Register

یازده + 6 =

A password will be e-mailed to you.

تیم فرمول یک مرسدس اعتراض خود را در مورد نتیجه گرندپری فرمول یک ابوظبی پیش از مراسم رسمی فیا در پاریس پس گرفت.

همچنین لوئیس همیلتون و توتو ولف، رئیس تیم فرمول یک مرسدس نیز در بحبوحه خشم خود از اتفاقات ابوظبی، در جشن اهدای جوایز فیا شرکت نکردند.

57 دیدگاه

 1. h.e.s.a.m 4️⃣4️⃣

  18

  13

  این موضوع هم‌مثل جریان موتور فراری یه توافق پشت پرده با فیا جهت حفظ آبرو و اعتبار فرمول یک بوجود اومد ، اینکه نتیجه قهرمانی جهان که مهمترین عنوان کل مسابقا در بالاترین سطح موتور اسپورت هست با نظر ریس کنترل و شخص مایکل مسی تغییر پیدا کنه و ظرف ۲۰ دقیقه همون مرجع اعتراض مرسدس رو رد کنه بدون شک دادگاه ورزشی حق رو به مرسدس میداد و این‌موضوع واسه اعتبار کل فرمول یک خیلی ضرر داره و قطعا فیا با مرسدس یه جوری بسته دیگه .
  از حضور نداشتن لوییس همیلتون و توتو وولف حتی واسه دریافت جایزه قهرمانی تیمی و دومی رانندگان راحت میشه این موضوع رو فهمید. و مرسدس حتی حاضر شد جریمه حضور نداشتن در مراسم فیا رو هم به جون بخره این موضوع اثبات میشه .

  فقط تنها امیدم به خداحافظی نکردن لوییس واسه سال اینده هست که یان خبر واقعا ازاردهنده هست چون لوییس امسال نشون داد در بالاترین سطح امادگی یه راننده هست . امیدوارم لوییس با حضورش در ۲۰۲۲ بازم طرفداران فرمول یک رو کل دنیا به وجد بیاره با رانندگی بینظیر و خارق العادش

  • mohammad-shumi

   16

   3

   در اینکه همیلتون راننده خوب و محافظه کاریه شکی نیست ولی دلیل این بازی ها فقط برای فشار گذاشتن فیا هست تا همیلتون بتونه رکورد شوماخر رو بزنه

  • Mahdi.drs

   16

   7

   اقا حسام ورشتپن قهرمانی رو برد چون لایقش بود… اگه بخایم ۲۶ امتیاز از دست رفته انگلیس با تشکر از تیم مرسدس و ۱۷ امتیاز از دست رفته مجارستان باز هم با تشکر از رانندگان تیم مرسدس رو به حساب بدشانسی بذاریم وبگیم فرمول یک هست پیش میاد پس مسلما ۷ امیتاز پیست ابوظبی به نفع ورشتپن رو هم میتونیم به حساب شانس و اینکه فرمول یک هست‌و پیش میاد بریم ..
   بهتره دست از اینکه مکس‌قهرمانی رو برد چون فقط فیا بهش کمک کرده دست برداریم و اینکه سعی کنیم عنوان قهرمانی رانندگانش رو کوچیک کنیم برداریم و با این واقعیت که با ثبات ترین راننده فصل در نتایج مسابقات کل فصل بوده کنار بیاین.

   • Mahdi.drs

    10

    0

    البته گفته هام از رانندگی معرکه این فصل لوییس که به نظر من یکی از بهترین فصل هاش بود چیزی کم نمیکنه و مثلا همین ابوظبی بهترین راننده گرید بود وبرد حق لوییس بود

   • h.e.s.a.m 4️⃣4️⃣

    10

    8

    mehdi.drs
    اقا مهدی بزرگوار
    من قهرمانی جهان رو اصلا کوچیک نکردم
    به اما و اگرها هم هیچ کاری ندارم که اگه فلان پیست فلان اتفاق می افتاد بعدش اونجوری میشد و …
    مکس توی بعضی از پیست ها به وضوح بهتر بود ( پکیج ماشین و راننده ) که برنده ریس میشد . در بعضی مسابقات با رانندگی‌خشن و خارج کردن لوییس برنده شد بازم اونا رو هم با اکراه میشد پذیرفت .

