیرواقعی به ماشین و شاید مهم ترین در بین طرفداران، این که راننده نمی تواند تیمش را عوض کند.

عنصر مهمی که باعث شده تا بازی های Fifa و Madden NFL عملکرد خوبی داشته باشند، چون رویاپردازی و وفاداری یک طرفدار به تیمش تمامی ندارد.

جایی که فرمول یک به شدت حضورش کمرنگ است، مسابقات گیمینگ می باشد، جایی که پیش بینی می شود تا سال 2020 ارزشش به 2 میلیارد دلار برسد و سالیانه 500 میلیون مخاطب را جذب خود کند.

فرمول یک هیچ لیگ گیمینگی ندارد، و رقابت هایی که بین طرفداران وجود دارد به انجمن ها محدود می شوند.

حتی بازی های مسابقه ای دیگر مانند rFactor یا iRacing هم با مذاکرات اخیر فرمول یک به زودی کنار می روند چون لیسانس قانونی بازی را ندارند.

فرمول یک و صنعت بازی سازی

فرمول یک و صنعت بازی سازی

ورزش های دیگر باهوش بوده اند و زودتر پا به عرصه ی مسابقات گذاشته اند. گیمرهای بازی NFL در مسابقه ای که 250 هزار دلار جایزه اش است به رقابت می پردازند. جدیدا NBA هم به دنبال این است تا خودش را در مسابقات گیمینگ مطرح کند.

چه شده است؟ فکر می کنید صنعت گیمینگ و مسابقات گیمینگ کوچک هستند؟ خوب پس به آینده خوش آمدید. اگر هنوز این گونه فکر می کنید کافی است به سایت twitch بروید و شور طرفداران این ورزش را ببینید. یکی از بزرگ ترین رقابت ها مربوط به بازی Dota 2 می باشد که رقابت بین المللی آن سالانه در ماه سپتامبر برگزار می شود و بزرگ ترین گیمرهای این بازی در قالب تیم هایی گرد هم می آیند و برای جایزه ای با ارزش به رقابت می پردازند، مجموع جایزه ای که فعلا برای جام امسال دوتا در نظر گرفته شده است تا به این لحظه ارزشی برابر با 20 میلیون دلار دارد، پس صنعت گیمینگ دیگر کوچک نیست.

فرمول یک و صنعت بازی سازی

رقابت های قهرمانی دوتا

حالا خیلی از بازی های مسابقه ای از قبیل فرمول یک موقعیت خوبی در این عرصه دارند. فروش خوب بازی های مسابقه ای این را اثبات می کنند.

سری گرن توریسمو که حالا 20 ساله شده است در مجموع 77 میلیون کپی فروخته است، بازی Forza Motorsport هم یک سری میلیارد دلاری است و بازی Project cars هم دو میلیون کپی فروخته است. بالاتر از همه ی این ها بازی موبایل Real Racing 3 قرار دارد که 300 میلیون دانلود داشته است.

مشخص است که فرصت در این عرصه مهیا است. فرمول E مسابقات بازی های ویدئویی خودش را اوایل امسال در لاس وگاس برگزار کرد و مک لارن نیز خودش را وارد این عرصه کرده است و جایزه ای بسیار عالی برای برنده در نظر گرفته است، یک سال قرارداد برای تبدیل شدن به راننده ی شبیه ساز رسمی تیم مک لارن.

فرمول یک و صنعت بازی سازی

آگهی مک لارن برای مسابقات بازی های ویدئویی اش

برای زاک براون، مدیر اجرایی تیم مک لارن، اهمیت دنیای گیمینگ و مسابقات آن مشخص است.

او می گوید:

ما یکی از ورزش هایی هستیم که بچه ها نمی توانند در مدرسه انجامش دهند، خب گران است و خیلی از افرادی که می خواهند این را تجربه کنند نمی توانند.

پس مانند فوتبال (آمریکایی)، باید به دنبال ریشه انداختن موتوراسپورت باشیم. قبلا پایه و ریشه کارتینگ بود، که هنوز هم مخاطب کمی دارد چون ورزش گرانی است.

من می توانم ببینم که گیمینگ پایه های موتوراسپورت خواهد شد، چون گسترده و محبوب است و همه می توانند پولش را بدهند. سپس این یک مجموعه ی بزرگ تری برای موتوراسپورت فراهم می کند.

