فرمول یک ایران – پس از دوران طلایی همکاری مک لارن و هوندا در دهه نود میلادی، کمپانی هوندا از مسابقات فرمول یک کناره گیری کرد.

در سال 2012 و 2013 شایعاتی از بازگشت این کمپانی به فرمول یک بود، اما این اتفاق در سال 2014 قطعی شد.

هوندا بدلیل تغییر موتور های فرمول یک از هشت سیلندر به شش سیلندر توربو، با یک سال صبر و ارزیابی بازخورد موتور های توربو بخصوص موتور مرسدس که توسط مک لارن در سال 2014 استفاده می شد حضور خود را به سال 2015 موکول کرد.

با توجه به سابقه درخشان همکاری مک لارن و هوندا همه طرفداران فرمول یک آماده یک رقابت نزدیک برای قهرمانی مانند سال های ابتدایی دهه نود بودند، اما عملکرد هوندا به معنای واقعی نا امید کننده و افتضاح بود.

پاور یونیت هوندا 2015

پاور یونیت هوندا 2015

البته با توجه به وقت کم کمپانی ژاپنی برای طراحی این موتور ( حدود یک سال و نیم که تقریبا نصف رقبا بود ) این انتظار از هوندا می رفت تا به مرور زمان و انجام تست های فراوان خود را به روز های اوج خود باز گرداند.

حال بسیاری از طرفداران یک سوال مهم از خود می پرسند که دلیل این ضعف چیست؟ ما اینجا سعی داریم 4 دلیل اصلی ضعف موتور هوندا را بررسی کنیم.

1 ) سایز موتور : این که موتور هوندا در ابتدا بسیار ضعیف و کند بود یک مشکل اساسی بود، شاید یکی از دلایل اصلی این مشکل سایز و اندازه کلی موتور بود.

موتور فرمول یک هوندا 2015

موتور فرمول یک هوندا 2015

ترکیب اجزا موتور هوندا همانند مرسدس بسیار خوب بود اما این شکل موتور با ماشین سازگاری نداشت. خنک شدن موتور یکی از مشکلات ابتدایی برای مکلارن هوندا بود که در اوایل سال 2015 بسیار شاهد آن بودیم.

2 ) توربو : همانطور که همه می دانیم توربو یک قطعه اصلی در نسل جدید موتور هاست. توربو استفاده شده در موتور هوندا بسیار کوچک انتخاب شده است.

سیستم بازیابی حرکتی MGU – H بین دو توربین توربو قرار گرفته که در دور های پایین بسیار خوب عمل می کند اما در دور های بالا خیلی قابل اتکا نیست.

در زمانی که خودرو شروع به افزایش سرعت می کند، MGU – H نمی تواند انرژی کافی نسبت به رقبا که از توربو بزرگ تر استفاده می کنند تولید کند. از آنجا که MGU – H باید انرژی تولیدی را به MGU – K بفرستد و بالعکس، ضعف خود بر کارکرد سیستم هیبریدی تاثیر منفی دارد.

اجزا پاور یونیت فرمول یک

اجزا پاور یونیت فرمول یک

این ضعف همیشه در سرعت های بالا در خودروی مک لارن مشهود بوده و در انتهای مستقیمی ها خودروی مک لارن به یک هدف بی تحرک تبدیل می شد.

3 ) سیستم هیبریدی : شاید کل سیستم هیبریدی موتور هوندا را بتوان یک نقص اساسی دانست.

این ضعف نسبت به رقبا باعث از دست رفتن حدود 160 اسب بخار در طول مسیر مسابقه می شود. در ابتدا باید بگوییم که باتری ها توان ذخیره 4MJ را در خود دارند. راننده ها می توانند در طول هر دور از این قدرت استفاده کنند.

اما MGU – H و MGU – K یک گردش دائمی انرژی را بوجود می آورند. همانطور که گفته شد ضعف MGU – H باعث تاثیر منفی بر عملکرد MGU – K دارد.

تفاوت محل قرارگیری MGU - H و MGU - K در پاور یونیت های مرسدس ، هوندا ، فراری و رنو

تفاوت محل قرارگیری MGU – H و MGU – K در پاور یونیت های مرسدس ، هوندا ، فراری – رنو

این بدین معنا است که راننده ها در زمانی که نیاز به انرژی الکتریکی دارند از آن محروم هستند. این موضوع در تعیین خط خیلی مشکلی ایجاد نمی کند اما در طول مسابقه یک مسئله اساسی است.

4 ) تاثیر سوخت : پس از تغییر موتور از 2.4 لیتر به 1.6 توربو، میزان سوخت قابل حمل خودرو حدود یک سوم کم شد. بدلیل مشکل اساسی در سیستم هیبریدی موتور هوندا تیم باید برای جبران این مشکل از موتور درون سوز کار بیشتری بگیرند که این به معنی استفاده بیشتر سوخت است.

خودروی مک لارن نسبت به رقبا در هر مسابقه حدود 10 کیلوگرم سوخت بیشتری حمل کرده و این اضافه وزن باعث کند تر شدن خودرو می شود.

سوخت بیشتر خصوصا در دور های ابتدایی رانندگی، در زمانی که خودرو ها به هم نزدیک تر هستند، مسابقه دادن را مشکل تر می کند.

موبیل1

موبیل1

10 کیلوگرم اضافه سوخت زمانی حدود 0/4 ثانیه در هر دور به زمان طی شده مسیر پیست اضافه می کند.

