فرمول یک ایران– فیا(فدراسیون جهانی اتومبیلرانی) در تلاش است تا از تداخل مسابقات فرمول یک با سایر رشته های اتومبیلرانی جلوگیری کند اما یک مسابقه قهرمانی برای کمک به تحقق این موضوع در هفته گذشته غایبی آشکار داشت(اشاره به غیبت فرناندو آلونسو).

این موضوع چه کمکی به آخر هفته فرناندو آلونسو می کند که او گرندپری موناکو را کنار گذاشت تا در ایندیناپولیس ۵۰۰ شرکت کند؟

به هرحال این کار با کمک و هماهنگی رئیس فیا ژان تاد و راس براون (فرمول یک)، جرارد نوو(مسابقات جهانی استقامت) و الجاندرو اگگ در (فرمولا E) انجام شد.

آلونسو با استقبال از شرکت در ایندیناپولیس۵۰۰ و انتخاب بین آن و گرندپری موناکو نشان داد که روی تصمیم خود مصمم است و  در آینده راننده های بیشتری از فرمول یک می توانند کارهای مشابه این را انجام دهند. با این حال به نظر می رسد هیچ رغبتی از طرف فیا برای این منظور وجود ندارد.

تصور این مشکل نیست که چرا فیا نمی خواهد یک مسابقه ای داشته باشد که قهرمانی آن سازماندهی شده نیست. اما موانع موجود برای جلوگیری از تداخل بین دو آخر هفته پیچیده تر از آنهاست که در نگاه اول به نظر می رسد. بخصوص اگر این با هدف از بین بردن تداخل و درگیری باشد به راننده های بیشتری از فرمول یک اجازه می دهد تا در مسابقه ایندیناپولیس شرکت کنند.

ایندی ۵۰۰ همیشه به مراسم روز یادبود آمریکا گره خورده است. جایگاه گرندپری موناکو در تقویم فرمول یک ثابت نیست به طوری که به تازگی در سال ۲۰۱۰ و دو هفته قبل از ایندیناپولیس۵۰۰ برگزار شد اما گرندپری ترکیه همزمان با شروع مسابقات ایندی کار مصادف شد.

با هماهنگی رسانه ها مقرر شد تا در سال ۲۰۱۸،  فرمول یک با بیش از۲۱ مسابقه همراه باشد که به احتمال زیاد در آینده اضافه خواهد شد، این اتفاق به وضوح هر مسابقه را به سخت تر کردن سوق میدهد. این موضوع در مورد ایندیناپولیس می تواند باعث تداخل شود، نه فقط برای یک آخر هفته بلکه طی دو آخر هفته متوالی.

ایندی کار

ایندی کار

در ایندی ۵۰۰ تعیین خط یک هفته قبل از مسابقه برگزار می شود. هر راننده فرمول یک به دنبال رقابت در مسابقه است بنابراین ممکن است به دو مسابقه تمرینی انفرادی برای شرکت در مسابقه اصلی نیاز داشته باشد. فشار رو به افزایشی که در تقویم فرمول یک وجود دارد باعث می شود که  فرمول یک از واقعیت خود دور شود و این تنها به سمت بدتر شدن در آینده می رود.

این امر نیاز به سازش و هماهنگی در دو طرف دارد تا راننده های فرمول یک بتوانند بدون به خطر انداختن تعهدات و موقعیت خود در فرمول یک به رقابت در ایندی کار بپردازند.

برای مثال ایندی کار می تواند با جابجایی تعیین خط از تداخل در یک آخر هفته جلوگیری کند. اما این بسته به این است که تلوزیون به کدام مسابقه قهرمانی بیشتر برای نمایش احتیاج دارد. راه حل دیگر این است که به راننده های مهمان این اجاره داده شود تا بتوانند با ماشین راننده های دیگر مسابقه دهند، روشی که پیش از این در رشته های دیگر امتحان شده است.

فرناندو آلونسو برنده جایزه بهترین راننده تازه کار ایندی ۵۰۰

برای ایندی کار انگیزه ای که برای اجتناب از برخورد وجود دارد این است که آنها در آینده می توانند راننده های بزرگی را به سمت خود جذب کنند. این می تواند شامل تکرار آلنسو باشد که هنوز هم به اضافه کردن تاج سه گانه به کلکسیون افتخارات خود نیاز دارد.

بر همین اساس چیس کری عنوان کرد:

فرمول یک ترجیح می دهد که راننده های سطح بالای آن در جاهای دیگر مسابقه ندهند و همچنین باید از خود بپرسند آیا با این کار این ورزش شرایط خوبی خواهد داشت، صف های منظم گرندپری موناکو را با یک روز در ایندینا پولیس مقایسه کنید، معمولا کدام مسابقه بهتر است؟

حضور آلنسو در ایندی کار یک خبر بزرگ و مهم برای هر دو مسابقه قهرمانی بود، و این فرصت را به طرفداران موتور اسپورت داد تا یک راننده سطح بالا را ببینند که برای مدت طولانی با یک ماشین کند و غیر رقابتی حرکت کرد دوباره او را در قسمت جلوی مسابقه ببینیم.

با حل مشکلات و درگیری ها، هر دو رشته می توانند سود ببرند اما موانع پشت پرده ای بر سر این راه وجود دارد!