فرمول یک ایرانجورج راسل اعتقاد دارد حضور یک مدیر قدرتمند مانند یوست کاپیتو در ویلیامز به این معنی است که تیم می تواند تمرکز خود را بر روی بهبود ماشین بگذارد؛ نه تلاش برای زنده ماندن!

پس از آن که کمپانی دوریلتون کپیتال در اواسط سال 2020 سهام تیم فرمول یک ویلیامز را از این خانواده خرید، یوست کاپیتو را به عنوان مدیرعامل اجرایی این تیم فرمول یک برگزید و مدیر سابق فولکس واگن ریسینگ و مک لارن، 35 سال تجربه در سطوح مختلف اتومبیلرانی را با خود به تیم ویلیامز آورد.

یکی دیگر از مسائل عجیب تیم ویلیامز که جورج راسل به آن اشاره کرد این بود که تیم مدت ها مدیر فنی نداشت. اما این نقش کلیدی اکنون توسط فرانسیس-زایوِر دِمِیسِن (Francois-Xaiver Demaison) که قبلاً زیر نظر کاپیتو در فولکس واگن کار می کرد، به عهده گرفته شده است.

راسل در مصاحبه اخیر خود توضیح داد:

من فکر می کنم که با ورود کاپیتو اخبار فوق العاده مثبتی از ویلیامز، در سالهای آینده خواهیم شنید و من واقعاً معتقدم که ما یک رئیس قدرتمند را در راس تیم داریم که می تواند یک تیم فنی مناسب را برای کمک به پیشرفت تیم و در نهایت بهبود عملکرد ماشین سازماندهی کند.

بدیهی است که در کل مدت حضور من در ویلیامز، تیم یک مدیر فنی ثابت نداشت… که اگر در مورد آن فکر کنید، دیوانه وار است.

من در تمام مدت حضورم در ویلیامز، البته تا زمانی که کمپانی دوریلتون مالکیت اصلی تیم را به عهده گرفت، حس می کردم که اولویت اصلی (مدیران سابق تیم) حفظ تیم، زنده نگه داشتن مشاغل پرسنل، زنده نگه داشتن تیم و دقیقا در مقابل تلاش برای هرچه سریع تر کردن ماشین بود.

تمرکز (مدیران قبلی) فقط حفظ تیم در فرمول 1 بود، که مشخصا یک کار عالی است. اما اکنون می توانیم کاملا روی بهتر کردن عملکرد خود تمرکز کنیم. این موضوع واقعاً برای همه ما در ویلیامز، که یوست (کاپیتو) در راس آن قرار دارد هیجان انگیز است.

جورج راسل - چین 2019

جورج راسل

لزوم حضور مدیر فنی از دید جورج راسل

راسل در ادامه توضیح داد که رانندگی در تیمی بدون حضور مدیر فنی دشوار بود. با این حال او معتقد است که دِمِیسِن، در حالی که این ورزش برای اجرای مقررات فنی جدید در سال 2022 آماده می شود، همه چیز را در کنار هم آماده خواهد کرد.

راننده انگلیسی تیم ویلیامز ادامه داد:

من اعتقاد دارم داشتن یک مدیر فنی فوق العاده مهم است.

فرمول یک، یک پازل عظیم است. شما باید قطعات پازل را کنار هم قرار دهید و مدیر فنی کسی است که آنها را (در کنار هم) تنظیم می کند.

(بدون حضور مدیر فنی شرایط) بسیار دشوار بود و بسیاری از پرسنل مجبور به انجام کار هایی بودند که احتمالاً برای آن استخدام نشده اند؛ زیرا کسی آنها را سازماندهی و هدایت نمی کرد.

اکنون مدیر عامل و مدیر فنی داریم. این افراد اکنون می توانند دوباره با تمرکز بر هدف اصلی خود، چه آیرودینامیک، چه مکانیک یا الکترونیک و هر آنچه که باشد، با مدیر فنی جدید ما خود را هماهنگ کنند و همه چیز را در کنار هم آماده کنند.

