Register

سه × یک =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک به عنوان بخشی از تغییر قوانین لاستیک، فرمت اصلاح شده ای را برای شرکت در مراحل تعیین خط سال 2023 آزمایش می کند.

با توجه به اینکه فیا می‌خواهد تعداد لاستیک‌های استفاده شده در هر گرندپری را کاهش دهد، تیم‌های فرمول1 هفته گذشته از برنامه‌هایی برای کاهش تعداد ست‌های موجود برای رانندگان از 13 به 11 در دو رویداد سال 2023 حمایت کردند.

در بیانیه فیا آمده است:

این کار برای ارزیابی تاثیر کاهش تخصیص لاستیک با هدف کلی حرکت به سمت استفاده پایدارتر از لاستیک در آینده انجام خواهد شد.

اکنون مشخص شده که آزمایش‌ها برای کاهش تعداد لاستیک موجود نیز با رویکردی جدید برای تعیین خط دو گرندپری انتخاب‌شده همراه خواهد بود.

در حالی که در حال حاضر رانندگان در انتخاب لاستیک های مورد استفاده در سه بخش تعیین خط کاملاً آزاد هستند، برای سال آینده انتخاب ترکیب لاستیک برای هر بخش الزامی خواهد بود.

در مقررات بازنگری شده ای که توسط فیا منتشر شده است، تایید شده که رانندگان مجبور به استفاده از لاستیک هارد در مرحله اول تعیین خط، لاستیک مدیوم ​​در مرحله دوم و لاستیک سافت در مرحله سوم خواهند بود.

اگر هر یک از جلسات خیس اعلام شود، انتخاب لاستیک آزاد خواهد بود. برای دو رویداد آزمایشی تعیین خط، رانندگان به چهار لاستیک سافت، چهار مدیوم و سه هارد دسترسی خواهند داشت.

36 دیدگاه

 1. Erfan

  12

  2

  با این وضع فکر کنم q1 عجیبی خواهیم داشت. تیم ها دو یا حتی سه دور گرم کردن باید بزنن تا به دمای مناسب برسن.

 2. David Kame

  14

  1

  حداقل باید برعکس میکردن
  فکر کن ۲۰ تا ماشین تو یه ربع بخوان ۳ تا ۴ دور لاستیک رو گرم کنن چه آشوبی بشه

 3. سبحان

  5

  1

  یه خبر شوکه کننده.ربطی به پست بالا نداره.
  تیم موتوجی پی سوزوکی بعد از اتمام فصل 2022از مسابقات کنار خواهد رفت. ودوراننده این تیم هم قرارداد خود رافسخ خواهند کرد
  جوان میر به احتمال زیاد جایگزین پول اسپارگارو ازتیم هوندا خواهد شد. اما اینده رینز هنوز نامشخصه. پول اسپارگارو هم مذاکراتی باتیم ktmانجام داده
  من احتمال میدم الکس رینز جایگزین موربیدلی از یاماها بشه

  • کیانوش

   3

   1

   چه حمایتی واقعا بعد اون همه مدت قهرمان شدن و موتورشون هم هنوز رقابتیه و دوتا راننده عالی دارن چرا باید برن هزینه های موتو جی پی که قابل قیاس با فرمول یک نیست و اینکه فقط دو تا موتور داره تو مسابقات

 4. Morteza_1

  8

  0

  حداقل باید زمان تعیین خط ها زیاد بشه
  همین امسال کلی پرچم قرمز داشتیم
  اون موقع فک کن دو دور زدی برای گرم کردن لاستیک هارد بعد یک دفعه پرچم قرمز بیاد دیگه وقت نمیشه لاستیک رو دوباره به دمای عملیاتی برسونیم
  اینم که دوستان گفتن برعکسش باشه باحال تره
  کیو ۱ سافت کیو ۲ مدیوم کیو ۳ هارد
  این خیلی جالب میشه
  اون موقع تیم ها کیو ۳ زودتر باید بیان برای گرم کردن لاستیک و شاید تو کیو ۳ دیگه فرصت برگشتن به پیت نباشه

 5. Amin44

  3

  10

  لاستیک هارد تو کیو یک که همه ماشین ها باید تایم بزنن!
  سوال جالب اینکه کدوم تیم زودتر از همه لاستیک ها رو روشن می‌کنه؟؟؟
  مدیونید اگر فکر کنید اون تیم ردبوله!!!

