فرمول یک ایران – مدیر تیم فرمول یک ریسینگ پوینت، اوتمار سافنور، می‌گوید که اگر سقف بودجه فصل 2021 بیش از حد کاهش پیدا کند، تیم‌های برتر و بزرگ فرمول یک ممکن است که تصمیم به ترک این مسابقات قهرمانی جهان بگیرند.

هفته بعد، سهامداران فرمول یک روی سقف جدید بودجه برای فصل 2021، که پیشتر 175 میلیون دلار در نظر گرفته شده بود و حال قرار است به خاطر شرایط سخت اقتصادی ناشی از ویروس کرونا تغییر کند، رای گیری کنند. فراری و مرسدس مخالف کاهش بیش از حد سقف بودجه هستند و مکلارن نیز، به عنوان رهبر تیم‌های موافق کاهش بودجه، می‌خواهد که این سقف بودجه به میزان حداکثر 100 میلیون دلار برسد.

سافنور می‌گوید که یک بودجه زیر 150 میلیون دلاری می‌تواند مورد توافق همه قرار بگیرد و حتی در سال بعد که تیم ریسینگ پوینت به تیم فرمول یک استون مارتین تبدیل می‌شود، این تیم می‌تواند با یک بودجه 130 میلیون دلاری به راحتی فعالیت کند:

اما ما باید واقع بین و منطقی باشیم. برخی از تیم‌های بزرگتر می‌گویند که ما نمی‌توانیم با این حد بودجه دیگر راندمان مفید داشته باشیم و به هدفی که می‌خواهیم برسیم و بهتر است که پولی که در قهرمانی جهان قرار است صرف کنیم را در جیب خود گذاشته و مسابقات را ترک کنیم. ما(تیم‌های خواهان کاهش سقف بودجه) چنین چیزی را هم نمی‌خواهیم.

ما می‌خواهیم که همه مسابقه دهند و می‌خواهیم اتحاد فرمول یک را به همین گونه که امروز هست، حفظ کنیم. ما باید به یک سقف بودجه‌ای نگاه کنیم که یا همه را به یک اندازه ناراحت و ناراضی می‌کند یا همه را به یک میزان خوشحال. هر طوری که به این قضیه نگاه کنید، این از نظر من یک روند درست است.

شاید من از برخی از افراد دیگر منطقی‌تر باشم یا شاید هم احمق، ولی چیزی که من فکر می‌کنم این است که ما باید در اینجا به تمامیت این ورزش نگاه کنیم نه اینکه صرفا خودخواهانه برای موقعیت خودمان رفتار کنیم. با توجه به چیز‌هایی که می‌دانیم، باید تیم‌های بزرگتر از سقف بودجه 175 میلیون دلاری کم کنند و به یک چیز کمتر قانع شوند. اما 100 میلیون دلار برای آن‌ها کمی بیش از اندازه کاهش سقف بودجه به نظر می‌رسد.

سرجیو پرز - ریسینگ پوینت 2020 در تست بارسلونا

سرجیو پرز – ریسینگ پوینت 2020 در تست بارسلونا

هزینه تیم های فرمول یک در زمان تعطیلات کرونا

مدیر تیم ریسینگ پوینت در مورد هزینه‌های پیش روی تیم‌ها و توسعه خودروها با وجود این تعطیلی‌ها می‌گوید:

چیزی که ما باید الان انجام دهیم این است که از داشتن حداقل هزینه ممکن اطمینان حاصل کنیم. اینکه تا پایان ماه می تعطیلی اجباری داشته باشیم، به این موضوع کمک می‌کند. تیم ما(ریسینگ پوینت) یک تیم 465 نفره است، اما در تیم‌های دیگر 500، 600 الی 700 نفر هر روز هفته سر کار می‌روند.

بیشتر آن‌ها فعلا در حال خرج پول و بهبود خودرویشان هستند و شما نمی‌توانید که خودرویتان را بهبود ببخشید بدون اینکه پولی را خرج کنید.

