فرمول یک ایران – سال جدید، فصل جدید و باز هم استرالیا. سال های زیادی است که گرندپری استرالیا به صبر طرفداران پایان می دهد و پس از مدتی طولانی فرمول یک را به خانه های ما بر می گرداند. از آن جایی که اولین مسابقه ی فصل در پیست ملبورن برگزار می شود بد نخواهد بود که کمی با این پیست آشنا شویم.

نگاهی بر پیست ملبورن استرالیا

گرندپری استرالیا از سال ۱۹۸۵ وارد تقویم سالانه فرمول یک شد و تا به امروز همیشه برقرار بوده است. تا سال ۱۹۹۵ پیست خیابانی آدلاید میزبان این گرندپری بود و طی قراردادی پیست ملبورن در سال ۱۹۹۶ جای آدلاید را گرفت و تا به امروز وظیفه ی میزبانی بر دوش این پیست بوده است، این ۲۲ امین سالی است که ملبورن میزبان گرندپری استرالیا خواهد بود و ۲۰ امین باری است که پیست ملبورن آغازکننده ی فصلی دیگر از فرمول یک خواهد بود و تنها دو بار در سال های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۰ این عنوان را به بحرین واگذار کرده است.

گرندپری استرالیا بین خیلی از افراد در سر تا سر جهان از محبوبیت خوبی برخوردار است. مسئولین از دو ماه قبل از مسابقه تا ۶ هفته پس از آن مشغول به راه اندازی و جمع کردن لوازم هستند. این یعنی مشکل برای مجموعه آکواریومی، زمین گلف و رستوران های اطراف آن. پس طبیعی است که افرادی محدود بر خلاف اکثریتی که عاشق این رویداد هستند از آن متنفر باشند.

آلبرت پارک

در ۹ ماه دیگر سال دسترسی به این جاده برای عموم ممکن است، حال می خواهند پادساعتگرد در آن بچرخند یا ساعتگرد، هر چند که مسیر تفاوت هایی با پیست اصلی دارد. به هم وطن های مان در ملبورن استرالیا توصیه می کنیم سری به این مکان بزنند، جالب خواهد بود. هر چند در روزهای عادی حداکثر سرعت ۵۰ کیلومتر بر ساعت است، در این مورد توصیه می شود از قدرت تخیلتان استفاده کنید تا تجربه ی لذت بخش تری داشته باشید.

نگاهی فنی تر

پیست ملبورن استرالیا یک پیست خیابانی است که در اطراف دریاچه ی پارک آلبرت استرالیا قرار گرفته است. قبل از سال ۲۰۰۷ ، ملبورن از معدود پیست های فرمول یک بود که در کنار منطقه ای آبی قرار داشت، اما امروزه شاهد حضور پیست های دیگری با این ویژگی مانند والنسیا، سنگاپور و ابوظبی هستیم.

این پیست شامل ۱۶ پیچ است، طول آن ۵٫۳۰۳ کیلومتر است و راننده ها باید مسافتی ۳۰۷٫۵۷۴ کیلومتری را در ۵۸ دور بپیمایند. مایکل شوماخر با زمان ۱:۲۴٫۱۲۵ در این پیست رکورددار است.

پیست ملبورن پیستی سریع است که به همین دلیل حاشیه های زیادی برای پیچ های آن در نظر گرفته شده است. بر خلاف خیلی از پیست های خیابانی دیگر آلبرت پارک سطح همواری دارد، راننده ها نیز می گویند که پیست به گونه ای است که رانندگی در آن برای آن ها آسان است، سریع پیست را یاد می گیرند و می توانند زمان های خوبی را ثبت کنند.

در سال های اخیر چیزی که مشخص بوده این مسئله بوده است که استرالیا جای راحتی برای سبقت گرفتن نیست، چون مستقیمی های درست و حسابی ای ندارد که امکان گذر از راننده های پیش رو را فراهم کند به جز مستقیمی اول، پس به عنوان یک تماشاچی انتظار سبقت های زیادی را نداشته باشید.