    در ریس اخر اما ایراد از مدیر مسابقه ای و شخص مایکل مسی هست که قانون فرمول یک رو اجرا نکردند و به وضوح نقض قانون شد که فقط و فقط به نفع مکس بود و حتی بقیه راننده ها هم به این موضوع اشاره کردن که قوانین رو شفاف اجرا کنید .
    این تصمیم مایکل مسی کلا قهرمانی رو تغییر داد و با اینکه قطعا میدونست چه کاری داره میکنه این تصمیم رو گرفت ، منه بیننده اماتور که از تلوزیون نگاه میکنم واسم همون لحظه اجازه عبور فقط ۵ ماشین بین لوییس و مکس که با لاستیک هارد کهنه و سافت نو قرار داشتن و بقیه ماشین ها اجازه انلپ شدن نداشتن واضح بود که تکلیف ریس چیه ؟؟ و مایکل مسی با اونهمه اطلاعات و سابقه و تجربه نمیدونست که داره چیکار میکنه ؟؟؟؟
    اقا مهدی عزیز بند قانونی صراحتا میگه ««««در زمان سیفتی کار با صلاح دید ریس دیرکتور ماشین های لپ شده در پوزیشن قبل از وارد شدن سیفتی کار خواهند ماند و پس از خروج سیفتی کار به مسابقه ادامه خواهند داد و یا باز هم به تشخیص ریس دیرکتور اجازه عبور از سیفتی کار و پیوستن به قطار ماشین ها در مسابقه را خواهند داشت . شروع مسابقه یک دور پس از عبور اخرین ماشین لپ شده از سیفتی کار و پیوستن به ماشین ها خواهد بود . »»»»

    تیم مرسدس با علم به قوانین ترجیح داد لوییس رو به پیت لین نیاره واسه پیت استاپ وگرنه قمار لوییس با لاستیک هارد ۴۰ دور زده و مکس با لاستیک سافت ۱ دور زده قماری نیست که نتیجش معلوم نباشه .

    برنده شدن در ریس اخر صرفا و صرفا و صرفا تقدیمی از ریس دیرکتور و شخص مایکل مسی بود که از قضا تکلیف قهرمانی جهان رو تغییر داد و به سمت مکس برد .
    چیزی که مکس و هونر فقط یه معجزه میدیدنش که مایکل مسی براشون محقق کرد .

    فیا هم چند روز دیگه یه بیانیه میده و میگه میشد در اون‌اتفاقات بهتر عمل کرد و سعی میشه در اینده مدیریت بهتری صورت بپذیرد و سر و ته قضیه رو جمع میکنه . ولی موضوع اینجاست که واسه لوییس ۳۶ ساله قهرمانی هشتمش و رکورد تاریخ فرمول یک با این تصمیم از بین رفت

   • Mahdi.drs

    7

    4

    اقا حسام عزیز منم گفتم که ابوظبی حق لوییس بود برد و بدون شک سوتی بزرگی از طرف فیا بود … مشکلم از اونجا شروع میشه که دوستان میگن به خاطر فیا قهرمان شد که واقعا بی انصافیه و اگه بیشتر از لوییس لایق قهرمانی نبود کمتر هم نبود . چون توی تعداد پول و تعداد برد و تعداد فست لپ و تعداد پودیوم و میانگین جایگاه پایان مسابقه از تمام راننده ه دیگه گرید بالا تر بوده امارش!!
    الان فرض کنید لوییس قهرمان میشد و طرفداران مکس می ریختن اینجا میگفتن قهرمانی لویسس پوشالی هست و تیم مرسدس دوبار در دو پیست متفاوت و پشت سر هم راننده های مرسدس از عمد(خودم بعید میدونم از عمد باشه) زدن به مکس وگرنه مکس داخل قطر قهرمان جهان بود و این توطئه مرسدس بود که قهرمان کرد لوییس رو و به خاطر لیاقت نبوده(اندازه مکس لیاقت داشت به نظرم ).. اون موقع طرفداران لوییس از اینکه قهرمانی لوییس رو زیر سوال میبرن حسابی ناراحت میشدن اینجا میشد مثه رینگ mma !!!

   • Mahdi.drs

    4

    3

    دررمورد اینکه سیلوراستون و مجارستان اگر واحتمالت هستند خب پس اینکه فیا تصمیم درست رو بگیره و رد فلگ بزنه یا پشت سیفتی کار تموم کنه مسابقه رو هم جز احتمالات واما واگر هست !!

   • h.e.s.a.m 4️⃣4️⃣

    6

    4

    mehdi .drs
    اقا مهدی اولا خوشحالم که با یه طرفدار منطقی مکس دارم صحبت میکنم و از اشناییت خوشوقتم .
    ثانیا : بعضی مسائل واقعا به تصمیم داوران و استیواردها هست مثل اتفاق مونزا و برعکسش اتفاق سیلوراستون . که نظر استیواردها تعیین کننده میشه که در اون لحظه چه اتفاقی افتاده و کدوم راننده در چه لحظه ای با چه زاویه ای فرمان داده یا گاز داده یا ترمز گرفته و هزارتا اطلاعات و داده دیگه . که این نظر استیواردها میتونه هرچیزی باشه و در نهایت باید پذیرفت.

