فرمول یک ایرانمکس ورشتپن هلندی با پیروزی امروز خود در گرندپری اسپانیا همراه با ردبول خود موفق به شکستن رکورد جوانترین پیروز گرندپری تاریخ فرمول شد. امروز دویست و بیست و هشتمین روز از هجدهمین سال زندگی ورشتپن بود و این عدد در تاریخ فرمول یک با قلم بولد ثبت می شود!

تا دیروز سباستین فتل با پیروزی در سن 21 سال و 73 روز و در گرندپری ایتالیای 2008 رکورد جوانترین راننده پیروز یک گرندپری را در اختیار داشت.

فتل مسابقه بارانی ایتالیا را در پول پوزیشن اما پشت سر خودرو ایمنی آغاز کرد. در پایان دور دوم خودرو ایمنی از رقابت کنار رفت و رهبری رقابت را تا آخرین دور به سباستین فتل سپرد. فتل با 12 ثانیه اختلاف از کولاواینن راننده مک لارن پیروز شد. پنج سال قبل از پیروزی فتل در گرندپری ایتالیا با خودرو فراری، این فرناندو  آلونسو بود که رکورد جوانترین راننده پیروز یک گرندپری را از دستان تروی روتمان دزدید.

فرناندو آلونسو رنو

آلونسو که مسابقه گرندپری مجارستان را در رده اول آغاز کرد موفق به اتمام این رقابت در رده اول نیز شد. فرناندو که تا رده هفتم یعنی هم تیمی اش ژارنو ترولی را لپ کرده بود 16 ثانیه جلوتر از راننده مک لارن، کیمی رایکونن قرار گرفت و در پایان مسابقه گفت:

یک رویا به حقیقت تبدیل شد. من بیست و دو سال دارم و این اولین پیروزی من است.امیدوارم دوران حرفه ای پر از پیروزی داشته باشم…

تا قبل از رکوردشکنی آلونسو در سن 22 سال و 26 روز ، رکورد در دست تروی روتمان آمریکایی بود که در سال 1952 و در سن 22 سال و 80 روز ایندی 500 را از آن خود و رکوردی را ثبت کرد که تا 51 سال بی رقیب بود. در رقابتی که 32 راننده آمریکایی و یک راننده ایتالیایی ( آسکاری) در آن شرکت داشتند تروی روتمان با خودروی کوزما-آفنهایز پیروزی را به دست آورد.

تروی روتمان