 6. ali..Ferrari

  11

  0

  احتمال بارانی بودن جمعه و شنبه یکشنبه در میامی.
  پیست خیابانی میامی در کناره های اقیانوس واقع شده در روزهای جمعه و شنبه احتمال کمی برای بارش در پیست وجود داره که البته کمتر از ۲۵درصد پیش بینی شده.در روز ریس البته احتمال باران بیشتره و حدود ۴۰درصد هست اما با توجه به دمای هوای پیش بینی شده که بالاتر حدود۲۵ درجه هست،فعلا اینکه در صورتی بارش حجم اون چقدر هست و چه مقدار از پیست دچار لغزندگی میشه مشخص نیست.
  با توجه به کوالی و ریس ایمولا که خصوصا کوالی که پرچمهای قرمز متوالی هیچ جذابیت رقابتی باقی نگذاشت، این ریس با توجه به ناشناخته بودن،بدست آوردن اطلاعات برای پیدا کردن حد و مرز پیست بسیار مهمه باید امیدوار بود تا در شرایط خشک برگزار بشه تا رقابت بهتری ببینیم.

  • mrz_ir

   3

   5

   البته خیس بودنش میتونه پدیده ای مثل ترکیه 2020 رو رقم بزنه.
   ولی وقتی تیم ها شناخت کافی از ماشینشون ندارن بینظمی زیادی میبینیم.

  • Only Super Max

   7

   1

   من نمیدونم چه اصراری فیا داره برای بر گزاری پیست های خیابونی؟
   وقتی تو بیشتر پیست های خیابونی نمیشه سبقت گرفت مثل موناکو و کسی که تو کوالی رده اول باشه طبق امار مسابقه اصلی هم اوله چه جذابیتی داره واقعا؟
   پیست هایی مثل ترکیه و ژاپن به مراتب از این پیست خیابونی بهتره . به نظرم البته!!!!!

  • Only Super Max

   10

   0

   واقعا مسابقه ایمولا پرچم قرمز رو نرو ما رفته بود.
   واقعا کسی مثل مگنوسن که اتفاق خاصی هم براش نیفتاده و بلافاصله بعد از اینکه از پیست خارج شد به پیست برگشت پرچم قرمز دادن؟
   اتفاق های پارسال تو تصمیم مدیران امسال خیلی به نظرم تاثیر گذاره!!!!

 7. سبحان

  8

  0

  پیستای خیابانی همینجوری هم چسبندگی ندارن دیگه ببین باران بزنه چی میشه…

  • Ali Hosseini

   5

   1

   حداقل شاید شاهد آبگیری واقعی بخش مارینا پیست میامی باشیم 😉

 8. رضا سلطانی

  7

  1

  به نظرم این طرح اولیه هیت و قطعا تغییر می‌کنه

 9. yaghub

  9

  5

  سلام علیکم
  عید فطر را به کاربران محترم تبریک میگم.
  روز به روز داره فرمول یک بدتر از قبل میشه، فکر کنم چند سال دیگه این ورزش هیچ جذابیتی نداشته باشه برای اون دسته از کسانی که مسابقات قدیم فرمول یک را دیدند، همه چیز را دارن محدود می‌کنند، اول سقف بودجه بعد فریز موتور اینم از لاستیک و خیلی از چیزهای دیگه که محدود شدن و یا در آینده قراره بشن!

  • Sebmm

   2

   0

   دقیقا همینطوره میخوای برگردن ب موتورهای بخار
   خیلی مسخ. رست واقعا
   همین 13 ست تایر هم ب زور جواب میده

 10. mrz_ir

  9

  2

  خلاصش اینه که خیلی کوالی شانسی میشه ، و ممکنه تیم های برتر به کیو سه نرسن به خاطر اتفاقات.
  حلاصش اینه که در این فرمت تاثیر لطیفی رو برای رده های کوالی خیلی زیاد میشه و پتانسیل به فنا دادن تیم های برتر رو قطعا داره!