    اما همه این درگیری ها و جنگیدن و عبور از پیست های مختلف در نهایت به این نتیجه رسید که در ابوظبی امتیازات کاملا مساوی شد .
    این تساوی امتیازی یعنی هر دو راننده مستحق قهرمانی جهان هستن .هر کسی خلاف این موضوع رو بگه واقعا صرفا از روی تعصب هست دس ما کاری به اون دسته ادمای متعصب نداریم چه لوییس فن و چه مکس فن .

    در پیست ابوظبی خب لوییس و مرسدس از لحظه استارت بدون اشباه عمل کردن و با استارت بهتر مکس رو گرفت و کنترل مسابقه رو بدست گرفت .
    اتفاق دور اول پیچ ۶ من شخصا همون لحظه گفتم لوییس باید رده رو به مکس میداد ولی خب برمیگرده به قضیه اصلاعات استیواردها . حتی اگه بابت اون صحنه به لوییس پنالتی میدادن و همونم باعث قهرمانی مکس میشد ، بازم میشد گفت استیواردها با توجه به داده هاشون تصمیم گرفتن و قابل پذیرفتن هست .

    اما درباره اتفاق دور اخر ابوظبی قانون کاملا واضح توضیح داده و نیاز به بررسی یا تصمیم گیری کسی نیست . قانون گفته یا کسی انلپ نمیکنه و یا همه لپ شده ها باید انلپ کنن و دور بعدش مسابقه ریستارت میشه .

    این واضحه و تیم ها با توجه به قوانین برنامه ریزی میکنن .
    شبیه اینه که قانون میگه دور گرم کردن یک دور هست و همه تیم ها اماده واسه یک دور و ریس دیرکتور بیاد لحظه اخر بگه فرمیشن اپ نداریم . خب همه تیم ها برنامه ریزی شون رو با توجه به قوانین انجام میدن و اگه اون شرایط بوجود امدهبه نفع یک راننده خاص بشه و از قضا همون تصمیم باعث تغییر قهرمانی جهان بشه .

    شما بهتر از من میدونی که فرمول یک مسابقه قوانین هست و تیم ها به راحتی تعیین میکنن در مثلا ۱۰ دور اینده چه تایمی بزنن که وقتی برت پیت استاپ کجای پیست و در چه ترافیکی دوباره وارد بشن .

    این تصمیم مایکل مسی که بر خلاف قوانین بود این تغییر رو بوجود اورد و کسی هم مکس رو نمیتونه مقصر بدونه . مکس یه راهی رو براش هموار کردن خب معلومه که ازش استفاده میکنه . ایرادی به مکس نیست ایراد متوجه فیا هست .

   • Mahdi.drs

    0

    0

    ادمین عزیز لدفا تایید بشه 😬😬

   • Mahdi.drs

    3

    0

    راستی من مکس فن نیستم فقط … من هر راننده ای که با کیفییت باشه به نظرم ازش باید تمجید کرد و در صورت کوچیک شمردن دست اورد هاش باید ازش دفاع کرد.
    مثلا یکی بگه لوییس ضعیف رانندگی میکنه و دورانش گذشته و باید بره به شخصه باهاش مخالفت میکنم!
    ولی مثلا کیمی به نظرم باید میرفت چون جیو توی کوالی معمولا شکستش میداد و اون چیزی که سال های مکلارن ازش می دیدیم دیگه نشون نمیداد!!
    در کل لوییس مکس لکرک لندو ساینز الونسو سب ریکاردو ( وقتی با ماشینش راحته) همشون راننده های قوی هستن و اگه دوستی بیاد مثلا لندو رو با مزپین یا سوندا مقایسه بکنه مشخصا مخالفتم رو با دلیل بهش میگم

  • Nima

   3

   0

   تحلیل خوبی بود و با مصاحبه خبری که دیشب با توتو دیدم این حرف های شما میتونه واقعا درست باشه
   چیزی که توتو ، خبرنگاه ها و حتی خود من بهش امیدوارم اینه که دیگه همچین تصیمی گیری هایی توی این ورزش نبینم و همه چیز بر اساس قوانین باشه نه تحریف و تصیمی گیری های شخصی

  • Mahdi.drs

   0

   0

   ممنون میشم تایید شه ادمین😁

  • رضا عالمی کیا

   3

   0

   توافق پشت پرده موتور فراری و یا سیستم غیرقانونی DAS مرسدس یا دریچه DRS و …. . مهم اینه از دید طرفداری به کدوم تیم نگاه کنی. مرسدس از نقاط ضعف قانونی و جاهایی که قانونی وجود نداشته استفاده کرد. 2021 اومدن قوانین رو به روز کردن، در حقیقت نقطه ضعفها رو گرفتن. صدای مرسدس دراومد که قانون بر علیه ما شد؟؟؟ بماند که در مورد DAS هم مصلحت بود که تا سال 2021 قانونی باشه!!! به نفع مرسدس. این اولین سال بود که یک رقیب پناسب از یه تیم دیگه با ماشین قابل رقابت داشتن و باختن. وارد اتفاقات فصل مثل مجارستان و سیلور استون و آذربایجان نشیم بهتره