نقشه پیست آلبرت پارک ملبورن همراه نمودار تغییرات ارتفاع آن

نقشه پیست آلبرت پارک ملبورن همراه نمودار تغییرات ارتفاع آن

پیچ یک چالش برانگیز است و در دور اول ممکن است چند راننده را راهی گاراژ کند و در دور های بعدی هم پس از یک مستقیمی بلند قرار دارد و با سرعت متوسطی وارد آن می شوند. درست است که پس از یک مستقیمی قرار دارد ولی مکان آن چنان خوبی برای سبقت گیری نیست. شاید بهتر باشد که مسیر مسابقه ای خود را در پیچ های ۱ و ۲ حفظ کنید تا در پیچ ۳ شانسی برای این کار داشته باشید چون مکان خوبی برای این کار است.

پس از پیچ سوم پیچ ۴ را داریم که پیچی چپ گرد است و سپس به پیچ ۵ می رسیم، جایی که راننده ها نیروی g زیادی را تحمل می کنند. پیچ های ۶ ، ۷ و ۸ می توانند هم تیمی های خوبی برای به مشکل انداختن راننده ها باشند. در ورود به پیچ ششم باید مراقب باشند که کجا ترمز می گیرند، وجود درختان و سایه ای که روی پیست می اندازند ممکن است برای دید راننده ها مشکل ایجاد کنند، در باران کار سخت تر هم می شود چون شما حتی گودال های آب ایجاد شده را هم نمی بینید، پس اولین عضو تیم موجبات اسپین شدن راننده را فراهم می کند، پیچ شماره ی ۷ شبیه پیچ دوم است یک پیچ تخته گاز چپ گرد که پس از یک پیچ سخت راست گرد قرار دارد. پیچ شماره ی ۸ هم یک پیچ تخته گاز دیگر است.

سپس به شیکین پیچ های ۹ و ۱۰ می رسیم، شیکینی کند که خیلی از افراد بودنش را بی هدف می دانند. راننده ها تقریبا در ۸۵ متری پیچ نه ترمز می کنند و به چسبندگی خوبی برای ورود پیچ ده نیازمندند. پس از این شیکین دوباره به شیکینی دیگر رسیده ایم ولی از نوع پرسرعتش که راننده ها برای گذر آن از کرب ها (کناره های قرمز و سفید) استفاده می کنند که اگر حواس شان جمع نباشد تعادل ماشین شان به هم خواهد خورد.

پس از مسافتی طولانی بالاخره به پیچی رسیده ایم که می شود در آن سبقت گرفت، پیچ شماره ی ۱۳ ، پس از آن به ۱۴ و بعد به پیچ ۱۵ می رسیم که کندترین قسمت پیست است و ورودی پیت لین در کنارش قرار دارد. خروجی خوب از پیچ شماره ی ۱۶ نیز حیاتی است تا در مستقیمی اصلی سرعت خوبی داشته باشیم.

در ویدئوی زیر می توانید دوری مجازی را در پیست آلبرت پارک ملبورن تماشا کنید:

 

گرندپری استرالیا ۲۰۱۷

با توجه به تغییر قوانین در سال ۲۰۱۷ ، بازرسان فرمول یک به مسئولین پیست ها گفتند که باید حاشیه های پیست خود را از نظر ایمنی تقویت کنند و استرالیایی ها هم از مانع های جدید استفاده خواهند کرد. هر چند که پس از تصادف کارلوس ساینز در تمرین سوم گرندپری روسیه سال قبل، انتقاداتی به این مانع ها وارد شد و دلیلش این بود که مانع ها به روی ماشین ساینز رفتند و ممکن بود به سرش آسیب بزنند.