 11. ali..Ferrari

  7

  1

  نیکلاس لطیفی در سال آینده به احتمال بسیار زیاد در فرمول صندلی نخواهد داشت.
  باتوجه به عملکرد نامطلوب لطیفی در دوسال گذشته و مسابقه های این فصل با توجه به وجود استعدادهایی که بنظر میتونن عملکرد بهتری در ویلیامز داشته باشن و این مطلب که پول پدر او با توجه به قانون سقف بودجه،چندان کمکی برای ویلیامز محسوب نمیشود و صاحبان این تیم میتوانند آنرا اداره کنند باید لطیفی رو در لیست خروجی راننده های فصل آینده دید.بنظر بهترین و با استعدادترین راننده که خیلی ها دوست دارن عملکرد اونو در فرمول یک ببینن اسکار پیاستری ۲۱ ساله هست که امسال نقش راننده رزرو تیم آلپین را داره اما با توجه به تمدید قرارداد دو ساله آلونسو با آلپین و قرارداد اکون که در ۲۰۲۴ تمام میشه پیاستری گزینه اصلی و مناسبی برای جانشینی لطیفی هست.پیاستری استرالیایی قهرمانی فرمول ۳،جی پی ۳ و فرمول ۲ و رده های پایین تر رو هم کسب کرده و از این نظر با راننده هایی مثل چارلز و نوریس و راسل قابل مقایسه هست.از رقبای اون نیک د وریس و فیتیپالدی رو میشه نام برد.با اینکه پیاستری در دوران کرییرش در رده های پایینتر از فرمول یک قهرمانی های خیلی زیادی داره ولی اگر بازهم فقط داشتن اسپانسر و کمک مالی در کار باشه ممکنه این استعداد که در رده نوریس و راسل و چارلز و شاید بهتر از اونها ممکنه باشه،کلا از بین بره.همونطور که لطیفی و مازپین و استرول و ژو بدون داشتن کریر قابل مقایسه با امثال پیاستری وارد فرمول یک شدن و مگنوسن با حدود سی سال سن دیدیم عملکردشو چقدر فوق العاده هست که با اتفاق اکراین این استعداد با سابقه به فرمول یک برگشت و جای مازپینی رو گرفت که چندبار داشت باعث اتفاق میشد در کوالی ها با قرار گرفتن توی ریسینگ لاین و رانندگی غیر حرفه ایش که ناراحت کننده شده بود برای همه اما حالا تفاوت راننده حرفه ای مثل مگنوسن با یه بچه پولدار بی استعداد معلوم شده. اما دیگران این موقعیت همیشه نصیبشون نمیشه و باید بخاطر امثال لطیفی و ژو سالهای افتخارآفرینی اونها از بین بره.

 12. Arash.bgh

  8

  4

  یه خبر خوب برای طرفدارای مرسدس مثل اینکه مشکل پورپوز رو حل کردن و قراره با آپدیت حدید بیان تو میامی امیدوارم در حد حرف نباشه و یه ماشین رقابتی رو ببینیم .به شخصه اصلا از مسابقات ۲۰۲۰ خوشم نمیومد با اینکه طرفدار مرسدس و سر لوییز هستم ولی از اینکه کسی باهاش رقابت نمیکرد و خودش واسه خودش مسابقه میداد خوشم نمیومد .اگه بتونن واقعا مشکل پورپوز رو حل کنن رقابت ۳ تیم برای کسب رده با ۶ تا ماشین دیدنی میشه

