فرمول یک ایران – مدیر تیم فرمول یک مرسدس، توتو ولف اخیرا اظهار داشت که موتور فراری در فصل ۲۰۱۹ نسبت به موتور آنها در برخی مسابقات “68 اسب بخار” برتری داشته که عدد قابل توجهی است.

گرچه مرسدس توانست فصل ۲۰۱۹ را با قوی‌ترین ماشین بین سه تیم برتر به تعطیلات میان فصل در تابستان برساند اما پس از آن این اسکودریا فراری بود که در چند مسابقه بعد از تعطیلات تابستانی توانست قدرت خود را به رخ بکشد.

تیم فرمول یک فراری با ماشین SF90 خود موفق به کسب پیروزی در پیست های قدرتی مونزا و اسپا شد، اما در ادامه با توجه به اصلاحات فنی جدید که توسط فیا اعمال شد این عملکرد تیم ایتالیایی نیز تحت تأثیر قرار گرفت و آنها در حوزه موتور عقب نشینی واضحی داشتند. تا امروز جزئیات توافق محرمانه بین فراری و فیا درباره تحقیقات انجام شده فیا درباره موتور آنها در فصل ۲۰۱۹ بصورت عمومی منتشر نشده است. تفاوت فاحش فراری و نزدیکترین رقیب آنها در مستقیمی ها در فصل قبل یعنی مرسدس بسیار واضح بود. ولف در این باره توضیحاتی داده:

من نمی‌دانم بقیه ضعف و قوت هایشان را در چه چیزهایی می‌بینند. من فقط می‌توانم درباره خودمان قضاوت کنم. ما توسط فراری در حوزه موتور در سال قبل خیلی به چالش کشیده شدیم و به همین خاطر برای تقویت عملکردمان به مسیرهای جدیدی قدم گذاشتیم.

همکاری بین کارخانه های ما در بریکسورث و برکلی خیلی قوی بود. این دو دپارتمان واقعا در کنار هم کار کردند و به وضوع توانستند تا برای پوشش ضعف در حوزه قدرت موتور، آیرودینامیک را بهبود ببخشند. در سمت دیگر، نسبت داونفورس به مقاومت هوا در خودروی حال حاضر ما (W11) خیلی خوب و متعادل است.

ما در تقریبا همه پیچ ها چسبندگی زیادی داریم، اما هنوز در پیچ های کم سرعت، اندکی نقاط ضعف مشاهده می‌کنیم. در بعضی مسابقات سال قبل ما می‌دیدیم که بیش از ۵۰ کیلووات در قدرت تفاوت داریم (۶۸ اسب بخار). برای ما این وظیفه بوجود آمد: واقعا چقدر قدرت می‌توانیم استخراج کنیم؟

تنها جایی که شما می‌توانید قدرت را پیدا کنید موتور احتراق داخلی است. همه ی حوزه های دیگر محدود هستند. ما زیر هر سنگی که پیدا می‌کردیم را می‌گشتیم. نه برای چند اسب بخار، بلکه بیشتر.

تیم فراری - گرندپری کانادا 2019

تیم فراری – گرندپری کانادا 2019

در حال حاضر مرسدس درگیر یک جدال است که تیم های رنو و ریسینگ پوینت هم درگیر آن هستند. ماشین امسال ریسینگ پوینت یعنی RP20 بسیار شبیه به ماشین سال قبل مرسدس یعنی W10 است، و رنو دو شکایت را علیه ریسینگ پوینت مربوط به داکت های ترمز آنها تسلیم فیا کرده است. آنها ادعا کردند که ریسینگ پوینت از مرسدس طرح داکت ترمز سال قبل آنها را دریافت کرده که غیر قانونی است.

ریسینگ پوینت بارها ادعای رنو را رد کرده و ولف نیز بر این باور است که این تیم باید توسط دیگر تیم ها به عنوان یک الگو برای آینده دیده بشود، با تشکر از “مهندسی معکوس مبتکرانه” آنها. او توضیح داد:

به نظر من، این مهندسی معکوس مبتکرانه است. شما باید یک بالانس خوب در هنگام انجام دادن آن پیدا کنید. از سمتی دیگر شما باید به تیم های کوچک اجازه بدهیم تا رقابتی باشند.

ما این را با در اختیار گذاشتن یک تونل باد و سخت افزارهایی مانند موتور، گیربکس و سیستم تعلیق برای ریسینگ پوینت، انجام دادیم.ما باید به این حقیقت احترام بگذاریم که همه تیم های بزرگ یا این همکاری ها را ندارند یا امکان انجام آن را ندارند. برای ما این یک مدل کسب و کار است.

