فرمول یک ایران – اندرو گرین، مدیر فنی تیم فرمول یک ریسینگ پوینت می گوید که لنس استرول در هفته های اخیر درگیر سختی های شدید روانی و جسمانی شده است.

در ابتدای فصل، استرول هفت بار توانست مسابقه را به خوبی تمام کند و در مونزا روی سکو برود و در رده چهارم جدول قهرمانی رانندگان قرار بگیرد. اما پس از آن سختی ها و دشواری هایی برایش ایجاد شد.

لنس وقتیکه در حال رقابت برای کسب سکو در موجلو بود یک تصادف سنگین داشت، در دور اول مسابقه سوچی چارلز لکلرک با او برخورد کرده و وی را از مسابقه خارج می کند. به خاطر مبتلا شدن به ویروس کرونا مسابقه نوربرگ رینگ را از دست داد و در مسابقه بازگشتش در پورتیمائو نیز عملکرد خوبی نداشت. در مسابقه ایمولا نیز که کار خودش را از رده پانزدهم شروع کرده بود، با آسیب دیدگی بال جلو در دور اول توانست مسابقه را در رده سیزدهم تمام کند. اندرو گرین مدیر فنی تیم ریسینگ پوینت بیان کرد:

مطمئنا او در فرمی که بوده، قرار ندارد. آن فرمی که در مونزا داشت با چیزی که الان هست فرق دارد. مطمئنا یک عدم اعتماد به نفسی وجود دارد که ما باید روی آن برای هفته بعد کار کنیم یا تلاش کنیم که او را دوباره احیا کنیم. فکر می کنم که بیماری باعث شد این فرم او از بین برود. این چیزی بود که ما آن را واقعا پیش بینی نکرده بودیم.

ما شنیده بودیم که مدتی طول می کشد تا از این بیماری به حالت عادی بازگشت و فکر می کنم این کار زمان می برد. او تنها نیاز دارد که دوباره اعتماد به نفس خودش را به دست بیاورد و خودش را باور کند و ما دوباره همان لنس خودمان در دو سوم ابتدایی فصل را به دست می آوریم.

واضح است که او از لحاظ روانی و جسمانی درگیر سختی های شدیدی شده است. تصادف او در موجلو یک تصادف سنگین بود و بنابراین فکر می کنم که این تصادف باعث شد اعتماد به نفسش تحت تاثیر قرار بگیرد و پس از آن نیز سلامت لازم برای شرکت در مسابقات را نداشت.

اندرو گرین ، مدیر فنی ریسینگ پوینت و استون مارتین

اندرو گرین ، مدیر فنی ریسینگ پوینت

علاوه بر این، گرین فکر می کند که نبرد برای برترین تیم رده میانی نیز باعث تشدید وضعیت لنس شده است:

فاصله ها اینجا خیلی کم است و اگر شما خودرو را تحت کنترل نداشته باشید و درک نکنید که تایرها چه شرایطی دارند و آن ها را در دمای عملیاتی قرار ندهید، به مانند یک احمق به نظر خواهید رسید. ما تنها نیاز داریم که او را دوباره راه اندازی کنیم، ما می توانیم این کار را انجام دهیم. ابزار و افراد لازم برای انجام این کار را در اختیار داریم.

نیمی از این مشکلات به این خاطر است که او تنها به یک دست روی شانه (حمایت) نیاز دارد، کمی بغل کردن و گفتن این جمله که “بیخیال، خودتو جمع و جور کن و توی این مسابقات آخری خودی نشون بده” و تلاش کنیم تا برگردیم به رده سوم جدول قهرمانی سازندگان. او توانایی خیلی بیشتر از این ها را دارد، شرایط در حال حاضر برای او کمی سخت است.