  • Arash.bgh

   4

   4

   یه خبر خوب برای طرفدارای مرسدس مثل اینکه مشکل پورپوز رو حل کردن و قراره با آپدیت حدید بیان تو میامی امیدوارم در حد حرف نباشه و یه ماشین رقابتی رو ببینیم .به شخصه اصلا از مسابقات ۲۰۲۰ خوشم نمیومد با اینکه طرفدار مرسدس و سر لوییز هستم ولی از اینکه کسی باهاش رقابت نمیکرد و خودش واسه خودش مسابقه میداد خوشم نمیومد .اگه بتونن واقعا مشکل پورپوز رو حل کنن رقابت ۳ تیم برای کسب رده با ۶ تا ماشین دیدنی میشه

  • Ali Hosseini

   9

   1

   کامل که حل نشده اپدیت هایی میارن که ببینن در جهت درست پیش می رن یا نه. قرار نیست یه شبه همه چی حل بشه

  • TeamLH44

   1

   0

   پورپوزینگ ربطی به بال جلو و عقب نداره ! این دو تا برای کاهش درگ و افزایش دانفورس هستن ! این دو تا باید خوب کار کنن که فلور جدید که برای رفع پورپوزینگ هست بهترین نتیجه رو بده!
   3 کیلو هم کم کردن! باید ببینیم که چ اتفاقی میافته

 13. S.FERRARI

  5

  0

  یه خبر
  هربرت دیس مدیرعامل فولکس واگن گفته که پورشه و آيودی سال 2026 وارد فرمول یک میشن

 14. رضا سلطانی

  11

  0

  واقعا ممنون از کاربران خوب سایت که جور خبر نگذاشتن مدیران رو یک تنه می کشند!
  پیشنهادم به مدیراان سااایت اینه که ادمین های جدیدی رو از بین برخی از همین کاربران فعال انتخاب کنند. یا برخی از ادمین های غیر فعال رو بازنشسته کنند.
  و البته به نظرم تحلیل های برخی کاربرهای حرفه ای واقعا چیزی کم از تحلیل های سایت های عالی نذاره و جا داره که جذب تیم فرمول یک ایران بشوند و مطالب تحلیلی دست اول بنویسند.
  اینجا خیلی جای پیشرفت و فعالیت داره اما پتانسیل هایش داره هدر می‌ره.
  این پیامم هم واقعا از روی دلسوزی است. امیدوارم شاهد فعالیت های قوی تری در اینجا باشیم

  • Only Super Max

   6

   0

   دوست عزیز رضا سلطانی در تکمیل حرف شما بگم من نزدیک دو سال دارم اخبار و نظرات و مسابقات و ….رو از این سایت پی گیری میکنم.
   جدیدا سایت و ادمین ها خیلی کم رنگ و بی انرژی شدند که شما تا حدودی بهش اشاره کردید.
   به عنوان مثال از زمان پایان یک مسابقه تا شروع مسابقه دیگه که نزدیک دو هفته میشه شاید تنها دو یا نهایت سه خبر رو پوشش میدند که با توجه به خیل طرفداران این رشته واقعا زیبنده این سایت قدیمی نیست.
   من خودم دوست دارم تحلیل های تکنیکال و صحبت های مدیران و رانندگان مختلف رو بخونم .
   ولی گویا دلسوزی بیشتر از این چیزی که هست وجود نداره.
   به قول ترک زبان ها بودو که باردو

 15. Ferrari 14

  4

  0

  مسابقات زودتر شروع میشه یا دیرتر تموم می کنن

 16. ali..Ferrari

  9

  0

  مرسدس قطعات جدید از جمله فلور، بال عقب و قطعات ایرودینامیکی دیگه رو ساخته برای رفع مشکل پروپزینگش البته اینکه کدوم اونها در میامی بکار گرفته بشن بطور رسمی اعلام نشده.اونها میخان ببینن این آپدیت هایی که بکار میگیرن چقدر تاثیرگذارهست تا در صورت تاثیر گذار نبودن روشهای دیگه رو بکار بگیرن.بعضی شایعات که اصلا قابل استناد نیستن در این مورد هست که مرسدس این آپدیتها رو برای تعیین مسیر تحولاتش در چهارسال آینده داره تست میکنه و روی رقابت قهرمانی برای امسال نیستن این آپدیتها.نظر شخصی خودم این هست که الان با انجام فقط چهار مسابقه غیر ممکنه مرسدس که تا آخرین مسابقات هم هر چقدر امتیاز عقب باشه دست از رقابت نمیکشه و تلاششو میکنه دست از رقابت نمیکشه،
  اگر پروپزینگ رو بتونن از بین ببرن و بعد سوخت و موتور احتراق داخلیشون مطابقت پیدا کنه شرایط مسابقه ای برای مرسدس کاملا عوض میشه و رقابت قهرمانی کاملا غیر قابل پیش بینی هست.