56 دیدگاه

 1. @sebvr

  14

  7

  جمع بندی تغییرات قوانین 2021 و مقایسه ی نوآوری های ردبول و مرسدس :
  در واقع این تغییر قوانین هدف اصلیش کاهش نیروی روبه پایین تولیدی {{داونفورس}} هستش و چون دانفورس وحشتناک زیاد خودرو های سابق باعث فشرده شدن زیاد تایر ها به اسفالت میشه و این باعث میشه بعضی از مواقع مثل سیلوراستون 2020 تایر ها به طور وحشتناکی اسیب ببینن و این باعث بشه در بعضی از مواقع حتی تایر های به دلیل تحمل ففشار بیش از حد بترکن !
  و حالا فرمول یک برای اینکه دیگه اینجور اتفاق ها پیش نیاد اومد بخشی از ماشین ها رو ساده تر کرد و خیلی از قسمت های ماشین ها هم فریز {{ غیر قابل تغییر}} کرد و برای تغییر دادن اونها باید از توکن های مخصوص و محدودی که در اختیار تیم قرار داده شده استفاده کرد !
  یکی از این تغییرات این بود کفی سینی ماشین {{فلور}} رو به حالت اریب مانند در اوردند ! حالا چرا اینکار رو کردند ؟! چون از تایر های ماشین ها جریانی رها میشه که باعث میشه که هم به چسبندگی ماشین خودی اسیب بزنه و هم ماشین عقبی رو تحت تاثیر افت ایرودنیامیکی قرار بده ! ولی خب تیم ها با انجام کار های نوآورانه ی جدید تاثیر این جریان اشفته رو روی چسبندگی و داونفورس ماشین تا حد زیادی کم کردند !
  جریان اشفته ی برخواسته ازتایر های جلو : تایر های جلو یه جریانی رو دقیقا هم راستا با خود جهتی که تیم ها تنظیم کردن رها میکنه که تیم ها برای مهار این جریان اشفته میاد چیکار میکنه ؟! میاد با یه اپدیت هایی که در ادامه ی مطلب توضیح میدم گردابه {{Y250}} رو تقویت میکنه تا بتونه تا جایی که میتونه مانع عبور این هوای اشفته بشه !
  حالا گردابه ی Y250 چیه و چه کاری رو انجام میده !؟ شاید براتون سوال پیش اومده چرا اسمش Y250 هستش ! در واقع به خاطر این اسم این قسمت رو اینطوری نامگذاری کردن چون این گردابه دقیقا 250 میلی متر از مرکز دماغه ی خودرو فاصله داره و در واقع یه بخش کوچیکی رو از فلپ های تیز بال جلو میگیره و این فلپ ها در واقع گردابه تولید میکنن که از بین چرخ رد میشه و ب برج بورد برخورد میکنه و جهتش عوض میشه تا هوای متلاطم تایر های جلو رو از بدنه خودرو دور نگه داره ! و به خاطر این بهش میگن وای چون روی محور وای ماشین قرار داره !
  جریان اشفته ی برخواسته از تایر های عقب : جریان برخواسته از تایر های عقب تمایل زیادی داره تا به سمت ناحیه ی داخلی ماشین و دیفیوزر بره و این باعث میشه که باعث میشه هوای خالصی که به دیفیوزرمیرسه تا داونفورس تولید کنه دچار اختلال بشه و اون نیروی رو به پایین قبلا رو نده ! و تیم ها به خاطر اینکه بتونن داونفورس بیشتری تولید کنن یه شیار های افقی و عمودی روی فلور خودرو در نزدیکی تایر عقب ایجاد میکردن تا به نوعی این هوای اشفته رو به سمت بیرون ماشین پرتاب کنن و هوای خالص دیفیوزر رو دست نخورده باقی بزارن !
  ولی حالا قوانین اومده گفته باید این شیار ها رو حذف کنید و انتهای فلور رو به شکل اریب و مثلثی به سمت داخل ببرید !؟ حالا چرا اینو گفت ؟! چون اگه انتهای فلور به شکل اریب به سمت داخل بره دیگه فلور در راستای تایر عقب قرار نداره تا بتونه هوا رو دستکاری کنه {{چون دسترسی به اون هوا نداره}} و هوای دیفیوزر رو دست نخورده باقی بزاره !
  مقایسه ی نوآوری مرسدس رو ردبول برای دستکاری این هوا ! :
  مرسدس : مرسدس برای اینکه بیشترین ضربه رو از این قوانین جدید خورده اومده هر چی داشته رو رو کرده تا بتونه حداکثر توان خودرو رو ازش بکشه بیرون و برای اینکار اومده در نزدیکی تایر عقب و روی فلور 4 تا باله ی هدایتی نصب کرده که این هوای کثیف تایر جلو و عقب رو به نحوی به سمت بیرون هدایت کنه و چون مرسدس از 3 تا المان استفاده کرده نسبت به رقیبش ردبول {{که از 1 المان زاویه دار استفاده کرده }} کنترل بیشتری رو هوای هدایت شده داره !
  و مرسدس فقط به همین تغییر بسنده نکرده و قبل از این المان ها روی کفی خودرو یه بریدگی خاصی رو ایجاد کرده تا بتونه یه لبه ی موازی با تایر عقب ایجاد کنه و این باعث میشه مرسدس مقدار بیشتری از کفی رو برای استفاده ایرودنیامیکی نسبت به بقیه ی تیم ها داشته باشه و بتونه بیشترین استفاده ی ایردینامیکی رو در جهت تولید داونفورس از کفی بکشه ! ولی خب با این حال ماشین ردبول خیلی نسبت به مرسدس پایدار تره و مرسدس باید تلاش کنه این قطعات رو به نوعی بهینه تر کنه تا بتونه به پایداری که ردبول بهش رسیده برسه !
  ردبول : ردبول اومده چیکار کرده ؟! اومده در جلوی چرخ جلو یه المان زاویه دار گذاشته {{زاویه به سمت بالا و بیرون ماشین }} تا بتونه اون هوای اشفته ی کف خودرو رو مدیریت کنه و بتونه تا حدی هوای اشفته رو از دیفیوزر دور نگه داره !
  نتیجه گیری : با اینکه مرسدس وقت بیشتری رو نسبت به ردبول روی ماشین فصل 2021 خودش گذاشته ولی ماشینن ردبول نه تنها پایدار تر بوده بلکه معلمومه هوندا برای امسال یه پاوریونیت کاملا قابل رقابت با مرسدس اورده ! چیزی که ردبول همیشه دنبالش بود…باید دید ردبول میتونه اولین قهرمانی مکس ورشتپن رو بهش بده یا مرسدس میاد از قهرمانی خودش دفاع میکنه در هر صورت باید دید….این یک جمگ تمام عیاره …..مکس و پرز در برابر همیلتون و بوتاس…!