10 دیدگاه

 1. ّFerrari

  7

  2

  الان که تقریبا اخرای فصل هست و اختلاف 1 امتیازی با تیم سوم دارن فشار بیشتری رو لنس اضافه میشه
  عملا توی این چهار ریس اخر تیم فقط چکو رو داشته که اونم عملکردش بینظیر بود البته اگه برخورد موجلو و از دست رفتن سکوی سومی ایمولا نبود احتمالا تیم سوم بودن

 2. محمد امین جعفری

  3

  5

  باشه اگر مدت طولانی تأثیر داشت پرز چجوری بعد از دو هفته برگشت و رده ۴ و ۶ رو کسب کرد 🙄🙄🙄

 3. ● Schumattel ●

  4

  7

  نظر منو ک بخاین میگم کلا نیاز نیس ک استرول این فصل اصلا بیاد فرمول یک
  اصلا بره عشق و حال استراحت کنه بره شبیه ساز فرمول ۱ ولی توی پیست نباشه چون ب نظر من اصلا نیاز نیس
  از سال بعد با تشکیل تیم قدرتمند و اینگیلیسی استون مارتین و متحد بنز ، استرول ب اندازه کافی وقت داره ک خودشو نشوت بده و البته با بودن فتل کنارش میتونه هر تکنیک و هر تجربه ای ک بخاد رو از اون بدست بیاره
  امسال رو میتونه راحت واس خودش باشه

 4. AM PHD

  5

  5

  خب چرا یه دست روی شانه نمیخرین؟ :/

  • Amir.vet

   2

   2

   کیف کردم با حرفت

 5. امید نورمحمدی

  2

  5

  دست روی شانه هم خریداری شده . کاربران توجه داشته باشند که یک انگلیسی اظهار نظر میکند .
  تفاوت بین راننده ای که با پول پدر صاحب صندلی میشود یا با سفارش و باند بازی و .. با راننده واقعی و ذاتی در همین موارد است. دوستانی که اظهار میکردند فقط پول پدر نبوده که او صندلی گرفته و از عملکردش در در این فصل آنچنان دفاع جانانه ای میکردند که انگار در باره یک قهرمان جهان صحبت میکنند به همین نکات توجه نداشتند.
  درست در زمانیکه تیم نیاز به تک تک امتیازات دارد یک تصادف موجب وحشت راننده تیم میشود و عملا تمام کارایی خود را از دست میدهد. ضرر و زیان این ضعف بسیار بیشتر از آن چیزی است که گرین اعلام میکند.
  راننده بزرگ کسی است که توان بردن قهرمانی جهان در آخرین لحظات آخرین مسابقه فصل را دارد و این را نشان داده. نه راننده ای که حتی توان گرم نگه داشتن لاستیک ماشینش را پشت سر سیفتی کار هم ندارد! یا کسی که بواسطه خویشاوندی با مدیر تیم و رییس فلان نهاد مربوطه و … برایش هیاهو میسازند و تبلیغات گسترده میکنند.
  بنده قبلا هم عرض کرده بودم بلاخره استرول یا استرولها بواسطه طبیعت انسانی و سن و سالی که دارند با بودن در این سطح از مسابقات چیزهایی را فرا میگیرند و عملکردشان بهتر میشود. به اینها استعداد نمیگویند. استعداد به امثال همیلتون و سب میگویند که در همین سنین تجربه قهرمانی جهان و بردن بزرگان را از خود نشان دادند. حتی گسلی هم بواسطه یکسری حوادث زنجیره ای در مونزا برنده خارج شد نه صرفا رانندگی خودش.
  درست است که آیندگان فقط نگاه به تعداد برد یا تعداد قهرمانی میکنند ولی ما و کسانی که بعنوان هوادار در هر مقطع از تاریخ این رشته زندگی میکرده و میکنیم و این رشته را دنبال میکنیم نمیتوانیم چشم بر روی واقعایت و اتفاقات ببندیم. بقول یکی از دوستان گرامی (حسن عزیز) دلیل ندارد که ما اگر چیزی را نمیبینیم آن چیز وجود نداشته باشد که بنده این جمله اینگونه تغییر میدهم : دلیل ندارد آنچه ما نمیخواهیم ببینیم را کس دیگری هم نبیند و وجود نداشته باشد!

  • Mehriar Salehi

   4

   0

   این یک روال معمول شده برای خیلی از افراد که اول به یک موضوعی ایمان میارن بعد میگردن دنبال دلیل براش و با دیدن کوچکترین نشانه، کل بدیهیات رو کتمان میکنن.

