فرمول یک ایران – زک براون، مدیر اجرایی تیم مک لارن اخیرا در یک مصاحبه خبری اعلام کرد که گروه خودروسازی مک‌لارن بحران اقتصادی نیمه اول سال 2020 که به دلیل شیوع جهانی ویروس کرونا این شرکت را در تنگنا مالی قرار داده بود، پشت سر گذاشته و مجدداً به ثبات اقتصادی رسیده است.

در ابتدای سال جاری میلادی، پس از شیوع گسترده ویروس کرونا این شرکت به وضوح اعلام کرد که برای بقاء خود نیاز به سرمایه گذار جدید و همچنین کاهش تعداد کارمندان در سطوح مختلف دارد. اما سرانجام در اوایل خرداد ماه امسال، مک‌لارن توانست از بانک ملی بحرین وام بگیرد. علاوه بر آن در هفته های اخیر نیز مدیران این تیم اعلام کردند که چندین قرارداد حمایت مالی جدید، با چندین سرمایه گذار از جمله شرکت نفتی گلف (Gulf Oil) امضا کردند. این شرکت پیش از این در سال های 1968 تا 1973 از حامیان مالی مک‌لارن بود.

براون نسبت به دورنمای تجاری و مالی تیم بسیار خوشبین است و اعتقاد دارد که در آینده توافق ها و معاملات بیشتری از این دست بین مک‌لارن و سرمایه گذاران جدید انجام خواهد شد.

وی گفت:

من فکر می‌کنم اکنون وضعیت خوبی داریم. روز های سخت را تا حدودی پشت سر گذاشتیم و از نظر مالی به وضعیت با ثباتی رسیده ایم.

فکر می کنم بحران ناشی از ویروس کرونا علاوه بر تمام مشکلات بهداشتی اش، به شدت مسائل مالی همه ی ما را تحت تاثیر خود قرار داد و به تبع آن مشکلات ورزشی ما نیز شروع شد. بنابراین ما به جای فرار به سمت مشکلات حرکت کردیم و تمام تلاشمان را کردیم تا سریعا آنها را حل کنیم.

مرد انگلیسی ادامه داد:

ما اخیراً شرکت های نفت گلف و Iconix را به عنوان اسپانسر های جدید خود معرفی کردیم و به زودی شرکای دیگری را نیز معرفی خواهیم کرد. بنابراین ما اکنون دقیقاً همان جایی هستیم که می خواهیم باشیم. من مشتاقانه منتظر روز های پیش رو هستم. اگر به آینده نگاه کنیم، فکر می کنم ما یک مدل تجاری بهتر برای فرمول یک و مک‌لارن ارائه کردیم. در حال حاضر ما در شرایط نسبتا ایده عالی هستیم و روحیه بالایی داریم.

زک براون - مدیر گروه تکنولوژی مک لارن

زک براون

مک‌لارن و سرمایه گذاران فرمول یک چگونه با شرایط ناشی از کرونا کنار آمدند

براون همچنین توضیح داد که معاملات و سرمایه گذاری های اخیر نشان دهنده درآمد قابل توجه شرکت ها از سوی فرمول یک است و تاکید کرد که شرکت ها هنوز هم تمایل دارند تا در فرمول یک تجارت کنند.

وی گفت:

تمام معاملاتی که ما در رسانه ها اعلام کردیم نسبت به میزان سرمایه گذاری انجام شده، واقعی و قابل ملاحظه هستند. ما برنامه خود را داریم و به آن پایبند هستیم. شخصا اعتقاد دارم حمایت مالی همیشه سخت است، حتی در بهترین زمان‌ها. اما فکر می‌کنم سال آینده شرایط کمی بهتر باشد.

برخلاف بحران مالی سال 2008 که همه تا مدت ها به نوعی متوقف شده بودند، اکنون همه ی ما متوجه شده ایم که با یک ویروس سر و کار داریم و می دانیم که ما باید فراتر از چند ماه آینده را ببینیم و تصمیم بگیریم؛ و آنچه که من می بینم مردمی هستند که در حال بازگشت به تجارت هستند. در حال حاضر آنها متفاوت تر از گذشته فکر و عمل می کنند.

ما جلسات زیادی را پشت سر گذاشته ایم. بنابراین با توجه به بحران فعلی امکان دارد رشد و توسعه ی گروه مک‌لارن کمی آهسته تر از آنچه که برای قرن 21 انتظار داشتیم پیش برود.

براون در ادامه توضیح داد که برنامه‌های بهبود و توسعه ی تسهیلات بهداشتی که در حال اجرا هستند، همچنان در دستور کار کارخانه های این شرکت قرار دارند.

وی گفت:

ما در حال پیشروی هستیم. هر آنچه برای پیشرفت در آینده نیاز داریم برنامه ریزی شده است. ما پروژه ها را دوباره از سر گرفتیم. بنابراین ما یک جدول زمانی بسیار مشخص داریم که برنامه ی سرمایه گذاری بر روی پروژه های مناسب در بازه ی زمانی مناسب را به ما نشان می دهد.

بنابراین ما بحران کرونا را به خوبی پشت سر می گذاریم و به سرعت به سمت آینده قدم بر می داریم.

2 دیدگاه

دیدگاه خود را بیان کنید