  • احمدرضا لکلرک

   8

   3

   به به چه قلمی👌 عالی و کامل بود خسته نباشید 🌹
   کاش واسه تیمای دیگه هم بزاری

   • @sebvr

    6

    4

    ممنون احمدرضا !{{ببخشید اون سری اسمت رو اشتباه گفتم..خخخ}}
    من بررسی ماشین فراری رو وقتی اومد قرار دادم !
    تحلیل عملکرد لکلرک هم قرار دادم که خوراک شماست !
    تحلیل گرندپری سنگاپور رو هم قرار دادم که روی دور چارلز هم کامل کار کردم !
    و نوشته های داستانی وقایع مهم موتوراسپرت رو هم قرار دادم {{حدودا 6 یا 7 تا }} که دوستان لطف داشتن و واقعا خیلی خوششون اومده بود !
    ممنون ازتون

  • محمد یاسین

   5

   2

   خیلی ممنون ؛ نوشته ات از دید من هیچ نقصی نداشت

  • احمدرضا لکلرک

   3

   3

   خواهش میکنم نه بابا چه حرفیه😅💛💛
   من دلیل دیسلایک هارو نمیفهمم واقعا اصن چیزی نبوده که بخواد دیسلایک بدن بچه ها دیگه دارن کم لطفی میکنن😕

   به به میرم میگردم و میخونمش حتما😍😍👌
   بازم دمت گرم با قلم خوب و دلنشینت👏👏🌹

   • احمدرضا لکلرک

    3

    2

    sebvr
    یادم رفت تو کامنت قبلی بپرسم تحلیل عملکرد چارلز رو تو کدوم پست گذاشتی؟🙌💛

