Register

شش − 5 =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایران –  پیست بارسلونا اسپانیا از پیست های قدیمی فرمول یک بوده و برای تمامی هواداران فرمول یک شناخته شده است. پیست ۴۶۵۵ متری با ۱۶ پیچ از انواع شیکین و شعاع متغییر و پیچ های تک گوشه ای است.

درباره ی ریسینگ لاین همه این گونه از پیچ ها در مقاله ی «آموزش اتومبیلرانی – ریسینگ لاین» توضیح داده شده است. پس در این جا صرفا به بیان نکاتی کلیدی بسنده می کنیم.

نمایی از پیست کاتالونیا اسپانیا به همراه شماره ی پیچ های آن

نمایی از پیست کاتالونیا اسپانیا به همراه شماره ی پیچ های آن

هر دو پیچ سوم و چهارم شعاع افزایشی هستند. فشار بالای نیروی جی در پیچ سوم بر کسی پوشیده نیست و حفظ ریسینگ لاین پیچ های شعاع افزایشی با توجه به سرعت و فشار بالا کار ساده ای نیست.

اما پیچ چهارم روند افزایش شعاع دلنشینی دارد. به شکلی که به راننده اجازه می دهد کمی زودتر از حد متعارف وارد پیچ شود. به علاوه ورود زودتر به پیچ باعث خروج سریع تر و کسب موقعیت بهتر برای تغییر جهت و قرار گرفتن در ورودی پیچ پنجم می شود.

پیچ های پنجم، ۱۰ و ۱۲ پیچ های سنجاقی (هرپین) با شعاع ثابت هستند  و از اصول پایه ی ریسینگ لاین هرپین ها پیروی می کنند. فقط پیچ ۱۲ ممکن است توسط برخی رانندگان (بسته ستاپ ماشین و سبک رانندگی راننده) با دو ایپکس طی شود.

پیچ ششم، نهم، ۱۱ و ۱۳ و ۱۶ از پیچ های سریع بوده و از ریسینگ لاین آن ها از «گراف ترکشن پیست» الگو می گیرد ) درباره ی این گراف در مقالات بعدی آموزش اتومبیلرانی توضیح داده خواهد شد).

ترکیب پیچ های اول و دوم، ترکیب پیچ های هفتم و هشتم و ترکیب پیچ های ۱۴ و ۱۵ شیکین های این پیست را تشکیل می دهند.

شاید بد نباشد بدانید در تمام این پیست تاریخی، هیچ بخشی به اندازه ی شیکین ۱۴ و ۱۵ و پیچ ۱۶ اهمیت ندارد. مهم ترین مهم ترین بخش پیست که ورود درست به پیچ ۱۴ باعث خروج سریع از پیچ ۱۵ خواهد شد و خروج سریع از پیچ ۱۵ باعث ورود سریع به پیچ ۱۶ خواهد شد و در نهایت سرعت خروجی پیچ ۱۶ تعیین کننده برنده ی رقابت خواهد و تمام این موارد فقط و فقط وابسته ریسینگ لاین و ایپکس این چند پیچ مهم و حیاتی است.

خروجی پیچ ۱۶ که مستقیمی اصلی را به دنبال دارد

خروجی پیچ ۱۶ که مستقیمی اصلی را به دنبال دارد

به عنوان نکته پایانی : دقت کنید که ریسینگ لاین یک پیچ باید روی کل پیست رسم شود نه روی یک پیچ

5 دیدگاه

 1. Amin mashhad

  2

  2

  پیچ ۱ و۲ خیلی مهم هستش مخصوصا درترمزگیری . درحالته رقابت دوماشین پشت سر هم اگه هرکدومشون زودتر ترمزگیری کنن داخل پیچ یک رو ازدست میدن اگه دیرترترمزکنن داخل پیچ دوروازدست میدن کلا خیلی پیچ باحالیه. پیچ آخرهم که اگه خروجیه خوبی داشته باشن باDRS شاهدسبقت گیری خواهیم بود. ولی استراتژیه لاستیک خیلی افتضاحه احتمال یک پیت استاپ هستش واین هیجان رو کم میکنه

 2. sajjad-sh

  0

  1

  قسمت اصلی به نظرم همون شیکین آخری و پیچ ۱۴،۱۵و ۱۶ هست که تفاوت راننده ها رو نشون میده جایی که باید قبول کنیم همیلتون و آلونسو دیروز عالی بودن و فتل و رایکونن نه.

 3. REZA.M

  0

  0

  من که چیزی نفهمیدم

 4. Alisalehi

  0

  0

  اقا ، لطف می کنید بگید لینک های پخش زنده اسپانیا کجای سایت هستش.