فرمول یک ایران – موجلو یک پیستی است که همه چیز را در خودش دارد و قرار است که هزارمین مسابقه فراری در فرمول یک در آن برگزار شود و پس از مدت ها دوباره در فصل 2020 میزبانی مسابقات را به عهده بگیرد.

در روز یک شنبه 13 ماه سپتامبر، فرمول یک در پیست موجلو برای اولین بار حاضر می شود. اما دیدن خودروهای فرمول یک در این پیست چیز تازه ای نمی باشد چونکه تیم ها در زمان های متفاوتی برای تست هم که شده بود به این پیست سر زده بودند. البته این موضوع برای فراری چندین برابر بیشتر است و رانندگان زیادی از مایکل شوماخر گرفته تا رانندگان الان این تیم، همه در این پیست رانندگی کرده اند.

این پیست در نزدیکی شهر فلورانس قرار دارد و از لحاظ ورزشی و فنی یک پیست عالی می باشد و خودرو را از همه لحاظ مورد تست قرار می دهد. این یکی از دلایلی بود که فراری در سال 1988 این پیست را خریداری کرده بود تا اطمینان حاصل کند که دو پیست در نزدیکی مارانلو در اختیار دارد تا بتواند تست های خودش را با اطمینان جلو ببرد.

پیست موجلو ایتالیا

پیست موجلو ایتالیا

موجلو در یک کلمه یعنی “کامل”

مستقیمی شروع و پایان تنها نقطه ای از پیست می باشد که راننده می تواند گردن و بازوان خودش را تکان دهد. باقی پیست همه چیز را در خودش دارد. شیب های رو به بالا و رو به پایین در طول پیست.

از لحاظ ارتفاع شبیه به پیست ردبول رینگ اتریش می باشد اما چندین پیچ سریع در اختیار دارد که باعث می شود یکی از چالش برانگیز ترین پیست ها در تقویم فصل شود.

درست بعد از مستقیمی پیت، یک پیچ راست گرد به سمت بالا می باشد. پیچ های Luco, Poggio, Materassi قسمت های سریعی هستند که باید در حالت ایده آل به صورت یک مسیر مستقیم برای حداکثر کشش لازم طی شوند. پس از آن، پیچ های سریع راست – چپ Casanova ، Savelli و دو پیچ Arrabbiata هستند. این دو، دو پیچ راست گرد رو به پایین هستند که از این خودروهای فرمول یک انتظار می رود آن ها را تخت گاز با سرعتی بیشتر از 260 کیلومتر بر ساعت طی کنند.

پس از آن، دوباره یک مسیر رو به بالای دیگر تا بالاترین نقطه پیست می باشد. پیچ های Correntaio و پس از آن دو پیچ Biondetti که تقریبا به مانند یک شیکین خیلی سریع عمل می کنند. اینجا جایی بود که ولنتینو روسی اسطوره موتور سواری اگر نگوییم که سریعتر از مایکل شوماخر اسطوره فراری و فرمول یک از این نقطه عبور کرده بود، می توانیم بگوییم که حداقل با سرعتی برابر با او عبور کرده بود.

بنابراین کاملا واضح است که فرمول یک چنین مسابقه ای را با آغوش باز قبول می کند. این پیست فوق العاده فنی و فرا بشری می باشد.

شما به شجاعت و تعهد صد در صد برای موفقیت در این مسابقه نیاز دارید

با در نظر نگرفتن مونزا که از سال 1950 بخشی از تقویم قهرمانی جهان بود(به جز سال 1980 که قربانی سیاسی بازی ها شد) و ایمولا که از سال 1980 تا 2006 میزبان مسابقات بودند. موجلو چهارمین پیست ایتالیایی می باشد که افتخار میزبانی مسابقات فرمول یک را به عهده می گیرد.

سومین پیست، پسکارا بود که 26 کیلومتر طول داشت و میانگین سرعت در آن 150 کیلومتر بر ساعت که فقط یک بار در سال 1957 میزبان مسابقات بود که در آن سر استرلینگ ماس به پیروزی رسید.

یکی دیگر از نقاط قوت پیست توسکانی میزبانی یکی از مهم ترین مسابقات موتوراسپورت یعنی موتو جی پی در چند سال اخیر می باشد. وقتیکه رانندگان فرمول یک برای اولین بار در روز جمعه برای تمرین ها در این پیست خودشان را آماده می کنند، پیش از آنکه 59 دور در پیست 5.245 متری در روز یک شنبه بزنند باید بیشتر روی داده های شبیه ساز اتکا کنند.

خیلی از طرفداران پیست قدیمی موجلو را به یاد دارند

یک پیست 66.2 کیلومتری که در سال دهه 20 میلادی مورد استفاده قرار می گرفت که تا سال 1970 نیز عملیاتی بود و دوری که در آن زده شده بود تقریبا سه برابر زمان دوری بود که در حلقه شمالی پیست نوربرگ رینگ زده شده بود. دوری که در آن راننده از بین خانه ها و روستاهای تاسکان عبور می کرد. شاید نزدیک ترین پیست به موجلو، پیست افسانه ای Isle of Man باشد. هنوز هم که هنوزه این پیست خوفناک شجاع ترین افراد موتوراسپورت را به خودش فرا می خواند.

موجلو به معنای واقعی نشان دهنده حقیقی روح مسابقات می باشد. تمام اصول پایه ای به مانند حلقه شمالی نوربرگ رینگ یا Isle of Man در آن رعایت شده و در همین حد حماسی می باشد. در واقع هیچ جایی بهتر از موجلو برای فراری و جشن گرفتن هزارمین مسابقه اشان نبود.

4 دیدگاه

  • THE MINDBLOWER

   5

   0

   محمد جان پیست واسه انبورد و چالش رانندگی قشنگه ولی متاسفانه رقابت نزدیک و چرخ‌به‌چرخ نقریبا توش غیرممکنه. احتمالا اسپانیا طور بشه ولی از طرفی تیما هیچ دیتایی ندارن ازش که میتونه باعث قشنگی ریس بشه.

دیدگاه خود را بیان کنید