دارن کاکس، مغز متفکر بازی گرن توریسمو که به مک لارن هم در مسابقاتش کمک می کند می گوید به تعداد افرادی که بازی های مسابقه ای انجام می دهند اهمیت کمی داده می شود.

او می گوید:

من یک بار در لمانز بودم، با رئیس بازی Real Racing 3 و ساعت 9 صبح یکشنبه بود، او اطلاعات بازی را روی گوشی اش داشت.

در همان لحظه، 3 میلیون نفر داشتند بازی را انجام می دادند، نسخه لمانز بازی هم وجود داشت، تعداد افرادی که بازی را انجام می دادند از کسانی که خود لمانز را می دیدند بیشتر بود.

در یکی از انجمن ها نظرسنجی ای ترتیب دادیم، سوال این بود که چگونه با موتوراسپورت درگیر شدید؟ 78 درصد گفتند که طرفدار موتوراسپورت هستند چون بازی ویدئویی انجام داده اند و علت دیگری نداشته است.

شاید در سال های آینده فرمول یک هم تلاشش را بکند تا بازی رسمی اش بهترین بازی مسابقه ای شود و سریع ترین گیمرهای دنیا را کشف کند و مسابقاتش در مقابل تعداد زیادی از هواداران برگزار شود.

و تیم هایی مثل مک لارن بروند و تیم های خودشان را جمع کنند و جمع طرفداری جدیدی تشکیل بدهند.

براون در این باره گفت:

من مخالفش نیستم. من تلاشم را خواهم کرد تا رؤسای خودم را قانع کنم تا در زمینه ای فراتر از مسابقه ی امروز قدم بگذراند، البته در آینده.

نمی توانم بفهمم که چرا تیم های فرمول یک قدرت بازی های ویدئویی را دست کم می گیرند، طرفدارانی که دارد و مخاطبانی که جمع می کند.

فرمول یک و صنعت گیمینگ

نسخه کلاسیک مک لارن MP4/4 در بازی F1 2017

در پایان شما می توانید بازی فرمول یک 2016 را در صفحه ی زیر دانلود نمایید:

دانلود بازی F1 2016 به همراه کرک

15 دیدگاه

 1. AliRezaF1

  13

  0

  کلا فرمول یک در زمینه ی تبلیغات به طرز عجیبی ضعیفه حس میکنه همه چی باید خودبخود و خودجوش اتفاق بیافته … نمیدونم کی میخوان اصلاح شن … دو سوم کشورمون اصن نمیدنن فرمول یک چی هست که بعد بخوان هوادارش باشن یا گیمر!!!!

  • Saeed

   12

   0

   بنظر من مهمترین دلیل محبوبیت پایین موتوراسپرت تو ایران نبود ب سایت مرجع برای داشتن اطلاعات بیشتر در این زمینه هست و من ب همین دلیل دنبال نمیکردم و بعد از آشنایی با سایت فرمول بک ایران بود ک من با جدیت و اشتیاق طرفدار فرمول شدم

   دلیل دیگ هم پر هرینه بودن و دسترسی محدودب ابن رشته هست

 2. Mehrdad

  8

  0

  ای جان بالاخره گذاشتین
  مطلب هم عالی بود
  یه کرک آنلاین هم واسش اومده که من تست کردم عالی داره جواب میده
  دوستان نصب کنین با کرک انلاین باهم مسابقه بزاریم خیلی باحاله

  • Behrouz Nayeri

   2

   0

   لینک دانلود از این کرکی که گفتین میشه بفرستین؟☺

   • Mehrdad

    2

    0

    سلام متاسفانه سایت اجازه نمیده لینک بزارم
    خود سایت از سایت دانلودها لینک گذاشته
    وارد سایت دانلودها شین در باکس دانلود کرک آنلاین هم هست
    اون کرک رو جایگزین کرک افلاین کنین تو پوشه بازی که نصب شده
    نرم افزار steam روهم دانلود کنین
    یک اکانت تو استیم بسازین
    بعد بازی رو اجرا کنین حالا میتونین وارد بخش مولتی پلیر بشین
    موفق شدین بگین یوزرامون رو بزاریم باهم بازی کنیم خیلی حال میده

  • سجاد

   1

   0

   منم موافقم من خودم عاشق این بازیم و خیلی منتظر کرک 2016 بودم چون کنسول ندارم و خوشبختانه کرک آنلاینش عالیه.البته بازی سختیه من خیلی وارد نیستم ولی کسایی که دوست دارن باهم بازی کنیم یه گروه بشیم هماهنگ کنیم لذت ببریم چون با خارجیا که بازی میکنی خیلی نامردن عمدا باهات تصادف میکنن