حال پس از گذشت 2 سال از حضور دوباره هوندا، این کمپانی ژاپنی با تغییرات گسترده توانسته است اعظم مشکلات خود را بر طرف کند.

موتور 2016 هوندا نسبت به موتور سال قبل حدود 223 اسب بخار افزایش قدرت را داشته و خودرو مکلارن نسبت به سال قبل حدودا 2 ثانیه سریع تر شده است.

موتور هوندا 2016

موتور هوندا 2016

حال فقط باید منتظر نشست و دید که آیا این سیر تکامل هوندا آن ها را به آرزوی خود یعنی قهرمانی های پیاپی می رساند یا خیر؟ زمان همه چیز را مشخص خواهد کرد.

11 دیدگاه

 1. Sina j.v.n

  8

  1

  هوندا خیلی خوب داره پیشرفت میکنه و اختلافش 80 اسب بخار هستش با موتور مرسدس.
  توی زمستان پیش رو هم فرصت داره تا یکی دیع سریع بشه اگه به 50 اسب بخار برسون خیلی خوب میکنه??.
  ممنون از تحلیلی که کردین.
  FA14 ✌

 2. Amirhossein

  2

  3

  اعداد مطرح شده هیچ سندیتی نداره و حتی مجلات معتبر موتوراسپرت هم اعداد متفاوتی با ذکر واژه تخمینی مطرح کردن.ولی شما با قطعیت عدد ۲۲۳ رو مطرح کردین!

  • Sina j.v.n

   3

   0

   موتور اسپرت تخمین زده 200 تا اسب بخار در زمستان پارسال قدرت گرفتن و اختلاف الان هوندا رو با مرسدس زیر 80 تا میدونه.

  • حسام

   0

   0

   تقریبا بیشتر نشریات پارسال عدد ۲۲۳ رو اعلام کردند. اینقدر این عدد بین نشریات مشترک بود که میشه تا حد نزدیک به صحت بهش اعتماد کرد.

 3. Saeed

  6

  1

  سایز موتور ب این دلیل کوچیکه ک خیلی جمع و جور ساخته ولی خنک کننده ها ضعیف بودن و نمیتونستن این گرمایی ک جمع میش رو دفع کنن دو نتیجه دوام بشدت پایین میومد
  توربوی کوچیک هم برا همین جمع و جور شدن بود ک ایرودینامیک ماشبن بهتر بش ولی قدرت رو کم میکرد و فراری اوایل 2015 هم این اشتباه رو کرد ولی بعد از اصلاح سایز توربو فک کنم تو امریکا بود ک ب قدرت مرسدس رسیدن

  ولی در کل من بشدت کار مکلارن راجع ب گرفتن موتور انحصاری رو تحسین میکنم.چون میخاستن برا قهرمانی رقابت کنن و وقتی تیم بنز قهرمان بود و موتور بنز داشتن شانسی نبود ولی وقتی موتور انحصاری باش فقط برا خودشونه و مطابق طراحی ایرودینامیکی ساخته میش ن اینک ی موتور آماده بگیرن و مهندسی ماشین رو بر اساس اون اصلاح کنن.چون رنو هم برنامه ریزی بلند مدت داره برا قهرمانی(2019) ردبول هم باید ی فکری بکنه وگرنه میره قاطی ویلیامز و فورس ایندیا و ساوبر و مانور و هاس

 4. Sepehr

  2

  1

  فکر نکنم مکلارن ده کیلو بیشتر سوخت حمل کنه،چون هیچ تیمی اجازه استفاده سوخت بیش از صد کیلو گرم نداره. همین صد کیلو هم برای خیلی از این تیم ها کنه چون باعث میشه در برهه ای از مسابقه با قدرت کمتر برونن.از ژرف همه تیم ها از خداشونه که سوخت بیشتر مصرف کنن، چون اونوطوری میتونن از نرخ ماکسیمم (فکر کنم 100kg/h) استفاده کنن و این قدرت بیشتر بر وزن بیشتر سوخت میچربه به گفته بعضی از تیم

  • a k

   1

   0

   فک کنم منظور از ۱۰ کیلو بیشتر اینه که انجین هوندا مصرف سوخت زیادی داره نسبت به بقیه انجین ها

 5. f1 is love

  1

  0

  به امید قدرت گرفتن هوندا و رنو برای جذابیت بیشتر مسابقات که یک نمونه از آن را در انتهای گرند پری مکزیک دیدیم . خسته شدیم از بس قهرمانی مرسدس را شاهد بودیم .

 6. F1 fan

  0

  0

  من یه چیزی رو متوجه نشدم
  هم mgh-u و هم mgh-k برای بازیابی انرژی هستند و برق تولید شده در اونها تو باتری ذخیره میشه در صورتی که در متن گفتید ضعف mgh-u بر mgh-k هم اثر میذاره
  در اصل اگر mgh-u ضعیف باشه نمیتونه از انرژی دورانی توربو به خوبی استفاده کنه و فکر نمی کنم روی mgh-k که از نیروی دورانی موتور استفاده می کنه تاثیر انچنانی داشته باشه
  تا اونجا که اطلاع دارم از نیروی تولیدی mgh-u برای چرخوندن کمپرسور هوای ورودی موتور استفاده میشه
  کسی اگه میدونه چیه مارو هم راهنمایی کنه

دیدگاه خود را بیان کنید