Register

5 × 1 =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایران – به هفتمین مرحله از رقابت های قهرمانی فرمول یک ۲۰۱۷ رسیده ایم، یعنی گرندپری کانادا که در پیست ژیل ویلنوو شهر مونترال برگزار خواهد شد.

نگاهی بر پیست ژیل ولنوو مونترال کانادا

در سال ۱۹۶۰ به دلیل روابط نه چندان خوب انگلیسی ها و فرانسوی های کانادا، میزبانی گرندپری هر سال بین دو پیست موسپورت پارک و مونت ترامبلان دست به دست می شد، تا این که در سال ۱۹۷۰ به علت خطرناک بودن مونت ترامبلان، موسپورت پارک توانست به تنهایی فرمول یک کانادا را برای خودش کند.

موفقیت ژیل ویلنوو در فرمول یک، فرانسوی های کانادا را ترغیب کرد که پیستی بسازند. هر چند ساخت پیست خیلی هم شدنی نبود، هزینه و زمان برعلیه آن ها بود.

راه حلی که دادند ساده و مفید بود. جزیره ی کوچک مونترال را برای ساخت پیست نوتردام هدف گرفتند، مسیرهای جزیره را به هم متصل کردند و پیست فرمول یک ساختند. همه راضی بودند، یک مکان عالی برای گرندپری بود.

بعد از این که ۲ میلیون دلار را خرج استاندارد سازی پیست بر اساس قوانین فرمول یک کردند، موفق شدند تا در سال ۱۹۷۸ میزبانی گرندپری کانادا را برعهده بگیرند. ژیل ویلنوو اولین فصلش بود که به فراری آمده بود، هنوز بردی کسب نکرده بود ولی با یک مسابقه ی خوب در خانه اش توانست پیروزی به یادماندنی ای را به دست آورد. پس از مرگ ناراحت کننده اش در سال ۱۹۸۲ پیست را به یاد او نام گذاری کردند.

ژاک پسر او هیچ وقت در این پیست پیروز نشد، اما راننده های بزرگی توانسته اند به عنوان نفر اول به روی سکو بروند. یکی از این راننده ها مایکل شوماخر است که با هفت پیروزی در این پیست رکورددار است.

پیست ژیل ویلنوو

از سال ۱۹۷۸ تا به امروز گرندپری کانادا در این پیست برگزار می شود، به جز دو سال، ۱۹۸۷ و ۲۰۰۹ که خبری از فرمول یک در جزیره نبود. در سال ۲۰۰۹ گرندپری ابوظبی جای کانادا را گرفت اما به دلیل علاقه ی عموم به این گرندپری بار دیگر فرمول یک به پیست ژیل ویلنوو بازگشت.

در هنگام برگزاری مسابقات و یا در مواقعی که گرندپری ها به پیست می آیند، قسمت هایی از پیست برای استفاده ی عموم باز می شود و مردم می توانند در آن به قدم زدن، دویدن، اسکیت سواری و رانندگی بپردازند. در زمان های دیگر این پیست و جزیره ای که در آن قرار دارد به مکانی آرام تبدیل می شوند.

نگاهی فنی تر

این پیست ۴٫۳۶۱ کیلومتر طولش است و راننده ها مسافت ۳۰۵٫۲۷ کیلومتری مسابقه را در ۷۰ دور می پیمایند.

پیست ژیل ویلنوو از پیست های سریع فرمول یک است ولی چالش آن چنان بزرگی برای راننده ها نیست. گرمای هوا هم ممکن است راننده ها را خسته کند و کار در پیستی که حاشیه های کمی دارد و دیوارها نزدیک به مسیر هستند سخت تر شود. اگر در این پیست اشتباه کنید، احتمال خروجتان از مسابقه بیشتر خواهد بود.

نقشه ی پیست ژیل ویلنوو کانادا به همراه نمودار تغییرات ارتفاع آن

نقشه ی پیست ژیل ویلنوو کانادا به همراه نمودار تغییرات ارتفاع آن

پیست را با مستقیمی های بلند و پیچ سنجاقی و شیکین هایی می شناسند که این شیکین ها و پیچ سنجاقی فرصت های خوبی برای سبقت گیری هستند.