هر بار که ما از تونل باد استفاده می‌کنیم، نیاز داریم که قطعاتمان را روی مدل قرار دهیم و هر کدام از آن قطعات، یکتا هستند که یا با ماشینکاری درست شده اند یا پرینت سه بعدی شده‌اند و اصلا هم ارزان نیستند. سپس وقتی که شما یک بهینه سازی را پیدا کردید، یک نمونه بزرگتر برای استفاده روی خودروی واقعی تولید می‌کنید و روی خودرو قرار می‌دهید و تست می‌کنید. فرایند بروزرسانی و توسعه پیوسته یک خودرو، یک فرایند خیلی خیلی گران است. ما داریم پول زیادی را ذخیره می‌کنیم.

ویراستار » انسیه صفری

8 دیدگاه

 1. hirsa_f1

  8

  1

  باید برای تیم هایی که موتر میسازن سقف بودجه ۱۷۵ میلیون دلاری و برای تیم های دیگر سقف ۱۴۵ میلیون دلاری درنظر بگیرند ایجوری نه سیخ میسوزه نه کباب

 2. sadegh.f1

  3

  2

  دلم می خواد فراری و مرسدس از فرمول یک بکشن کنار ،انوقت ببینم فرمول یک به چه حالی می افته

  • AM PHD

   5

   1

   اونطوری ابیتبول و یاماماتو تا تهران بندری میرنن 🙂

 3. Ali seb

  0

  3

  بنظر من بهتره برای 5 تیم برتر هر فصل سقف بودجه بالاتر و برای 5 تیم دیگه سقف بودجه پایین تر درنظر بگیرند

 4. ....

  4

  3

  واقعا ک
  نظر یکی از دوستان در مورد سازنده های موتور واقعا قشنگ بود
  همون موتور خودش کلی هزینه بر میدارم تولید و توسعه اش
  سافنور رفته ی شاسی کامل رو از مرسدس خریده ان تومن بعد فکر می‌کنه مرسدس دقیقا همین اندازه هزینه کرده،نشسته باخودش حساب کرده گفته خب دیگه پس برا سال بعد نهایتا ۳۰ میل دلار دیگه بیشتر هزینه بشه پس با ۱۴۵ تا میشه جمعش کرد
  دیگه نمیگه که ممکنه مرسدس خیلی بیشتر هزینه کرده ولی الان چون این شاسی ب دردش نمیخوره داره زیر قیمت و پولی ک خرج کرده میده!
  واقعا شنیدن این حرفا از مدیر های فرمول یک بعیده

  • ....

   2

   0

   اصلاح
   توسعه موتوری رو فاکتور بگیریم

 5. Hamed

  3

  0

  تیمای کوچکتر چون نمیخوان اونقدر هرینه کنن میگن تیمای بزرگترم نباید یک دلار بیشتر از ما هزینه کنن بحث سر این نیست اگر مثلا مدعیای سنتی تاسقف 175 میلیون خرج کنن بگن خب رقم 145 هم برا ماها اوکیه اینا اگر روشون میشد تازه میگفتن با 50 میلیون بودجه رو ببندیم بقیه هم به ساز ما برقصن
  من به نظرم دوتا سقف بودجه معنی نداره سقفی اگر تعیین میشه باید یه عدد ثابت برای همه تیما باشه که همون 175 میلیون دلار رقم معقوله حالا یسری تیما میتونن سقف رو پر کنن یسری هم زورشون نمیرسه نمیتونن . سقف 100 میلیون دلاری شک نکنید به کیفیت فرمول 1 ضربه میزنه.

 6. H.farahani

  2

  1

  دوستان یه نکته رو مد نظر داشته باشند.توسعه موتوری شامل سقف بودجه نمیشه.
  توسعه موتوری.حقوق رانندگان و سه نفر ارشد شامل سقف بودجه نیست.