   • @sebvr

    5

    2

    تحلیل عملکرد لکلرک : توی خبر : پالمر : سبقت مکس از همیلتون قطعا پنالتی داشت
    تحلیل برزورسانی ها و نتایج تست بحرین : توی خبر : مرسدس : به اندازه ی ردبول سریع نیستیم
    مقاله ی داستانی نوربرینگ {{از دست ندید}} : توی خبر : ردبول میتواند موتور خود را برای 2025 بسازد
    تحلیل بهترین سبقت های فرمول یک 2020 : توی خبر : تیم های فرمول یک توقف توسعه ی موتور 2022 را تایید کردند
    مقاله ی داستانی پیست لمانز : توی خبر : ریکیاردو : هر تیمی در فرمول یک 2021 میتواند سکو بگیرد
    دیگه فقط از اینا عکس گرفته بودم بقیه رو یادم نیست ببخشید !

   • @sebvr

    4

    2

    احمد رضا حتما اگه خوندی نظرت رو درباره ش بهم بگو ! ممنون ازت !

  • aryan261

   3

   1

   آموزنده و عالی
   یه سوال
   الان مرسدس از لحاظ قانونی میتونه زاویه Rake رو بیشتر کنه؟
   به لحاظ فنی که قاعدتا سخته چون تمام پارامتر ها بهم میریزه

   • @sebvr

    6

    2

    ممنون آریان ! راستش از لحاظ قانونی مطمئن نیستم ولی خب اگه بخواد زاویه ریک رو ببره بالا باید کل ماشین رو براساس زاویه ی ریک بالا توسعه بده و برای ردبول هم خیلی سخته که زاویه ی ریک رو ببره پایین چون هارمونی ماشین با سیستم تعلیق عقب و کفی و دیفیوزر کاملا به هم میریزه ..!

  • Jingoozz

   3

   1

   با تشکر از مطلب فنی خوبتون خواهشمندم درخصوص تاثیر باد بر شدت فشار گازهای خروجی یا همان Exhaust راهنمایی بفرمایید ، با تشکر….

  • احمدرضا لکلرک

   1

   2

   sebvr
   خیلی خیلی ممنون🌹🌹🌹
   اسکرین شات گرفتم از راهنماییت و حتما دونه دونه ش رو میخونم کامل
   چشم حتما نظرمو میگم هرچند که ندیده میتونم بگم تحلیلات همه عالین

   • احمدرضا لکلرک

    2

    2

    سب وی آر…تحلیل لکلرکتو خوندم

    خیلی با حوصله و مو به مو با جزئیات بود که تحسین برانگیزه👌
    رقابتش با بوتاس و سوییچ بک رو خیلی قشنگ اشاره کردی

    خلاصه بخوام بگم یه شروع طوفانی داشت ولی رفته رفته بخاطر قدرت کمتر ماشینش و شاید پیت استاپ های نه چندان جالب رده ها رو از دست داد
    اما تو جلوگیری از سبقت پشت سری هاش کلا مهارت داره و خیلی خوب میبنده و دفاع میکنه
    اصطلاح پسرِ سریع فراری رو حال کردم

    در کل این مقاله ت عالی بود🌹

   • @sebvr

    2

    2

    ممنون ازت احمد رضا !

  • Ali

   1

   0

   عالی بود خیلی لطف کردی

 2. Dr¡ft€r

  4

  2

  بخشی از شباهت رقابتهای فرمول۱ به باغداری یا کشاورزی همین که باید مدت زمان زیادی کار درست و اصولی در زمینه مناسب انجام بشه تا حاصل مطلوب بدست بیاد

  • ّFerrari

   3

   1

   خیلی تشبیه قشنگی بود 😐
   فرمول 1 = باغداری
   عجب!!!

 3. احمدرضا لکلرک

  6

  2

  ایشالا راسل رو به زودی تو یه تیم بزرگ ببینیم
  مسابقات رو هیجان انگیز تر میکنه حضورش با یه ماشین قدرتمندتر

  • Mehriar Salehi

   2

   2

   احمدرضا…راسل الان تو تیم بزرگی هست عزیزم.

   • @sebvr

    1

    1

    از اون ویلیامز بزرگ فقط اسمش مونده…

   • Mehriar Salehi

    0

    0

    یه تیم بزرگ، همیشه بزرگه!
    میناردی و اروز نبودیم که بک مارکر شروع کنیم، بک مارکر بمونیم، بک مارکرم‌تموم‌ کنیم!

