فرمول یک ایرانبرنی اکلستون ، مدیر سابق فرمول یک در مصاحبه‌ای جنجالی اذعان داشت که در بسیاری از موارد، سیاه پوستان نژادپرستانه تر از سفید پوستان رفتار می‌کنند که با واکنش فرمول یک نیز همراه بود.

مرگ جورج فلوید در آمریکا حاشیه‌های زیادی را به دنبال داشته و جامعه موتوراسپورت و فرمول یک نیز مستثنی نبودند، به خصوص زمانی که لوئیس همیلتون از جامعه ورزش های موتوری به دلیل سکوتشان انتقاد کرد. البته این پایان کار نبود و همیلتون حتی به صف اعتراضات ضد نژادپرستی نیز پیوست و اکلستون درباره او گفت:

لوئیس کمی خاص است. اولا او به عنوان یک راننده بسیار، بسیار، بسیار با استعداد بوده و به نظر می‌رسد وقتی که ایستاده و سخنرانی می‌کند نیز بسیار با استعداد است.

آخرین کمپینی که وی برای سیاهپوستان انجام می‌دهد، فوق العاده است. او کار بسیار خوبی انجام داده و مردم به افرادی مانند او – که شناخته شده هستند – گوش می‌دهند.

با این حال، اکلستون فکر نمی‌کند مشوق هایی مانند ماموریت همیلتون تأثیر محسوسی در ورزش و نژاد پرستی داشته باشند:

من فکر نمی‌کنم که برای فرمول یک کار بد یا خوبی انجام دهد. (نتیجه مثبت یا منفی داشته باشد)

این فقط باعث می‌شود مردم فکر کنند که کدام یک مهمتر بوده و به نظر من برای همه یکسان است. (زندگی همه مهم است)

در بسیاری از موارد، سیاه پوستان نژادپرست تر از سفید پوستان هستند.

برنی اکلستون و چیس کری

برنی اکلستون و چیس کری

واکنش فرمول یک به اظهارات برنی اکلستون

فرمول یک پس از اظهارات برنی اکلستون در مورد موضوع نژادپرستی و برابری، بیانیه‌ای صادر کرد:

در زمانی که اتحاد برای مقابله با نژادپرستی و نابرابری لازم است، ما کاملاً با اظهار نظر برنی اکلستون که در فرمول یک یا جامعه جایی ندارد، مخالفیم.

آقای اکلستون از زمانی که سازمان ما را در سال 2017 ترک کرد، هیچ سمتی در فرمول یک نداشته و سمت مشاوره و ریاست افتخاری نیز در ژانویه سال 2020 به پایان رسیده است.

18 دیدگاه

  • پویا اردلان

   0

   1

   لطف کن و سر حرفی که زدی باش.

   شما الان مثال برن تا همه اینجا بفهمن.

   نژاد پرستی سیاه پوستان را بگو….

   مثال بزن بگو نمونه های نژاد پرستی سیاهان را مثال بزن.

 1. MERC

  6

  8

  خخخخ, ایول , اینقد حرف زدی تا آخرش یه حرفی که نباید از دهنت در اومد, دیگه عمرا میکروفون بدن دستت.
  خودت کلک خودتو کندی و مارو راحت کردی, سو لانگ ****

  • Sohrab

   5

   4

   دوست عزیز حرف بدی نزده
   قطعا برتری نژاد باید ریشه کن بشه
   و البته در حقه سیاه پوست ها هم کوتاهی شده
   ولی سیاه پوستا هم کمی از نژاد پرستی ندارن

   • javad

    3

    2

    درسته
    شما فمینیستا رو نگا کن، به اسمه برابری حقوق مرد و زن، الان دیگه واسه مردا هیچ حقی قائل نیستن.
    حرفه درست رو زدن کار هر کسی نیست
    درود به شرفش
    شرف تو درودش

   • MERC

    2

    1

    *
    تاریخش طولانیه و هردو طرف حرف حساب زیاد دارن و هردو طرف بازیچه دست کسایی شدن که همه جوره از این سیستم ها سود بردن و وضعیت سیاسی و اجتماعی به این شکل هنوز هم بهشون سود میده, و حرف ناحساب و بیجا هم زیاد زده میشه که همش از بی اطلاعی از دست های پشت پرده اس
    ولی از همه اینا که بگذریم, یه میلیاردر مثل برنی در جایگاهی نیست که اینجور حرفی بزنه, واقعا حرفش زشت و بیجا بود و در نتیجه این حرفش لیاقتش اینه که تمام پلتفرما رو ازش بگیرن

   • THE MINDBLOWER

    2

    0

    جواد چیزی رو گفتی که من میخاستم بگم

 2. Ehsan m

  2

  0

  گلوبالیست ها بدجوری دارن دست و پا میزنن که جلوی نشنالیست جهانی رو بگیرن،،،کاری که استارتش رو ترامپ زد و رسی به بوریس جانسون و کم کم داره کل جهانو میگیره،،،*