پیست نسبت به دیگر پیست ها چسبندگی کم تری دارد پس احتمالا اسپین هایی را در تمرین ها ببینیم.

پیچ ۱ فرصت خوبی برای سبقت گیری می باشد چون پس از منطقه ی DRS قرار دارد.

در ژیل ویلنوو حتی دیواره های پیست نقش تله را دارند، برای مثال در پیچ های ۳ و ۴ راننده ها سعی می کنند که از رمپ ها استفاده کنند و در نزدیک ترین حالت به دیواره ها حرکت کنند تا زمان بهتری ثبت کنند.

پیچ سنجاقی شماره ۱۰ هم از اهمیت زیادی برخوردار است، باید ریسینگ لاین مناسبی برای عبور از این پیج انتخاب کنید تا در مستقیمی بعدی سرعت بهتری داشته باشید.

برخورد مایکل شوماخر به دیوار قهرمانان

برخورد مایکل شوماخر به دیوار قهرمانان

بعد از این مستقیمی با سرعت بالا به شیکین تنگی می رسیم که اشتباه در آن باعث خروج راننده از مسابقه می شود، دیوار قهرمانان معروف نیز بعد از همین شیکین واقع شده است. دیواری که در خروجی پیچ ۱۴ قرار دارد و راننده های زیادی از جمله شوماخر، دیمون هیل و… را از مسابقه خارج کرده است، به این دلیل است که به آن دیوار قهرمانان می گویند.

برای آشنایی بیشتر با پیست می توانید ویدئوی زیر را تماشا کنید:
[videojs_video url=”http://hw5.asset.aparat.com/aparat-video/cd3671d4dd2bfd2784d5f27e0deac8cb7318596-360p__91292.mp4″ width=”752″]

پیست ژیل ویلنوو برای فرمول یک کانادای ۲۰۱۷ تغییر می کند

تغییرات قوانین باعث سریع تر شدن ماشین ها شده اند و این باعث شده است تا تعداد زیادی از پیست ها خود را با شرایط جدید تطبیق دهند.

شکل اصلی پیست تغییر نمی کند ولی حاشیه های آن ایمن تر خواهند شد. اکثر گاردریل ها و ۵۰۰۰ لاستیک حذف خواهند شد و جای خود را به محافظ های جدید تک پرو می دهند.

این حاشیه های جدید از جنس پلی اتیلن هستند و داخل آن ها معمولا شن و یا فوم قرار دارد.

دیوار قهرمانان نیز زاویه اش تغییر می کند چون فیا آن را خیلی خطرناک می دانست.

آمار گرندپری کانادا

رانندهبردتیمبردموتوربرد
مایکل شوماخر7مک لارن13فورد کازوورث12
لوئیس همیلتون5فراری11فراری11
نلسون پیکه3ویلیامز7مرسدس8
جکی ایکس2برابهام4رنو6
جکی استوارت2تایرل2بی ام و4
آلن جونز2مرسدس2هوندا4
آیرتون سنا2ردبول2ماترا1
رانندهسکوتیمسکوموتورسکو
مایکل شوماخر12فراری33فورد کازوورث39
لوئیس همیلتون6مک لارن29فراری34
نلسون پیکه5ویلیامز20رنو19
الن پراست5بنتون11مرسدس17
جین السی5برابهام7بی ام و8
روبنز باریچلو5ردبول6هوندا8
جیانکارلو فیسیچلا4مرسدس5تگ پورشه4
سباستین فتل4لوتوس5پژو3
رانندهپول پوزیشنتیمپول پوزیشنموتورپول پوزیشن
مایکل شوماخر6مک لارن11فورد کازوورث14
لوئیس همیلتون5ویلیامز8رنو9
نلسون پیکه3فراری6مرسدس7
آیرتون سنا3لوتوس5فراری6
سباستین فتل3برابهام5هوندا6
جکی استوارت2ردبول3بی ام و 4
آلن پراست2مرسدس3رپکو1
رالف شوماخر2رنو1

