فرمول یک ایران – پس از ماه ها بحث و به تاخیر افتادن این مقوله، بالاخره تیم های فرمول یک همگی با سند جدید توافقنامه کنکورد موافقت کردند که آنها را پنج سال دیگر در این ورزش نگه می دارد. در این مقاله تمام چیزهایی که لازم است در مورد این توافقنامه بدانید را برایتان می نویسیم…

توافقنامه کنکورد چیست؟

این یک قرارداد بین فرمول یک، فیا و تیم هایی است که می خواهند در مسابقات قهرمانی جهان فرمول یک رقابت کنند. به این خاطر به این نام شناخته می شود که وقتیکه برای اولین بار به حالت تحریر در آمده بود در سال 1981، در دفتر فیا در مکانی به نام “de la Concorde” پایتخت فرانسه یعنی پاریس مورد بحث واقع شده بود.

این توافقنامه بین تمام چیزهای دیگر یک سند تجاری می باشد که در آن مشخص شده که درآمد های تلویزیونی فرمول یک و پاداش پایان کار چطور توزیع می شود که در پایان امسال(قرارداد فعلی) منقضی می شود. برای رقابت کردن در فرمول یک، همه تیم ها باید این توافقنامه را امضا کنند.

این قرارداد برای چه مدتی تنظیم شده است؟

قرارداد فعلی کنکورد برای 5 سال یعنی فصل 2021 تا 2025 تنظیم شده است و ابتدا توسط چیس کری مدیر فرمول یک که از طرف مالک جدید فرمول یک یعنی لیبرتی مدیا می باشد کامل شده است.

با امضای این سند، هر تیم متعهد می شود که در این سالها حضور پیدا کند که این مسئله باعث می شود پایداری در قهرمانی جهان ایجاد شود و همینطور برای تیم ها، کارکنان و شرکایشان نیز خیال راحتی را به همراه بیاورد.

چرا این توافقنامه جدید اهمیت بیشتری دارد؟

مدیران فرمول یک مایل بودند که اساس قدرتمندی را برای تضمین آینده بلند مدت این ورزش و رقابتهای قهرمانی جهان آن بسازند. تنظیم یک سند انقلابی سقف بودجه که از سال بعد اعمال می شود، به همراه قوانین فنی و ورزشی که از سال 2022 اجرایی می شوند اولین قدم کار است.

توافق جدید تجاری شامل کاهش تفاوت های اقتصادی بین تیم ها می شود که با هدف کاهش سطح عملکردی تیم ها و نزدیکتر شدنشان به هم در روی پیست می باشد نیز قدم بعدی این کار است.

چرا اینقدر تایید آن طولانی شد؟

ویروس همه گیر کووید-19 چالش های غیرمنتظره ای را برای همه در فصل 2020 ایجاد کرد و همه چیز به تعویق افتاد و قرارداد کنکورد نیز از این موضوع جدا نبود.

شرایطی که ویروس کرونا به وجود آورد نشان داد که این ورزش باید تغییر کند. تیم های فرمول یک، شرکت های تجاری هستند و همیشه مذاکراتی که در آن پول مورد مذاکراه قرار بگیرد زمانبر خواهند بود. با تغییر روش توزیع ثروت، معلوم بود که یک سری تیم ها موافق و یک سری ها مخالف بودند.

به همین دلیل فرایند کار زمان زیادی به طول انجامید. در مسابقه سیلورستون، برخی از مدیران تیم ها نسبت به تاخیر و تعلل برخی از تیم های دیگر اعتراض کردند و صدای خودشان را رسانه ای کردند. اما در نهایت بالاخره سهامداران به گونه ای با یکدیگر به توافق رسیدند و در امروز یعنی 18 آگوست 2020 این توافقنامه امضا شد.

این توافقنامه برای فرمول یک چه معنایی دارد؟

با توجه به اینکه همه 10 تیم این قرارداد را برای حضور تا پنج سال بعد به همراه قوانین و سقف بودجه تایید و تعریف شده امضا کرده اند، فرمول یک حال می تواند نفس راحتی بکشد و عصر جدیدی را شروع کند.

چنین توافقنامه ای تمامی حدس گمان ها به مانند خروج احتمالی برخی تیم ها به مانند مرسدس و هاس را از بین می برد.

علاوه بر همه اینها، بر فرض مثال تعهد تیمی به مانند هاس که مالک آن جین هاس تردید داشت که بخواهد پنج سال دیگر حضور داشته باشد یا خیر را نشان می دهد. او همیشه جز گروهی بود که خواستار برابری بیشتری بود و از این لحاظ او به آرزوی خودش رسید.

حال امید این وجود دارد که تمامی تیم های فرمول یک می توانند خودشان را توسعه بخشند و از لحاظ مالی پایدارتر باشند و از لحاظ رقابتی نزدیک تر که می تواند در نهایت منجر به بهتر شدن مسابقات برای طرفداران شود.

2 دیدگاه

 1. امید نورمحمدی

  3

  0

  امیدوارم … قبلا هم چنین امیدواریهایی وجود داشت و امروز شاهد افت کیفی (از منظر رقابتی بودن و هیجان انگیز بودن) شدید این رشته هستیم. رشته اییکه میبایست هیجان انگیز و غیرقابل پیشبینی باشد امروز حتی از بازیهای لیگ برتر فوتبال ایران هم قابل پیشبینی تر و ساکن تر شده است.
  تیم مرسدس فصل به فصل فاصله اش را با رقبا بیشتر میکند و امسال بجایی رسیده که تا راننده پنچم لپ میشوند! تعیین خطها از مسابقه هم بدتر و تکراری تر هستند و بیننده امیدوار است شاید بروز اتفاق یا معجزه ای موجب جابجایی در سه نفر اول شود!
  ا

دیدگاه خود را بیان کنید