Register

یک × چهار =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایران – هر گاه از سوی FIA (فدراسیون جهانی اتومبیل‌رانی) تدوین و تجدید نظر جدیدی در قوانین صورت می‌گرفت، شکل و طرح کلی ماشین‌ها و قطعات آن را با توجه به قوانین می‌شد حدس زد. اما در فصل ۲۰۱۷ دست کم برای یکی از قظعات می‌شد استثناء قائل شد و آن بال تی شکل (T-Wing) است.

استفاده از این بال حتی برای فیا هم غیر قابل انتظار بود. غیرقابل انتظار تا حدی که استفاده از آن را به طور قطع برای فصل ۲۰۱۸ ممنوع اعلام کرد.

در واقع بال تی شکل راه گریزی در قوانین فیا بود. کاربرد آن در ماشین تولید نیروی روبه پایین (Down force) بیشتر بود.

استفاده از این بال با پیشقدم شدن چهار تیم مرسدس، فراری، ویلیامز و هاس آغاز شد. بعد از آن تیم‌های سائوبر، تورروسو و مکلارن هم استفاده از این بال را در دستورالعمل تیم‌های خود قرار دادند.

اما سه تیم ردبول، رنو و فورس ایندیا تا پیش از گرندپری موناکو این بال را در ماشین‌های خود به کار نبردند. در عوض این سه تیم از بال های کوسه‌ای بلند تری استفاده می‌کردند.

ردبول یکی از منتقدین استفاده از این بال بود. پس از آسیب رسیدن به ماشین مکس وشتپن در اثر جدا شدن بال تی شکل والتری بوتاس ، کریستین هورنر(مدیر تیم ردبول) در خواست خود را برای ممنوع کردن استفاده از این قطعه به فیا اعلام کرد. پی‌گیری های هورنر به عنوان یک عامل موثر سرانجام به نتیجه رسید و استفاده از آن در فصل ۲۰۱۸ ممنوع اعلام شد.

اما در ششمین گرندپری فصل یعنی گرندپری موناکو، ردبول بالاخره ناچار به استفاده از بال تی شکل برای باقی ماندن در کورس رقابت شد و به کمک آدریان نیوی (مهندس آیرودینامیک ردبول)، آن را در جدید ترین بسته آیرودینامیکی خود وارد ساخت.

بال تی شکل ردبول

بال تی شکل در ماشین ردبول

حالا تمام ده تیم حاضر در فصل ۲۰۱۷ فرمول یک از این قطعه آیرودینامیکی در ماشین های خود استفاده کرده‌اند. فورس ایندیا و رنو هم از نوع سه لایه آن (Triple) به کار برده‌اند.

Force India VJM10

بال تی شکل سه لایه(Triple) فورس ایندیا

نکته دیگر در مورد بال تی شکل آن است که با گذشت زمان و مسابقات تیم‌ها کم کم از بال‌های یک لایه ای به سمت دو (Double) یا سه لایه کردن آن پیش رفته‌اند. ابتکار چند لایه ای کردن بال تی شکل در ابتدای فصل توسط مرسدس صورت گرفت و پس از آن بلافاصله مکلارن و فراری هم دنباله رو کمپانی مرسدس شدند.

 

بال تی شکل مرسدس 2

بال تی شکل دو لایه (Double) مرسدس

تاکنون فورس ایندیا و رنو از نوع سه لایه، توروسو هنوز از نوع یک طبقه و سایر تیم ها هم از نوع دولایه آن استفاده کرده‌اند.

6 دیدگاه

 1. Schumi1

  3

  2

  وقتی کاربرد داره و داون فورس خیلی خوبی ایجاد میکنه، چه لزومی داره فیا ممنوع کنه ؟بعد اقای هورنر وقتی ایراد گرفتن برا چی دارن استفاده میکنن؟

  • محمد فهیم

   3

   1

   به چند دلیل : اولا همونطور که گفته شده استفاده از این بال گریزی از قوانین بود و درحقیقت اصلا در برنامه های فیا وجود نداشت دوما در تست هایی که خود فیا اجرا کرد به خوبی دیده شد که به اندازه کافی این بال استحکام لازم رو نداره و این موضوع دست کم برای مکس وشتپن به عنوان یکی از چند راننده رقابتی فصل دردسر ساز شد جایی که بال بوتاس به زیر ماشین ورشتپین آسیب رسوند.

 2. mohamad isac

  5

  3

  امیدوارم حداقل بال کوسه ای حذف نشه ماشینارو زیباتر نشون میده و تو پیچا سریع ترشون میکنه

  • اشکان آریا فر

   2

   0

   ماشین فرمول یک اصالت خاصی داره و اونا رو باید رعایت کنند.
   ۱_دماغه کوتاه تر
   ۲_باله جلو دو طبقه
   ۳_باله عقب بدون زاویه!مث ماشینای ۲۰۱۶
   ۴_عدم استفاده از باله کوسه ای!!
   …………
   ماشین فرمول یک یعنی دهه ۸۰ و ۹۰ و ۲۰۰۰!!!!!
   امیدوارم درمورد قیافه ماشین های فرمول مطلبی توی سایت منتشر بشه!

 3. mohamad isac

  1

  1

  یه سوال داشتم اگه بال تی حذف بشه ماشینا توی کفی سریعتر میشن آیا درسته ؟

  • محمد فهیم

   5

   0

   ماشین های فرمول یک برای پایداری بیشتر در سرعت های بالا به نیروی روبه پایین (downforce) به شدت احتیاج دارند مهندسان در پی این موضوع هستند که بتونند از تمام المان های ماشین ها نیوری روبه پایین را تولید کنند. بال تی شکل یکی از راه های تولید این نیرو است . درحقیقت با قرار دادن ایرفویل های برعکس در این بال این نیرو تولید میشه.