تصاویری از پیست مونترال:

34 دیدگاه

 1. Ali

  6

  8

  لوئیس همیلتون آمار خیلی خوبی تو این پیست داره.احتمالا پول رو هم بگیره.برد این مسابقه برای ریکاوری لوئیس همیلتون بسیار مهم است.ولی اگر فتل اول بشه همچنان امید قهرمانیش کمتر میشه.فتل تو پیست های نیمه دوم خیلی خوب هست و همیلتون تا میتونه باید از نیمه اول امتیاز بگیره.

  • Yasiin

   9

   7

   اون پیستای نیمه دومی که وتل توش خوبه رو نام ببر؟؟؟

   • sina_ak@@

    9

    6

    تو اسپا و اینترلاگوس ۲ بار برنده شده
    تو مونزا ۳ بار برنده شده
    تو ابوظبی ۳ بار برنده شده
    تو سوزوکا ۴ بار برنده شده
    تو سپانگ ۴ باربرنده شده
    تو سنگاپور ۴ بار برنده شده
    الان این آمار فتل بده به نظر شما؟؟ شما یه جوری کامنت میزاری انگار فتل یه راننده تازه کاره. فتل هر چی که باشه فعلا از همیلتون بیشتر قهرمان جهان شده و تا الانم که همیلتون عقبه. پس لطفا یه جوری کامنت نزارین که آدم شک بکنه شما تا حالا فرمول یک نیگا کردی یا نه.

   • Ali

    4

    0

    البته بهتر بود مینوشتم بطور کل در نیمه دوم؛پیست خاصی مد نظرم نبود.ولی بطور کل فتل اکثرا در نیمه دوم فصل خیلی خوب عمل میکنه.اینجور هم که بنظر میاد ماشین فراری با پیست های نیمه دوم فصل بیشتر سازگار هست چون پیست های با دمای بالای بیشتری نسبت به نیمه اول فصل داره.

   • Yasiin

    4

    7

    غصه نخور داداچ پسته بخور.این بنده خدا گفت پیستای نیمه دوم وتل عملکردش بهتر بوده ازش پرسیدم کدوم پیستا رو میگه؟بعد تو اومدی میگی وتل فلان پیست ها رو برده…مگه کسی گفت نبرده؟؟مورد بعد اینکه گفتی وتل یه قهرمانی بیشتر داره معلوم شد درکت از فرمول یک چقدره… طبق منطق تو الن پراست از سنا بهتره?.در ضمن کل امار لویس از وتل بهتره حالا تو اومدی میگی وتل یبار بیشتر قهرمان شده؟؟تو که خوب بلدی از اینترنت امار رو حفظ کنی بیای اینجا کپی کنی بقیه اش هم میگفتی.میگم تو همونی نبودی پارسال عاشق رزبرگ بودی براش سر میشکستی الان یهو رفتی سمت وتل?

   • Yasiin

    3

    1

    Ali:بنظر من اشتباه میکنید اگه یادت باشه همین فصل قبل تو اواخر فصل رایکونن عملکردش بهتر بود.راجع به ماشین فراری هم اینکه با پیستای دما بالا سازگارتره قبول دارم ولی اینم در نظر داشته باش پیستای نیم فصل دوم بیشتر متکی به قدرت موتور هست و انجین ماشین مرسدس هم کمی قوی تره.

   • (h.n) lewis.44

    2

    7

    یاسین داداچ خودتو ناراحت نکن آمار خودش گویاست.
    درضمن دیدیم که تمبر کیو ساختن 🙂
    ایشالا ک این فصل ی حرکت خوبی بزنه….