 2. mohammad

  8

  3

  کامل ترجمه کنید
  بخاطر پایبندی به لوییس نرفت

  • Elahe

   17

   11

   اخلاق حرفه ایی این بود که میرفتن…
   مرسدس باید میرفت رو لاستیک سافت . نرفت و چوبشو خوردن
   نرفتن به مراسم اهدا جوایز فقط به وجه اخلاق حرفه ایی شون خدشه وارد میکنه. مقایسه کنید با مراسم توپ طلا که بایرن و لوا شرکت کردن و همه بابت رفتن به مراسم تحسینشون کردن….

   • mrz_ir

    10

    7

    اگه لوییس میرفت پیت و مکس نمیرفت
    شما تضمین میکنی که مسابقه پشت سیفتی کار تموم نمیشد ؟؟؟
    با توجه به نوع تصمیم گیری برای رد فلگ اول جده و همین سیفتی کار که دیدیم؟؟؟

   • Mercedes amg

    6

    5

    از این ادا در آوردن ها چیزی نصیب کسی نمیشه …این جور کارها که اخیرا مد شده رفتار بوتیکی هست و توش خالیه …

   • Mercedes amg

    7

    10

    برند مرسدس بسیار بزرگتر و گنده تر از اخلاق مداری در یک مراسم دوزاری هست .الهه جان

   • ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

    10

    4

    همین که شکایت رو پس گرفتن خودش کلی لطف هست به فیا.
    الآن همه میبینن این فیا هست که از سال ۲۰۲۰ در تلاش برای کند کردن مرسدس شده که اوج اون برمیگرده به مسابقه جده.ضعفشون آشکار شده
    این فیا هست که خدشه دار شده نه مرسدس.سال بعد انشاءالله با قدرت برمیگردیم.

   • Mahdi.drs

    9

    1

    Mez .ir عزیز تقریبا ۱۰۰ درصدی بود که پشت سیفتی کار تموم نمیشه چون قبل مسابقه بین تیم ها و فیا هماهنگ شده بود که در صورت تصادف در لپ های اخر سعی بر این باشه که مسابقه پشت سیفتی کار تموم نشه ..حتی اگه وقت برای جمع اوری تصادف به طور کامل نبود مطمن باشید لپ اخر قبل شروع رد فلگ میزدن که مسابقه پشت سیفتی کار تموم نشه

   • Elahe

    12

    2

    جنابmercedes amgسلام
    بنده نظرشخصیه خودم رو گفتم دررابطه با نرفتن لوییس و مدیران مرسدس به مراسم اهدا جوایز
    واینکه بزرگیه کمپانی مرسدس بر کسی پوشیده نیست ،واینکه ازنظرشما این مراسم دوهزار می ارزه یانه!عقیده شماست و عقیده هرشخصی قابل احترام.ولی من نظرم اینه که این مراسم خیلی با ارزشه.چه برایه مرسدس یا هر برند مرتبط با f1

 3. Mojtaba.kurd.4493

  7

  14

  به پیت نرفتن چون قرار نبود لپی ها انلپ کنن ولی بعد که ورستپن رفت اینکارو کردن
  در ضمن میرفتن داش دریافت جوایز توهین به خودشون بود

 4. Ali kmax33

  8

  5

  فصل تموم شد دیگه!شما هم تمومش کنید!اینقد کش ندید این صحبتها رو!برید برای فصل ۲۰۲۲ ! لوییس و مکس هر دو عالی بودن،ببینم راسل و نوریس و راننده های فراری و قوانین جدید و خداحافظی هوندا و راننده چینی……..چکار میکنن !به امید یه فصل حذاب دیگه

  • Mercedes amg

   14

   14

   مکس عالی بود ؟؟؟؟؟ آره از اول مسابقه تو استارت …زمان خریدن پرز براش و در نهایت فیا از آخر ورش داشت گذاشت اول و هیچ اعتراضی رو هم قبول نکرد ….آره مکس عالیه …بیشتر شبیه پاستور مالدونادو شده بود تو پیست یاس مارینا و مسابقه فینال…ولی برای اسپانسرها ب ای فیا و برای همه به جز مرسدس بنز مهم این بود که یک سیاهپوست رکورد دار فرمول یک نشه ….این هدف فیا بود .

