فرمول یک ایران – مدیر پیشین تیم فرمول یک فراری و مدیر فعلی لامبورگینی، استفانو دومینیکالی، در دوران قرنطینه صحبت‌هایی را داشت که به گزیده‌ای از آن‌ها در این پست می‌پردازیم. او در این صحبت‌ها پیشنهاد بازگشت به فراری را رد و از خاطرات دوران حضورش در فراری داستان‌هایی را تعریف کرد.

استفانو دومینیکالی بلافاصله پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه بولونیا به استخدام فراری در آمد و خیلی زود هم ترفیع درجه گرفت و در ماه دسامبر سال 1996، به سمت شغلی مدیر تیم رسید. او تا سال 2001 این سمت را در دست داشت و در ماه ژانویه این سال به مدیریت لجستیک رسید. طولی نکشید که او دوباره ترفیع گرفت و به مدیریت تیم فرمول یک فراری رسید و جایگزین ژان تاد شد. در سابقه کاری وی، کار با مایکل شوماخر، کیمی رایکونن، فلیپه ماسا و فرناندو آلونسو دیده می‌شود. استفانو دومینیکالی سال‌های بد و خوب و درخشانی را در فرمول یک داشت و در سال 2012، مجله مشهور تخت گاز او را “مرد سال” نامید.

در ماه آوریل سال 2014، دومینیکالی از مدیریت تیم فراری استعفا داد و سپس در ماه اکتبر، آئودی او را به منصب مدیر رقابت‌های تک صندلی فیا رساند. در روز پانزدهم ماه مارس سال 2016، به عنوان جایگزین استفان وینکلمن به مدیریت خودروسازی لامبورگینی رسید.

او در مورد شخصیت مایکل شوماخر می‌گوید:

هیچوقت مردی را با چنین دقت بالایی به جزییات ندیدم. یک مردی با اراده دهشتناک. برای من و برای همه ما، ماجراجویی آموزنده و فراموش نشدنی بود.

مایکل شوماخر ، فراری - 2004 آلمان

مایکل شوماخر ، فراری – 2004 آلمان

فرمول یک باید هرچه زودتر تغییر کند

مدیر لامبورگینی پیشنهاد داد که تاثیر ویروس کرونا بر ساختار اقتصادی جهان باید سبب این شود که تیم‌ها نیز برای بازسازی روند فرمول یک اقدام کنند:

این یک فرصتیست که یا باید قبولش کرد یا باید رها نمود؛ و شما گزینه رها کردن را نباید انتخاب کنید و شما باید قبولش کنید. در غیر این صورت ریسک کار بالا خواهد بود و به پلتفرمی که پیشتر بوده باز نخواهد گشت. ما نباید فراموش کنیم که میزان رقم بلیط‌ هایی که برای گرندپری‌هایی که باید برگزار می‌شد و نشده پرداخت شده، خیلی بالا بوده است. این شرایط پیش از بحران بوده و این وظیفه همه سهامداران است تا مطمئن شوند که پس از بحران نیز چنین دقت نظرهایی اعمال می‌شود.

از دست دادن این فرصت، یک “جرم” است

استفانو دومینیکالی باور دارد که از دست دادن این فرصت یک جرم است و فرمول یک، یک پلتفرم عالی نیست و نیاز به بهینه‌سازی‌هایی دارد:

بنابراین، ما در این هفته‌ها داریم سخت کار می‌کنیم تا مطمئن شویم که می‌توانیم در جلسه شورای جهانی فیا در ماه ژوئن حاضر شویم. ایده‌هایی وجود دارد که داریم در مورد آن بحث می‌کنیم اما همیشه در حال به تعویق انداختن آن هستیم به این خاطر که سیستم، وقتی که شرایط اقتصادی خوب بود، در حال موافقت کردن با آن‌ها بود. ما نیاز داریم که از صفر شروع کنیم تا دریابیم چطور می‌توانیم پشتیبان تهیه کنیم؛ با در نظر گرفتن این که در سال‌های آینده شرایط بهبود می‌یابد. موتوراسپورت یک پلتفرم خیلی مهم برای صنعت ما(خودروسازان) به حساب می‌آید.

به مارانلو باز نمی‌گردم

پس از به مدیریت رسیدن متیا بینوتو و یک سری ناکامی‌ها در فصل 2019 برای تیم فراری، شایعاتی از مرد شماره یک بعدی در لیست مدیران احتمالی آینده تیم فراری و جایگزین بینوتو مطرح شد که دومینیکالی این موضوع را رد کرد و گفت:

به محض اینکه شما در مورد فراری صحبت می‌کنید، شایعاتی شکل می‌گیرند که کنترل کردنشان غیر ممکن است. من الکان را سال‌هاست که می‌شناسم و فراری را نیز به اندازه عمرم می‌شناسم. کاملا واضح است که ما باهم حرف می‌زنیم اما این فرض که من به مارانلو بر می‌گردم، صرفا شایعه ای بی پایه و اساس است.

استفانو دومنیکالی - مدیر سابق تیم فرمول یک فراری

استفانو دومنیکالی – مدیر سابق تیم فرمول یک فراری

استفانو دومینیکالی با حمایت از متیا بینوتو بیان کرد که احساس می‌کند متیا در نقش جدید خودش با زمان اندکی که داشته به خوبی وفق پیدا کرده است:

من معتقدم که او هم به عنوان مدیر فنی و هم مدیر تیم کارش را به خوبی انجام داد. او در نقش(مدیریت تیم) سریع (چیزهایی که باید یاد می‌گرفت) را یاد گرفت و مهارت‌ها و بالانس را به خوبی نشان داد. انرژی زیادی در سال پیش صرف مدیریت راننده‌ها شد اما تیم الان فقط به یک خودروی رقابتی نیاز دارد. تمامی مشکلات دیگر، آنچنان اهمیتی ندارند.

رد شایعات مدیریت بر لیبرتی مدیا یا فیا

دومینیکالی همینطور شایعاتی که در مورد مدیریت وی بر لیبرتی مدیا یا فیا وجود داشت را رد کرد و گفت:

درست است که من مدیر کمیسیون رقابت‌های تک صندلی فیا هستم و به عنوان یک علاقمند به فرمول یک باقی می‌مانم، اما من در جایی که هستم خواهم ماند.

ویراستار » انسیه صفری