   شما که امیدی نمیشه داشت بهتون برای دیدن بدیهیات، مینویسم برای کاربران دیگه، شاید تمایل داشته باشن بخونن.

   ۱.حرف از پول زدین و اینکه یکی راننده واقعی و ذاتی هست، یکی به واسطه پول صاحب صندلی شده.
   البته اینکه مشخصه بین این دو نفر، راننده ذاتی ارجحیت داره اما موضوع اینجاست که توی ریسینگ پوینت همچین راننده ایی نداریم.
   جهت اطلاع، سرجیو پرز، با حمایت مستقیم کارلوس اسلیم، یکی از پولدارترین افراد دنیا، با کمک مالی سنگین به تیم سابر، وارد فرمولا وان شد.سالانه تخمینی که زده میشه ۳۰ میلیون دلار پرداختی، که بعد از مالدونادو یک رکورد محسوب میشه تو تاریخ فرمولا وان…الان سوال پیش میاد که پول اگر از طرف لارنس باشه ایراد داره، از طرف اسلیم باشه اوکیه و میشه راننده ذاتی و واقعی؟! جدا اگر بحث نجات فورس ایندیا نبود، بین اوکون و پرز کدومشون باید از تیم میرفتن؟ استرول که با پول اومد، اوکی مدام هم تکرار میشه اما چرا اوکون رفت از تیم؟! مبادا فکر کنیم ۳۰ میلیون دلار اسلیم دخیل بوده.

   ۲.راننده ذاتی کسیه که نتیجه بگیره به فرمولا وان برسه و با این استاندارد، جای لنس ۱۰۰٪ توی فرمولا وان بوده و جای چکو…؟ شاید بشه با ارفاق به مستر کرش سریهای جونیور امکان ورود داد.

   ۳.”درست در زمانیکه تیم نیاز به تک تک امتیازات داشت”…البته اینم از موارد جدیدی هستش که من یاد گرفتم امشب که امتیازات اول فصل زیاد اهمیتی ندارن و مهم امتیازات آخر فصل هستن چون اولیارو بیشتر استرول میگرفت و آخریها رو بیشتر پرز! امشب متوجه شدم که شاید یک امتیاز اول فصل، ۱ محسوب میشده و اواخر فصل ضرب ۳ به حساب میاد! مبادا این تصور ایجاد بشه که این حرفها مغرضانه هستن!!

   ۴.چقدر بد که فقط با نگاه به جدول بخوایم نتیجه گیری کنیم.دو ریسی که در بدترین حالت لنس احتمال میتونست ۲۵ امتیاز کسب کنه و بدلیل مشکل فنی از مسابقه خارج شد و البته بخشیش مستقما به حساب پرز رفت رو کلا از ذهن پاک کنیم و سند بشه جدول امتیازات…بله واقعا بده “اگر کسی نخواد چیزی رو ببینه، دلیل به نبودنش نیست”…شعار معمولا از طرف کسی صادر میشه که خودش ضدشو عمل میکنه، اگر نه که نیاز به گفتنش نداره، توی رفتارش ثابت میکنه.
   اما اگر بیس، جدول هست و اهمیت امتیازات برای تیم انقدر بالاست، حتی تک امتیازات…چطوره به بقیه جدول هم با همین دید نگاه کنیم؟ اینکه یه راننده بی افتخار هست و به واسطه پول پدرش اومده و سنی نداره، مریض هم که شده…اما توی همین رقابت برای سومی، تیمهای دیگه هم با همین چشم نگاه کنیم، البته مدیونید اگر فکر کنید دابل استانداردی هست و عملکرد راننده دیگه ایی رو باید با متر متفاوت بسنجیم!