   • Max33vr46

    12

    9

    جمع کنید باو ما هرچی سعی می‌کنیم به طرفداران مرسدس و لوئيس احترام بزاریم و بابت ناراحتی که دارن درکشون کنیم خودشون نمیزارن ببین این مکس که شما اینقدر راحت کل قهرمانی شو به فیا ربط میدی و زیر سوال میبری در آمار و همه چیز نفر اوله امسال با رکورد 18 پودیوم رکورد تاریخ رو مال خودش کرد اون بدون هیچ رده سومی!!! یعنی یا اول شده یادوم که این خودش نشون میده مکس امثال با ثبات ترین و بهترین راننده بوده اگه ناراحتی از قهرمانی قبول و حداقل کارشو کوچیک نکن همونطور که من صد بار گفتم لوئيس هم امسال شایسته قهرمانی بود

   • mrz_ir

    8

    6

    با اون تیکه حرفت موافقم ، شورش دیگه داره در میاد.

    اما در مورد اون رکورد یچیزی رو میخوام بهت بگم:
    وقتی طول و تعداد مسابقه این فصل بیشترین در تاریخ بوده
    مکس 18 مسابقه از 22 مسابقه روی سکو بوده که میشه 81 درصد

    2002 مایکل 17 سکو داشته اونم فصلی که فقط 17 مسابقه داشته یعنی 100 % فصل رو روی سکو بوده.(11 برد – 5 دومی -1 سوم) ( امار بقیه فصل هاشو نگاه نکردم)

    از 2010 تا 2020 هم:

    2020 لوییس از 17 مسابقه فصل 16 تاشو شرکت کرده (سخیر که کرونا گرفته بود)
    14 سکو گرفت که 14از 17 میشه 82 درصد و 14 از 16 میشه 87 درصد.
    لوییس 2014 84% -2015 89%

    سب 2013 84% – 2011 89%

    پس بهت پیشنهاد میکنم این جور امار ها و رکورد ها رو درصدی حساب کن ، نه دونه ای . شاید تعدادی مکس رکورد شکسته باشه اما در واقع نه ، رکورد واقعی برای مایکل هست با صد درصد سکو

   • Jawad

    4

    2

    mrz.irپس تو هم توی این فصل سه مسابقه ای که مکس اوت شد رو حساب نکن

   • Mahdi.drs

    7

    3

    Mzr ir.
    ‌در مورد رکورد ۱۰۰ شوماخر‌ که هیچکی‌حرفی نمیتونه بزنه
    در مورد امار لوییس هم که اشاره کردید همشون بین ۸۲ تا۸۹ هست عالی ولی بازم ‌‌برای مکس‌ با سه دی ام اف امارش۸۱ هست ولی برای یقیه راننده ها ذکر شده هیچکدوم اون فصل سه دی ان اف نداشتن و در ضمن تمام راننده های‌که‌ اشاره کردید در اون فصلی که این امار رو‌داشتند قهرمان جهان شدند درست؟؟؟؟
    در ضمن لوییس این فصل مثه مکس داخل ۲۲مسابقه شرکت کرد و با یک دی ان اف ۱۷ پودیوم که بازم عالی هست رو به دست اورد و مکس یکی بیشتر گرفت با ۲ دی ان اف بیشتر !!
    و در ضمن تمام این مقایسه ها مقایسه مکس با لوییس همیلتون(پر افتخارترین راننده تاریخ) و شوماخر(‌‌دومین راننده پرافتخار تاریخ)و وتل (سومین راننده پرافتخار تاریخ هست ). که به نظرم همین که امارش به این سه راننده انقدر نزدیک هست برای توجیه دوستمون mercedes amg که اظهار داشتند که مکس این فصل عالی نبود بس هست!!!

   • Mahdi.drs

    5

    4

    در ضمن اگه سخیر‌ رو برای لوییس حساب نکنیم پس باکو ( لاستیک ترکید و سوتی رانند نبود ). و سیلور استون ( لوییس بهش زد) و مجارستان (بوتاس بهش زد) که این سه مسابقه هم بدون سوتی از طرف راننده مسابقه اش خراب شد.. که بدون اینا میشه 19 مسابقه تموم کرده که معنیش میشه94 درصد پودیوم در مسابقه هایی‌که بهش نکوبیدن یا لاستیکش نگفته ادیوس و ترکیده که بازم امارش از تمام فصل های تمام راننده ها به جز شوماخر بالاتره…
    اگه همین کار رو برای لوییس بکنیم داخل همین فصل و یک دی ان اف اش که مقصرش مکس بود(مونزا) رو حذف کنیم میشه 17 پودیوم از 21 مسابقه که میشه 80 درصد که خیلی خیلی امار خوبیه ولی بازم 94 درصد نیس

   • Mahdi.drs

    5

    4

    یه نکته ریز دیگه هم هست که دوست دارم بگم این که شوماخر فراری ۲۰۰۲ و مرسدس ۲۰۱۵ و ۲۰۱۴ و ۲۰۲۰ و ردبول ۲۰۱۱ و۲۰۱۳ بهترین ماشین گرید با فاصله (خیلی راحت میشه اختلاف رو دید توی امتیازات جدول سازندگان) سواز بودن ولی مکس این فصل ماشینش برایر بوده با یک تیم دیگه و در بهترین حالت مقدار خیلی خیلی جزیی سریعتر یوده البته بازم قهرمان سازندگان نشدن ولی اون سال های ذکر شده بالا به راحتی قهرمانی سازندگان تضمین بوده که یعنی مکس این فصل علاوه به هم تیمی مجبور بوده برای پودیوم با حریف خارج تیم(لوییس و بوتاس)‌‌هم بجنگه