ما از طریق آنها پول خوبی کسب می‌کنیم. پس این یک موقعیت برد-برد است. اما تیم هایی مثل رنو و مک‌لارن هستند که هنوز به چنین اتحاد هایی نرسیده اند. ممکن است به آنها این حس را بدهد که ممکن است عقب بیفتند چون ریسینگ پوینت راه غیر متعارفی را انتخاب کرده یعنی کپی کردن یک ماشین دیگر.

مهندسان به جای آنکه منتظر بمانند تا ماشین خودشان را از نو طراحی کنند، آنها یک مرسدس را دوباره طراحی کردند. این مشکل خیلی از تیم های کوچک است، از جمله آنهایی که به تیم های بزرگتر دسترسی دارند. آنها همیشه می‌خواهند همه چیز را خودشان انجام دهند.

9 دیدگاه

  • JBjb

   3

   8

   اونوقت اگه ماشین سال های قبل رو که تقلب موتوری و تخلف سوخت داشتن و فیا بالاخره توی ابوظبی 2019 مچ فراری رو توی ماشین لکلرک گرفت که سوخت بیش از حد مجاز زده بود، می آوردن و نمیتونستن اون تخلف های سوخت و موتور رو که بهشون سرعت و شتابگیری بیشتر میداد تکرار کنند چطوری با اون طراحی دانفورس پایین و موتوری که بدون تخلف ضعیفترین موتور هست وضعش از امسال بهتر بود؟

   اتفاقا طراحی خودرو این فصل فراری نسبت به 2018 که هم موتور تقلبی داشتن هم اون افتضاحات رو توی آپدیتها به بار آوردن و به قول خودشون تونل بادشون مشکل داشت و 2019 که فقط تخلف سوخت بود و درگ پایین، توی مسیر درست تری هست فلسفه بهتری رو انتخاب کردن البته نه برای اینکه ماشینی آماده کنن که بتونه یه مسابقه ببره نمیتونن بخاطر موتور ولی حداقلش با انتخاب مسیر درست تر طراحی و فلسفه درست تر میتونن توی تعیین خط ها برسن Q1 و برای رتبه تیمی چهارم پنجمی رقابت کنن جای اینکه زیر هاس و ویلیامز باشند.

  • ....kh:n....

   3

   1

   اتفاقا الان فراری داره مسیر درست را میره.
   ولی متاسفانه دیگه دیر شده بنظرم.من اعتقاد دارم ارتقاع شاسی وبهبود آیرودینامیک مقدم بر موتوروقدرت موتور هست.
   الان ویلیامز هم موتور مرسدس داره…اما بخاطر نداشتن یه شاستی وآیرودینامیک خوب آخر جدوله

 1. Behzad

  4

  6

  قابل توجه دوستانی که چشم بسته به ما ایراد میگرفتن که داری چی میگی!
  بنده گفتم مرسدس در مد تایم گیری حدود 100 اسب قوی تره به جزء دوستانی که سالهاست موشکافانه دنبال کردن از ما ایراد گرفتن.
  این میزان داون فورس خودروی مرسدس بدون یک انجین قوی نمیتونه اول بشه.
  اون 68 اسب بخار هم تو مستقیمی به جریان می افتاد و در همه ی نقاط پیست موجود نبود.

   • A_S

    4

    0

    مگه نمیدونی اینجا همه کارشناس فرمول یک هستن

   • Behzad

    1

    3

    به استناد نتایج.
    یکسری آمار و ارقام و تجزیه و تحلیل در هر مسابقه ارائه میشه و میتونید این داده هارو در هر مسابقه و چند فصل مثل یک پازل کنار هم بچینید بعد نقاط قوت و ضعف تیم ها مشخص میشه.
    حتما شما و بسیاری از دوستان دنبال مصاحبه ها و تحلیل های فنی رسانه ها هستید و مثلا مشکل از براگیر جلو هست یا طراحی بارج بورد و چیزهای دیگه به خاطر خطای داده در تونل باد بوده که فلان تیم را عقب انداخته و کلی مسائل دیگر.
    اضافه گویی نشه کلا داستان سر نگهداری شغله و مشکلاتی که قراره حل بشه و از اون مهمتر قراره هر هفته بهتر بشن و رسانه هایی که خوراک برای جوری خبر.
    اگه قراره تو پیچ ها خوب باشی ممکنه در مستقیمی نتونه صدرنشین بشی و برعکس این قضیه هم برقراره و تنها راه حل یک انجین قویتر نسبت به رقباست که اجازه میده طراحان یک بالانس در درگ داشته باشند.
    68 اسب کمتر به اضافه ی قویتر شدن موتور مرسدس از سال گذشته یک عددی نشون میده و بقول توتو ولف اونها به چند اسب هم راضی نبودن و به بالاترین میزان که تا الان بوده رسیدن.

دیدگاه خود را بیان کنید