   • Burnout

    2

    3

    sina_ak@@ اینکه سب با یه تیم دیگه و یه ماشین دیگه و کلا یه شرایط دیگه
    توی این پیست هایی که گفتی برنده شده دلیلی نداره که با فراری هم بتونه
    دوباره تکرارش کنه
    شرایط فرمول یک با زمانی که سب توی ردبول بود خیلی فرق کرده
    مشتی پس به قول خودت یه جوری کامنت نزار که آدم شک کنه
    تا حالا فرمول یک دیدی یا نه

   • sina_ak@@

    5

    2

    Yassin
    اول اینکه خودت بشین پسته بخور که همیلتون با کمک بوتاس هنوز بازم ۲۵ امتیازعقبه.
    دوما اگه تعداد تعداد برد تو یه پیست از معیارهای عملکرد نیست پس چی معیاره؟ تعداد دراز و نشستی که میتونن برن معیارن؟؟ شما لطف کن معیارهای خودتو بگواطلاعات بقیم بره بالا. اره شما خیلی درکت از من بیشتره من که ادعایی ندارم.
    سوما اگه سنا نمیمرد تعداد قهرمانیشم از پراست بیشتر میشد. نگو که از سال ۱۹۸۰ داری فرمول یک نیگا میکنی و آمارت درباره پراستو و سنا رو از اینترنت درنیاوردی!!
    سوما آمار همیلتون خیلی خوبه ولی شما که اینقدر درکت از فرمول یک بیشتر از ماس میدونی که تاثیر ماشین خیلی خیلی بیشتر از رانندس نمونشم آلونسوی الان. شما بگو کدوم سالی بود که همیلتون ماشین بدی دستش بوده؟ همین روزبرگی که فک کنم شما به عنوان یه راننده خوبم قبولش ندارین تو سه سال گذشته ۴۶ تا پودیوم آورده و همیلتون ۵۰ تا از ۵۹ مسابقه ممکن که که هردوتاشونم حداقل ۵ تا ریتایرمنت داشتن. خود آمار واضحه که ماشین مرسدس چه هیولایی بوده. همیلتون ۱۰ تا مسابقه بیشتر از فتل داده و فتلم فقط ۲۶ تا مسابقه با توروسو داده. هر وقت همیلتون ۲۶ تا مسابقه با توروسو داد و شرایطشون یکی شد منم خوشحال میشم مقایسه کنیم.
    چهارم نه عزیزم من پارسالم یه بارم اینجا کامنت نزاشتم ولی خیلی از قهرمانی روزبرگ خوشحال شدم

   • sina_ak@@

    3

    1

    Burnout
    حرف شما درسته دلیلی نداره ولی کسی نگفت که تضمینی فتل خوب خواهد بود من گفتم خوب بوده. همون موقعم مخصوصا ۲۰۱۰ و ۲۰۱۲ فراری و مکلارن ماشینای خوبی داشتن. در ضمن مشتی فک کنم خودتم میدونی که فتل تو فصل ۲۰۱۵ تو مالزی و سنگاپور با فراری هم برنده شد.

 2. rock climbing

  8

  0

  ای کاش مکلارن بالاخره بتونه اولین امتیازش رو بگیره.

  • Hossein44

   2

   3

   نخواستم کامنت بذارم آقای sina_ak@@ ولی خودت خواستی
   در جواب اینکه :شما بگو کدوم سالی بود که همیلتون ماشین بدی دستش بوده؟ سال ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ و شایدم ۲۰۱۳ ماشین خوبی دستش بوده؟؟؟؟
   ود جواب اینکه: اگه تعداد تعداد برد تو یه پیست از معیارهای عملکرد نیست پس چی معیاره؟ همیلتون در آمریکا و مجارستان و کانادا هیچ رقیبی (( کسانی که زنده اند)) نداره وتل شاید در اسپا و سنگاپور و سوزوکا بهتر باشه به خاطر هیولای آیرودینامیکی
   موفق باشید