   • Mahdi.drs

    4

    5

    در ضمن امار لوییس در سال های اخیر در پودیوم !!
    ۲۰۲۰ از ۱۷ تا۱۴ تا که میشه ۸۲
    ۲۰۱۹..۱۷پودیوم از ۲۱ که میشه۸۰ درصد
    ۲۰۱۸..۱۷ پودیوم از ۲۱ که میشه۸۰درصد
    ۲۰۱۷…‌‌۱۳پودیوم از ۲۰ مسابقه که میشه ۶۵ درصد
    ۲۰۱۶.. ۱۷ از ۲۱ که میشه ۸۰ درصد
    ۲۰۱۵ ..۱۷ تا از ۱۹ که میشه ۸۹ درصد
    ۲۰۱۴..۱۶ از ۱۹ که میشه۸۹ درصد
    ۲۰۱۳ …۵ از ۱۹ که میشه۲۶ درصد
    ۲۰۱۲ …۷ از ۲۰که میشه۳۵ درصد
    ۲۰۱۱…6تا از 20 تا که میشه 30درصد

    مکس این فصل 82 درصد با سه دی ان اف … یعنی درصد پودیومش تقریبا یا تمام سال های که لوییس قهرمان شده برابره که عملکردش یعنی یکسان بوده حالا نمیدونم چرا لوییس با این درصد های عالی قهرمان میشه همه خوشحالن مکس که میشه شبیه مالدنادو رانندگی میکنه خخخخ😂😂🤡

   • Mr.Abed

    7

    3

    دوست عزیز اون مراسم دوزاری که بهش اشاره کردید تو کامنت قبلی حضور نفرات اول تا سوم توش اجباری هست و عدم حضور لوییس جدا از اینکه اصلا حرفه ای نبود ممکنه جریمه سنگینی هم براش داشته باشه.

   • mrz_ir

    2

    1

    هم با سخیر و هم بدون سخیر درصد دادم
    چون شرایط اون مسابقه خاص بود و برای کس دیگه ای همچین موردی رو ندیدم که به خاطر مریضی نتونسته باشه شرکت کنه و اینکه نتونی شرکت بکنی با به هر دلیلی دی ان اف بشی متفاوته.
    بعد حرف من این بود که به اندازه ای که تبلیغ میشه این مورد خاص نبوده ،
    قهرمانی های چند سال گذشته هم تقریبا همینقدر درصد حضور روی سکو بوده.

   • mrz_ir

    1

    2

    یسری اتفاقات هست که خیلی با دی ان اف تفاوتی نداره مثل اون مشکل توی استارت مجدد اذربایجان درسته مکس دی ان اف شده بود ولی لوییس هم تفاوتی با دی ان اف نداشت.
    اتفاقا ترکیدن لاستیک سوتی رانندست ، تفاوت های ریز توی سبک رانندگی باعث خوردگی بیشتر لاستیک و ترکیدنش شد ، سیلوراستون هم در حد 60/40 بود که باز هم به اندازه ای که مسئولان ردبول و طرفداراش نشون میدید بی تقصیر نبود . اما خوب مجارستان میشه مثل پاراگراف بالایی بهش نگاه کرد.
    ولی هیچ کدوم دلیلی برای حذف ندارن مسابقه ای که توی تمرین ها و تعیین خط شرکت کرده و استارت زده بعد به هر دلیلی دی ان اف شده دلیلی برای حذفش نیست.
    سخیر پارسال رو هم من دو درصد دادم ، 82 درصد فصل و 87 درصد مسابقات شرکت کرده .
    بعد هم ردبول سازندگان امسال رو به خودشون باختن ، وقتی پرز نتونسته با بوتاسی که اینقدر این فصل اشتباه داشته رقابت کنه اونم با ماشینی که سهم بیشتری از فصل رو داشته خوب این قطعا ضعف پرز هست. مسابقه هایی که مکس برده یا رو سکو بوده اما پرز حتی نزدیک سکو هم نبوده زیاده.

