مجله خودرو ایران – آینده مرسدس آ ام گ قرار است که الکتریکی باشد و برای اینکه این تضمین ایجاد شود که راندمان بالا و رانندگی بهبود یافته وجود خواهد داشت، توسعه دهندگان در این کمپانی در حال کار بر روی تکنولوژی های نوآورانه ای هستند که می توانند به سطح بالاتری از عملکرد برسند.

وظیفه سیستم بازیابی انرژی گرمایی MGU-H، تبدیل گازهای داغ اگزوز به انرژی الکتریکی می باشد که این مسئله باعث شده که این تکنولوژی چالش های زیادی را برای سازندگان همزمان با شروع دوران توربوهایبرید و پاوریونیت ها از فصل 2014 به همراه داشته است.

رام کردن این تکنولوژی دردسرهای زیادی را برای برخی از سازندگان داشته است که حتی در مدتی به خاطر هزینه های زیادی که برای این مسئله کرده بودند، قصد حذف کردن این قطعه را برای یک مدت طولانی در این ورزش داشتند.

قدم رو به جلوی مرسدس برای توسعه MGU-H

اما مرسدس که تمام قهرمانی های جهان دوران توربوهایبرید را کسب کرده است، همیشه صحبت از فایده این دانش برای صنعت خودرو داشته است و سعی کرد که این طرح و کانسپت را به صنعت خودروهای شهری وارد کند و حال موفق به این کار شده است و قرار است که دانش MGU-H را در یک طرح جدید که به عنوان گاز اگزوز برقی توربوشارژر می باشد، بهره ببرد که به گفته مرسدس، این تکنلوژی در مراحل پایانی توسعه می باشد و به زودی به خط تولید خودروهای مرسدس آ ام گ ارسال می شود.

توبیاس مورز، مدیر مرسدس آ ام گ بیان کرده است:

ما کاملا اهدافمان را برای آینده الکتریکی مشخص کرده ایم. برای رسیدن به این اهداف، ما به قطعات و مونتاژ هایی منحصر به فرد و با نوآوری بالایی نیاز داریم.

با این حرکت، ما از لحاظ استراتژیکی در حال اعمال تکنولوژی های خودمان به نیاز های فنی که در مسیرمان قرار دارد هستیم.

در اولین قدم، این مسئله شامل الکتریکی شدن توربوشارژر می شود – یک مثالی از انتقال تکنولوژی از فرمول یک به خیابان های شهر، چیزی که ما با آن موتورهای احتراق داخلی توربوشارژ شده را به سطحی که پیشتر غیرقابل دسترس بود، رساندیم.

موتور فرمول یک ، مرسدس

موتور فرمول یک مرسدس

افزایش واکنش موتور و به حداقل رساندن توربو لگ

ایده ای که برای استفاده از MGU-H در خودروهای شهری مطرح شده مبنی بر در دسترس قرار دادن اسب بخار بیشتر به مانند فرمول یک نیست بلکه قرار است باعث افزایش عملکرد زمان پاسخ گویی و واکنش موتور و به حداقل رساندن توربو لگ شود.

قرار است که از یک موتور الکتریکی کوچک (4 سانتی متری) استفاده شود که به شفت توربو شارژر بین چرخ توربین سمت اگزوز و چرخ کمپرسور سمت هوای آزاد متصل می شود.

این موتور قرار است که چرخ کمپرسور را پیش از آنکه جریان گاز اگزوز را دریافت کند، بچرخاند. توربوشارژر نیز با دور 170,000 آر پی ام می چرخد. استفاده از این تکنولوژی در خودروهای خیابانی، باید باعث بهبود زمان پاسخ گاز و ایجاد یک حس رانندگی بهتر همگام با اجازه دادن تولید گشتاور بیشتر در سرعت های کمتر موتور شود.

اندی کاول و باب بل - تیم فرمول یک مرسدس

اندی کاول و باب بل – تیم فرمول یک مرسدس

حذف MGU-H یعنی یک عقبگرد

در سال های اخیر بحث های زیادی بین سازندگان و فرمول یک برای حذف این قطعه شکل گرفت تا هم هزینه هایشان کاهش یابد و هم سازندگان دیگر وارد شوند. اما از آن سمت، میزان قدرتی که MGU-H برای این موتورهای فوق کارآمد فرمول یک به ازای مصرف سوختی که دارند تولید می کند، آنقدری هست که تلفات انرژی را جبران کند. علاوه بر آن حذف این قطعه به معنای بیهوده بودن تمام هزینه هایی می باشد که سازندگان فعلی در فرمول یک داشته اند.

سال گذشته مدیر بخش موتوری مرسدس، اندی کاول خیلی واضح و شفاف نظر خودش را اینگونه بیان کرد که حذف MGU-H یک عقبگرد به حساب می آید:

قطعه MGU-H را مقصر عدم نبود صدا و وجود پیچیدگی زیاد می دانند و به عنوان معجزه ای به این قطعه اشاره می کنند. چهار کمپانی وجود دارند که چنین قطعه ای را ساخته و قابل استفاده کرده اند.

(پس از حذف این قطعه) برای جبران قدرت از دست رفته باید میزان دبی جریان سوخت را افزایش داد که یک عقبگرد به حساب می آید. این پیشرفت نیست. وقتیکه اقدامات توسعه ای انجام می شود و این (تصمیم) بیشتر یک حس عقبگرد را دارد.

3 دیدگاه

 1. |ZXE-LECLERC16|

  0

  1

  بله واقعا یه عقبگرد هست حذفش

  سیدجان یه سوال داشتم:
  آیا امکانش هست که در پیام رسان بله یا گپ هم کانال تشکیل بدهید؟چون ممکنه بعضی ها مثل من دسترسی به تلگرام یه لوله باز کن به هر دلیلی نداشته باشند

  • JJ_Formula1

   0

   1

   بهتره محض احتیاط هم که شده تو این پیام رسان های داخلی گروه تشکیل بدید
   چون احتمالا دوباره اواخر تابستون یه مدت اینترنت بین الملل قطع بشه

دیدگاه خود را بیان کنید