   • sina_ak@@

    1

    1

    اگه شما به اون ماشینای همیلتون میگه بد به بقیه ماشینا چی میگی؟ من نگفتم ماشیناش خیلی خوب بودن گفتم بد نبودن. مکلارن ۲۰۰۹ دو برد, مکلارن ۲۰۱۰ ۵ برد, مکلارن ۲۰۱۱ ۶ برد, مکلارن ۲۰۱۲ ۷ برد, مرسدس ۲۰۱۳ ۳ برد داشته. اگه شما به اون ماشینا میگی بد به اینا چی میگی؟ توروسو ۲۰۰۷ ۰ برد, توروسو ۲۰۰۸ یک برد, ردبول ۲۰۱۴ ۳ برد, فراری ۲۰۱۵ ۳ برد, فراری ۲۰۱۶ ۰ برد. دوستان خودشون مقایسه کنن سالایی که ماشین همیلتون بد بوده و سالایی که ماشین وتل بد بوده.
    اره همیلتون تو اون سه تا پیست خیلی خوبه ولی بحث ما سر اون نبود. ماشین فراری ۲۰۱۵ ایرودینامیک خفنی داشت که وتل اول شد؟

 3. milad-mhd

  7

  6

  sina_ak@@ خداییش یه جوری تحقیرش کردی خودم دلم براش سوخت !! خخخخ
  توقع داشت الان مثلا اسم پیست و امار رو بلد نباشی و چیزی جواب ندی که متاسفانه دیدیدم چی شد اخرش…
  فقط دوستان یادتون نره لائودا هشدار داد که احتمالا از این به بعد کار و وظیفه بوتاس بیشتر میشه و احتمالا هجوم به فتل در دستور کارش قرار میگیره !!

  • Yasiin

   5

   12

   ????اینو ??الان این اماری که این کارشناس نوشت میخوای یه طومار برات لیست کنم لویس تو تمام پیست ها بجز چهارتا پیست امارش از وتل بهتره?یا برابرن.?داداچ تو از اون دسته از ادمایی که تو خیابون دوتا دستی با ماشین کشیدی حالا اومدی اینجا تز میدی?

   • sina_ak@@

    5

    3

    Yasiin
    کارشناس عزیز فرمول یک انصافا بنویس این لیستو خداوکیلی, مخصوصا واسه تعداد برداشون. فتل تو پیستای والنسیا, کره, هند, ژاپن, سنگاپورو برزیل هم تعداد برداش از همیلتون بیشتره هم تعداد پودیوماش. این فقط ۶ تاش, بیشرم هست که اونارو دیگه خودت پیدا کن. شمام از همون اینترنت استفاده کن بزار سنگ رو یخ نشی.

   • Ah Ferrari

    2

    3

    دوست عزیز به نظرم با ملایمت بیشتری کامنت بزار.
    حالا مثلا خود شما کی هستی حتما کارشناس درجه یک فرمول یک که دستهای پشت پرده تبعیدش کرده به ایران

   • Yasiin

    2

    0

    Sina: Yasin:
    چین:پنج برد لویس یک برد وتل/روسیه:دو برد لویس صفر برد وتل/ اسپانیا:دو برد لویس یک برد وتل/ کانادا:پنج برد لویس یک برد وتل/ اتریش:یک برد لویس صفر برد وتل/ بریتانیا؛چهار برد لویس یک برد وتل/مجارستان:پنج برد لویس یک برد وتل/المان:سه برد لویس یک برد وتل/ امریکا:چهار برد لویس یک برد وتل/مکزیک:یک برد لویس صفر برد وتل/

   • Yasiin

    3

    2

    Sina_ak: فقط افسوس میخورم اینجا اون طوری که دلم میخواد حرف بزنم نمیشه.انصافا میگم سنت به گواهی نامه رسیده؟؟؟

   • sina_ak@@

    0

    1

    من از تو بیشتر افسوس میخورم که نمیتونم جوابتو خوب بدم. من از خیلی از اعضای اینجا سنم کمتره (۲۶ سالمه) ولی فک نکنم تو بالای ۲۰ باشی.