  • Behzad

   1

   8

   واقعا هنوز هستن دوستانی که معنای فاصله ی ۱ ثانیه ای در فرمول یک را ندونن!؟
   ما مشکلی با شما و تیم مرسدس نداریم اما رقابت برای قهرمانی تیم مرسدس ۲۰۲۲ تمام شده و مجلات با خبرهای امیدوار کننده از این تیم بیشتر دنبال ایجاد هیجان هستند رسانه ای هستند.
   رقابت قهرمانی کاملا قابل پیش بینه و از بین ردبول و فراری یکیشون آخر فصل قهرمانه و مرسدس با هر تغییری اوضاع خودشو خراب تر میکنه چون این ماشین ظرفیت بهتر شدن و رقابت را نداره.
   این توصیفات که مرسدس دست از تلاش بر نمیداره و این تیم فلان و بهمان هست برای ۸ سال گذشته بود که بالای ۴۰۰ میلیون و به تعبیری حدود ۵۰۰ تا خرج میکردن الان با این بودجه معجزه رخ نمیده.

   • Amir-80

    4

    0

    شما چرا این همه اصرار داری بگی مرسدس تمومه رو نمی دونم . برزیل به بعد پارسال رو یادت بیار .
    چرا بعضی ها در سایت این قدر هول هستند و سریع تا یه چی میشه نتیجه گیری می کنند خیلی بده .
    فراری تا بحرین رو برد خیلی ها شروع کردن به تبریک گفتن قهرمانی رانندگان و سازندگان .
    لطف کنید خبر های علمی کار کنید نه اینکه بر اساس توهمات ذهنی خودتون پیش بینی کنید .

   • Behzad

    0

    6

    برزیل پارسال به بعد و اتفاقاتش بین دو تیم برتر در جریان بود نه اینکه مثلا تیم سوم یا چهارم گرید یهو رقابتی شده باشه!
    شما در این ۱۲ سال اخیر یک تیم معرفی کنید که یک ثانیه عقب بوده باشه بعد تونسته جبران کنه؟
    ساختار فرمول یک تغییر کرده و دیگه خبری از منابع کلان مالی و انسانی نیست و تیم ها قطره چکانی پیش میرن و شما هنوز تو حال و هوای ۸ سال گذشته هستید که تیم های برتر برای هر پیست پکیج های مخصوص رو میکردن نه مثل الان که مسابقات براشون جایگاه آزمایش شده.

   • Ali Hosseini

    3

    0

    با کلیت حرفات موافقم ولی اینکه میگی این ماشین اصلا پتانسیل بهتر شدن نداره مخالفم!
    چون واقعا چیزی نیست که بشه مطمئن در موردش نظر داد! به هر حال اون تیم مهندسی که ۸ سال ماشین قهرمان جهان طراحی کرده، شاید توی پیش بینی پورپوزینگ اشتباه کرده باشه، ولی در طراحی بادی ماشین و ایرودینامیک قاعدتا بر اساس یه پایه علمی مهندسی حرکت کردن نه صرفا یه طرح از توی خواب یه طراح بخصوص!
    الانم تنها چیزی که ممکنه دستشون بسته باشه محدودیت قوانین در درجه اول و بعد سقف هزنیه هست.