 4. Amir

  0

  0

  من یه انتقاد از سایت دارم تایید شدن کامنت ها معمولا مدت زمان طولانی طول میکشه, که کاملا طبیعیه اما همین باعث میشه خیلی از کامنت های خوب و مفید دیده نشه چون هر خبر رو همون اوایل نگاه میکنیم و بعدش دیگه بر نمیگردیم , خیلی از کاربران همیشه کامنت های مفید و بدون حاشیه و بی احترامی میزارن بهتر نیست که لزوم تایید کامنت رو از کاربران بردارید و فقط برای بعضی کاربران که کامنت هاشون اکثرا دارای حاشیه و بی احترامی هست , به عنوان یک محدودیت لحاظ کنید
  با تشکر

 5. محمد یاسین

  4

  2

  فقط میتونم بگم خوشحالم که ویلیامز دیگه اون تیم 2019 نیست ؛ واقعا خجالت اور بود

 6. محمد یاسین

  6

  2

  یک سوالی داشتم از اساتید گرامی که میخواستم مطرح کنم و اون اینه که : چرا دیروز در تمرین دوم هیچ تیمی نمیتونست تو 20 دقیقه اخر به تایم قبلی اش حتی نزدیک هم بشه چه برسه به این که بخواد اون تایم رو بزنه حتی با لاستیک نرم تر ؛ دلیلش استفاده از مود موتوری پایین بود ؟ یا شاید جهت باد و عوامل جانبی درگیر بود ؟ یا شاید تیم ها فقط روی تعدد دور ها تمرکز کرده بودند ؟

  • 🏁🏎DR3🇦🇺FA14🇪🇸

   6

   2

   ببین من فکر می کنم حتمی نیستا ، تمرین اول و سوم تقریبا به درد نمی خوره مخصوصا تو بحرین و امارات و سنگاپور چون دمای اون موقع پیست با زمان مسابقه و زمانگیری خیلی فرق داره و تمرین دوم دماش به مسابقه و زمانگیری بسیار نزدیکه پس تیما اول برای زمانگیری تمرین می کنن بعدش دور های شبیه ساز مسابقه رو می رن

  • Mahyar.M.VER.33

   7

   1

   سلام محمد یاسین عزیز… ببین تمرین های قبل از مسابقه به چند دلیل مهم انجام میشه میشه مهم ترین اونها تنظیم ستاپ ماشین برای ریس-کوالیفای هست یا تست ایرو یا ارتقا های بدنه ای مختلف به خاطر همین تیم ها تمرین هارو تقسیم میکنن و براش برنامه ریزی میکن… چیزی که من از امار ها فهمیدم این بود که ۲۵ دقیقه اخر تمرین دوم دیروز به دور شبیه ساز مسابقه با سوخت پر انجام میشد که فراری عالی( نسبت به انتظار ها خیلی بهتر) عمل میکرد… اگه اطالاعات بیشتر میخوای فک کنم مصاحبه ساینز و… کمک کنه +اینکه امار پیش بینی ریس پیس و کوال پیس رو گذاشتن اگه خواستی یه نگاه بنداز

 7. محمد

  6

  1

  ویلیامز هم بلاخره برمیگرده بالا.مثل مک‌لارن که دو فصلی دیدیم از آخر کجا اومد.
  این اتفاق برای فراری هم خواهد افتاد.

 8. محمد

  4

  1

  چرا قسمت تیم‌ها گرافیک فرمول یک تغییر کرد؟
  همه چیز ها زیر سر هاس هست(البته بنظر من گرافیک بهتر شده).سال قبل آلفاتاوری با رنگ اصلی سیاه مسابقه میداد(همینطور که بعضی از افراد در بازی F12020 مشاهده کردن). ولی بخاطر اینکه گرافیک خود فرمول یک هم سیاه بود از رنگ سفید استفاده میکردن.
  امسال هاس با رنگ اصلی سفید به مسابقات اومد.ولی دوتا سفید همرنگ باهم قاطی میشن! پس فرمول یک از آرم ها استفاده کرد.
  راستش تو ۲۰۲۰ من خودم به فکر استفاده از اون فضای خالی برای آرم افتاده بودم، ولی به فرمول یک نگفتم.