   • Ah Ferrari

    1

    0

    من اصلا ادعایی ندارم که از فرمول یک سر در میارم.
    یک سوال این آمار و ارقامی که میزارید.آیا همیلتون و وتل تو یک سال وارد فرمول یک شدند و تعداد مسابقاتشون هم برابره؟؟؟

   • Yasiin

    2

    0

    من گفتم تو پیستایی که در حال حاضر تو تقویم فرمول یک هست وتل فقط چهار تا پیست بهتره امارش.که همینطورم هست.اولا هشتا نه و هفتا.ترکیه برابرن.میگه ردبول سه تا برد ۲۰۱۴ اورده.خب چرا اون سه تا برد رو وتل نیاورد؟بعد راجع به تورو روسو گفتی…خب اخه کسی که از فرمولا سه با مقام پنجمی میاد تو فرمول یک که نمیان بشوننش پشت ماشین مکلارن.لویس قهرمان فرمولا سه شد و سال۲۰۰۶ قهرمان جی پی تو شد و اومد به مکلارن وتلم میتونست خودشو نشون بده تا یه تیم خوب جذبش کنه.همیلتون تنها راننده ایه که تو تمام فصول حضورش برد و پل پوزیشن کسب کرده.این امار خودش گویا همه چیزه.وتل تو فصل ۲۰۱۶ نمیتونه برنده شه مگه تقصیر ماشینه مگه تو همین کانادا نبود که افتاد جلو ولی نتونست پوزیشنشو حفظ کنه.

   • sina_ak@@

    0

    1

    واللا تو اون کامنتت همچین چیزی ننوشته بودی. در ضمن هشت تاس: سنگاپور, مالزی, ژاپن, هند, کره, برزیل, والنسیا و بحرین. درسته وتل از تورو سو شروع کرد ولی ما میخوایم ببینیم تو فرمول یک کدوم راننده بهتری هستن. همین الانشم همیلتون اختلاف چندان فاحشی با وتل نداره و وتل اگه ۲۶ مسابقه تو توروسو نبود وضعیت فرق میکرد. وتلم اولین سالی که رفت ردبول بعد باتن دوم شد. انصافتو شکر کانادای پارسال تقصیر وتل بود که دوم شد؟ تا پیت استاپ اول که پیشتاز بود. تقصیر وتله که مرسدس میتونه با یه پیت استاپ مسابقه رو تموم کنه و فراری باس دو تا پیت استاپ انجام بده؟ سر همین خوردگی تایر فراری استرالیای پارسالم باخت.

   • Yasiin

    1

    1

    اختلاف فاحشی نداره؟؟ده برد و شونزده پودیوم.فاحش نیست؟؟بابا وتل اون بردای زمان ردبول رو در شرایطی بدست اود که یه هم تیمی درجه دو داشت.فصل دو هزار و سیزده همه مسابقات نیم فصل دوم رو برد.کی لویس به این سادگی قهرمان شد.مدام با رزبرگ جنگ داشت.خیلی مهمه این موضوع اگه یه هم تیمی عین الونسو داشت میتونست اینقدر برد داشته باشه؟یک برد تو سال های قبل از ۲۰۰۹ ده برابر ارزش بردای الان رو داره که با برتری ماشین بدست میاد.خودتو مضحکه نکن جناب.اصلا کل این امار هم نمیتونه دلیل برتری یه راننده باشه.باید دید بردها و قهرمانی ها تو چه شرایطی با چه هم تیمی بدست اومده چند بار ماشین دی ان اف شده و …