   • Mehrdad

    1

    0

    نام کاربری من تو استیم
    Mehrdadxxx
    ادد کنیم همو بازی کنیم
    سجاد جان بازی نسبت به نسخه های قبلی خیلی کنترلش راحت تر شده یکم باش ور بری عادت میکنی فقط تو این نسخه استراتژی خیلی مهنه و تنظیمات ماشین که باید متناسب با پیست دان فورس رو مثلا تنظیم کنی تو موناکو بابد دانفورس رو ببسترین میزان بزاری تو پیستی مثل ایتالیا باید کمترین حالت تا بتونی بهترین تایم رو بزنی
    اگه تعداد زیاده یه گوره بسازیم تا کرکه رو مسدود نکرده استیم لذت ببریم

 3. Behrouz Nayeri

  2

  0

  واقعا درسته من خودمم اولین باری که با دنیای فرمول یک آشنا شدم بازی f1 2009 بود و الانم که بازیا شبیه سازن برا خودشون میشه ازشون برای استعداد یابی و جذب راننده جوانم استفاده کرد همه پول کارتو مسابقه رو ندارن ?

 4. Saeed

  1

  0

  300 میلیون نفر داشتند بازی را انجام می دادند

  ببخشید فک کنم ۳۰۰ هزار باشه چون بازی ریل ریسینگ ۳ توی پلی استور و اپ استور روی هم ۳۰۰ میلیون بار نصب نشده

  • محمدرضا شمس

   4

   0

   سلام، رقم ها رو یه بار دیگه چک کردم، اون 300 میلیون دانلود درسته، اگه نادرسته دیگه تقصیر سایت موتوراسپورت هست چون من قسمت هایی که خودم دست کاری کردم فقط مربوط به بازی dota بود 🙂

 5. Meysam..LaFerrari

  3

  0

  حقیقت اینه که فرمول یک مثل فوتبال یا بسکتبال توانایی جذب تمام اقشار رو نداره؛ چون هرگز مثل اون ورزش ها فان نیست!
  اکثر افرادی که به ورزش های موتوری و مخصوصا فرمول یک علاقمند میشن عاشقان خودرو،خودروسازها و علاقمندان به تکنولوژی هستند!
  کافیه همین قشر که تعدادشون هم کم نیست رو با کیفیت بالای مسابقات و رقابت ها راضی نگه داری…
  ای کاش فرمول یک وارد سری Forza ، Gran Turismo یا حتی Project Cars بشه ، نه اینکه سری F1 که استدیوی کد مسترز میسازه بد باشه ، اما اگه شرکت های بزرگتری مثل مایکروسافت یا سونی این رقابت هارو بصورت جدی وارد عناوینشون کنن مطمئنا خروجیش چیز بسیار با کیفیت تر و بهتریه.

 6. F2004

  4

  0

  فرمول یک و دنیای وایتینگ

 7. Mohsen®

  2

  0

  بازی F1 2015 و F1 2016 رو روی کنسول دارم!
  نسخه مشابه رو روی PC هم دارم.
  اصلاً قابل مقایسه نیستند روی کنسول و کامپیوتر
  کسایی که علاقه شدید دارن حتماً کنسول تهیه کنند و بازی رو خیلی راحت تر از حتی سی بازی کامپیوتر میشه تهیه کرد.
  یکی از بزرگترین مزیت های کنسول این هست که میشه به صورت آنلاین با سایر رانندگان آنلاین از سراسر دنیا مسابقه داد و رقابت کرد.

 8. Ayrton

  1

  0

  Steam is currently in Offline Mode.for the First launch go in Online Mode
  Select Steam in the upper left corner.Go Online ….. connected the internet and follow instruction.Afterwards reastart the game.

  بچه ها موقع نصب بازی این اخطارو میده !!
  چیکار کنم ؟؟؟

  • Mohsen®

   1

   0

   ترجمه دقیقش این میشه:
   در حال حاضر استیم آفلاین هست (استیم یک فایل نصبی هست فکر کنم)
   وقتی برای اولین بار میخوای آنلاین رو ران کنی (بالا بیاری) از قسمت بالای سمت چپ استیم رو انتخاب کن و آنلاین شو
   به اینترنت وصل شو و مراحل نصب رو دنبال کن و بازی رو یک بار از ابتدا اجرا کن