 3. Mohammad.gh

  5

  0

  اول از همه باید دید منظور از نژاد پرستی چیه؟ و نژادپرست کیه؟ تو همین کشور خودمون تو همین جمع چند نفرمون حاضریم اعضای خانوادمون با اتباع افغان ازدواج کنن؟ اتباع آلمان یا انگلیس چطور؟ جواب این سوال در وهله اول میتونه مشخص کنه که خودمون کجای کاریم
  اما مشخصا هر شخصی خودشو بهترین میدونه و هر نژاد و جنسیتی که داره اونو برتر میدونه که این با آموزش یا تفکر و تعقل و مطالعه حل میشه( چیزی که تو 90 درصد دنیای امروز نه سیاه پوست و نه سفید پوست و زرد پوست و نه عرب و نه عجم وجود نداره)
  به نظر من مشکل اصلی وقتی شروع میشه که سیستم یا دولت از نژاد پرستی حمایت کنه یا جامعه رو به سمت نژادپرستی سوق بده( مثال نمیخوام بزنم اما شوخی های زشت با اقوام…)
  *درباره فمنیست های واقعی و فمنیست نماها حرف زیاده که جاش اینجا نیست

 4. علیرضا

  4

  0

  در اصل قضیه هیچ شکی نیست که کار پلیس امریکایی کاملا قبیح و نمایش بارز جرم بوده.
  اما اگه بخایم مقایسه بکنیم با کارهایی که تظاهرات کننده های سیاه پوست در این روزها انجام دادند واقعا جای تعجب داره که چرا امثال لوییس حتی کوچکترین اعتراضی نسبت به غارت ها و حمله به فروشگاهها که سیاه پوست ها کردند،نکرده.
  تظاهرات مصالمت امیز با نوع تظاهراتی که این روزها در امریکا در جریان هست به اندازه قدرت مرسدس تا ویلیامز تفاوت داره.
  حالا اینکه برنی درست گفته یا نه….واگذار میکنیم به زمان
  خودش مشخص میکنه که عاقبت این تحرکات چه خواهد شد

  • پویا اردلان

   0

   1

   کی گفته حمله کننده ها سیاه پوست بودن ، این مورد اول.
   سیاه و سفید با هم بودن..

   مورد دوم همیلتون در صحبتی که کرد عنوان میکند که از خرابکاری حمایت نمیکند و فقط از اعتراضات حمایت میکند که کار بسیار درستی هم هستش. بنده هم اینجا رفتم و در اعتراضات شرکت کردم

 5. امید نورمحمدی

  3

  0

  از اروپاییها نژاد پرست تر در کل سیاره زمین دیده نمیشود. همیشه این نکته وجود داشته و خواهد داشت. نژادپرستی اروپایی در همه زمینه ها بوضوح دیده میشود. هنوز حدود 70 سال بیشتر از فاجعه جنگ جهانی دوم نگذشته که بر پایه اصلاح نژادی شکل گرفت.
  و اما فرمول 1 و سایر رقابتهای موتور اسپرت ذیل کمپانی متولی این رشته هم از نژاد پرست بودن مستثنی نیستند و این واکنش باسمه ای و گلدرشت به صحبتهای یکی از مهمترین اشخاص و ارکان زنده این رشته هم در نوع خودش جای بحث دارد که از حوصله نگارنده و خواننده خارج است!
  زمانیکه کاسکتها روی سر رانندگان قرار دارد شاهد حاکمیت چشمهای آبی در این رشته هستیم. اگر همیلتون را بعنوان یک استثنا کنار بگذاریم و به تاریخ این رشته نگاهی اجمالی بیاندازیم بیشتر به رویکرد ریشه ای بنیانگزاران و مدیران کلان و تصمیم سازان و تصمیم گیران این کمپانی واقف میشویم. صرف نظر از دو رگه بودن همیلتون – استفاده ابزاری از حضور وی بعنوان سندی برای نمایش “برابری نژادی” در این رشته فقط یک ژست فریبکارانه محسوب میشود و خود شخص همیلتون هم بیشتر از همه به این موضوع اشراف داشته و تلاش میکند در چهارچوبهای تعیین شده (منظور بایدها و نبایدهای قرارداد وی بعنوان یک راننده میباشد) آن را ابراز کند.
  در رشته ایکه قرارداد راننده ها تمام اختیارات حرفه ای و حتی انسانی را از آنها میگیرد – واکنش همیلتون به نژادپرستی یک حرکت شجاعانه محسوب میشود و موجب برانگیخته شدن احساسات خالص و احترام بیشتر برای او بعنوان یک انسان میگردد. شخصا فکر نمیکردم لوییس همیلتون اینگونه علیه نژاد پرستی مبارزه کند و انقدر پیگیر باشد. من از دست اندر کاران فرمول 1 چیزی بیشتر از یک بیانیه دو خطی انتظار نداشتم ولی همیلتون پا را فراتر گذاشته و با استفاده صحیح از موقعیت و جایگاه خود در این رشته به نبرد علیه نژادپرستی ادامه میدهد.
  متاسفانه ذات این رشته پاک نیست و به شان و شخصیت هیچ فردی در این رشته احترام گذاشته نمیشود. از مدیر و راننده و مکانیک گرفته تا تماشاگر و هوادار همگی زیر سایه سنگین سرمایه سالاری و پول پرستی گردانندگان این رشته تعریف میشوند. تقلبهای بزرگ و بازار سیاه شرطبندی و دستکاری نتایج و خط دهی به افکار عمومی با استفاده از رسانه های همسو و تصمیم گیری برای آینده حرفه ای رانندگان و …. در ویترین این رشته چیده شده – بماند آنچه در زیر پنهان است.

دیدگاه خود را بیان کنید