   • sina_ak@@

    1

    0

    باشه منم نظرمو میگم بعد تصمیم اینکه کی خودشو مضحکه کرده با بقیه دوستان: همیلتون تو سال ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ یه رقابت سخت با الونسو(۲۰۰۷) و فراریا داشت با بهترین ماشین فصل (حداقل به خوبی فراری بود) همین وضعو وتل تو ۲۰۱۰ و ۲۰۱۲ داشت کمتر با وبر درگیر بود ولی از اونور با آلونسو و همیلتون و باتن و رایکونن(۲۰۱۲) درگیر بود و به هیچ وجه یه رقابت آسونی نداشت و تو مسابقه آخر قهرمان شد و حتی کسب پودیوم واسش سخت بود چون ۵تا رقیب دیگه واسه پودیوم داشت. تو فصل ۲۰۱۲ تو ۷ مسابقه اول ۷ پیروز متفاوت داشت و حتی مالدونادو با ویلیامز تو اسپانیا برنده شد. ولی تو ۲۰۰۸ کوالاینن که شوت بود و رقیب همیلتون فقط ماسا و تا حدی رایکونن بود و خیلی راحت پودیوم و برد میاورد. ردبول ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳ یه هیولایی بود در حد مرسدس ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶٫ تو این دو سال کسب برد واسه همیلتون سختتر بود (به خاطر رزبرگ) ولی کسب پودیوم واسش مثل آب خوردن بود (تو ۲۰۱۴ بدون استثنا تو تمام مسابقاتی که به آخر مسابقه رسید پودیوم آورد). میمونه فصل ۲۰۱۶ که قویترین مرسدس ۳ سال گذشتم بود و اگه تو اسپانیا و مالزی اون مشکلات پیش نمیومد مرسدس تمام ۲۱ مسابقه را با قهرمانی تموم می کرد) تو همون فصل فتل تو فراری نمیتونه یه پیروزی بیاره و آخر فصل از ردبولم عقب میمونن (همیلتون ۱۱ پیروزی و ۱۸ پودیوم میاره درسته رزبرگم بوده ولی بودن نبودن روزبرگ به پودیوم دیگه زیادی نداره). خب این شد که همیلتون تو ۵ فصل بهترین ماشین مسابقات دستش بود و وتل ۴ فصل. باتن با مکلارن فصل ۲۰۱۱ دوم شد و وتل با ردبول ۲۰۰۹ پس مکلارن دومین خوب مسابقاتو داشت عین ۲۰۰۹ ردبول. وتل تو فصل ۲۰۱۴ خیلی بد بود نمیدونم چرا و بحثی توش نیست ریکاردو هم سه تا برد ورد تو همون فصل و الی آخر همینجوری میشه نوشت ولی خیلی عاملای مهمه دیگه هست که مقایسوشن سخته. روزبرگ تو فصل ۲۰۱۵ اصلا خوب نبود همیلتون همینجور واسه خودش برد و پودیوم میاورد. فتل کلی تو توروسو بود که همیلتون بجاش تو مکلارن بود, میخوای قبول کن میخوای قبول نکن خیلی این مهمه و در ضمن ۱۰ تا مسابقه کمترم داده فتل. تو همه این فصلایی که هم گفتم کلی عامل دیگه دخیل بودن مثه خرابی موتور و تصادف و استراتژی و .. که درنظر گرفتن تمام این عوامل تو ۱۸۵ و ۱۹۵ مسابقه این دوتا راننده دادن صبر ایوب میخواد و عمر نوح که من یکی ندارم. این فصل تنها فصلیه که این دوتا ماشین خیلی نزدیک بهم دارن که آخر این فصل معلوم میشه که بهتره. من که دیگه خسته شدم و دیگه کامنتی نمینویسم همه دوستان موفق باشن.

  • Hossein44

   2

   1

   چه قد شیرین هستید اقای milad-mhd
   راز این شیرین بودنتونو به ما هم بگین تا شاید یاد بگیریم

   • Hossein44

    3

    0

    مقایسه تعداد برد های همیلتون و وتل
    استرالیا : لوئیس ۲ وتل ۲
    چین: لوئیس ۵ وتل ۱
    بحرین: لوئیس ۲ وتل ۳
    روسیه: لوئیس ۲ وتل ۰
    اسپانیا: لوئیس ۲ وتل ۱
    موناکو: لوئیس ۲ وتل ۲
    کانادا: لوئیس ۵ وتل ۱
    باکو: لوئیس ۰ وتل ۰
    اتریش: لوئیس ۱ وتل ۰
    بریتانیا: لوئیس ۴ وتل ۱
    آلمان(در تقویم امسال نیست) لوئیس ۲ وتل ۱
    مجارستان: لوئیس ۵ وتل ۱
    بلژیک: لوئیس ۲ وتل ۲
    ایتالیا: لوئیس ۳ وتل ۳
    سنگاپور: لوئیس ۲ وتل ۴
    مالزی: لوئیس ۱ وتل ۴
    ژاپن: لوئیس ۳ وتل ۴
    آمریکا: لوئیس ۵ وتل ۱
    مکزیک: لوئیس ۱ وتل ۰
    برزیل: لوئیس ۱ وتل ۲
    ابوظبی: لوئیس ۳ وتل ۳
    موفق باشید