   • Behzad

    0

    4

    یک نموداری بعد از مسابقه ی ایمولا اومد که میزان پورپوزینگ ماشین ها در سرعت های مختلف را نشان میداد و در اون فراری با اختلاف بیشترین میزان این پدیده را داشت و بعد تیم مرسدس بود و دوستانی که دائما میگن اگه مرسدس پورپوزینگ را حل کنه میره برای قهرمانی یا دوستی که میگه نظر علمی بزارید اینو در نظر نمیگیرند حتی با وجود این مشکل یک تیم میتونه رقابت کنه.
    در تست های پیش فصل کدام ماشین با موج سواری درگیر نبود؟
    تقریبا همگی این مشکل را داشتن و اگر تیمی مثل رنو آلپین میتونه رفع کنه مابقی هم این توانایی را دارن منتهی مشکل اینجاست که بخشی از عملکرد کاهش پیدا میکنه و چکیده ی حرف ما اینه ارتقا و رفع اشکال و راه حلش و کسب زمان مختص تیم مرسدس نیست و باقی تیم ها به خصوص ردبول و فراری هم در ادامه ی فصل تغییراتی خواهند داشت و با این شرایط چشم انداز رقابتی شدن مرسدس خوشبینانه ست.

   • Ali Hosseini

    4

    0

    بهزاد اگه اشتباه نکنم مشکل مرسدس پروپوزینگش توی سرعت های پایین تر بود بر خلاف فراری که توی سرعت بالاتر پروپوزینگ داشته
    علت زمان از دست دادن زیاد مرسدس هم همینه
    مثلا شروع پورپوزینگ مرسدس از ۲۵۰ هست ولی فراری ۲۹۰

 17. Amir-80

  2

  0

  مشکل موج سواری برای همه وجود داشت اما ایا این مشکل برای همه به یک میزان دردسر ساز میشه ؟
  فراری شاید با وجود این مسئله به اندازه مرسدس عملکرد از دست نمیده . دلیل نمیشه بگیم چون فراری با موج سواری زیاد عملکرد بهتری داره پس چرا مرسدس مثل اون نیست ؟

  • Ali Hosseini

   3

   0

   تاجایی که من فهمیدم نقطه شروع پورپوزینگ مهمه!
   ست اپ های مختلف تا حدودی اثر گذاره روی این مسئله
   مثلا ردبول توی تمرین اول ایمولا فکر کنم یه کم پروپوزینگ داشت ولی روزای بعد فکر کنم برطرف شد.
   منظورم اینه کلا پروپوزینگ ردبول مثلا در سرعت ۳۳۰ کیلومتر ممکنه شروع بشه(با توجه به طراحی ش از بقیه دیرتره) حالا ست اپ های مختلف که استفاده میکنه متاثر از تاثیرش روی سیستم تعلیق و فرکانس طبیعی یا هرچیزی، مثلا سرعت شروع تا ۳۰۰-۳۱۰ ممکنه تغییر کنه یا حتی بهترش کنه و بالاتر ببرش.
   فراری هم تقریبا مشابه ردبوله ولی توی سرعت پایین تری شروع به نوسان میکنه احتمالا.
   ولی مشکل مرسدس اینه این طراحی، مثلا کلا توی سرعت خیلی پایین تر مثلا ۲۵۰-۲۶۰ شروع به نوسان میکنه ست اپ هم تغییر میدن یه خورده بالا پایین میکنه تا وقنی یه تغییر اساسی ایجاد کنن
   البته من این برداشت از شباهت هایی که با پدیده فلاتر بال هواپیما مطرح میشه کردم

 18. Amir-80

  1

  1

  مرسدس به کل بال عقب رو تغییر داده . کاملا مسطحه . به نظر میاد می خواد درگ رو کم کنه ولی دانفورس چی میشه اونوقت.
  بال جلو هم بیشتر به نظر میاد که میخواد برخورد ملایم تری با هوا داشته باشه و و اون رو در ستون پایین تری به جریان دراره . که باز هم فلسفه کاهش درگ داره .
  مرسدس گویا حساب ویژه ای روی تونل های ونتوری باز کرده برعکس تحلیل اول سال که سایت ارائه کرد.
  امیدوارم نتایج خوبی ازش بگیره