   • Mahdi.drs

    0

    0

    تایید بشه ادمین عزیز .. تشکر

 5. mohammad-shumi

  7

  15

  به نظرم مایکل مسی عالی کار کرد سرنوشت قهرمانی رو به تک دور پایانی مسابقه داد هر دو ماشین هم یه سرعت داشتن چرا که همیلتون با اون لاستیک داغون فشار اورد به مکس.واقعا تگه لویس میتونست دفاع کنه دیگه حرفی باقی نمیموند ولی شکست خورد و باید قبول کرد باخت رو .مثل فوتبال و ضربات پنالتی میمونه

  • ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

   6

   2

   آره همونطور که ورشتپن تو مجارستان و اسپانیا تونست دفاع کنه.ماشین ها دور آخر برابر نبودن فقط همینو بدون که بعد از سبقت اختلاف تو نیم دور و شاید کمتر به 2.5s رسید.البته میتونست بیشتر هم بشه لوئیس اونجا تموم تلاشش رو کرد حتی تو مستقیمی هم اختلاف سرعت چندان نداشتن.

   • Mahdi.drs

    5

    3

    عزیز دلم یعنی واقعا واقعا معتقید که ماشین ردبول از مرسدس سریع تر بود داخل ابوظبی؟؟؟
    البته روی لاستیک سافت در مقابل هارد مطمنا مکلارن هم از مرسدس سریعتر و رد شدن مکس از لویس شاهکار نبود ولی اگه دفاع لوییس میتونست بکنن شاهکار بود و لیاقتش رو بازم نشون میداد ولی در کل روی لاستیک برابر مرسدس سریعتر بود همون طور که توی۲۰ دور اول دیدین ردبول با سافت یه مرسدس با مدیوم نمی رسید

 6. Mohamadhosein

  2

  0

  سلام
  دوستان کسی میدونه تست های پیش فصل کی و کجاست ؟
  اگه بگید ممنون میشم

 7. ♠♦joker♣♥

  3

  9

  تا زمانی که چارلی بود خوب به نفع مرسدس پرچم میزد کسی چیزی نمی‌گفت از قهرمانی های مرسدس، حال که عالیجناب لیونل مسی تصمیم درست رو گرفته همه بر علیهش صحبت میکنن، دمت گرم حاج مسی🤣🤣🤣

 8. mohsen driver

  5

  7

  میگن مکس شانسی قهرمان شد خب تو مسابقه با این تعداد گرندپری و بزرگی باید جوری مسابقه بدی و خودتو تو شرایطی قرار بدی که اگه شانس بهت رو کرد بتونی از اون شانس استفاده کنی و قهرمان بشی وگرنه چرا بوتاس و پرز و وتل و… تو پیچ آخر بخاطر شانس قهرمان نشدن؟

  • Mahdi.drs

   2

   2

   برای مثال اگه مکس امسال مثه سال ۲۰۱۸ سب وقتی توی المان نفر اول بود و توی جدول امتیازات بالانر بود ولی با کله رفت توی دیوار اگه مکس امسال یک سوتی اونجوری داده بود کارش تموم بود… یا حتی مثه مونزا ۲۰۱۸ اسپین میشد مثه سب بازم کارش تموم شد‌… البته اینا به این منظور نیس که مکس از سب بهنره و مثلا همون رکورد ۹برد متوالی سب کیفیتش رو نشون میده

 9. ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

  2

  1

  خیلی دوست دارم ببینم پرز در برابر ورشتپن چکارست.امسال درگیر بود با ماشین و این اواخر هر ریس بهتر میشد.برای فصل بعدی اگر ردبول مدعی نباشه پرز میتونه با ورشتپن رقابت کنه این فصل چند جا توانایی داشت که از ورشتپن سبقت بگیره.
  البته بازم بستگی داره دستور تیمی بدن یا نه!

  • Mahdi.drs

   4

   2

   بعید میدونم بتونه بهش برسه… خود پرز میگفت وقتی اومدم به تیم و دیدم مکس چطوری برای تمام ۳۰۰ کیلومتر مسابقه ماشین رو روی لیمیت می رونه سعی کردم ازش یاذ بگیرم !!!

 10. Saeid 196

  6

  1

  ما که قبول داریم اگه لوییس هم قهرمان میشد حق ش بود چون نیم فصل دوم عالی بود عالی.البته کمی
  هم بخاطر مود بالا بود ولی کار لوییس هم حرف نداشت.

  شما هم عادلانه قضاوت کنید و قهرمانی مکس رو بی ارزش و شانسی جلوه ندید.

  ابوظبی ۱۰۰ درصد حق لوییس بود.اما قهرمان کسی
  میشه تمام فصل خوب باشه.

  هر دو خوب بودن امسال و شایسته قهرمانی.اما مکس با اختلاف کمی بهتر بود.

  مسابقاتی که ردبول برتر بود غیر از یکی دو مسابقه
  بقیه شون اختلاف زیاد نبود،مرسدس می تونست رقابت کنه.

  اما در چند مسابقه اخیر ردبول با اختلاف کندتر بود
  واقعا کاری از مکس بر نمی اومد.