   • Yasiin

    3

    1

    ممنون حسین جان.بابا طرف بچه هست.ضمن اینکه تعداد پل پوزیشن های لویس تو بعضی از پیستایی که بردهاشون برابره بیشتره.همینطور پودیوم.بابا طرف یکم….?ولش کن.

   • sina_ak@@

    2

    4

    شما که مینوی کامل بنویس:
    هند: همیلتون ۰ وتل۳
    کره: همیلتون ۰ وتل ۳
    والنسیا: همیلتون ۰ وتل ۲
    ترکیه همیلتون ۱ وتل ۱
    آقا باشه من بچه باشه بابا تو مردی که همینجوری میای یه آمارالکی میگی و میری. شما که میگفتی که فقط تو ۴تا پیست وتل بهتر بوده پس چجوری شد ۸تا؟ بابا کارشناس یکم فک کن یا تحقیق کن بعد بیا آمار الکی بده.

 4. Sinaaaaaa

  2

  4

  از پیستهایی که مسابقاتش معمولاً جذاب میشه. احتمالاً شانس موفقیت همیلتون بیشتر از وتله (البته دمای هوا کاملاً به نفع فراری خواهد بود) امیدوارم فراری برنده این مسابقه باشه

 5. Meysam..LaFerrari

  4

  2

  یه جورایی مرسدس شانس آورد که اختلاف الان بیشتز این ها نیست
  اگه بوتاس هر چند غیر عمدی مسابقه ی کیمی رو تو اسپانیا خراب نمی کرد احتمالا اختلاف بیش از این می بود ولی اتفاق میفته دیگه به هر حال. (خواهشا نگید لوییس فلان شد بیسار شد چون به فراری هیچ ربطی نداشت و نداره و مشکل از خود تیم بوده)
  مرسدس تمام سعی خودش رو خواهد کرد که مسابقه ی پیش رو رو ببره و قطعا رو هر دورش برنامه دارن
  فراری هم دوست نداره این اختلاف کمتر بشه و با توجه به شرایط پیست احتمال اینکه مسابقه ی نزدیک و هیجان انگیزی از آب دربیاد کم نیست.

 6. naviiiiid

  3

  0

  سلام. لطفا برنامه های این گرند پریو تو کانال تلگرام مثل قبلیا بزارین . با تشکر.

 7. HOSEIN

  0

  0

  دوستان مسابقه کانادا رو کدوم شبکه ماهواره مجانی نشون میده؟؟؟ متاسفانه چون همزمان با فینال گرند اسلم فرانسه شده،
  SRF Zwei تنیسو نشون میده.

 8. Amin verstapen

  3

  2

  دوستان لطفا اطلاعاتتونو به رخ هم نکشین چون خیلیا هستن که ساکتن ولی اطلاعاتشون از شما بیشتره صرف آمار ارائه کردن نمیتونه دلیل برتری شماها نسبت به هم باشه چطور یه نفرتون توی مساعل فنی اظهارنظرنمیکنید؟! جایی که توهمین سایت از دکمه ی گریپ روی فرمون فراری گفته شد شماها کجابودید تا اطلاعاتتونو روکنید؟! لطفا ادب رو رعایت کنیدو واقع گرا باشید. با اینکه من عاشق ورشتپن و ردبول هستم ولی بدون تعصب میگم حقیقت اینه که وتل این فصل تا الان بهتراز همیلتون کار کرده تیمشم همینطور