  • Mahyar.M.VER.33

   5

   1

   محمد گرافیک ها رو به خاطر جذابیت و داده های اماری تغییر دادن انگار ۶ تا اپشن هم اضافه کردن…

 9. Sina

  9

  2

  رسما میگه کلر ویلیامز توان مدیریت رو نداشت و عقب موندگی تیم به خاطر اون بود

  • Mehriar Salehi

   1

   2

   رسما داره میگه داریلتون پول داشته تا مدیر هایی رو بیاره به تیم که میتونن کار کنن و کلر همچین چیزی نداشته.

   البته که فرق کلر و کپیتو زیاده.

 10. DavidKame

  3

  1

  بچه ها تمرین دوم نوریس با لاستیک مدیوم P2 رو زده
  نمی با لاستیک سافت 0.45 سریعتره
  گمونم مکلارن بتونه سکو بگیره

  • @sebvr

   3

   1

   ممنون لطفا بازم گزارش کن !

 11. DavidKame

  3

  2

  بچه ها تمرین سوم نوریس با لاستیک مدیوم P2 رو زده
  نمی با لاستیک سافت 0.45 سریعتره
  گمونم مکلارن بتونه سکو بگیره

 12. DavidKame

  3

  1

  خط دوم رو تصحیح میکنم
  مکس با لاستیک سافت

 13. @sebvr

  3

  1

  تمرین سوم فرمول یک ایمولا 2021 : خط و نشون ورشتپن !

 14. احمدرضا لکلرک

  7

  1

  نتیجه تمرین سوم
  1.ورشتپن
  2.نوریس
  3.همیلتون
  4.پرز
  5.لکلرک
  6.گسلی
  7.ساینز
  8.بوتاس
  9.آلونسو
  10.اکون
  11.سونودا
  12.استرول
  13.ریکیاردو
  14.فتل
  15.راسل
  16.شوماخر
  17.لطیفی
  18.جیوویناتزی
  19.رایکونن
  20.مازاسپین

  • Erfan

   5

   -1

   دارم یه چیزی رو راجب وتل باور میکنم .

 15. Mahmood.ghaedi

  4

  1

  احمد 3 تا تمرین دیدی؟
  دورهای شبیه سازی ریس تایم کی بهتر بود
  ریس پیس کی بهتره؟
  والا ما شیفتیم و سر کار ندیدیم و نمیتونیم ببینم

  • احمدرضا لکلرک

   4

   1

   کم و بیش دیدم
   ردبول عالی
   مرسدس پیشرفت کرد از مسابقه قبلی
   فراری فراتر از حد انتظار و خیلی خیلی امیداورکننده
   مکلارن هم از تمرینات قبلی بهتر بودن

   یه پیچ بد داره این مسابقه فک کنم شاهد پرچم قرمز باشیم فردا

 16. @sebvr

  3

  2

  مارکز و روسی نتونستن به کیو 1 راه پیدا کنن ….! باید دید چه اتفاقی تو کیو 2 میوفته !

  • @sebvr

   3

   2

   روسی 14 ام
   مارکز 15 ام

   • @sebvr

    3

    2

    البته پرچم قرمز هم دادن !

 17. @sebvr

  4

  0

  سونودا توی دیوار !! تعیین خطش زود تموم شد ..

 18. @sebvr

  3

  1

  مازاسپین بار دیگر اشتباه کرد و با چهار تا چرخ وارد سنگریزه شد و سنگ ریزه های ریزی رو وارد پیست کرد …. خدایا بسه دیگه..

 19. @sebvr

  2

  1

  هر دو ویلیامز در کیو 2 !!! شاهکار لطیفی !

 20. @sebvr

  1

  2

  فاجعه ی الفارومئو …

 21. احمدرضا لکلرک

  2

  1

  سونودا + هردو راننده هاس + هردو راننده آلفارومئو حذف شدن

 22. @sebvr

  1

  1

  پول پوزییشن برای لوییس !! اشتباه بوتاس ….پرز جلوی مکس !

 23. احمدرضا لکلرک

  2

  2

  تفاوت لکلرک و ساینز کاملا مشهوده
  باریکلا چارلز…خیره کننده ست که هردوبار از 4ام شروع میکنه علی رغم قدرت کمتر ماشینش