   ۵.در اثر سوزش که مشخص نیست برای چی هم هست، همچنان تیکه ها به جورج تمومی نداره…البته اینم یه بخشی از تیم مورد علاقه ام هست و این مطلب که میگم، سعی میکنم از دید یک ویلیامز فن نباشه.
   اما اشتباهی که یک بچه ۲۲ ساله انجام داده رو، قهرمان دو دوره رقابتها (آلونسو) و البته قهرمان چهار دوره رقابتها (پراست و فتل) و دیوید کولتارد و دنیل ریکیاردو…همگی داشتن.
   اشتباه، اشتباهه و چیزی از بد بودنش کم نمیکنه اما اگر متر اینه؟ اگر ناتوانی تو کرما دادن به لاستیک یا درست انجام ندادنش انقدر بده، بقیه رو هم با همین معیار بسنجیم.
   مجداد اینکه یه راننده بی افتخاره توی فرمولا وان، حتما لابی مرسدس هم باعث حضورش توی گرید بوده، تجربه ایی هم نداره اما چرا یه راننده با تجربه و قهرمان جهان یک سال و نیمه نمیتونه تایرهاشو به دمای مطلوب برسونه؟ نه تو یک صحنه! تقریبا هر هفته…نه یکبار اسپین به این دلیل، بارها این اشتباه رو داشته…البته بازم خواهش میکنم از دوستان شائبه دابل استاندارد براشون پیش نیاد.وقتی به یک اسم دیگه برسیم، همه استانداردها عوض میشن!

   ۵.من اگر وقت داشته باشم که البته سعی میکنم همیشه برای فرمولا وان وقت پیدا کنم، سعی میکنم تمام کامنتهارو بخونم و موضوع جالبی توی دو کامنت پیاپی نظرمو جلب کرد.بخشی از کامنت خودتون چند ساعت پیش :

   “مرسدس شبیه سایر تیمها عمل نمیکند که اگر میکرد یک چنین اختلاف فاحشی را طی 7 سال با تیم دوم ایجاد نمیکرد. ماشین دامینیت و راننده قهرمان جهان یک شبه بوجود نمیایند و حاصل تفکر و برنامه ریزی و مدیریت درست و علمی بر اساس پیشرفت تکنولوژی و یافته های روانشناسی مدرن است.”

   چقدر زیبا…جهت اطلاع، همین مرسدس که کوچکترین اقداماتش با برنامه ریزی و تجزیه تحلیل هست، روی راننده ایی که ذکر کردید سالها سرمایه گذاری کرده، از بابتش پاوریونیت با تخفیف به ویلیامز میده (چیزی که برای اوکون نبود) و بعنوان راننده آینده تیم بهش نگاه میکنه.
   البته با منطق شما، وقتی به مدیریت و طراحی و راننده اول و … میرسیم، موضوع میشه رصد دقیق تمام داده ها و اطلاعات.
   اما بخش راننده دیگه که میرسه میشه لابی گری و ارتباطات و …
   خب، عجیب هم نیست، کل صحبتهاتون باید یک‌دست باشه دیگه.

   ———–

   البته که دفاع از یک راننده و‌تلاش برای خارج کردنش از تیم “بدترین رانندهها” و قرار دادنش توی گروه “راننده های متوسط” اسمش نه طرفداریه نه بزرگنمایی نه “انگار دارن از قهرمان جهان صحبت میکنن”.
   استرول یه راننده معمولیه، منم بین پرز و لنس، احتمالا پرز رو انتخاب میکنم حداقل الان، توی این سن، با این عملکرد.

   کل این یک ریع تایپ، صرفا مخالفت با غرض ورزیهای کاربرانی هست که اصلا بدیهیات براشون اهمیتی نداره.براساس اسم، منطق و استاندارد و متر سنجشون عوض میشه تا مبادا توی نگاهشون به اون اسم، خللی وارد بشه.

   • SIAMAK

    2

    0

    %200 با جناب صالحی موافقم .

 6. محمد

  0

  0

  بدشانسی از نوع خفن

 7. behrang 1350

  0

  0

  از وقتی بحث اخراج پرز مطرح شد لنس استرول افت فاحشی داشت
  بعنوان شوخی میگم ولی فکر کنم آه پرز دامنش رو گرفته !!!!
  بیچاره مثل محمد پروین توی فوتبال ایران شده
  هیچوقت از زیر سایه پدر خارج نمیشه وهمیشه متهم میمونه