کارلوس ساینز

کارلوس ساینز

پیرلی نیز سه نوع لاستیک التراسافت، سوپرسافت و سافت را برای این مسابقه در نظر گرفته است.

در پایان بهتر است تا نگاهی به آمارهای گرندپری استرالیا بیاندازیم.

بیشترین برد در گرندپری استرالیا

رانندهتعداد بردتیمتعداد بردموتورتعداد برد
مایکل شوماخر4مک لارن11مرسدس10
جنسن باتن 3فراری7رنو8
آلن پراست2ویلیامز5فراری7
گرهارد برگر2مرسدس3هوندا4
آیرتون سنا2رنو2فورد2
دیمون هیل2بنتون1تگ پورشه1
دیوید کولتارد2براون1
کیمی رایکونن 2ردبول1
لوئیس همیلتون2لوتوس1
نیکو روزبرگ2

بیش ترین پول پوزشین در گرندپری استرالیا

رانندهتعداد پول پوزیشنتیمتعداد پول پوزیشنموتورتعداد پول پوزیشن
آیرتون سنا6مک لارن10رنو10
لوئیس همیلتون5ویلیامز6مرسدس9
نایجل منسل3فراری6هوندا6
میکا هاکینن3ردبول3فراری6
مایکل شوماخر3مرسدس3فورد1
سباستین فتل3لوتوس1
ژاک ویلنوو2رنو 1
جنسن باتن2هوندا1
براون1

بیش ترین امتیاز در گرندپری استرالیا

رانندهامتیازتیمامتیازموتورامتیاز
لوئیس همیلتون110مک لارن294مرسدس464
فرناندو آلونسو105فراری287.5فراری336.5
نیکو روزبرگ89ویلیامز180رنو324
جنسن باتن88مرسدس132هوندا65
سباستین فتل88ردبول118فورد55.5
کیمی رایکونن68رنو90بی ام و 54
مایکل شوماخر58بنتون45.5تویوتا33
فیلیپه ماسا58فورس ایندیا42موگن هوندا14
روبنز باریچلو45لوتوس40تگ هویر12
گرهارد برگر39سائوبر35کازوورث11

تصاویری از پیست آلبرت پارک ملبورن استرالیا:

9 دیدگاه

 1. Helix.H44

  7

  2

  …and its lights out and way we go

  • Saeed

   6

   4

   It ‘s a great start form (king) Sebastian Vettel……
   ولی امسال پول میگیره و آخر ریس هم ب امید خدا گرند اسلم میکنه.دیگ نوبتی هم باش نوبت تاخت و تاز اسب های سرخ مارانللوه…

 2. مهرداد

  9

  0

  شروع شد یا بهتره بگیم تموم شد انتظار
  خداکنه تایم ها نزدیک باشه همه لذت ببرن نه یک تیم پیچ یک رو بگیره بره

 3. میلاد

  9

  0

  ادمین هوای موتوجی پی رو هم داشته باش مرسی

 4. Helix.H44

  7

  1

  دوستانی که اینترنت با سرعت مناسب دارن میتونن با دانلود برنامه mobdro مسابقه رو انلاین تماشا کنن.از شبکه sky sport f1

 5. cfz

  5

  0

  ماشالله به لوویس بیشترین امتیاز رو گرفته

 6. Mahdi

  3

  0

  واقعا تا قبل از این فکر میکردم پیست ملبورن واقعا یه پیست مستقل مثل سیلوراستونه
  اصلا فکر نمیکردم خیابونی باشه
  واقعا دمشون گرم

 7. س

  0

  0

  ادمین، ساعتی که پایین صفحه است و زمان مسابقه بعدی نشون میده، یه کم اشتباه است. طبق ساعت شما مسابقه ملبورن، حدود دوازده و نیم ظهر ۶ فروردین شروع میشه در حالی که مسابقه نه و نیم صبحه.

  • -

   1

   0

   با سلام

   ممنون از اطلاع رسانی شما …