  (نظر شخصی بود،اگه اشتباه میکنم ببخشید،قصد خاصی نداشتم)

 11. Ferrari_leclerc

  7

  2

  کسایی که دیدم امسال زیاد صحبت از محافظه کار بودن و روی لیمیت نروندن و سن بالا وضعف ها و انتقاهای دیگه از لوییس کردن بعید میدونم اشخاص منصفی باشن.
  اصلا کسی که سطح رانندگی لوییس رو میخاد پایین بیاره سطح درک خیلی ‌پایین خودشو از این ورزش به نمایش میذاره
  از شکسته نشدن رکورد شوماخر خوشحالم ولی این اصلا ربطی به توانایی های لوییس نداره.
  انتقادی که منصفانه نباشه ارزشی نداره
  لوییس همین امسال با ۳۷سال سن غیر از دوسه تا استارت بد تو نیم فصل اول و سرخوردنش توی ایمولا،تقریبا اشتباه بزرگی تو ریس ها نداشته.فقط یک دی ان اف داشته که اونم مقصرش معلوم و جریمه شد.
  حتی این قضیه سیلورستونم انصافا مقصر مکس بود که وقتی لوییس توی لاینش بود مکس پیچید جلوش و فقط برا اینکه به جانبداری متهم نشن جریمه کردن لوییسو چون مسابقه خونگیش بود.حالا هی میان امتیاز شماری میکنن و هرطور دوست دارن ریس رو به راننده ها امتیاز میدن.
  لوییس همه میدونن دشمن زیاد داره چه توی راننده ها چه بخاطر رکوردشکنی هاش.توی نظرسنج های آخر ریس هم بهترین راننده باشه به زور توی سه نفر هست .
  ۵۰درصد کینه ها نسبت به لوییس متاسفانه به خاطر رنگین پوست بودنشه که هنوز تو همه دنیا وجود داره.
  از نظر فنی لوییس توی سبقتهاش و اسلیپ استریم گرفتن بهترینه.کاری که بوتاس خوب بلد نیست برای همین زیاد پشت ماشینا گیر میکنه.
  توی استفاده از حد ومرز پیست تا جاییکه خودشو به خطر نندازه از شرایط استفاده میکنه.
  سرعت مسابقه ای عالی،تک دور عالی،دی ان اف کم،مدیریت تایر عالی،استارت عالی
  این خصوصیاتش وقتی به تعداد برد و پل پوزیشن و قهرمانی هاش نگاه میکنی قابل اثباتن.
  حالا کسی خوشش نمیاد از لوییس،از رانندگیش ایراد میگیره دلایلش گفته شد.

  • Mahdi.drs

   2

   0

   لوییس خداییش نسبت به بقیه قهرمان های جهان با افزایش سن افت عملکرد داخلش ندیدیم و هنوز خیلی خیلی راحت داخل پیک عملکردش هست

  • mrz_ir

   0

   0

   فراری ای که امسال دیدیم در مسیر خوبی بود، ایرو خوب بود ستاپ های مناسبی هم داشتن ، پاوریونیتشون هم که پیشرفت جذابی داشت .
   به امید رقابت دو تا از قدیمی ترین خودرو ساز ها . رقابت نقره ای و قرمز جذاب ترینه.

 12. Monster

  2

  3

  Mahdi_drs همیشه با گفته هات موافق بودم ولی اینجا که گفتی از قبل تیم ها و فیا در مورد این که قرار گذاشتن که مسابقه پشت سیفتی کار تموم نشه بازم درست ولی اگه لویس میرفت پیت و لاستیک عوض میکرد دوباره مکس نمیرفت پیت و دوباره رد فلگ میدادنو دوباره تو مکس اول و لویس دوم میبود تو استارت مجدد مثل جده

  • Mahdi.drs

   1

   2

   زیاد مهم نیس لوییس استارت هاش بهتره معمولا از مکس بازم میگرفتش😂😂😂

  • Mahdi.drs

   2

   0

   در مورد هماهنگی تیم ها وفیا هم یک ژورنالیست به نام پیتر وندسور میگفت و اطلاعات تایید شده است

  • رضا عالمی کیا

   0

   0

   دوست گرامی. کلی استراتژیست دارن اونا. قطعا اگه لوئیز میرفت دور اول ماشین ایمنی برای تعویض لاستیک، مکس هم میرفت و مکس توی تعیین خط ثابت کرد سریعتره. پس باز هم فرقی نمیکرد

 13. Mahdi.drs

  0

  0

  حیف این همه میشینم آ م ا ر درمیارم با ذکر من بع و….. بعد دست اخر اد مین میگه حسش نیست تایید کنم

 14. رضا عالمی کیا

  2

  0

  آقایون مرسدس بعد از اینکه طرح شکایتشون رد شد چون قبلا قرار گذاشته بودن تکلیف قهرمانی در پیست باید مشخص بشه، پس گرفتن؟ بهتره یاد بگیرن باختن هم رسم و آدابی داره
  طرفدار فراری